Cand sotii incep sa se raceasca de noi.

elenita, in momentul in care dai viata unui copil devii responsabila de mediul in care l-ai adus.
Daca tu consideri ca pentru fata ta cel mai bun lucru este sa creasca intre niste adulti ostili si sa te vada facuta pres, ramai unde esti. Gindeste-te doar ce sentiment de nesiguranta ii induci copilului. Nu tu ar trebui sa fii cea care sa o apere de toate relele de pe lumea asta? Cum, daca tu nu te poti apara nici pe tine?

quasaria
Postat pe 23 Februarie 2012 01:08
Asa este dor.... sa cred ca lui ingerasul luptator ii ziceti Irinook?
Fss_ssu
Postat pe 23 Februarie 2012 14:03
De la: Elenita20, la data 2012-02-21 21:40:04Dupa atatia ani in care am plans si am suferit atat k tot incercam sa il inteleg sa imi pot da seama ce vrea de la mine si cu ce gresesc in fata lui am inteles pana la urma k nu dragostea pt mine ci doar k ii era mai bine , odata ce au inceput greutatile nu a mai fost chip sa ne intelegem. Niciodata nu am putut comunica cu el pt k ori evita si pleca de langa mine ori nu ma baga deloc in seama si vorbeam de una singura . In momentul de fata nici nu mai incerc sa comunic cu el sau macar sa incerc sa rezolv problemele dintre noi pt k oricum stiu k fuge dar problema e k atunci de ce cu mamik lui poate vb orice ? Oricum nu mai incerc sa il inteleg k nu am cum . De foarte multe ori am aflat de la mama lui de lucruri care trebuia eu sa stiu ce vrea sa fak sau ce a facut . Chiar zilele trecute mi-a spus sotul meu k ma considera dusmanul lui si k viata lui i-am distrus-o de cand s-a insurat si acelasi lucru am auzit-o pe soacra mea k ii zicea de mine. Atunci cum credeti k este in sufletul meu sa iti auzi sotul vb asa cu tine ?
Pe zi ce trece imi este cel mai greu sa il privesc in ochi cand stiu ce simte sau cum ma vede k femeie . Mai tare ma doare k fata noastra in loc sa vada doi parinti uniti si cu zambetul pe buze ii vede doar nervosi sau nu isi vb sau eventual k se cearta.

scuza-ma dar sotul tau e dependent de maica-sa, nu se controleaza, e plin de ura, frustrari si furie, violent, nu m-ar mira sa si bea iar tu incerci sa intelegi logic si rational un comportament abuziv, periculos si irational. daca n-ai fi avut copilul sa zicem ca ar fi fost alegerea ta sa traiesti asa dar atata timp cat ai raspunderea viitorului copilului tau nu cred ca ai dreptul sa o lasi sa creasca intr-un asemenea mediu. in situatia ta raul cel mai mic este sa iti cresti fata singura, e de preferat decat sa traiti amandoua in teroare si stres.
deliana
Postat pe 23 Februarie 2012 18:13

