RESTAURANT

Cand aripioarele devin tot mai puternice si frumos colorate in urma impactelor in viata, nu poti pune problema rezistentei, ci a prostiei si nesimtirii.
Ionela21_Teodora
Postat pe 26 Iulie 2017 13:28
Stii din experienta, nu?! Daca atata pricepi tu din viata si incercarile ei, esti doar o euglena, cum bine zice 426.Cand am sa iti cer vreo parere, simte-te in masura sa o oferi.Pana atunci, fa o favoare multimii de prosti si...impusca-te! Sa nu stati asa inghesuiti, cel putin pe acest forum.
Schmetterling
Postat pe 26 Iulie 2017 13:38
Sorry, fluturashule, da' daca scoti cinismul cu totul din istoria Umanitatzii, atunci o sa constati ca, in ciuda aparentului rau pe care-l fac ironicii, sarcastici, cinicii si satiricii de pretutindeni (nu ma refer la aia care actioneaza asa chiar si in mod fizic!), in viatza de zi cu zi nu mai ramiii decit cu...

...Garbo!

Adica cu mai nimic, no offence...

Din pacate pt. natura divina a unei mari parti a sufletzelelor mizericordioase si inimioarelor permanent empatice si perpetuu ... ne-pansate, realitatea obiectiva si istoria insasi confirma faptul ca Umanitatea a evouat mai degraba urmare a actiunii cinicilor decit a celor veshnic nazuitori (sau poate doar ... nazurosi?) doar laaa...

...parfum de tei, pace universala si bunatate cosmica!

Textele literare, iluminismul si romantismul, increderea nestramutata in umanitatea si caracterul eminamente bun al omului le-am lasat pe toate, cu mare tristetze in urma, in perioada anilor de laaa...

...olimpiadele shcolare de romana, istorie sau filozofie!

In viatza de zi cu zi ajungi inexorabil la un moment dat - nemeritat, desigur! - sa te lovesti de realitatea naturii umane ca de un zid imposibil de clintit, penetrat, modelat, imbunatatit sau chiar supra-'inaltzat'.

Cu virsta intelegi (vrind-nevrind) si chiar accepti (cu inima grea) ca vorbele frumoase, gindurile sublime si emotiile inaltzatoare sint aidoma...

...integralei de gradul III!

Care e superba, extrem de inteligenta in orice folosire sau consecintza a ei cit si asimptotic aspiratzionala spre un Cosmos fabulos da', din pacate, e pur si simplu...

...PERFECT INUTILA !!!

Restul, dupa cum vezi si stii si tu, sint ginduri, glumitze, greseli si gogomanii de oameni tristi, slabi, abuzati de viatza si de semenii lor, neputinciosi, depresivi, fara sperantze, fara curaj caracterial si care nu vor fi niciodata in stare in viatza lor sa iasa din ... groapa de potentzial (in care sint sau s-au bagat singuri) si...

...sa-si inaltze aripile alea 'puternice si frumos colorate' spre cer, si nu spre cei din jur!

Parol!...


P.S. Mai nou, la joasa altitudine, au inceput deja sa zboare ... dronele!
Asa ca, mare atentie totusi...


P.P.S.
Cred totusi (macar sper!) ca @Ionela21 nu a vrut sa spuna ceea ce din pacate e posibil sa se inteleaga...
garbo101426
Postat pe 26 Iulie 2017 14:09
Ai perfecta dreptate, 426.
Iar in privinta a ceea ce a inteles tanti sau se poate intelege, e fix la latitudinea neuronilor celor care citesc.Pentru ca e mai usor sa dai parul decat sa pricepi.Insa, lumea e fix cum o descrii tu, nazuintele fiind anti drone, peste tot pandeste pericolul, din cate vad
Schmetterling
Postat pe 26 Iulie 2017 14:28
De la: Schmetterling, la data 2017-07-26 13:38:07Stii din experienta, nu?! Daca atata pricepi tu din viata si incercarile ei, esti doar o euglena, cum bine zice 426.Cand am sa iti cer vreo parere, simte-te in masura sa o oferi.Pana atunci, fa o favoare multimii de prosti si...impusca-te! Sa nu stati asa inghesuiti, cel putin pe acest forum.


