educatoarele batause



Iote na!..eu iti zic bine-ai venit Irinok!
si tu vrei / Ortodox sa-l bati?
dap' ce zici ca ii bine sa chelfaneasca educatoarea numa pe barbati,ai?
te-am asteptat,da nu m-am asteptat!
Fss_ssu
Postat pe 27 Martie 2012 21:45
"bataia este rupta din rai,pt oamenii maturi"
Suprici, eti matur? Ce zici de o btaie rupt din rai?
Axl_22
Postat pe 27 Martie 2012 21:47
eu cred ca ar trebui infiintate scoli unde li se predea barbatilor o alta viziune de a vedea lucrurile.
ca tare prost crescuti sunt,,,,si asta este din cauza ca asa a vazut la talal lor..
Daca ai in barbat prost crescut automat ca si copii asa vor fii...asa ca daca vreti sa educati copiii,mai intai educativa barbatii.....barbatii cu biciu,dar si sa ii mai oblojesti ranile,apoi iarasi sa ii dai,,copiii cu autoritate,,dar mai intelegatori pt ca daca nu au ce invata de la tata
ingerasulluptator
Postat pe 27 Martie 2012 21:49
ladyDY
Postat pe 27 Martie 2012 21:51
De la: ingerasulluptator, la data 2012-03-27 21:49:45barbatii cu biciu,dar si sa ii mai oblojesti ranile,apoi iarasi sa ii dai



Ii mai oblojesti ca sa nu moara, sa si-o poata incasa in continuare, sau ce?
quasaria
Postat pe 27 Martie 2012 21:54
A cui Rai Rose?...te-ai inrait si tu?
..molipsitoare-i fata asta!
Eu am bataie de inima destula cu educatoarea si cu mamele,Irinuca ii paralela X
o face / niznaiu cu barbatii....ce-i ,are tifos la barbati?
Fss_ssu
Postat pe 27 Martie 2012 22:19
ladyDY
Postat pe 27 Martie 2012 22:23
De la: suparatu_, la data 2012-03-27 21:30:41
iote vezi ?...un copil care Dor'este sa-si vada mama fericita,corect!

da, va doresc tuturor asa copilasi, cum e al meu, manca-l-ar mama...si frumos, si destept, si iubitor, si cuminte, nu numai cu minte
dor72_
Postat pe 27 Martie 2012 22:29

Dorulet, stai sa creasca si vezi tu ce oDor de ,educatoare o sa-l aive
atunci sa vezi matali' amintire si de la gradinitza nu alta,....deeee!
Fss_ssu
Postat pe 27 Martie 2012 22:49
poi daca a fi asa, mi-oi da palme...ca n-am stiut cum sa il cresc...
si l-am lasat pe mana fiecui
dor72_
Postat pe 27 Martie 2012 22:58
Laaaasa, asta nu rezolva problema palmelor tale,
dragostea si Dor(ul) ii ca visatoru'
...pana acolo, mai e mult? ?
Fss_ssu
Postat pe 27 Martie 2012 23:11
vezi bine ca-s batrana....si m-am trezit cam tarziu....bine ca nu pre tarziu
dor72_
Postat pe 27 Martie 2012 23:14
Dupa floare, nu s-ar zice
.....dupa exprimare,batranetea,pare floare....dap' cum s-o dau,
no' nimeresc....
laaasa,ca-mi zaci tu al'data.....nu-i bai! Noapte bunicica!
Fss_ssu
Postat pe 27 Martie 2012 23:45
De la: venizigoldplated, la data 2012-03-27 11:54:26da,fratilor,haideti sa instigam copiii la violenta .suntem pe drumul cel bun spre civilizatie ca popor in sfarsit!!!!va dati seama ce parinti sunt aia daca isi invata copiii sa se bata.....?iresponsabili zic eu.copiii nu au simtul masurii cand lovesc,cand se brancesc si asta poate avea consecinte grave asupra celuilalt copil,isi pot scoate ochii,isi pot sparge capul imbrancindu-se si de aici pana la o tragedie mai e un pas.si daca celalalt parinte al celuilalt copil e mai violent si agresiv decat tine?ce se intampla atunci?parerea mea este ca daca ti-a fost agresat copilul cel mai bine este sa actionezi legal.eu personal cunosc un caz in care un copil s-a ales cu un handicap de vedere in urma unei astfel de altercatii intre copii,ideal este ca ei,copiii sa fie supravegheati de parinti,educatori etc...sa nu se ajunga la asemenea episoade care nu au ce sa caute in copilaria lor,iar daca este agresat chiar de un adult copilul atunci sunt atatea metode de corectie si mai putin ortodoxe cu care as fi deacord,insa fara asistenta copiilor,copii trebuie feriti de scene de violenta.


