educatoarele batause

mama nu m-a scuturat niciodata,si eram trei frati,si sunt mandra de ea ca a stiut sa ne educe,fara sa fie nevoie sa ne bata.
sunt metode invechite,interzise prin lege,pentru oameni fara rabdare,incapabili sa se impuna in alt mod,prin explicatii,prin discutie,civilizat.
bataia ca metoda de corectie.....
da,mai si mint copiii,dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii bati.
ei invata ce este bine,ce este rau,testeaza limitele pe care le impunem noi.
eu am fost crescuta cu iubire,mama imi explica ca si cum as fi fost un om amre,si culmea imi dadea libertate de alegere.
imi spunea eu te sfatuiesc cum e bine,si tu te gandesti,si faci cum crezi ca e mai bine!!!!!!
cu metodele ei,a salvat multi copii de la scoala de handicapati,lucrand cu ei luni de zile cu rabdare si iubire.
au ajuns la scoala normala,printre cei din mijoc....
eu doar un singur copil am salvat,unul la doi ani bataus,agitat,care nu stia sa vorbeasca deloc,care doar darama si spargea incontinuu.
as fi putut,cand mi l-a lasat mama lui prima data,sa il ating putin....
nu am facut asta,ci l-am lasat sa darame tot,si era uimit ca nu il bat......trei zile a daramat
in a patra i-am aratat o carte,cu imagini simple,o amam care pleca si un copil care plangea,si i-am spus ca nu trebuie sa planga ca mama vine.
nu o sa credeti, a inceput baiatul sa vorbeasca,si mama a sfatuit pe mama ei,sa nu il mai bata,ci sa il pedepseasca.
si cand mama lui zicea nu mai face asta,ca te pedepsesc,el habar nu avea ce inseamna,dar se oprea.
copii trebuie crescuti cu iubire.
eu cu iubirea si incurajarea,am reusit sa fac copiii sa iubeasca temele pentru acasa,si o fata repetenta la amtematica sa ajunga inaintea tuturor.....
merita efortul,rezultatele sunt super.
am doi copii,si de cateva ori,mi-a venit sa il iau de par pe al meu,pe baiat,dar m-am abtinut.
nu o voi face.
va creste,si isi va aminti,si nu va batea nici el pe copii lui.
si sincer sper sa termin si psihologia,si educatoare aici,ca aici se face facultate pentru a fi educatoare......
cred ca voi reusi sa impanzesc metoda mamei....
noi trei am facut si facultati,fara meditator,si fara sa stea nimeni cu gura pe noi ca sa ne facem lectiile...
a existat stradanie din partea noastra,pentru ca mama ne-a zis,ca daca o iubim cu adevarat,ne vom stradui.
nu am stiut intotdeauna sa rezolvam toate exercitiile,toate problemele....
dar conteaza totalul.
am spus si prietenelor mele,si ele au incetat batutul....explicatiile repetate cu frumosul,au rezultat permanent.
ciufulitul are efect doar momentan,ca o aspirina.
pot invata cu explicat cu frumosul sau batuti.
copilaria e mai frumoasa daca cineva iti explica cu iubire.
si nu mai vine a doua oara,e doar o data in viata,e pretioasa.
eu imi voi aduna toata rabdarea,si intotdeauna voi explica asa cum a facut mama cu noi.
d
daniilia
Postat pe 5 Aprilie 2012 00:36
nici eu nu cred ca bataia are vreun efect bun. Nu ma vad pocnindu-mi copilul, sincer.... Nu stiu cum ar percepe-o ea, dar mi s-ar parea mie foarte aiurea...fata de mine, sa fac asa ceva.
Noi doua sintem in primul rind prietene, asa ca... in contextul asta, cum ar fi sa sar sa ii troznesc una?!
quasaria
Postat pe 5 Aprilie 2012 00:51