Ca om esti un rebut. Si toanta. Insa imi dau seama ca tu ti-ai cerut incercarile, doar asa s-a putut sa nu treci ca gasca prin viata. N-ai cum sa ai aripioare si mai colorate cand te confrunti cu ce-i dizarmonios si nasol in viata. Think about it. Insa, bineinteles n-ai cum.
O zi perfecta, in prostia si inconstienta ta!
Ionela21_Teodora
Postat pe 26 Iulie 2017 14:33
De la: garbo101426, la data 2017-07-26 14:09:35Sorry, fluturashule, da' daca scoti cinismul cu totul din istoria Umanitatzii, atunci o sa constati ca, in ciuda aparentului rau pe care-l fac ironicii, sarcastici, cinicii si satiricii de pretutindeni (nu ma refer la aia care actioneaza asa chiar si in mod fizic!), in viatza de zi cu zi nu mai ramiii decit cu...

...Garbo!

Adica cu mai nimic, no offence...

Din pacate pt. natura divina a unei mari parti a sufletzelelor mizericordioase si inimioarelor permanent empatice si perpetuu ... ne-pansate, realitatea obiectiva si istoria insasi confirma faptul ca Umanitatea a evouat mai degraba urmare a actiunii cinicilor decit a celor veshnic nazuitori (sau poate doar ... nazurosi?) doar laaa...

...parfum de tei, pace universala si bunatate cosmica!

Textele literare, iluminismul si romantismul, increderea nestramutata in umanitatea si caracterul eminamente bun al omului le-am lasat pe toate, cu mare tristetze in urma, in perioada anilor de laaa...

...olimpiadele shcolare de romana, istorie sau filozofie!

In viatza de zi cu zi ajungi inexorabil la un moment dat - nemeritat, desigur! - sa te lovesti de realitatea naturii umane ca de un zid imposibil de clintit, penetrat, modelat, imbunatatit sau chiar supra-'inaltzat'.

Cu virsta intelegi (vrind-nevrind) si chiar accepti (cu inima grea) ca vorbele frumoase, gindurile sublime si emotiile inaltzatoare sint aidoma...

...integralei de gradul III!

Care e superba, extrem de inteligenta in orice folosire sau consecintza a ei cit si asimptotic aspiratzionala spre un Cosmos fabulos da', din pacate, e pur si simplu...

...PERFECT INUTILA !!!

Restul, dupa cum vezi si stii si tu, sint ginduri, glumitze, greseli si gogomanii de oameni tristi, slabi, abuzati de viatza si de semenii lor, neputinciosi, depresivi, fara sperantze, fara curaj caracterial si care nu vor fi niciodata in stare in viatza lor sa iasa din ... groapa de potentzial (in care sint sau s-au bagat singuri) si...

...sa-si inaltze aripile alea 'puternice si frumos colorate' spre cer, si nu spre cei din jur!

Parol!...


P.S. Mai nou, la joasa altitudine, au inceput deja sa zboare ... dronele!
Asa ca, mare atentie totusi...


P.P.S.
Cred totusi (macar sper!) ca @Ionela21 nu a vrut sa spuna ceea ce din pacate e posibil sa se inteleaga...


