prostia unora,...

"suntem adesea pusi in situatia de a avea de-a face cu interlocutori posti. cel mai frecvent, aceste confruntari sfirsesc in defavoarea noastra, iar daca nu avem ceva tarie de caracter si un mic capital de incxredere, riscam sa parasim confruntAREA cu serioase intrebari la adresa nivelului nostru de inteligenta si de logica.

...supravietuirea noastra in razboiul cu prostii e mai mult instinctul de conservare al inteligentei decit o lectie asumata si aplicata din experienta."

"majoritatea cititorilor acestui text se vor plasa in tabara inteligentei"

TC
garbo_10470
Postat pe 8 Ianuarie 2013 11:54
Lady 70 .. dragutz ca te-ai obosit sa raspunzi.. nu e cazul..la mine..poate o fi..la tine.. have a nice day... pt oboseala de a scrie...
Iryna_Iry
Postat pe 8 Ianuarie 2013 12:50
fetele... nu strigati prea tare ca se sperie inteligentza...
jeje2011
Postat pe 9 Ianuarie 2013 08:18
De la: garbo_10470, la data 2013-01-08 11:54:51 "suntem adesea pusi in situatia de a avea de-a face cu interlocutori posti. cel mai frecvent, aceste confruntari sfirsesc in defavoarea noastra, iar daca nu avem ceva tarie de caracter si un mic capital de incxredere, riscam sa parasim confruntAREA cu serioase intrebari la adresa nivelului nostru de inteligenta si de logica.

...supravietuirea noastra in razboiul cu prostii e mai mult instinctul de conservare al inteligentei decit o lectie asumata si aplicata din experienta."

"majoritatea cititorilor acestui text se vor plasa in tabara inteligentei"

TC


TC= TUDOR CHIRILA
garbo_10470
Postat pe 9 Ianuarie 2013 09:38
Siincer, parerea mea e rezumata magistral in urmatoarea fraza :
The fundamental cause of trouble in the world is that the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.(Cauza fundamentala a problemelor acestei lumi este ca idiotii sunt siguri pe ei, iar cei inteligenti au o gramada de indoieli.)
Si pentru ca nu fac parte din generatia Ponta, iata si referinta bibliografica: Bertrand Russell, Mortals and Others: American Essays 1931-1935.

Personal nu m-as hazarda sa emit nici o afirmatie categorica despre prostia unora (evident nici despre inteligenta lor).

charmelen
Postat pe 9 Ianuarie 2013 09:56


http://img.garbo.ro/comunitate/photos/3/2/7/4607231.jpg
barboneli
Postat pe 9 Ianuarie 2013 20:20
cine a inteles ce amvrut eu sa spun cand am deschis topicul e bine.. cine nu..asta enu..nu toti suntem plamaditi din acelasi aluat..
Iryna_Iry
Postat pe 9 Ianuarie 2013 20:40
A zis cineva de ..Ponta??
Fane candideaza pt postul de purtator de cuvant al Prim-Ministrului.Dupa o saptamana primeste prin posta urmatorul raspuns:
" ..Acel C.V. pe care ni l-ati trimis este ..plin de exageraridistorsiuni,jumatati de adevar si minciuni.Puteti incepe lucrul de luni!!"
elisabeta_boia
Postat pe 9 Ianuarie 2013 23:16
candidatul perfect:)))
Iryna_Iry
Postat pe 9 Ianuarie 2013 23:46
Mai bine facem sport!
http://www.youtube.com/watch?v=Zk9jp9rJ3Ss
VOIAJOR
Postat pe 10 Ianuarie 2013 23:05


corect, de ce nu... ! dar eu prefer sport amuzant !!!