.... cireselele se coc acusi, abia stept! ....ei nici sa ne batem (noi adultii) in "parte",asta-i lipsa totala de moralitate si respect fata de cealalta persoana si /propria-mi persona(la o adica) Orice conflict trebuie sa se stinga numai prin dialog amiabil intre maturi,no'?
Dap' o ciufuleala la micuti, trebuie din cand in cand mai ales cand plang /se trantesc cu fuduletzu de sar ca mingea fara motiv...ca apoi se pot imbolnavi.
Fss_ssu
Postat pe 5 Aprilie 2012 11:04
i-am zis la un moment dat fie-mii - daca ma dau si eu cu courul de pamint aici in magazin, de se uita toata lumea la tine ce mama necivilizata ai, ce faci?
Ce crezi, ca eu nu pot sa tzopai pe aici si sa zic ca vreau aia si ailalta?!
Saracul copil a fost foarte marcat de ideea ca s-ar putea intimpla asa ceva.... Se uita cu atentie la mine un timp dupa aia, sa vada, nu se apuca asta sa faca show pe aici....
quasaria
Postat pe 5 Aprilie 2012 12:03
Mititelu' de el!
Dap' copilu' lu vara'mea...ce figura!
So dus la gradi. ieri si educatoarea o aratat o rabdare cu "broboane" fatza de el.
Copilu incerca sa-si incaltze ghetutzele singur: dai si trage,sa-intre nici pomeneala si cere ajutor educ...Educatoarea vine/ incearca si ea...cu greu reuseste sa-l incaltze.La un mom. dat copilu zice: doamna da gletutzele sunt invers ...avea dreptate copilu'
Educatoarea calma,i le scoate la fel de greu si il incaltza iar...se ridica si?!
copilu' iar: doamna dar gletutzele nu-s ale mele! Iar i le scoate si....copilu' zice: is a lu frat-miu' mai mic...mama o zis sa le iau azi / astea...le-am luat na!
Iar il incalta educatoarea ....isi sterge sudoarea si-l intreaba: mai, manusile,da sa ti le pun in manutze sa nu racesti,unde-s maaa? Copilu' : in glhetutze domna le-am bagat sa nu le pierd!
Cata rabdare trebuie sa aive si ele (educatoarele) cu micutzii....numai ele stiu!
Zi fr. la Educatoarele tate' si la mamici!
Fss_ssu
Postat pe 5 Aprilie 2012 12:49