nu-i obligatoriu sa crezi
tu hotarasti
dor72_
Postat pe 24 Februarie 2012 22:09
de ce nu discuti mai serios cu el? adu toate problemele in discutie si incearca sa gasesti solutii pt problemele voastre , pentru ca ce duci tu nu este viata de familie .e mare pacat mai ales ca aveti si un copil de crescut .sa stii ca nu ai fi nici prima si nici ultima femeie care-si creste copilul singura . soltul tau este in primul rind iresponsabil ,si din cite imi dau seama nici nu va iubeste.
gindeste-te bine si nu te lasa umilita de cite o baba cu ifose , cum e soacra ta.
bafta
demetra
Postat pe 25 Februarie 2012 08:50
Iubito, odata ce ti - ai pierdut stima de sine si te complaci intr - o existenta fara respect si iubire - cred ca vine momentul sa te intrebi incotro eu si viata mea??? Este evident daca cele relatate sunt reale ca, nu mai esti iubita si dorita iar despre respect daca sotul nu ti - l arata de unde sa te respecte soacra? Ea bate aceeasi moneda cu a fiului. In Romania suntem intepeniti in clisee din care mereu femeia trebuie sa iasa ciufulita si nefericita si daca isi mai plange si de mila, ei bravo!
Nu lansez pareri, dar a venit momentul sa iti decizi singura soarta - mergi mai departe intr - o relatie in care te adancesti in noroi sau rupi tiparele si iesi la lumina - esti mama, e greu dar afara, femeile cu orice risc (e drept ca au si independenta financiara) aca da nu mai pregeta! Lasa - l cu copil, mama si responsabilitati si asuma-ti singura viitorul si asa nesigur langa un barbat cameleonic care, a reusit sa se schimbe peste noapte intr - un strain!
Hai sa nu luam in deradere nici zodiile si aici nu ma refer la prognozarile de tipul o sa faci un drum de seara si o sa ai si un dar de bani...oribil! Nu, aici luam in calcul si este vorba de compatibilitaie de planete care, guverneaza Universul si in miscarea lor aduc o reala influenta si asupra noastra.
Pana la ezoterism insa si alte cai din astral - esti prinsa intr - o relatie imposibila din care tu trebuie sa decizi ce vei face! Nimeni nu poate fi in locul tau si numai tu ai de ales calea binelui. La vitta e bella, se spune dar iara revin, in Romanica totul se impiedica in legi prost aplicate si șipsa de cultura - trebuie sa iti cunosti drepturile daca vrei sa iesi din relatie si ai grija ca timpul trece in defavoarea ta - sunt multe femei compatibile atat cu sotul cat si cu socrela! Inca nu ai gustat din acest fruct amar dar, daca va aparea si inca o fusta in toata povestea asta e vai si amar de tine! Cei doi vor face totul sa te distruga! Revino la realitate si hotaraste urgent ce vei face - daca visezi cu ochii deschisi ca te va iubi si respecta din nou...atunci da - mi voie sa zic ca ti - o meriti!
Nu stiu cati ani ai dar, iesi din gandirea infantila si asuma - ti responsabilitati pe care poate acum nici nu le gandesti! Bafta caci ai doar o viata pe care trebuie sa o traiesti(sa stii ca timpul rezolva totul si nimic nu e vesnic - poate doar par asa la tinerete! Copilul creste si niciodata nu am auzit ca dupa 18...20 de ani sa nu isi caute mama si sa afle ce a fost cu adevarat la mijloc)
garbo080596
Postat pe 25 Februarie 2012 09:58
Imi pare rau de situatia ta, dar nu e atat de deosebita, defapt, cred ca eu nu as avea incredere in nici un barbat, nu i-as face copii, nu as sta cu el si mama lui, in aceeasi casa, si nu m-as casatori decat dupa ce l-as supune la multe teste de rabdare, bun simt, loialitate si buna credinta.
Dar viata uneori ne-o ia inainte, se intampla multora, nu vad alta speranta pentru tine decat sa-l lasi pe ratatul ala imatur si sa sa devii o mama independenta si exemplu pentru copii tai, sa ii cresti frumos, si sa nu mai privesti in urma!
Madlen2011
Postat pe 25 Februarie 2012 10:26
mmmm, cred ca ar trebui sa pui pe primul loc ca barbati mamosi pe raci!
altfel... cam ai dreptate cu femeile taur; sunt f egoiste intr-o relatie, la randul lor vor sa controleze la detaliu viata barbatului de langa ele dar sa fie admirate la maximum de alti barbati si bineinteles sa fie adorate de cel de langa ele chiar daca ele mai fac mofturi... si inca cate...
garbo097157
Postat pe 25 Februarie 2012 10:45