http://youtu.be/beon5zVDyn0
barboneli
Postat pe 10 Ianuarie 2013 23:36
Amuzant dar un gimnast PERFECT!!
elisabeta_boia
Postat pe 11 Ianuarie 2013 19:41
cand cineva e pe drum gresit,ii explicam,cum facem cu copiii mici,fara sa acuzam.
asa este solutia,si ajutam oamenii sa fie mai buni,si evoluam si noi pe langa ei,pentru ca fiecare gresim altundeva.Si toti invatam unii de la altii.
e inutil sa fim dezamagiti,sa criticam sa ne suparam,chiar si sa ne certam ,e inutil,nu foloseste chiar la nimic.
explicatul,insa,e o solutie buna....
asa scrie in biblie,ca avem datoria,de aia imi place mie bibila,pentru ca ne face mai rabdatori,cu oamenii,si mai intelegatori.
eu de multe ori m-am bucurat,doamne,ce bine ca ai facut sa nu doara prostia,ca eram incontinuu cu calmante,si ce tipete s-ar mai fi auziiit....
bine ca nu ma doare,cu alte cuvinte.
exista o carte interesanta,a lui dale carnegie,afara cu supararea,si in biograiile celor mai cunoscuti afaceristi,si oameni importanti,au scris cate o lista cu cele mai mari prostii facute in viata lor.....
veti ramane surprinsi,daca veti citi,chiar si de rochefeller,cel mai bogat om din lume acum nu stiu cati ani,despre palmolive cu sapunurile,si altii.....
cei mai renumiti oameni,si chiar si sfintii....ce prostii au mai scris prin cartile lor.....cateva doar,dar bune.....
daniilia
Postat pe 12 Ianuarie 2013 09:15
De la: elisabeta_boia, la data 2013-01-11 19:41:13Amuzant dar un gimnast PERFECT!!


asa e Betty... ! a fost campion Mondial si Olimpic... !!! pe bune !


http://youtu.be/QP_SCNJqA6Y

http://www.youtube.com/watch?v=AUALuacpKp8&feature=share&list=PL16987C062A3B6DE1
barboneli
Postat pe 12 Ianuarie 2013 10:56
Rotty
Postat pe 12 Ianuarie 2013 11:01


acum, chiar te cred ca ai dormit bine azi noapte... !!! asa sa dormi mereu.....
barboneli
Postat pe 12 Ianuarie 2013 11:09
Promit ca o sa-mi dau silinta Ma duc sa pap ceva ....
Rotty
Postat pe 12 Ianuarie 2013 11:13


pofta buna... !!! si eu merg sa pap ceva... "fasole mexicana cu carne tocata"... !!!!
barboneli
Postat pe 12 Ianuarie 2013 11:25
De la: daniilia, la data 2013-01-12 09:15:58 cand cineva e pe drum gresit,ii explicam,cum facem cu copiii mici,fara sa acuzam.
asa este solutia,si ajutam oamenii sa fie mai buni,si evoluam si noi pe langa ei,pentru ca fiecare gresim altundeva.Si toti invatam unii de la altii.
e inutil sa fim dezamagiti,sa criticam sa ne suparam,chiar si sa ne certam ,e inutil,nu foloseste chiar la nimic.
explicatul,insa,e o solutie buna....
asa scrie in biblie,ca avem datoria,de aia imi place mie bibila,pentru ca ne face mai rabdatori,cu oamenii,si mai intelegatori.
eu de multe ori m-am bucurat,doamne,ce bine ca ai facut sa nu doara prostia,ca eram incontinuu cu calmante,si ce tipete s-ar mai fi auziiit....
bine ca nu ma doare,cu alte cuvinte.
exista o carte interesanta,a lui dale carnegie,afara cu supararea,si in biograiile celor mai cunoscuti afaceristi,si oameni importanti,au scris cate o lista cu cele mai mari prostii facute in viata lor.....
veti ramane surprinsi,daca veti citi,chiar si de rochefeller,cel mai bogat om din lume acum nu stiu cati ani,despre palmolive cu sapunurile,si altii.....
cei mai renumiti oameni,si chiar si sfintii....ce prostii au mai scris prin cartile lor.....cateva doar,dar bune.....


de accord cu dvs..explicam 1 data,2 ori ,3 ori da pana cand??daca vrea sa se complaca in situatie ..e alceva....insa chiar daca nu am multa rabdare ..la chestii de genu.. am facut si asta cu explicatul.. inutil a fost..pt ea...pt mine frustant..mi -am batut neuronii sa o fac sa inteleaga si degeaba... cel putin am incercat..si am mai "casigat" si suparare din partea ei.. asta e.. am vorbit chineza una pentru alta... putem evolua si fara chestii de genu..o zi buna
Iryna_Iry
Postat pe 12 Ianuarie 2013 12:28
De la: barboneli, la data 2013-01-12 11:25:04

pofta buna... !!! si eu merg sa pap ceva... "fasole mexicana cu carne tocata"... !!!!


