RESTAURANT

Ai dreptate, parca am fi la sfarsitul lui Septembrie. Cica de azi se incalzeste iarasi.... Ploaie nu vreau, in ultimele trei saptamani nu a fost zi fara nori grei si "dusuri" .
Rotty
Postat pe 7 August 2017 08:49
Sper sa te bucuri de un pic de soare si caldura, Rotty! Nu de alta, dar indata trece vara si nici nu o simti.Cu toate ca a a fost canicula si nu tocmai placut, chiar m-am bucurat de vara, tinand cont de faptul ca, in zona mea, mai mult nu e!
Schmetterling
Postat pe 7 August 2017 09:04
Merci. Am avut si noi ceva vara adevarata, dar din pacate prea putina. Sper sa mai vina o repriza.
Vad ca tu esti deja minunata...

http://i7.tagstat.com/p1/0/fjLb00pUUMmhbGZyTG4enqv4A19yjvzmP2EpXxU35saUMSCEG9G8CQ==.jpg

.....ma duc sa ma bibilesc si eu, sa iesim la plimbaceala. Din fericire incep saptamana cu liber, asa ca ma pot ocupa mai tarziu si de trebi casnice. Deocamdata, -ici, poate ne gasim timp mai tarziu de o pauza... ?
Rotty
Postat pe 7 August 2017 09:08
Cu siguranta! O zi minunata sa avem!
Schmetterling
Postat pe 7 August 2017 09:10
'Neata dragelor,
Rotty daca vrei iti trimit niste grade (in termometru) de la noi. Daca mai tine caldura asta cred ca ne topim de tot, e cumplit.
Tommy_Boy
Postat pe 7 August 2017 09:36
Buna dimineata, Tommi! Si o saptamana frumoasa, cu racoare iti doresc!
Schmetterling
Postat pe 7 August 2017 09:52
Mercic,
E frumoasa, sint inca in concediu.
Tommy_Boy
Postat pe 7 August 2017 09:53
Merci Tommy, primesc cu draga inima, macar la orele diminetii. Ziua buna.
Acum e chiar placut afara, sa tot fie vreo 22 de grade. Nici prea prea, nici foarte foarte....Asta ma indeamna la o pauza...

http://v-i-pics.com/Season/2summer/summer14/summer000819vipics.jpg

Lipseste marea si palmierii (inca), da` las` ca-i bine si asa.
Rotty
Postat pe 7 August 2017 12:03
Vin si eu, chiar de nu sunt marea si palmierii! Arata bine cocktail-ul!

Schmetterling
Postat pe 7 August 2017 12:10
Buna dimineața!!!
Trezirea, e timpul pentru o noua zi!
Schmetterling
Postat pe 8 August 2017 07:04
'Neata buna

www.youtube.com/watch?v=rWd20QHsJkY

Eu ma cam simt ca ursu' cu toate ca sint in concediu iar vremea s-a mai racorit, nu ne mai coacem la peste 35 grade.
Tommy_Boy
Postat pe 8 August 2017 08:44
In crasma veche de pe deal intrai si eu ca prostul
Numa vazand ce clienti ai, iesii, uitandu-mi rostul...
Si nu-i ca n-as mai bea un vin, de-l ros de buturuga
Da numai ifose-n tot locul pe mutre de pastruga.
Acu' iertare sa imi fie de murdarii obrazul,
Un gingas lasai si-apoi sarii parleazul.
garbo_023578308
Postat pe 8 August 2017 23:13
Tu sării pârleazu' de mult
Buna dimineata celor care se simt bine in acest loc, restul, zburdati si făceti-va numerele schizoide in sanatoriul deschis pe garbo, pe majoritatea topicelor Se vede clar patologia, din pacate, care, prin anonimatul virtual rabufneste.Pot paria ca in realitate astfel de oameni trec drept normali.E de zis Doamne fereste, când mintea te lasa..
O zi frumoasa!
Schmetterling
Postat pe 9 August 2017 07:22
Merci 308.
Buna dimineata Miercuri, buna dimineata la lume. ...Cu nori si ploaie...cum altfel ?

http://img24.dreamies.de/img/902/b/diix8ew8wd3.gif

Rotty
Postat pe 9 August 2017 07:23
De la: Schmetterling, la data 2017-08-09 07:22:34Tu sării pârleazu' de mult
Buna dimineata celor care se simt bine in acest loc, restul, zburdati si făceti-va numerele schizoide in sanatoriul deschis pe garbo, pe majoritatea topicelor Se vede clar patologia, din pacate, care, prin anonimatul virtual rabufneste.Pot paria ca in realitate astfel de oameni trec drept normali.E de zis Doamne fereste, când mintea te lasa..
O zi frumoasa!