Mititelu' de el ...couru...era in sow, p'an la urma?
Fss_ssu
Postat pe 5 Aprilie 2012 12:53
parca o vad pe fie-mea... care are un calm... O sa las sa se spele/pieptane/echipeze singura si in trei ore reuseste, perfect. Ca sa ajungem la gradi dimineata ar trebui sa incepem de seara sa ne imbracam.
quasaria
Postat pe 5 Aprilie 2012 13:22
Daaa sigur,...copilu sa se chinuie singur si sa-si dea seama ce responsabilitate are/ umeri mama si daca se poate sa-i invete si pe colegii de gradi....cum ca fata ii harnicuta de micuta.
Dap' nu-i rau,incepe de cu seara se culca imbracata si dim aterizeaza in ghetute....ai scapat de-o greutate.
Fss_ssu
Postat pe 5 Aprilie 2012 15:25
da, sa doarma in sifonier, pe umeras....
quasaria
Postat pe 5 Aprilie 2012 15:30
Cu bataia si tipetele nu rezolvi nimic in educatia copilului....parintii care aplica asta in educatia copilului o sa isi dea seama ca nu obtin rezultatele dorite....si mie imi vine uneori sa o ciolfanesc un pic pe fimea dar ma calmez si incerc sa ii explic iar cand depaseste limita si nu intelege o las in pace si o ignor....am observat ca merge ....e oricum mai bine decat sa tip la ea
cory_emy
Postat pe 5 Aprilie 2012 16:28
fie-mea reactioneaza la logica. Si cind nu ii convine ceva la comportamentul meu fata de ea, procedeaza la fel: ma trage de mineca: trebuie sa discutam.
Pe de alta parte, daca incerci sa "te impui", isi bate joc de tine in cel mai direct mod...
quasaria
Postat pe 5 Aprilie 2012 16:37
....consiliu de familie ii bine venit din cand in cand,important ii sa te impui cu o ciocolata/limonada/ cadou....gaseste logica imediat copilu si mai ales cand face pozne.
Iote asa,in loc de bataie/si chelfaneala ii dai toate cele si o sa vezi cum vb. cu tine tinand mana in sold/da ochii peste cap (precum ... ) si mai bate si din picior ,cum ca ea are dreptate si nu tu!
Fss_ssu
Postat pe 5 Aprilie 2012 20:25
daca are dreptate, asta e... are de ce sa bata din picior.
Si s-a mai intimplat sa aiba.
quasaria
Postat pe 5 Aprilie 2012 20:36
...daaa! pai copilu are mereu creierasu odihnit,protejat si nestresat...te vinde/ cumpara cat ai clipi mai ales ca-i la gradinita/ii in lumea lui ce ii place cel mai mult, ba arunca priviri si la moda sa se schimbe si de 5-6 X / zi daca se poate si sa-ti "defileze" prin fata , fara sa tina cont de oboseala ta..ea nu-i obosita si imediat te da la-ntors..zii tu ca n-am dreptate!
Dap' tu de unde stii?
Fss_ssu
Postat pe 6 Aprilie 2012 03:18
....pana la urma si copilasii au dreptul la replica , altfel personalitatea lor cum se mai dezvolta?
cory_emy
Postat pe 6 Aprilie 2012 15:26

...Sigur ca da scumpo,...toti copiii au drept de replica si educatoarea tre' sa v-a asculte /parinti la fel si personalitatea se dezvolta paralel cu varsta.
Important este sa avem limite (masura si control!)
Fss_ssu
Postat pe 6 Aprilie 2012 20:21
Reclam-o la conducere si anunt-o pe doamna directoare ca fara suparare, daca se mai intampla asa ceva s-ar putea sa faca o vizita la DNA. Restul este literatura.
garbo_1713
Postat pe 7 Aprilie 2012 14:10
Quasaria bate campii. Uneori exemplele sunt mai practice decat discursul logic, care sa avem iertare, nici la noi, oamenii mari nu functioneaza intotdeauna.
garbo_1713
Postat pe 7 Aprilie 2012 14:14
Dap' matali bati apa'n piua?....
i'logica ne pune la colt copiii si ....ce fel de exemple dai matali' te rog frumos?
...ca sa fiu si eu mai "distupat" cum sta treaba cu conduita ceia',aiii?explica(te) rog frumos
si daca se poate ce sa le faca DNA-ul cela' bre?!
Fss_ssu
Postat pe 7 Aprilie 2012 17:12
''Quasaria bate campii.'' Aha, dar nu copiii!
DNA=0
Mi, aici nu se poa fr Nociv garbo.
Axl_22
Postat pe 7 Aprilie 2012 17:25
Ete na!...
de asta tragi di tzagare acuma? aii?