Teoria asta e buna pana-ti vine copilul, educat sa fie amabil cu ceilalti, batut acasa. Tocmai, pentru ca unii nu au simtul masurii, ii bat pe altii, de regula mai slabi decat ei.
Baietelul prietenei mele , in prima zi de scoala, cls. I, a luat un picior in fund de la un copil dintr-a treia. Din senin, nici un profesor in jur - ca nici ei nu pot fi peste tot.
Din pacate, nu traim intr-o societate ideala, in care educatorii / profesorii ii supravegheaza mareu pe elevi. Si nici tu, ca parinte, nu poti fii langa copil tot timpul. Nici nu consider ca-i indicat sa-i rezolvi mereu problemele.
Traim intr-o societate foarte violenta, in care daca nu te descurci esti "mancat". Si asta se incepe din copilarie.
Nu-i vorba de instigare la violenta, e vorba de auto-aparare. Nici un parinte normal la cap nu-i zice copilului - du-te si bate-i pe ceilalti sa stie cine-i seful. Iar unui copil agresiv, degeaba-i zice copilul agresat "nu-i frumos"- ca o incaseaza in continuare.
diagh73
Postat pe 28 Martie 2012 13:55
nu zic ca ar trebui sa stam pasivi cand ne sunt agresati copiii,insa noi intre adulti ar trebui sa luam masuri pt binele copilului nostru,pt ca daca il indemnam sa riposteze cand e agresat si el saracul nu poate face fata si e batut mai rau,atunci se cheama ca suntem vinovati de bataia mai zdravana ce a luat-o decat daca venea si ma anunta pe mine si eu mergeam la parintii respectivului copil si ma asiguram ca nu se va mai repeta,pt ca nu tot timpul copilul are un conflict cu cineva mai slab sau egal lui dpdv fizic si saracutul fiind invatat de parinti sa riposteze nu va face decat sa isi asigure o bataie mai zdarvana.noi ca parinti suntem responsabili pt integritatea fizica si psihica a copilului deci noi ar trebui sa aplanam conflictele grave,insa mai sunt si mici certuri si imbranceli normale copiilor si asta nu inseamna ca cel imbrancit trebuie sa il bata pe calalalt de ai suna apa pt ca asa a fost invatat acasa.copii se cearta si se impaca apoi cateodata,amintiti-va de cate ori v-ati certat si chiar batut cu vecinii in fata blocului si apoi v-ati impacat.in fine....eu asa as face daca doamne fereste mi-ar veni batuta acasa fata sau baiatul,nu i-as indemna sa se bata tocmai din motivul asta ca ar putea avea un adversar mai puternic si mai mare ca si varsta,iar agresorul nu trebuie sa ia si el bataie de la copilul meu ci de la parintii lui si sa fie reeducat sa functioneze in societate in mod normal.o bataie de la copilul meu nu cred ca l-ar corecta pe termen lung
venizigoldplated
Postat pe 28 Martie 2012 14:24
Aici putem discuta la nesfarsit. La gradinita, n-au asa putere mare in bataie, ca sa se desfigureze. Si sunt relativ pasnici :-). Ca inca n-au intrat in colectivitatea adevarata, aia de la scoala.
Da, sunt cazuri in care vorbesti cu parintele agresorului si se rezolva. Alteori nu, si oricum, nu m-as simti mai bine sa o incaseze respectivul de la taica-su.
Din punctul meu de vedere, cel mai bine e sa stie sa se apere, sa nu ajunga calul de bataie al nimanui.
diagh73
Postat pe 28 Martie 2012 14:54
venizi, mai bine invata-i sa fie niste handicapati cu frica-n san....
cum mama naibii sa ma duc eu la parintii celui care l-a batut pe al meu? iti recomand sa citesti nitica psihopedagogie, ca la varstele pe care le au copilasii tai, este obligatoriu sa ai cunostinte minime in domeniu
iti spun sigur ca inrautatesti lucrurile cu o astfel de atitudine
si eu, nu m-am batut niciodata in fata blocului...ca n-am avut bloc
in schimb, am fost prietena cu toti vecinii mei...si baieti,si fete, fara exceptie...si ei cu mine
dor72_
Postat pe 28 Martie 2012 21:31
daaaa!...tu nu te-ai batut, ai dat cu sapa,
...lasa nu te mai lauda cu bataia atat, ca nu faci nic' cu ea....
, tot facand straturi , citind, desenand, inveti ceva....iote' la calculator deee!
dap micutii ,de ce nu invatza despre calculator, la gradi...na!...
Fss_ssu
Postat pe 28 Martie 2012 23:36
venizi, faci foarte mult rau copilului cu atitudinea asta. Nu va avea niciodata incredere in EL, pentru ca nu are cum sa si-o formeze daca tu intervii de fiecare data. Si da, exista riscul sa o si incaseze. In viata, in general, exista riscul de esec. In orice. Si asta trebuie sa invete sa gestioneze. Pina nu se confrunta el cu situatii neplacute, nu va dezvolta nci un mecanism de aparare.