exact! or avea si zodiile influenta lor, dar, stau sa ma gandesc daca sotul tau chiar a dorit sa se casatoreasca cu tine, daca chiar a dorit acest copil sau daca nu cumva ti-ai impus tu vointa si incapatanarea de taur, ca asa vrei tu si normal, cand s-a vazut omul tarat pe un drum pe care nu si-l, poate si din cauza neputintei de a spune "NU" ca refuza sa mai participe la, cica, mersul casniciei voastre
garbo097157
Postat pe 25 Februarie 2012 10:52
Draga mea....lucrurile sunt foarte clare!!! Intrebarea mea este... de ce drak mai stai cu el????? i-ati fetita si dute cat vezi cu ochii. Avand in vedere ca ai o fetita asa mica...banuiesc ca esti destul de tanara. De ce-ti irosesti viata langa un barbat care nu te vrea????? ce ar trebui sa mai faca sa observi acest lucru????
Orice sfarsit are un inceput!!!!! refati viata fetito!!! o sa-ti para rau pentru anii care i-ai pierdut cu nemernicul acesta ( altcumva nu i se poate spune).
myriam
Postat pe 25 Februarie 2012 11:10
De la: quasaria, la data 2012-02-22 14:01:59aia te trateaza ca pe presul lor de sters pe jos, in concluzie tu trebuie sa dai acatiste si sa tii post....
Tot nu inteleg unde pot sa isi uite oamenii creierul: in alta geanta, sau...?


I-ai spus vreodata stii ce, honey, vrei la ma-ta? Du-te!
Si sa il lasi sa se duca?
Ca daca te agati de el ca si cum ar fi ultimul reprezentant al speciei, bineinteles ca isi bate joc cum vrea. O meriti.


Bravo, asa trebuie sa ii spuna.