Daca se zicea de bine, nu mai comentai aiurea. La tine se vede tampenia, draga, prostia sfatoasa la granita cu retardul.
Esti atat de penibila cu nimicurile, urarile si bezelele tale! Din cand in cand ar trebui facuta o curatenie pe garbo, pt. a elimina to(n)tii ce nu indeplinesc un IQ minim...
garbo_023578308
Postat pe 9 August 2017 08:16
De la: Rotty, la data 2017-08-09 07:23:03 Merci 308.
Buna dimineata Miercuri, buna dimineata la lume. ...Cu nori si ploaie...cum altfel ?

http://img24.dreamies.de/img/902/b/diix8ew8wd3.gif



Cu placere. Uite cine stie de gluma, dovada a unui psihic sanatos...
Ia aminte, Schmetterling.
garbo_023578308
Postat pe 9 August 2017 08:33
Eu constat, nu comentez.Si, sincer, de vorbe de bine din partea unor personaje ca tine, ma lipsesc.Daca tot te-ai clonat, foloseste alt mod de a scrie, sa nu te dai de gol.Eu nu jignesc, a facut-o destul viata, in cazul tau.
Schmetterling
Postat pe 9 August 2017 08:36
Da' de unde stii tu ce a facut viata in cazul meu, baba omida paroasa?!
Postarile mele sunt sanogene. Uite la el microbul, cum s-a simtit...
garbo_023578308
Postat pe 9 August 2017 08:39
Hei ! V-ati trezit cu couru de catre padure ?
`Neata Fluturas, scuze ca nu vazusem ca ai intrat inaintea mea. Imi intrase pijamaua in ochi. Acum ca am iesit pe la animalute si m-am racorit cu o ploicica pe alee, parca vad mai bine.
Nu va mai certati , ca ma ienervati ! ......Nu-mi ajunge cu ploaia ? ....Si ma mai sacaie si fierea asta nesimtzita.
Rotty
Postat pe 9 August 2017 08:48
Sa aveti o zi frumoasa va doresc

http://i1.tagstat.com/p1/0/HcZs9qUin2vpUqFwEFIYbzQ4DHM4S3fpDht8bMuUNij7RzKq2A7rsQ==.jpg

Io ma duc sa ma `ndop cu ceaiuri si bunghi de anghinare si armurariu. Asa-mi trebe daca am cam sarit calu` zilele trecute s-am mancat ca Tili Prostu` .
Rotty
Postat pe 9 August 2017 09:22

Buna, fetelor!...


Ia zi, Rotty, cum iei tu armurariul ala?...
garbo101426
Postat pe 9 August 2017 10:15
Ziua buna! In sfarsit pauza!
426, iau armurariul...cu paharelul gradat Adica: La noi la Reformhaus (un fel de farmacie bio), se gaseste sub forma de suc, adica planta stoarsa. Fara conservanti, alcool sau zahar. Are un paharel gradat si iei inainte de mancare .... Sau, sunt si capsule de anghinare cu armurariu. Daca te intereseaza, sucul ala e de la firma Schoenenberger.
Rotty
Postat pe 9 August 2017 16:52
Acum va doresc o seara cat mai placuta si nani bun cand o` venii vremea.

http://img28.dreamies.de/img/451/b/c0c4lrflucy.gif
Rotty
Postat pe 9 August 2017 18:11
Rotty, soro, hai sa-ti vind un pont fabulos - de la una care e de multa vreme experta in hepatite si alte boli cronice ale ficatului (sic!) -, 'secret' aflat cu vreo 20 de ani in urma de la un batrin si pensionar medic infectionist de la "Institutul Dr. Victor Babes" si care n-a facut medicina cu ... ecograf, RMN si laparoscop la capu' patului, da' care avea un bun simtz extraordinar, o intuitzie medicala fantastica si, mai presus de toate, o dragoste autentica de oameni!

Cel mai simplu, direct, corect si eficient tratament de detoxifiere si/sau de protectie a ficatului este ... armurariul.
Da' nu cum stie toata lumea, adica ceaiuri, tincturi sau cataplasme, ci armurariul ca atare, simplu, natural 100%.

Bref, singurul principiu activ cunoscut inca din antichitate ca avind reale si stiintzific demonstrate (mai tirziu) proprietati protectoare hepatice este silimarina din armurariu care e in principal un complex de 3 flavonoide f. importante.
Avind in vedere ca 80% din silimarina din farmaciii este de sinteza chimica iar restul de 20% este de extractie naturala (da' e si f. scumpa), cea mai la indemina silimarina (tocmai datorita pretului f. mic) este cea obtinuta direct din semintzele de armurariu. Semintze inca de gasit la orice 'plafar'.