In general, copiii - cel putin copiii echilibrati emotional - nu se bat foarte rau. E mai mult vorba de tatonare si de atitudine.Pe de alta parte, "bullies" fac un rau psihic imens copilului respectiv. Psihic,nu fizic, Au existat foarte putine cazuri in care au fost traume fizice majore ,au existat in schimb destule in care copilul hartuit continuu a ajuns la gesturi disperate. Instiutia scolara se implica sau nu - pentru ca nu prea realizeaza gravitatea hartuirii la virsta respectiva. Parintii celuilalt pot fi diverse tipuri de oameni, inclusiv infractori, betivi, tipi care si-au neglijat copilul sau care au frustrari proprii pe care astfel le vad razbunate, etc. Nu te poti baza foarte mult doar pe faptul ca "are parinti".
Stiu toate lucrurile astea din prisma faptului ca am crescut in cea mai mare parte a copilariei in internat, internat mixt - cu fauna mult mai agresiva decit copiii scolari normali. Si nici macar acolo nu erau mari batai, comuna era doar marginalizarea/batjocura alora mai blegi. Si da, la fazele astea pot fi cruzi.
quasaria
Postat pe 28 Martie 2012 23:44
..dap' ce, fiecare parinte are o eticheta,sigur Psihopedagogia asta,al dreaq de greu se invata .... si copilasii au nevoie de parinti care sa-i poata sustine cat: traiesc,invata ,se joaca in mediu nociv,......
violenta,o prinde mai repede,decat mingea la fotbal s-au jocul cu batistutza parfumata,ei se supara repede si se modeleaza greu.
S'apoi caminele si internatele,sunt pline de copii dornici sa li se dea spatiu de miscare,exeple pozitive, sanatoase bre, nu numa cu numele de PAMPLEZIE ,ca sa poata sa se ghideze,modeleze ca devin tot mai multi niste" gogomani".Si nici nu mai cresc in innaltime,raman pitici, inchisi, blokti pur si simplu.....Laaasa ca si pedagogii la internate, tata' ziua ii vezi ca bea cafea....nic altceva!
Fss_ssu
Postat pe 29 Martie 2012 13:51
Trebuie sa existe o solutie pt situatia asta.Mergi mai departe ,la sefii ei de ex si sigur rezolvi ceva ,cel putin asa cred eu.
garbo270959
Postat pe 30 Martie 2012 11:50
...dap' eu am auzit ca o concediat educatoarea batausa
si o pus ,sigil' / usa!
Fss_ssu
Postat pe 30 Martie 2012 22:49
maiiiiii
tu vreai sa se inchida topicul ?
nici macar nu s-au discutat toate laturile problemei , inca nu se stie daca are trei , patru sau mai multe ....tind totusi sa cred ca-i cerc
si atunci e mai grav , pentru ca ar trebui macar raza sa i-o stim