Ca exercitiu intelectual macar, am dreptate.
Iar omenirea a evoluat ca urmare a actiunii celor ironici, cinici si satirici pt. ca cei care au nazuit la armonie si bunatate n-au actionat. Gandeste-te cum ar fi fost daca s-ar fi facut ceva in directia asta, nu doar dat din clanta...
Nu-s un fluturash (cei cu denumire nemteasca or fi exceptia) care si-a prins aripile in plasa de muste ca apoi sa ma dau viteaza pe forumul de discutii si comentarii.
Ionela21_Teodora
Postat pe 26 Iulie 2017 15:04
@Teodora, a propos tot de exercitiu intelectual:

V-ati pus vreodata intrebarea de ce exista aproape perpetuu (cu mici si nesemnificative sincope) starea asta de lucruri?
Adica de ce cei care au nazuit o lume mai buna n-au si actionat cu rezultate evidente in sensul idealurilor lor?
Ati gasit cumva si vreun raspuns cit de cit acceptabil rational?
Sa fie oare doar simplul fapt constatativ ca acest gen de oameni sint de la Mama Natura cam la fel de rari precum ... laureatzii Premiului Nobel???
Cu deosebirea esentiala ca acestia din urma sint intotdeauna extrem de determinati, foarte focusati, perpetuu consecventi si imposibil de deturnat de la gindirea, munca si idealurile lor stiintzifice...

E posibil oare ca exact genul asta de natura umana a nazuitorilor dintotdeauna ai Umanitatzii sa nu poata fi cuantificata, analizata si valorificata?
Sau exista - asa cum putem banui multi dintre noi - o contrapondere, o fortza mult mai mare si de sens contrar care e mult mai bine adaptata la realitatzile 'civilizatiei' umane si, in fond, la existentza fizica a omului ca fiintza biologica.
Principiul minimei rezistentze nu e doar o vorba goala de contzinut nici macar in dorintza omului de a supravietui.
Cu orice mijloace, dupa cum bine stim!...

V-ati pus vreodata problema de ce de cel putin 2000 de ani incoace tot nu sintem in stare sa intzelegem principiul ... iubirii de apropele, de fratele nostru al fiecaruia dintre noi cum se spune?!?
Asta desi ... un fraier (sorry!) s-a lasat in mod constient crucificat ca dobitoacele sa aiba acces la partea dumnezeiasca a subconstientului!
Iar tragedia OMULUI n-a schimbat cu aproape nimic paradigmele mizerabile ale conditiei umane!
Care, in esentza, e tot aceeasi si aceeasi ca si acum doua milenii...

Nici macar una dintre religiile si Bisericile lumii n-au fost in stare sa schimbe sau macar sa modeleze cit de cit ziditor obiceiurile, preconceptiile si atavismele unei intregi Omeniri...
Si nu sint in strare de asa ceva de vreme de mai bine 2000 de ani desi toate se considera ... coboritoare si 'extractie' divina chiar din Tatal Primordial!!!
Si cu toate astea noi mai avem inca iluzia unui hommo divinus cind e cit se poate de clar ca nu putem sub nici o forma sa ne rupem de natura noastra profund primitiv-umana de ... hommo darwinus?!?
Dumnezeule, chiar nu pricepem ca lumea nu se va schimba pina cind si ultimul pamintean nu va intelege ca mai inainte de a se schimba aceasta, trebuie sa se schimbe...

...CHIAR EL INSUSI ?!?

Avem ore de religie in shcoli...
Avem ore de morala, de civism si de filozofie...
Avem si ore de orientare in viatza si cariera, de dezvoltare (sic!) personala chiar si de cite si mai cite timpenii absolut inutile, puerile, sterile, futile si chiar potential periculoase devenirii noastre ca cetatzeni rersponsabili.
Da' nu am auzit ca sa existe undeva, in toata lumea asta, vreun curs deee...

...EMPATIE !

De bunatate, de dragoste dezinteresta pt. tot ce-i viu, de inobilare a sordidei noastre existentze cu conceptul cristic binecunoscut deee...

...SACRIFICIU DE SINE !

Pt. binele tuturor, al unei natzii sau chiar al intregii Umanitatzi, nu doar pt. sine, prieteni sau familie...
Nici macar Biserica nu e in stare sa inoveze, sa-si upgradeze sau sa-si modernizeze pe intzelesul omului contemporan discursul minunat in esentza da' dogmatic, serbad si sec despre chintesentza existentzei Universale, cunoscuta drept ca si...

