Merita sau nu ?

Buna
Viata se pare ca vrea sa imi mai de-a un test, unul mai simplu zic eu. Dupa multe luni in care am invatat cum sa merg mai departe, sa imi accept pierderile, de pe toate planurile. Luni in care nu am dat voie niciunei persoane sa intre in viata mea, deoarece am avut nevoie de timp pentru a-mi vindeca ranile. Si am reusit, intr-un fel sau altul. Prietena mea cea mai buna, sufletul meu, mi-a facut cunostinta cu un tip, dragut, cu personalitate. L-am cunoscut la o cabana de Revelion, unde ne-am simtit foarte bine, m-a invatat sa schiez. Am petrecut niste zile foarte frumoase alaturi de el. Dupa care am venit acasa, la realitate, unde el a dorit sa continuam relatia, si eu la fel. Ma prezenta prietenilor lui, chiar a vrut sa ma prezinte si parintilor, deoarece le-a vorbit de mine, sora lui voia sa imi dde0a add pe facebook, ma lua cu el peste tot si era foarte atent, prietenii lui imi spuneau ca e fericit, si ca de multa vreme nu l-au mai vazut asa. A dormit la mine cateva nopti, si-a adus pijamaua, incarcator pt telefon, mergeam vinerea la maslu. totul era frumos cand stateam impreuna, puteam sa vorbim despre orice. Dar era greu sa ne vedem, imi spuneA ca ne vedem, ca ne intalnim, dar mereu ggasea vreo scuza, ca merge la bere cu baietii, ca iese nu stiu unde, si chiar odata mi--a spus ca ii este lene sa se vada cu mine, ceea ce m-a suparat foarte tare. Si dintr-un implus prostesc zic eu, i-am reprosat faptul ca mereu evita sa ne vedem si ca daca vreun prieten i-ar fi spus sa mearga la bere ar fi mers, fara sa ii fie lene. M-a suparat faptul ca mi-a spus asa usor, stii imi e lene sa ne vedem. Problema cea mai mare e ca toate astea s-au intamplat in 3 saptamani. Ne-am intalnit la un suc, pt prima data numai noi doi, si ne-am despartit, spunand ca eu sunt geloasa si posesiva si ca daca dupa atata timp eu ii spun chestiile astea ce o sa ii spun mai tarziu. Geloasa? habar nu am de unde, ptk nu i-am zis nimic de asa ceva, nu am avut motive sa ii zic, ca iesea el la suc cu amice, era fix problema lui. Prietenul lui cel mai bun, timp de 2 ore a insistat sa il las in pace, ca nu e pregatit, ca eu merit ceva mai bun. Acelasi prieten care cu 2 zile inainte ne-a spus ca ne potrivim, ca ii place de noi. Oricum ceva nu pusca, trebuie sa fie un alt motiv si nu stiu care. nu ne-am mai vorbit deloc careva zile, si m-am gandit sa il sun, am vorbit 20 de minute, a fost o conversatie normala, mi-a spus ca o sa vina dupa pijama, si normal ca nu a mai venit, desi stabilisem ora la care eu o sa fiu acasa. Acum scriind toate astea, imi trec o gramada de lucruri prin cap,( ar fi prea plictisitor de citit) ce s-au intamplat intre noi. Pentru mine faptul ca i-am acordat incredere, ca l-am crezut cand mi-a spus ca isi doreste relatia asta, a insemnat mult, avand in vedere ca in trecut am suferit mult din cauza unei persoane foarte dragi. As vrea sa pot sa fac ceva, si nu stiu ce, nu il caut, nu ii dau mesaje, sau sa il sun, in las in pace. Dar daca procedez gresit, sunt un capricorn care nu se lasa batut asa usor, chiar daca a fost 3 saptamani de relatie, cu o balanta.Simt ca nu s-a terminat, nu am cerut niciodata a doua sansa, nici nu stiu ce inseamna asta, dar acum numai la asta ma gandesc, cum sa fac sa mearga, ptk noi doi ne potrivim in multe ffeluri, ne dori aceleasi lucruri, avem pasiuni comune, putem sa avem discutii inteligente, ne place sa dansam, parca ringul de dans e numai al nostru, ne dorim ffamilie. Mai mult ca sigur tot ce am scris o sa para un amalgam de cuvinte, dar ce pot sa fac sa mearga>? Va veni si dupa pijama, ce sa ii spun? cum sa ii dau de inteles ca nu vreau sa se termine asa?
D_Emy
Postat pe 30 Ianuarie 2014 13:35
Draga Emy, la cei 23 de ani ai tai instinctul iti spune ca ceva-ceva nu "pusca", si sa stii ca instinctul tau functioneaza! Si atunci cand cunoastem pe cineva nou, fiecare fapta, gest, cuvant, grimasa, totul trebuie luat in seama, toate devin mici teste la care acea persoana poate sa treaca in ochii tai sau nu, e ceva normal, pentru ca trebuie sa verifici daca acea persoana te merita sau nu. Tu asta ai facut, l-ai testat, iar replica lui a fost "mi-e lene" , sec, nici macar o replica de politete nu a gasit ( a se intelege nu a considerat ca meriti) deci..... tu ar trebui sa iti raspunzi singura......
dupa parerea mea.... baietii ar trebui sa alerge dupa tine, nu tu dupa ei...
Succes!
edelweiss_3881
Postat pe 30 Ianuarie 2014 13:53
D_Emy, retine, orice tip care-ti devine iubit, se muta, isi aduce cu el
pijamaua, papucii, nu si periuta de dinti, in cel mai scurt timp vrea sa-i dai papucii!