mai continui ?????
jeanette40
Postat pe 30 Martie 2012 22:58
....ce tipi asa?..nu tzo trecut nervii?
...sigur!.continua ingeras de fata! se invarte in jurul cozii,na!.... cerc,.... dap' tu cate laturi zaci ca are?
Fss_ssu
Postat pe 30 Martie 2012 23:27
Bai fratilor eu cred ca sunteti nebuni la cap daca acceptati sa vi se bata copii de educatori si profesori, greseala se pedepseste nu se loveste,mai tarziu bieti copii nu or sa vrea sa mai frecfenteze astfel de cursuri.Copilul se educa cu dragoste si multa intelegere ce poti sa-i ceri unui pici de 5 ani,ce vreti de lael sa ajunga un copil maltratat si emotiv,daca vi se pare normal cereti si voi sa fiti loviti sa vedem cum va simtiti.
bety4
Postat pe 31 Martie 2012 16:05
nimeni nu are voie sa-ti bata copilul. Vorbeste cu directorul gradinitei sau mut-o in alta parte.
niulia
Postat pe 31 Martie 2012 20:31
da o muta si daca da peste alti batausi?
...voi nu va ganditi ca fetitza so' acomodat cu ceilalti copii, are prieten la gradi.
face matematica si don'soara ii din Cipru venita,na

Fss_ssu
Postat pe 31 Martie 2012 21:16
niulia, da' tu de unde ai invata ca cea mai buna rezolvare e fuga?
de unde va mai pot veni atatea idiotenii

suparatule, asa e...greseala maxima sa il tot muti. Cunosc un caz: din copil timid, mutat la nesfarsit a devenit repetent...dramatic...
desi avea potential maxim, din cauza parintilor, a ajuns un mare ratat
ce zici , niulia, parintii astia isi iubeau copilul? NU, iti spun eu: era pura vanitate....
aveti grija ce faceti cu copiii vostri: va sunt prieteni, nu dusmani
dor72_
Postat pe 1 Aprilie 2012 13:45

Eu nu am vrut sa ma intind...dar cazuri sunt cu nemiluita
....chiar daca so' spovedit educatoarea batausa isi primeste pedeapsa.
La ce sa muti copilu' asta-i pedeapsa ce-a mai mare pt. copil!
zi fr.
Fss_ssu
Postat pe 1 Aprilie 2012 14:09
Pentru nici un motiv copii nu trebuie traumatizati fizic sau psihic. Nici de profesori nici de parinti.
Ochi pentru ochi nu este solutia, dar daca directoarea gradinitei nu intervine atunci ....de ce nu?
Exista metode pedagogige de educat copiii nu bataia sau umilirea.
Am vazut un parinte care a venit la scoala, a intrat in clasa, a luat-o pe invatatoare de par si a dat-o cu capul de tabla. In fata clasei, exact asa cum a facut ea cu fetita lui. Asta a crescut increderea copiilor in ei insisi? Nu stiu, dar stiu ca invatatoarea aia nu a mai abuzat fizic nici un copil.
Ciresica
Postat pe 4 Aprilie 2012 19:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutati-ma mamici 25 De la: Laura_M 12 Decembrie 2010 17:21
dermatita atopica 5 De la: garbo180464 2 Mai 2011 15:37
As dori cateva pareri 17 De la: kidz003804 4 Noiembrie 2010 19:12
Ai nevoie de un sfat in vreo problema? 12 De la: tutankhamon 3 Octombrie 2009 00:53
Reduceri pentru copii 1 De la: garbo_7290 7 Septembrie 2012 20:33
Setari Cookie-uri