eu berbec , el leu

mi se pare ca tu esti cea care nu intelege.
Berbecul e impulsiv: leul e orgolios: ce sint astea? calitati, defecte?
Unul spala bine wc-uri, altul e inteligent: 1-1? AU AMBII CITE O CALITATE, sint echivalente?


Vorbim de tipuri de personalitate, nu de formule matematice - procent calitati/defecte in raport cu ce??? Sau cu cine?? In raport cu nimic sau nimeni, nu exista nici un procent "sintetic". Si un serial killer e plin de calitati - transeaza repede si bine, planificat, operativ, eficient, na!
quasaria
Postat pe 25 Mai 2012 10:29
...deci pana la urma trebuie singura sa clasific defectele si calitatile, pentru ca a fi impulsiv este un defect, nu o calitate....orgolios este un defect nu o calitate dar poate fi trecut si pe lista calitatilor, depinde....as fi dorit sa cunosc clasamentul dupa criteriul CALITATI!
caleidoscop
Postat pe 25 Mai 2012 10:39
De la: quasaria, la data 2012-05-25 10:29:59mi se pare ca tu esti cea care nu intelege.
Berbecul e impulsiv: leul e orgolios: ce sint astea? calitati, defecte?
Unul spala bine wc-uri, altul e inteligent: 1-1? AU AMBII CITE O CALITATE, sint echivalente?


Vorbim de tipuri de personalitate, nu de formule matematice - procent calitati/defecte in raport cu ce??? Sau cu cine?? In raport cu nimic sau nimeni, nu exista nici un procent "sintetic". Si un serial killer e plin de calitati - transeaza repede si bine, planificat, operativ, eficient, na!
ce, daca esti inteligent nu poti spala bine un wc?...n-am inteles ce vrei sa spui?!...poate tine mai degraba de indemanare!....si cel inteligent poate avea wc tot atat de curat ca si alt om care nu e tot atat de inteligent...oare comparatia ta nu e prea dura?...ai mers prea departe....pot fi inteligent, ...ta,si wc-ul sa fie curat!...aici intervine lenea si harnicia.....etc, etc
caleidoscop
Postat pe 25 Mai 2012 10:50
....si pot fi echivalente?...nu pot fi!...atu are cel inteligent!
caleidoscop
Postat pe 25 Mai 2012 10:53
De la: garbo001422, la data 2012-05-21 19:01:36 Exceptionala descriere, Zack !! Sunt un Leu de...august (08.08 ), si ma regasesc in 99 % din cele scrise de tine... Am avut o relatie cu o ..(un..),Berbec si a fost minunata...Timp de 6 luni a fost un vis pentru noi...Mariajul l-am facut cu o Sagetatoare si de atunci...am amutit...Recunosc ca sunt doua zodii compatibile ...In concluzie, ai un 10 + pentru descrierea zodiei...


Zack e un dragutz ca a postat cea ce poate oricine sa citeasca, pe google sau alte surse... diverse pareri despre zodii... !!!! e si o carte, in romana, cu asa ceva ! dupa parerea mea, toate caracteristicile astea de caracterele oamenilor din diferite zodii... sunt un fel de statistica !!! astronomii, aia si la propriu si la figurat.... zic ca la zodii sunt influiente de la diferite planete si pozitia lor ! eu nu cred in asta ! iei o suta de mii de varsatori, ii intrebi ce vor, ce mananca, ce iubesc, ce ocupatii vor, etc. etc.... si vezi numitorul comun ! chestia cu compatibilitatile.... (maaaama ce cuvinte lungi sunt in romana..... ) tot din statistica asta reies ! la mine, ca varsator... se potrivesc ! dar cand m-am inragostit de singura sotie pe care am avut-o (si viceversa....) nici prin cap nu m-am gandit sa verific compa......ea intre zodii !!! abia dupa aia, multi ani dupa, am citit despre zodii si teoriile de acolo ! si... iar s-au potrivit la mine ! poate ca, sotia, pe atunci de 20 de ani, eu 24... s-ar fi gandit de doua ori daca... sa ma accepte sau nu, dar nici ea nu avea habar de comp......ea dintre zodii ! asta pentru ca varsatorii... nu-s chiar asa de "usori" sau "usor" sa traiesti cu ei... ! indiferent de gen ! dar ea, find "gemeni", scrie si in carti ca-s cei/cele mai rabdatori si ca se potrivesc cu varsatorii, cel mai bine !!! ei... asta in teorie poate... daca unul din asta care scrie despre zodii in carti, m-ar fi vazut cu capul spart si ochii vinetei... de la "rabdarea" gemenei mele.... cred ca scimba tot ce as csis..... !!!!