Fa-o! nu te mai gandi la ce sau cum, simplu, i le pui in fata usii brusc si il chemi sa si le ia, ba ii lasi si bilet cu: ia-ti boarfele si cara-te!
Sa vezi reactii super pe urma!
pitiTa_
Postat pe 30 Ianuarie 2014 14:17
da emi, nu a avut chef sa te vada pentru ca probabil are balta peste, si el are vreo trei undite..... Cea mai inteligenta atitudine e sa il lasi in pace cu pijamaua lui cu tot - o poate gasi in al treilea pom de pe partea stinga a blocului. A cazut, din greseala.... cind scuturai asternutul. Pa.
quasaria
Postat pe 8 Februarie 2014 11:17
Am sa incep cu sfarsitul, aici nu e vorba de ce vrei TU, ci de ce a decis EL. E gata! S-a terminat. Ce mai conteaza motivele... ?! Resemneaza-te! Stiu, e cel mai usor de dat sfaturi. Traiesc si eu aceleasi sentimente zilele astea. Sunt in mijlocul unei depresii. Si mie mi s-au dat papucii, dupa 4 ani de relatie. Mi se spune de toti cunoscutii ca nu e vina mea, el nu a vrut complicatii, nu e responsabil, si-a gasit o alta cu care are o relatie mai comoda pentru el. Asta e! Incerc sa merg mai departe, cum pot, incet,, tinandu-ma de pereti, sau in genunchi, sau leganandu-ma pe picioare, plangand uneori. Dar merg inainte. Asta imi permit sa-ti zic si tie: capul sus si continua alergarea .... Te pup!
Corynelia
Postat pe 8 Februarie 2014 11:32
si ce, daca erai cu el fortat te tinea in palme sau mergeai sprijinindu-te de el?
Mie, dupa 19 ani mi-a luat "papucii" si i-a facut cadou amantei, cand n-am mai vrut sa-l intretin, sa-i cumpar pijama si pantofi si nu mai avea sponsor sa-si duca amanta la plimbare. (i-am zis)Suporta cheltuielile in pnm de "prima iubire" si, pa!Uite ca n-am murit, sunt aici pe Garbo :D
ba chiar sunt mai bine mersic si cu echilibru( nu merg pe contrasens si semnalizez intotdeauna).:-)

Mai fetelor, invatati odata pt. totdeauna: cum ne nastem si murim singure si traiul trebuie trait la fel, sau (ma rog) dupa situatie, altfel, nu vedeti, isi pun palma si-ti "face papucii"fara sa ti-i lustruiasca.
Merita, sigur ca da.
Si ca fapt divers, o diversificare la 4-5 ani, nu srtrica, ce, "unele" au fost maritate si de 7 ori, bravo lor!Astea stiu sa traiasca!
pitiTa_
Postat pe 8 Februarie 2014 12:00
acum esti gata sa faci totul ca sa fii cu el,pentru ca nu intelegi ca ti-a facut cel mai mare bine,si ca esti norocoasa daca nu mai vine nici dupa pijama....o pauza de el este perfecta,lasa-l un timp,nu comunica deloc cu el,ii place vanatoarea,si imediat ce a inteles ca totul a devenit usor cu tine,s-a plictisit....invata sa te vinzi scump,o expresie este doar,daruieste cu lingurita,din tine,din iubirea ta,si sa vezi ce mai alearga ei dupa tine....gandeste-te ca esti un produs unic si extraordinar de scump,asa mi-a zis o prietena....si dreptate a avut,pentru ca barbatii au tendinta ca si copiii,cand le dai prea mult curaj,stii ce urmeaza.daca au siguranta ca ii iubesti,si ca te sacrifici....invata sa pui limite,sa spui imediat,ca trebuie sa se exprime politicos,orice are de spus,chiar si atunci cand va certati,mai ales atunci,trebuie sa aiba limite....
daniilia
Postat pe 9 Februarie 2014 09:40
daniila.... ce spui tu e o abordare foarte "conservatoare" care mie mi se pare gresita. Cind iubesti, iubesti, si da, alergi cu inima fluturind la vedere, catel, purcel, caruta cu coviltir si papuci si pijamale dupa respectivul nefericit. Iar atunci cind l-ai pierdut, asta e, l-ai pierdut: te tavalesti pe jos, prin praf, plingi pina nu mai poti sa plingi, ite aduni din cioburi, te ridici si o iei de la capat.
Asta inseamna sa traiesti, sa iti urmezi sufletul, sa iubesti neconditionat, fara daca si cu parca, fara masura si fara rezerve. Si da, exista intotdeauna, INTOTDEAUNA riscul sa ti-o iei. Ti-l asumi din start. Viata insasi e un risc: si cel mai rau nu sa se termine, asta e previzibil si se va intimpla oricum: cel mai rau e sa iti fie frica sa o traiesti cu tot sufletul, cu tot zimbetul sau cu toate lacrimile pe care le ai.
quasaria
Postat pe 9 Februarie 2014 10:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eUniversum 1 De la: eUniversum 4 Decembrie 2011 01:46
cum sa mi-l scot din minte ?? 206 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:12
Dezamăgire 16 De la: garbo_469601 8 August 2017 22:39
Ne este frica de singuratate 117 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:10
despartirea temporara 11 De la: KNIGHT_31 6 Noiembrie 2010 19:31
Setari Cookie-uri