...CALEA, ADEVARUL si VIATZA !!!

Discurs care a ramas neschimbat atita vreme din ratiuni care cu sigurantza nu tin de evolutia omului si nici de menirea ADEVARATA care i-a fost data acestuia de catre Big G....

P.S.
Personal cred ca nietzsche-niana si reala reconstructie a omului nu va incepe vreodata doar daca-i cerem individului sa fie bun la modul general, sa empatizeze cu ceilalti si sa-si iubeasca aproapele.
Nimic din toate astea nu ne vor fi in veci accesibile pina n-o sa reusim sa constientizam ca in primul si in primul rind trebuie sa-l iubim, sa-l respectam, sa-l oblojim, sa-l pretuim, sa-l inteleptim si sa-l 'inaltam' constant si cu mare grija chiar peee...

...FRATELE DINLAUNTRUL FIECARUIA DINTRE NOI !!!




garbo101426
Postat pe 26 Iulie 2017 16:44


Si toate astea facute toata viatza noastra, cu mare daruire, permanenta exigentza, ne-egotic si cu maxima umilintza...

garbo101426
Postat pe 26 Iulie 2017 17:03
Imi reiau ideea si intreb cum ar fi fost, 426, daca acesti rarisimi oameni buni, empatici si chiar sacrificiali, ar fi inspirat prin actiunile lor pe ceilalti. Dat fiind insa ca bunatatea nu-i contagioasa si ca unicul folos al acesteia este doar satisfactia personala a implinirii binelui, nu ma mir ca nu s-au gasit, pe scara larga, mijloacele prin care ajutorul de orice natura, acordat aproapelui, cu maxima umilinta, cum bine spui, sa fie indeplinit...
Iar apropos de ceea ce se discuta anterior, sa depasesti cu adevarat lucrurile negative din viata, in urma carora sa si devii puternic, e o provocare. Nu cred ca puterea si "aripile si mai colorate", vorba cuiva, fac buna casa cu cinismul, cu desconsiderarea celor care au nevoie de un cuvant bun de la ceilalti, cu a nu mai avea nevoie de nimeni si de nimic din ce nu-ti poti oferi singur, ca doar nu traim in pustie... Da, necazurile si incercarile cumplite ne fac sa pierdem acea incredere neconditionata in rostul profund al vietii.... de asta si spuneam ca nu-i simplu si nicidecum o bravada, sa nu te lasi afectat de rautate de multe ori si gratuita si sa-ti pastrezi speranta in binele care teoretic, salasluieste, in noi toti...
Ionela21_Teodora
Postat pe 26 Iulie 2017 17:46
Ionelo fato, puteai sa-ti spui parerea si sa filozofezi propriile pareri si fara a-ti face intrarea cu bocancii pe aici. Nu de alta, dar am spalat covorul si e pacat sa-l murdarim...nu ?
Buna seara tuturor. Si....daca eu ca si catel as fi avut aripioare, ar fi fost si ale mele mai frumoase si mai puternice in urma impactelor de tot felul. Nu de alta, dar unii dintre noi nu trecem ca gasca prin apa. Si precum ce nu te omoara te `ntareste...... Se intelege...nu, Ionelo ? Fara prea multe filizofii...
Noapte buna :)
Rotty
Postat pe 26 Iulie 2017 22:56
Filozofia si teoria sunt simple, in practica e mai greu.Daca tanti asta intelege ca viața te poate face doar prost sau nesimțit sau chiar efectul asta l-a avut asupra-si....Însă nu am nimic de demonstrat nimănui, mai ales in acest spatiu virtual din ce in ce mai viciat si in care filozofiile pline de teorie religioasă, psihologică si despre umanitate, nu au nicio baza in minte si suflet.Vântul bate, câinii latra
Buna dimineata, Rotty Vremea s-a mohorât, insa dinspre asta sper sa avem o zi cu liniste si spor! Desi tare m-as ascunde din plapuma si nu as da nici dintr-o antenuta
Schmetterling
Postat pe 27 Iulie 2017 07:21
Buna dimineata Fluturas. Si aici a plouat (din nou), iar acum e mohorat. Zau ca m-am saturat...
Tanti asta e...ca ea, asa ca nu ne batem capul si nici nu ne stricam dimineata...bine ?
Eu cred ca o sa ma echipez astazi in culori optimiste, poate speriu norii...