(noi astia cu apa, glumim des.... !!!!)
barboneli
Postat pe 25 Mai 2012 11:04
De la: Axl_R, la data 2012-05-23 23:13:57Sunt leoaic am iubit/iubesc un leu...pot s spun doar att, prefer un brbat leu pt c, cu/lng el pot fi EU!


ce vrei tu... e sfant ! dar, ca si in fizica, cine se aseamana, se respinge... ! stii tu... teorema lui Pitagora... sau Arhimede... nu mai stiu... aia cu plus si minus... (nu la contul de banca ma refer... !!!!
barboneli
Postat pe 25 Mai 2012 11:09
De la: quasaria, la data 2012-05-24 18:40:50
De la: caleidoscop, la data 2012-05-23 09:01:00cine aduna cele mai multe calitati: berbecul , leul, sau sagetatorul???


cine aduna mai multe calitati, culoarea galben sau aia verde?

Sint zodii diferite, caracteristici diferite - pentru unii pot fi calitati, pentru altii defecte. Intrebarea n-are sens.


stiu eu ce sa zic.... ? ca zodile sunt diferite si calitatile sau defectele, la fel... o calitate nu poate fi defect ptr. altcineva... si viceversa ! daca o calitate ca nu-si inseala nevasta sau isi iubeste familia enorm... asta ca, calitate... nu poate fi, acelasi lucru, pentru altcineva, defect !!!!! cred eu... ! caleidoscop scrie perfect romaneste... asta nu inseamna ca, prostutzul de mine, a inteles intrebarea.... ! ceva, ceva, vrea caleidoscop sa stie, e clar, dar eu il las pe Zack sa-i raspunda... la subiect !!!
barboneli
Postat pe 25 Mai 2012 11:16
ba poate. Daca ei un angajat care pleaca cu doua ore mai devreme de la birou ca moare dupa courul lui nevasta-sa, sau dupa sarmalele ei, nu face delegatii, nu e cu capul acolo ci acasa, etc - e un defect ca "isi iubeste familia" asa de tare. M-as lipsi de iubitori din astia, ca angajator, si crede-ma ca am intilnit.
O femeie care nu vorbeste decit de faptul ca fiu-sau a facut kk verde joila prinz e defecta, din punctul meu de vedere - ii inteleg atasamentul fata de extrementele odorului, dar o fiinta umana nu e unifunctionala, in mod normal.
Un stalker - si din astia am intilnit - are o motivatie puternica si "genuine": iubeste, nu?? Psihopat, obsedat, nociv, omu' iubeste...
ORICE calitate in anumite contexte si dusa peste o anumita limita devine defect.


caleidoscop: n-am zis ca se exclud, am dat un exemplu: doua calitati distincte, la doua persoane distincte, inseamna ca persoanele respective au "acelasi numar de calitati"? Teoretic, da. Practic, egalezi un geniu cu o femeie de serviciu?
quasaria
Postat pe 25 Mai 2012 11:24

Vorbim de tipuri de personalitate, transeaza repede si bine, planificat, operativ, eficient, na!


