Botez

Ajutati-ma va rog si pe mine cu cateva informatii referitoare la botez. Voi fi nasa duminica si ma intereseaza cat e taxa de botez in Cluj, daca trebuie sa stiu pe de rost Crezul, si ce mai trebuie sa fac in ziua respectiva.
M-am uitat pe net, inca n-am ajuns la biserica sa vorbesc cu preotul, si din ce am citit , taxa e de 500 lei. E adevarat, sau se poate negocia?
Multumesc
Magnolia73
Postat pe 3 Mai 2012 14:51
Eu am fost nasa pe data de 28.04.2012 la Sighisoara. Acolo nu se percepe absolut nici o taxa pentru botez! Am dat noi (nasii) cat am considerat - adica 100 lei.
Iar Crezul ... recunosc ca am facut repetitie sa il stiu pe de rost, insa nu era absolut necesar pentru ca oricum ne-a aratat Cartea sa il citim... :) Sa va traiasca finutul/a!
garbo240381
Postat pe 14 Mai 2012 14:44
De la: Magnolia73, la data 2012-05-03 14:51:05Ajutati-ma va rog si pe mine cu cateva informatii referitoare la botez. Voi fi nasa duminica si ma intereseaza cat e taxa de botez in Cluj, daca trebuie sa stiu pe de rost Crezul, si ce mai trebuie sa fac in ziua respectiva.
M-am uitat pe net, inca n-am ajuns la biserica sa vorbesc cu preotul, si din ce am citit , taxa e de 500 lei. E adevarat, sau se poate negocia?
Multumesc
...Si uite asa ne fura statul si patriarhiile din Romania!...de ce? la intrarea in fiecare biserica din tara noastra nu este afisat la loc de cinste o asa numita lista cu tarife "negociate"pentru prestatiile efectuate de preoti???...cat platesc taxa pentru un botez, pentru o inmormantare,etc...etc???CORUPTIE in Romania!!!!!!!
caleidoscop
Postat pe 18 Mai 2012 09:51
De la: caleidoscop, la data 2012-05-18 09:51:39
De la: Magnolia73, la data 2012-05-03 14:51:05Ajutati-ma va rog si pe mine cu cateva informatii referitoare la botez. Voi fi nasa duminica si ma intereseaza cat e taxa de botez in Cluj, daca trebuie sa stiu pe de rost Crezul, si ce mai trebuie sa fac in ziua respectiva.
M-am uitat pe net, inca n-am ajuns la biserica sa vorbesc cu preotul, si din ce am citit , taxa e de 500 lei. E adevarat, sau se poate negocia?
Multumesc
...Si uite asa ne fura statul si patriarhiile din Romania!...de ce? la intrarea in fiecare biserica din tara noastra nu este afisat la loc de cinste o asa numita lista cu tarife "negociate"pentru prestatiile efectuate de preoti???...cat platesc taxa pentru un botez, pentru o inmormantare,etc...etc???CORUPTIE in Romania!!!!!!!
sa dea d-zeu sa citeasca aceste randuri premierul PONTA si BASESCU!!!!
caleidoscop
Postat pe 18 Mai 2012 09:53
Pana la urma a costat 150 lei (100 pt preot si 50 pt ajutorul-cantaret sau asa ceva). Crezul l-am citit din carte (amabil preotul). Concluzia e ca m-am agitat eu inainte degeaba, si-n ziua respectiva aveam niste emotii grozave. Oricum , nu cred ca mai repet experienta, financiar ne-a zguduit un pic, dar asta e, sanatosi sa fim.
@381, multumesc de urare
@caleidoscop - nu cred ca Ponta citeste forumul "femeilor destepte care stiu sa impace cariera cu...", poate nevasta-sa , in cazul in care are ceva probleme "egzistentiale".
Magnolia73
Postat pe 18 Mai 2012 15:36
omul cat traieste invata, nimeni dintre noi nu poate sti cu exactitate daca Ponta are habar ce se-ntampla prin bisericile din Romania...poate nu e bisericos, poate stie si nu vrea sa arate ca stie ce MIZERII se intampla prin tara...etc,etc...Oricum, daca taxele ar fi la vedere altfel ar sta situatia....insa, asa exista multe portite de scurgere printre degete a banutilor enoriasilor....PROBLEMELE LOR SUNT SI PROBLEMELE NOASTRE!...mai devreme sau mai tarziu!....
caleidoscop
Postat pe 18 Mai 2012 22:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
la ce cate luni ii apar primii dintisori lui bebe??? 12 De la: corina_dragoi 9 Octombrie 2009 15:41
sunt o mama disperata 10 De la: kidz006089 2 Ianuarie 2010 20:29
vaccin anti-d rhogam 0765.969.238 500 lei 1 De la: kidz005968 13 Decembrie 2009 01:23
Jucaria preferata a copilului tau 3 De la: SEBY1YEAR 17 Iulie 2009 13:38
analize preconceptie 13 De la: cory_emy 26 Mai 2011 21:00
Setari Cookie-uri