de cinci zile papi? asta nu mai e papat este imbuibat . hooo, ca nu vine sfirsitul lumii si te prinde nemincat...respira si tu !
garbo_10470
Postat pe 17 Ianuarie 2013 17:13
oamenii sunt atat de diferiti tocmai pt ca nu exista un nivel intelectual standard....avem de invatat de la cel mai destept pana si de la cel prost sau nebun dupa parerea mea...nu mi-ar placea sa am in jurul meu doar persoane de nivelul meu pt ca as bate pasul pe loc...cred ca omul inteligent stie sa faca fata inteligentei dar si prostiei...dupa mine cei care se cred superiori doar se cred comparandu-se cu cei de nivel f scazut iar cei care cu adevarat au ajuns la un nivel inalt de inteligenta considera ca mai au f mult de invatat si niciodata n-am vazut la acestia dispretuind un alt om de nivel mai scazut ....ma intreb cum ar suna un anunt pe usa cabinetului medical la care mergem daca ar scrie asa:prostii nu au acces la cabinetul meu !...trebuie sa ne coboram sau sa ne ridicam la nivelul fiecarui om din jurul nostru....daca putem face asta suntem inteligenti daca nu....multi intelepti ai lumii au ajuns la concluzia ca mai aveau mult de invatat...
yzabela_03
Postat pe 19 Ianuarie 2013 10:40
buna dragalaso tu vb ca nu doresti sa ai de a face cu oameni neintelectuali,,,,,dar TU ..TU CUM ESTI/?????spuneai in blog ca crezi farmece Dumnezeule mare esti dusa rau dute la un pshiholog
Elena_Juravle_1
Postat pe 19 Ianuarie 2013 10:41
Ia te uita cine vorbeste.... ....Scrii al naibii de corect
Rotty
Postat pe 19 Ianuarie 2013 10:54
De la: Elena_Juravle_1, la data 2013-01-19 10:41:49buna dragalaso tu vb ca nu doresti sa ai de a face cu oameni neintelectuali,,,,,dar TU ..TU CUM ESTI/?????spuneai in blog ca crezi farmece Dumnezeule mare esti dusa rau dute la un pshiholog


1.nu am spus k eu "cred in farmece" am intrebat... 2..am mai specificat o data ..stiu cumsunt ,la ce nivel si da pot afirma ca am ceva neuroni in cap! 3..si psihologii sunt oameni intelctuali.. da in cazul tau avem aici salonul 13 psihiaca a 3 a.. sigur te descurci singura sa l gasesti... o zi cu soare iti doresc..
ps: multumesc pt vizita
Iryna_Iry
Postat pe 19 Ianuarie 2013 11:57
erata:pisica a 3 a..
Iryna_Iry
Postat pe 19 Ianuarie 2013 11:58
unora=heartbit=> prostia unora= prostia heartbit

a se vedea raspunsurile pe care le posteaza pline de rautate, mojicie simulta mitocanie.
garbo_10470
Postat pe 19 Ianuarie 2013 20:58
F Y!
Axl_R
Postat pe 19 Ianuarie 2013 21:04
Me 2
Rotty
Postat pe 19 Ianuarie 2013 21:19
noroc ca prostia nu doare ca altfel numarul de zeghe 5862 travestita in alt numar de zeghe 10470... ar fi un urlet toata mai ales la cat e de toanta!
auzi matracuco mana-te mai incolo si nu imi mai vizita profilul zilnic, ca nu se modifica nimic in el si cat de imbecila ai fi tot nu ma determini sa.ti vizitez profilul, daca ti-as fi zis vaca cu cabina, as jigni regnul animal in mod profund, avand in vedere ca vaca este chiar un animal folositor pe langa casa omului, in comparatie cu tine, care doar cel mult de facut umbra esti buna, dar iarna, ce sa facem cu umbra, totusi?
heartbit
Postat pe 19 Ianuarie 2013 22:08
Enib ed eif i-s!
Axl_R
Postat pe 20 Ianuarie 2013 09:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Hai la ciorba de potroace! 1058 De la: elodia 16 Mai 2012 17:37
MOZAIC 597 De la: Axl_22 17 Ianuarie 2016 05:35
imi prinde bine un sfat 253 De la: ancanca 24 August 2009 19:13
Restaurant & Lounge din CENTRUL ISTORIC-BUCURESTI 21 De la: Axl_22 25 Ianuarie 2012 18:26
cafea 147 De la: garbo_387603 3 Martie 2014 09:22
Setari Cookie-uri