[/quote] ce, daca esti inteligent nu poti spala bine un wc?...n-am inteles ce vrei sa spui?!...poate tine mai degraba de indemanare!....si cel inteligent poate avea wc tot atat de curat ca si alt om care nu e tot atat de inteligent...oare comparatia ta nu e prea dura?...ai mers prea departe....pot fi inteligent, ...ta,si wc-ul sa fie curat!...aici intervine lenea si harnicia.

Aici intervine si cat de dezvoltate sunt simturile :( mirosul, vazul)...ca sa am WC- ul curat....nu cred ca ii
Atat berbecii,leii cat si celelalte 10 zodii , au calitati si defecte....ca nu-s in egala masura...balanta vb. :)


Fss_ssu
Postat pe 25 Mai 2012 11:30
Barbo...teorie/practic
Axl_R
Postat pe 25 Mai 2012 11:33
ok ! ca si lui Q... exceptile, intaresc regula !!!
barboneli
Postat pe 25 Mai 2012 11:37
Nu-s berbec, dar sunt f impulsiv, da orgoliul
Dar spl al dreaq de bine WC-ul...curat s fie totul!
Spl i hainele noi, c-s apucat...calitate, defect?
Axl_R
Postat pe 25 Mai 2012 11:46

repet: n-am spus ca se exclud.
Am spus doar ca x are o calitate, y are o ALTA calitate, care e numitorul comun? CUm le compari??
quasaria
Postat pe 25 Mai 2012 12:09
Q, sorry!
Habar n-am cum s compar...
Axl_R
Postat pe 25 Mai 2012 12:16
cum, habar n-ai cum sa compari?
le numeri...si sint echivalente....
quasaria
Postat pe 25 Mai 2012 12:36
De la: Axl_R, la data 2012-05-25 11:46:36Nu-s berbec, dar sunt f impulsiv, da orgoliul
Dar spl al dreaq de bine WC-ul...curat s fie totul!
Spl i hainele noi, c-s apucat...calitate, defect?


nu calitate si nu defect.... "apucata"..... doar !!!! dar uneori, chiar e bine sa speli hainele noi, care au trecut prin atatea maini straine.... !!! nu si paltoanele, ci hainele care le pui direct pe piele.... ! mai ales daca vin din Turcia, de ex. !!!!!
barboneli
Postat pe 25 Mai 2012 12:38
Apucat ru...nu prea port confecii, mi fac io fuste, bluze, rochii...io m-am referit la ce port sub bluz etc...
Axl_R
Postat pe 25 Mai 2012 12:44
De la: caleidoscop, la data 2012-05-25 10:53:53....si pot fi echivalente?...nu pot fi!...atu are cel inteligent!
...echivalent daca si numai daca, asa ca la matematica fie spus....pun accent pe daca si numai daca,....deoarece, cel inteligent are bani mai multi pt.ca stie sa-i faca cu inteligenta lui si chiar daca e un (O) tip harnic, curat sau ingrijit cu lucrurile din jurul lui(ei) el poate plati pe cineva sa-i spele toaleta...deci are 2 calitati:stie sa faca bani(e inteligent) si poate fi si harnic sau e inteligent si nu e harnic...are in acest caz 1 calitate, da?....si lista poate continua cu defecte si calitati.....intrebarea mea era: cine este pe primul loc cu calitatile(din descrierea zodiilor) !...cine ocupa 1 loc referitor la defecte!...nu cred ca e imposibil de aflat dar....trebuie rabdare din partea mea, si chiar o am!
caleidoscop
Postat pe 25 Mai 2012 15:17
....cine?