Iar metoda de obtinere e de-a dreptul elementar de simpla:
Se rishnesc fin semintzele de armurariu pina la stadiu de pudra si se ia de preferat inainte de masa de 4 ori pe zi (din 6 in 6 ore, ca antiobioticele) cite o linguritza care se tzine sublingiual 15-20 minute pt. o absorbtie maxima, dupa care se inghite cu apa, ceai sau orice alt lichid natural.
Si nu mai ai nevoie tot restul vietzii de alte leacuri sau medicamente!
Idee e sa nu rishnesti mai mult decit consumi pt. ca pudra obtinuta se oxideaza f. repede in aer si flavonoidele nu mai au efectul benefic cunoscut.
De regula eu fac o portie cam pt. 2 zile (8 lingurite) pe care o tin intr-un borcanel maro cu cap rodat (din ala de farmacie sau din laboratoarele de chimie de alta data) la intuneric si rece in frigider.
Si nu mai e nevoie de nici un suc de la planta intreaga (care se numeste popular la noi si ... ciulinul laptelui, tocmai datorita acestui suc laptos) si nici sa dai o groaza de bani prin farmacii...

Poate cu alta ocazie, cind o sa am mai mult timp, o sa povestesc ce importantza deosebita era acordata chiar de imparatzii romani acestui fabulos armurariu de a fost nevoie de ... edicte imperiale care sa oblige legionarii romani sa-l ia de doua ori pe zi in toate deplasarile din campaniile lor militare!
Si-o sa povestesc si cum s-a vindecat si moshu' meu de ... insuficientza hepatica, de i-a lasat cu gura cascata pe cei mai renumiti medici de pe la noi, inclusiv pe dr. Streinu-Cercel...

Nota:

Atentie, moshu' nu e sotzul meu, ci e numele de alint al ... batrinului nostru caniche!
Ca sa n-avem vorbe...

garbo101426
Postat pe 9 August 2017 18:20
Sara!

Eu am primit capsule de armurariu, na.

M-ai făcut curioasă, nășico.

Crâșma veche de pe deal, http://www.garbo.ro/comunitate/forum/view_topic/16320/CR-M-avem-di-t-ti.html
uitată de toți și de tăti...

Aaaaa, eu port 36 la sandale și 37 la pantofi și cizme...deci IQ...


http://img1.indafoto.hu/9/1/62241_5925b70aeac34158bb1b140248c522f2/16981519_3ce0bc99df0396bb9c74f30fded95bca_xl.jpg



Axl_R
Postat pe 9 August 2017 18:51
`Neata!
Finutzo, sa ma duc la crasma sa sterg praful ? Ca de servit nu ma serveste nime cu nica...
426, nu cred ca aici am de unde sa cumpar seminte de armurariu. M-am bucurat ca am gasit sucul si e chiar bun. Pe de alta parte, nu am eu chiar asa probleme mari incat sa ma pudrez sub limba de 4 ori pe zi. Mai sar si eu calul cateodata si mananc ce nu-i place fierii / ficatului (ca-s mai sensibiloasa si am fierea lenesa) si atunci tre sa ma oblojesc cateva zile.
Zici ca e bun si pentru caini ? Tinand cont ca rottycelul are o varsta, bag la cap ideea in cazul ca ma trezesc cu vreo problema hepatica (sper sa nu). Si cand ma gandesc ca Lindutza mea de la ficat s-a stins....
Rotty
Postat pe 10 August 2017 08:18
Indiferent pe unde va vor purta pasii, eu va doresc sa va fie bine, bine de tot.

http://68.media.tumblr.com/tumblr_ltl83w4Edx1qechyzo1_1280.jpg

Acum, vup_di_vup, la treaba cu mine.
Rotty
Postat pe 10 August 2017 08:34
Buna dimineata la lumea disparuta.
Las si azi urare de bine si de weekend cat mai placut si ma retrag la ploile mele. Paaa...

http://i5.tagstat.com/p1/0/Ze2ErCWl7J4SoVsyJVCT0-UU6urnr7Ie-45FSpTdgB5FhWKfLq9VNV4yEc8Yfd72.jpg
Rotty
Postat pe 11 August 2017 09:10
Si voi ati muncit in weekend ? ...Credeam ca numai eu...
Buna dimineata si o saptamana cat mai buna.

http://v-i-pics.com/daynightwishes/week/week03/week000164vipics.jpg
Rotty
Postat pe 14 August 2017 08:03
Nu, nu am muncit pt. ca inca sint in concediu.
O zi buna
Tommy_Boy
Postat pe 14 August 2017 13:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce mai vb fetele....... 62 De la: alexsutsa 3 Octombrie 2009 02:13
Bataie cu zapadaaaaaaaaa! 136 De la: arco_iris 29 Decembrie 2014 15:17
prostia unora,... 136 De la: Iryna_Iry 28 Aprilie 2013 21:18
sunt fericita! 95 De la: daria_pet 10 August 2009 22:43
LA MUSTARIE COPIII!!!!!! 164 De la: pik_nik 20 Octombrie 2009 06:53
Setari Cookie-uri