http://img30.dreamies.de/img/958/b/wqjcpomboco.jpg

...Ce zici ?
Rotty
Postat pe 27 Iulie 2017 08:12
De la: Rotty, la data 2017-07-26 22:56:11Ionelo fato, puteai sa-ti spui parerea si sa filozofezi propriile pareri si fara a-ti face intrarea cu bocancii pe aici. Nu de alta, dar am spalat covorul si e pacat sa-l murdarim...nu ?
Buna seara tuturor. Si....daca eu ca si catel as fi avut aripioare, ar fi fost si ale mele mai frumoase si mai puternice in urma impactelor de tot felul. Nu de alta, dar unii dintre noi nu trecem ca gasca prin apa. Si precum ce nu te omoara te `ntareste...... Se intelege...nu, Ionelo ? Fara prea multe filizofii...
Noapte buna :)


E mai nuantat de atat, simpla d-na Rotty si ailalta... nu tot "ce nu te omoara te si intareste", te poate doar "nesimti", pricepi tu?
Spor la cafelute si zi cu soare.
Ionela21_Teodora
Postat pe 27 Iulie 2017 08:32
Parerea ta e a ta, parerea mea e a mea, fiecare cum interpreteaza si cum simte...
Dimineata buna sa fie :)
Rotty
Postat pe 27 Iulie 2017 08:45

Rotty, ca tot te plingeai zilele trecute de caldura sufocanta, vrei sa-ti trimit o instalatie de brumizare?


Adica o 'perdea' din aia de/cu apa pt. gradina/terasa/balcon, ca sa te racoresti.

Ca tare repede ne mai 'aprindem', mama ei de menopauza...


garbo101426
Postat pe 27 Iulie 2017 14:45
Merci 426, dar nu cred ca vreau umiditate suplimentara. Apa am destula, mi-ar place o perdea care sa imi dea aer cald si uscat. C-ai adus vorba......ma bucur ca macar bufeurile au luat o pauza pe nadufurile care au fost. Acum e placut, putzin vanticel, ceva norisori dar uscat si nu prea mare naduf...Iar bufeurile le tin in frau cu izoflavone din soia si cu ashwaganda. Desigur, capsule.
Ziua buna catre seara.
Rotty
Postat pe 27 Iulie 2017 17:52
Aripile alea frumos colorate de care spune un user pe aici rezida doar in corectitudine, responsabilitate, iubire si nu in a pretinde iubire. Doar asa e de inteles sacrificiul pt. aproape de care se pomeneste in topic. A te sacrifica fara ca asta sa aiba un scop constructiv, a te sacrifica pt. ceva ce te sacrifica pana la urma, e lipsit nu doar de noima lumeasca ci chiar de sensul crestin al cuvantului. E gresit sa credem ca divinitatea cere vreunuia dintre noi sa il inaltam pe fratele aflat in nevoie chiar cu pretul de a uita de nevoile noastre duhovnicesti.
Ionela21_Teodora
Postat pe 28 Iulie 2017 10:04
Un sfarsit de saptamana cu liniste si zile de vara, tuturor!
Schmetterling
Postat pe 28 Iulie 2017 16:55
A fost, a fost Fluturas.
Buna dimineata la inceput de saptamana!

http://68.media.tumblr.com/c611666ec2ebb7e392f7212ae505ca48/tumblr_ooutj8mQGA1spg0nxo1_500.gif