BALANTA...le cantareste


....toate zodiile sunt pe locu 1 si laC / la D
adica, au si d'alea si d'alealalte...aia de mai sus le cantareste ...si cand nu se mai termina de" unele"...o ia, iar de la C...D....~~~~~~~~
Fss_ssu
Postat pe 25 Mai 2012 16:24
caleidoscop, e de apreciat ca ai rabdare, eu nu mai am.... Ti-am spus de trei ori parerea mea, ca intre un om si altul, reprezentind o tipologie si alta, sa stabilesti ca unul e mai bun si unul mai rau trebuie sa te raportezi la ceva. Nu poti sa compari o balerina cu un jucator de box, da???? Care are "calitati"? Si ce fel de calitati vrei ? Nu exista "in general".
In general, unii sintem albi, altii negri, altii pieile rosii: asta e. Si pe dinafara, si pe dinauntru.
Care e "mai bun"??

Fiecare a re un anume set de calitati - care nu sint relevante ca numaratoare, daca nu compari mere cu prune - si un set de defecte.
quasaria
Postat pe 25 Mai 2012 17:02
A raporta "abuz de limbaj" fara sa abuzezi ii un defect X_X....de ce ai raportat...ha?


ei draga...legea compesatiei vb..... cand nu mai ai rabdare,apare starea ceia de nervo8-> ....dar poti sa gresesti in situatia asta( ii un defect)
Unu care are + una care n'are, se completeaza ...na... si ...nu mai stiu....iese ceva;))....se schimba culoarea de ex.(o calitate)
Pana la urma balerina ii femeie.... si ce?....nu poate practica Box?..ete na !...dubla calitate =))
Dap' tu, la ce te raportezi cand stabilesti defectele B?8->
Fss_ssu
Postat pe 25 Mai 2012 19:12
de ce o fi atat de complicat?!...incep sa cred quasaria ca esti desteapta (un compliment...sa nu te superi, pe mine!)...insa esti maestra si in a complica lucrurile....sau nu ai destula rabdare sa ma poti convinge, ...este simplu fratilor!..cred ca o statistica nu strica !...poate vine pe Garbo un statistician, ca sa lamureasca problema....deci se va lua ca referinta noi, oamenii: femei si barbati apoi calitati si defecte!, si zodiile: berbec, leu, sagetator.
caleidoscop
Postat pe 25 Mai 2012 19:53
De la: zack, la data 2012-05-24 18:31:58
De la: caleidoscop, la data 2012-05-23 23:02:10chiar nu vorbesc bine romaneste?...e o intrebare sincera, si chiar o simpla intrebare!...nu doresc detalieri ci un raspuns exact...asta daca poti sa-l dai!



Sincer chiar nu am timp sa fac un rezumat. Scrie-mi pe privat si vedem cum facem , poate-ti trimit pt toate zodiile si-ti faci singura o parere. O adresa de mail ar fi tocmai buna.
adresa mea de mail nu o dau ...vrei sa-mi dai un raspuns aici pe Garbo, bine daca nu, tot bine!...am vazut ca raspunsurile tale, nici macar concluzionari( mici concluzii)sau rezumat nu a inclus postarea ta, nu te condamn, insa fiecare spune ce-l duce capul...a fost copy/paste din alte surse de inspiratie!...e bine si asa ca poate unii, unele dintre noi nici nu cunoastem sursa inspiratiei tale!...poate unii dintre noi citesc pentru prima data aceste caracteristici ale zodiilor...deci de aceea am "propulsat" asa-zisul dialog interminabil cu tine si cu ....am asteptari mai mari....poate de la voi toti, de ce nu?....invatam unii de la altii!
caleidoscop
Postat pe 25 Mai 2012 20:06
aflam unii de la altii, insa retinem ce ne convine sau dam copy/paste...indiferent de cine mi-ar citi postarile, nu ramane decat la parerea sa...si?!
caleidoscop
Postat pe 25 Mai 2012 20:16
eu sun leoaica si el berbec...daca stim sa ne controlam tonalitatea vocii...e super OK......cand rag (sunt leu) eu el tace... si cand behaie el (e berbec) tac eu

cecilia_soroceanu
Postat pe 26 Mai 2012 05:00
garbo001422
Postat pe 26 Mai 2012 15:33
Buna Zack,
eu capricorn, el-leu, dupa 9 ani si jumatate ne despartim, de ce nu a functionat relia noastra, dp,v al tau?
garbo_1162
Postat pe 26 Mai 2012 16:02
De la: suparatu_, la data 2012-05-25 19:12:48
Dap' tu, la ce te raportezi cand stabilesti defectele B?8->


la scopul pentru care le evaluez.