....nociva garbovita...nici bula nu-i ....de exemplu'..
Fss_ssu
Postat pe 7 Aprilie 2012 17:32
Doamna "Fosta..." ma intreb cum ati fi aratat daca altcineva v-ar fi postat cu funduletul in sus si v-ar fi scris cateva autografe cu degetele sa va vina mintea la cap direct pe lenjerie? De fapt as fi putut sa jur ca sunteti violenta intruchipata.
garbo_1713
Postat pe 7 Aprilie 2012 20:18
O educatoare bate un copil. Copilul vine acasa si se plange mamei sale. Aceasta vine la gradinita si ii spune educatoarei:
-Doamna, pana aici. Daca mai dati in copilul meu, sa stiti ca se termina urat.
-Asa spuneam si eu...-spuse educatoarea punand mana pe o bata.
-Dar doamna, va rog, calmati-va. Cine v-a invatat artele martiale?
-Si-Totusi. Si-a pus copilul cu un procedeu Kung-Fu pe burta si a inceput sa-l bata ca pe covoare.
garbo_1713
Postat pe 7 Aprilie 2012 20:26
1713, daca tu nu intelegi conceptul de logica, probabil la tine functioneaza sistemul repetitie. Ca la maimute. Dar nu baga pe toata lumea in aceeasi oala. Spre informarea ta, unii oameni se nasc dotati cu creier. Doar unii. Restul repeta "exemple practice".
quasaria
Postat pe 7 Aprilie 2012 21:11
Care este problema ta Quasaria? Tu vorbesti de logica si tu o incalci? Explica-mi ce anume te-a infuriat asa de tare incat sari sa musti? Se spune ca barbatii se nasc cu creier. Femeile mai putin. De aceea ele sunt mai nervoase si traiesc emotional diferit fata de barbati.
garbo_1713
Postat pe 7 Aprilie 2012 21:21
Apropo, daca nu te superi, cu totii ne tragem din maimute. Iar daca nu ne tragem, reusim la perfectiune sa le imitam.
garbo_1713
Postat pe 7 Aprilie 2012 21:23
La tine asa o fi. Dar, din nou, generalizezi.
Unii se bazeaza pe logica, altii pe genele mostenite de la maimuta. Si asta nu tine de sex - creierul nu e localizat intre picioare, unde e singura diferenta notabila intre femei si barbati,

Si chiar sint bine dispusa in seara asta. Nu stii cum e cind musc.
quasaria
Postat pe 7 Aprilie 2012 21:42
Nici nu vreau sa stiu. Totusi, cu scuzele de rigoare de a te supara, incerc sa vad in mare ceea ce tu vezi in mic.De aici si tendinta de a generaliza. Recunosc totusi ca exista si situatii particulare care contrazic teoria.
Diferentele dintre femei si barbati sunt mai multe. Sigur cele de sex sunt cele mai vizibile si isi pun o amprenta destul de mare pe fiecare dintre categorii, atat la capitolul fizic, marime, forta, gingasie sau virilitate, emotii, ratiune s.a.m.d.
Esti o femeie destul de inteligenta ca sa stii ca sexul, se gaseste cam pe primul loc in relatiile interumane. Dragostea se leaga de sex sau face apel la el. Familia se intemeiaza avand la baza afinitatile sexuale. Majoritatea topicelor discuta probleme legate de viata de cuplu, tragediile sau fericirile fiind legate de acelasi aspect. Daca ai alte pareri, nu pot decat sa aplaud un punct de vedere original. Sper ca nu te-am suparat.
garbo_1713
Postat pe 7 Aprilie 2012 21:56
713, daca ai fi inteles ce ai citit si ai fi cat de cat intelegenta, ti-as raspunde.

generalizarile si parerile fix in plop ma lasa fara replica.ce spune lumea si ce raspunzi tu. da, zi-i inainte! nu ai fi singura care bate campii
si_totusi
Postat pe 7 Aprilie 2012 22:06
Q, io parc a vrea s fiu mucat! S vd dac mai simt ceva...n afar de oboseal.
Axl_22
Postat pe 7 Aprilie 2012 22:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum dezvatam copilul de suptul degetului? 98 De la: namyi 20 Aprilie 2011 01:13
ceaiuri 1 De la: narcysa 23 Februarie 2011 06:19
Eu vreau...el nu! 1 De la: Hariclea 28 Septembrie 2009 13:59
buna 1 De la: elenut 15 Noiembrie 2010 13:14
sarcina -40 ani 156 De la: cris_13 14 Septembrie 2016 11:06
Setari Cookie-uri