.....Cu primele raze de soare pe ziua de azi.
Rotty
Postat pe 31 Iulie 2017 07:29
Buna dimineata, tot cu soare, dupa ce se ridica ceata. Ma bucur ca aia avut un week-end frumos!
Sper ca noua sapatamana sa fie buna, buna si cu spor!
Schmetterling
Postat pe 31 Iulie 2017 08:10
Buna dimineata ! Eu sper sa ramana vreme frumoasa si astazi ca am de circulat. Deocamdata sunt la cumparaturi pe net, am nevoie de mancare uscata la pisici.
Saptamana frumoasa sa ai Fluturas.

http://photoclassical.com/photo/bd4575ac-a7b6-4f95-a0bd-7812d2c101a5.jpg
Rotty
Postat pe 31 Iulie 2017 08:26
`Neata buna lume! Eu cu cafeaua...voi ?

http://www.theblaze.com/wp-content/uploads/2013/11/shutterstock_156733718-620x413.jpg
Rotty
Postat pe 1 August 2017 07:33
-ici si o zi cat mai buna va doresc.

http://i3.tagstat.com/p1/0/knnjH5fUetiLfekNRDHA1r7xpj6trkhAy4ZK-GJ2k6--ly_pNp42JIXOfTsipDN3.jpg

Astazi suntem pe graba...
Rotty
Postat pe 1 August 2017 08:31
O zi buna, buna, cât a mai rămas din ea!
Schmetterling
Postat pe 1 August 2017 15:01
Buna de dimineata, intr-o minunata zi de vara! Sa va fie ziua frumoasă si însorită, mai ales in suflet! Nu m-as duce la treaba, insa..
Sa imi întind aripioarele, e târziu...
Schmetterling
Postat pe 2 August 2017 07:10
Buna dimineata si spor la treaba Fluturas.
Zi minunata nu prea e, dar e acceptabil. Astept soarele ca deocamdata e cam innorat.
Ai grija de tine!

http://v-i-pics.com/flowernew/11whiteflower/11whiteflower18/whiteflower001026vipics.jpg
Rotty
Postat pe 2 August 2017 07:30
Buna dimineata, dragelor
Sanatoase, voiase? Sper.


Ce-au facut astia cu feng sui-ul forumului?
Arata groaznic.
Tommy_Boy
Postat pe 2 August 2017 09:24
Multumesc, Rotty, si tu! Ziua a fost buna, pana in prezent, sper ca si la voi.
Buna, Tommi, gata concediul? Eu, una si sanatoasa si voioasa, ca n-are rost sa nu fiu
Schmetterling
Postat pe 2 August 2017 15:42
S-a intors Tommy din concediu!....Si e cu siguranta bronzata minunat...

http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2011/08/08/article-0-0D59FC2E00000578-455_634x409.jpg


Buna dimineata tuturor, cu noaptea-n cap si cu ploaie.
Astia de la fizioterapie nu au toate tziglele pe casa de mi-au facut programare la ora 8 .....
Sa aveti o dimineata buna si senina va doresc, eu voi canta in ploaie...

http://www.dayzeddesigns.com/images/9yrfj60bkwi7eiindp8.gif
Rotty
Postat pe 3 August 2017 06:41
Buna dimineața, Rotty! Iti trimit eu soare, am trăit sa vad 42 de grade Din fericire, seara si dimineata este bine.
O zi buna si cu rezultate bune la fizioterapie,muuultaaa sanatate!
Schmetterling
Postat pe 3 August 2017 07:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce parere aveti despre pilulele alli 11 De la: yanyacharberet 1 Octombrie 2009 15:24
salut prietenilor de pe acest site 6 De la: zambil 10 Iulie 2009 18:55
Buna Romanie... 14 De la: LILO 3 Septembrie 2009 10:11
sunt fericita! 95 De la: daria_pet 10 August 2009 22:43
Snack Bar cu program: LA TREI TzATzE NATAFLETzE! 74 De la: clippy 23 Decembrie 2009 19:49
Setari Cookie-uri