Daca vreau o bucatareasa, trebuie sa gateasca bine. Punct.
Nu sa picteze bine, nu sa danseze bine, nu sa aiba ochii mov.


Daca evaluezi o zodie in raport cu alta zodie sau in raport cu o anumita situatie, poti sa zici care are mai multe calitati sau defecte/compatibilitate/incompatibilitate: daca o evaluezi "in general", poti doar sa aberezi.

E un principiu aplicat si in HR: nu exista teste de personalitate cu raspunsuri corecte sau gresite. Exista doar tipologii potrivite unui anume rol sau mai putin potrivite.
quasaria
Postat pe 26 Mai 2012 16:10
De la: caleidoscop, la data 2012-05-25 20:06:07
De la: zack, la data 2012-05-24 18:31:58
De la: caleidoscop, la data 2012-05-23 23:02:10chiar nu vorbesc bine romaneste?...e o intrebare sincera, si chiar o simpla intrebare!...nu doresc detalieri ci un raspuns exact...asta daca poti sa-l dai!



Sincer chiar nu am timp sa fac un rezumat. Scrie-mi pe privat si vedem cum facem , poate-ti trimit pt toate zodiile si-ti faci singura o parere. O adresa de mail ar fi tocmai buna.
adresa mea de mail nu o dau ...vrei sa-mi dai un raspuns aici pe Garbo, bine daca nu, tot bine!...am vazut ca raspunsurile tale, nici macar concluzionari( mici concluzii)sau rezumat nu a inclus postarea ta, nu te condamn, insa fiecare spune ce-l duce capul...a fost copy/paste din alte surse de inspiratie!...e bine si asa ca poate unii, unele dintre noi nici nu cunoastem sursa inspiratiei tale!...poate unii dintre noi citesc pentru prima data aceste caracteristici ale zodiilor...deci de aceea am "propulsat" asa-zisul dialog interminabil cu tine si cu ....am asteptari mai mari....poate de la voi toti, de ce nu?....invatam unii de la altii!



Ba, sa stii ca daca dadeai adresa ta de mail, veneam pe fir la tine noaptea sa te sperii. Sau mai rau, te bombardam cu mailuri la greu. Ma lasi? N-am vrut decat sa fiu dragut, dar vad ca deja ridici pretentii.Te crezi regina balului sau ce? Ba mai voalat asa, ti-ai permis sa zici ca nici nu ma duce capul prea mult, incerci sa ma provoci sa zic ce nu trebuie? Vrei rezumate, fa-ti in plm, de parca eu n-am alta treaba decat sa te servesc pe tine. Da, a fost copy/paste dintr-o sursa pe care eu am gasit-o acum vreo 3 ani si pe care tu n-o s-o gasesti. Succes la cautat.
zack
Postat pe 26 Mai 2012 18:38
ea berbec si el leu este o compatibilitate destul de ridicata insa in multe cazuri orgoliile rup relatia, iar asta se datoreaza mai ales faptului ca fiecare la un moment dat are impresia ca poate mai mult si ca in relatia cu pricina se simte nedreptatit.
heartbit
Postat pe 26 Mai 2012 18:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mama si baiat 19 De la: fleurdelis 18 Septembrie 2010 15:37
horoscop 4 De la: elodia 7 Decembrie 2010 16:25
dar femeie pesti -barbat scorpion? 1 De la: raza_calda 17 Iulie 2009 13:35
Ma iubeste??? 21 De la: dor72_ 27 Decembrie 2011 19:02
compatibilitate.... 4 De la: Doara 15 Noiembrie 2010 18:49
Setari Cookie-uri