intrigante
Postat pe 25 Februarie 2012 14:59
Femeile in Romania au tendinta de a se injosi prea mult in fata barbatilor sau a soacrelor.
Eu am avut o problema de genul asta cu soacra mea chiar inainte de nunta si i-am zis clar viitorului meu sot ce ma deranja si i-am spus ca eu plec si el sa se gandeasca bine ce vrea.
Si santem impreuna de 8 ani si soacra mea nu se baga.
Nu trebuie sa mai suferi. Auzi tu ca sa te dai bine pe langa soacra , doamne fereste, da ce ce? Atata timp cat el in loc sa cumpere medicamente pentru copil ii da banii lu'masa , sa se duca dracu cu tot cu masa. Tu dute cu fetita la tatal tau , gaseste-ti un servici si vezi-ti de viata ta. Eu in locul tau tau plecam de mult.
Succes
intrigante
Postat pe 25 Februarie 2012 15:01
nici cu exprimarea ta nu i e rusine nimanui
garbo161982
Postat pe 25 Februarie 2012 15:39
Daca sotul tau nu mai are pentru tine nici un sentiment, daca ti-a spus ceva care te-a ranit profund si mai ales daca nu se mai simte atras sexual de tine ceea ce crezi ca mai poate fi bine pentru voi este automintire. te minti singura ca veti putea avea un viitor cu aceste amintiri dureroase. Nu neg influenta soacrei dar cand te uiti in ochii lui si nu vezi nimic bun, soacra nu are nici o legatura.Barbatii sunt vizuali, cand femeia de langa ei nu le mai trezeste interesul sexual se cam duce si iubirea si aici ar fi de discutat despre cum ti-ai construit viata intima cu sotul tau, cata importanta i-ai dat si banuiesc ca nu prea multa , cu un copil mic, cu un deces in familie. Cu siguaranta nu prea l-a interesat sa vada ce probleme ai ce dureri , ce te framanta, poate considerand ca atentia indreptata asupra copilului o indepartare care l-a facut sa caute atentia mamei. Dar refugierea in bratele mamei , lipsa de comunicare arata un om slab care pentru a se apara trece la atac cu vorbe grele pentru a te face sa fii tu vinovata, mama lui este vinovata ca nu-l lasa nici acum sa-si asume responsabilitatea propriei vieti, ca nu vine sa discute ea cu tine, dar educatia romanesca este deficitare si arhaica la capitolul familie. Trebuie sa decizi ce vrei sa faci cu viata ta ,pentru acesti oameni din viata ta, sotul si soacra nu se vor schimba niciodata, nu te amagi , ca ei se vor schimba, Daca crezi ca fetita ta se va dezvolta bine intr-un mediu fracturat, pentru ca fiecare va incerca sa o cucereasca si mai ales dac crezi ca vei putea uita toate aceste episoade chiar daca prin absurd el va fi din nou indragostit de tine, lupta pentru familia ta, dar chiar daca doare extrem incerca sa judeci la rece si sa iei o decizie in primul rand pentru tine pentru ca nu ai decat o singura viata care se petrece acum, si lumea este mare si frumoasa cu multe posibilitat, vezi daca merita irosita tineretea pentru ceea ce societatea spune ca se cade sau nu, dragostea fara libertate nu face doi bani (si fii atenta daca nu cumva sotul tau are pe alcineva)
carmen46
Postat pe 25 Februarie 2012 20:34
carmen, ce incerci tu sa spui este ca pentru barbatii aia "vizuali" nu conteaza decit sa fii sexy - indiferent ca se prabuseste lumea in jurul tau? Ca nu percep si nu inteleg nimic altceva din omul de linga ei?
Trist sa traiesti intr-o lume pe care tu asa o vezi... pe bune.
M-as calugari daca as avea asa o parere proasta despre ei. N-or fi totusi si ei fiinte umane?! Macar unii dintre ei?
quasaria
Postat pe 25 Februarie 2012 20:53
deci concluzie, k sa fiu foarte obiectiva, soacrata e o scorpie care iti papa banii pe care ai avea nevoie pt a avea grija de fetita ta (copii mici au nevoi specifice varstei) e evident nu stiu de ce nu vede ea asta, este scorpion deci o fire foarte posesiva, incapatanata. sotul tau e pesti. in mod normal ar trebui sa fie un familist convins, romantic, protector, responsabil, uneori cu capul in nori dar tratabil. el este prea mamos si asculta tot ce zice mama lui. eu iti dau un sfat. spune-i drept in fata k el s-a casatorit cu tine si nu cu mama lui. dak te vrea in continuare k sotie sa faca bine sa aibe grija de tine si de copil, nu de masa. altfel te iei si pleci si n-are decat sa traiasca cu scorpia de masa, sa faca dragoste tot cu ea dak se poate. iarta-mi limbajul dar asa ceva mi se pare de neconceput. nici eu nu m-am inteles la inceput cu viitoarea mea mama soacra, dar un lucru e clar k nu m-am lasat la ea, iar acum suntem de 8 luni impreuna, stam impreuna la am mei si suntem foarte fericiti si linistiti. se pot gasi solutii numai sa vrei si tu si el. in orice caz iti doresc bafta si o minune, poate se mai inmoaie scorpia. numai bine si crestere mare la ingerasul tau. te pup.
Domnisoara_Christina
Postat pe 26 Februarie 2012 07:24
Pai da,suntem fiinte umane,simtim si noi,avem si noi ca toti/toate dorinte,sentimente si pe noi numa' ne injura si ne cearta si ne trimite la munci...
Fss_ssu
Postat pe 1 Martie 2012 17:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
femeia taur cu un taur 6 De la: dragos2012 26 Decembrie 2011 16:54
compatibilitate 12 De la: dor72_ 4 Februarie 2012 22:05
Zodia gemeni 73 De la: eu_geminy 29 Noiembrie 2011 23:51
Leoaica & Barbatul Fecioara 1 De la: DaMarkus09 3 Decembrie 2008 02:09
compatibilitate intre femeie rac si barbat taur 6 De la: garbo089931 18 Septembrie 2012 08:13
Setari Cookie-uri