Cand sotii incep sa se raceasca de noi.

De la: garbo263872, la data 2012-02-13 14:39:54Draga Elenita20
Daca vrei sa-ti salvezi cuplul, familia pe care ai intemeiat-o cu sotul tau,fa pace cu soacra ta.Mama lui este foarte importanta pentru el, ai stiu asta de la inceput.Atat timp cat ea va trai trebuie sa respecti relatia dintre sotul tau si mama lui.Daca ii respingi mama, si el te va respinge. Daca zici ca il iubesti cu adevarat, de ce ii respingi mama?Ea este o fiinta f importanta pentru el ,se pare ca mai importanta decat tine acum. Faptul ca el nu te ajuta cu treburile in casa arata ca asa ai lasat sa decurga lucrurile de la inceput.Nu l-ai invatat , inca din prima zi, ca locuind cu tine are si treburi in casa de facut.Odata un obicei format sunt sanse mici sa il schimbi.
Nu e usor sa locuiesti cu soacra in casa, nu ai avut idee la ce te inhami? Dupa ce ai facut un copil ati ajuns la concluzia ca nu puteti locui impreuna.
Si daca mai esti si dependenta economic de el, chiar imi vine sa-mi pun mainile in cap.
Fac o precizare importanta: nu trebuie sa-ti iubesti soacra doar sa te intelegi bine cu ea ca sotul tau sa fie multumit.
Ai uitat sa precizezi cum vorbesti tu cu sotul tau si cu soacra ta daca ei te injura.De asemeni, nu poti face planuri cu banii pe care ii castiga altcineva chiar daca el este sotul tau.Poti cheltui asa cum vrei tu doar banii tai.
Cu cat asteptarile de la ceilalti sunt mai mici, cu atat fericirea noastra e mai mare.
Sincer vorbind, alta cale( cele expuse mai sus) nu vad ca sa-ti salvezi casnicia.
Mult curaj!
Frumos Sfat
ingerasulluptator
Postat pe 13 Februarie 2012 17:19
asa era si casnicia mea la inceput.exact.
in primii ani.
si foarte multe soacre sunt asa.
soacra o iubeste pe nepoata?
uite,daca il iubesti pe sot si il vrei,strange din dinti,si iubeste-o pe mama lui.
nu le face observatii,la nici unul,orice ar face,pentru un timp.
si mai ales,cand soacra se amesteca unde nu ii fierbe oala si deranjeaza,NU ii spune lui,ca asta duce la raceala,sa fie el prins la mijloc,si sa auda de la amandoua,tot timpul,probleme.
pot foarte usor sa imi inchipui cum vorbeste soacra ta,pentru ca daca scriu cum ma jignea si ameninta pe mine.....
chiar daca relatia e in impas,si e necesara o pauza,va fi spre bine,il va ajuta pe el sa se maturizeze,sa inteleaga ca mama trece pe locul doi dupa casatorie.
va dura cativa ani pana el se va maturiza,si tu stii daca merita el sa astepti si sa lupti.
daca dA,aminteste-i cum v-ati cunoscut,fa totul sa salvezi relatia,fii bombonica cum se spune,si spune-i ca intelegi cat de importanta e mama lui,si ca nu ii porti pica,ca o intelegi,chiar daca te critica.
e nevoie sa construiesti o relatie,sa creasca o iubire foarte puternica,ca sa depaseasca orice altceva.
eu asa am facut.
iubireA MAI PRESUS CA ORICE.
si cand am ajuns sa fiu aerul pe care il respira el,s-a detasat treptat de mama lui.....
altfel ramane pe veci singur,daca nu se va maturiza.
iar soacrei cineva trebuie sa ii expliuce ca tinerii casatoriti vor sa fie lasati singuri.
si la cearta,si in rest.
vreo ruda.
lui ii va trece,viitorul lui sunteti voi.
roaga-te ptr toti,de multe ori pe zi,si dupa cateva zile ai sa fii surprinsa ,va ajuta si asta.
si eu am trecut prin asta,si m-am concentrat peun singur lucru:iubirea.
nu i-am raspuns ei,am hotarat sa nu ma doara,orice ar face si zice ea.
intentionat face,ca sa aiba suprematia,sa ramana nr unu,simte cand copilul se casatoreste,ca pierde teren,mai ales dupa venirea copilului.
profita ca mama trebuie sa se ocupe de bebe,si nu mai are tot timpul ptr sot,si profita de orice alta slabiciune a ta.
daca te superi la atacurile ei,considera o victorie.
odata dispozitia ta stricata,nu vei mai zambi din inima sotului,vei zambi cu inima ranita.
asa ca treci la razboi cu arme bune,scoate-o din program,din mintea ta,nu te ocupa deloc cu ce zice si face ea.
ocupa-te doar de copil,de sot,ca si cum ea nu ar exista.
e greu,dar nu imposibil,cere multa stradanie,dar merita.
in final razulta o familie fericita.
fara ea.
in timp,va intelege si ea,si va intra la locul ei.
eu am inchis usa ei pentru trei luni,nu a casei,ca sotul meu ii deschidea,bineinteles.
a camerei copilului.
am evitat-o sistematic.
a dat rezultat,din cauza ca soacra mea era inebunita dupa baietelul meu.,
si a dat inapoi./
tu fii fata buna.,da tot ce poti,chir si ei,ca sa inteleaga ce au pierdut,si sa nu poata uita niciodata.
vor face comparatie,daca el va intalni pe alta.
aici grecoaicele au alt sistem,o singura data daca le calca soacra pe nervi,niuci bunaziua,nici usa deschisa,oricat ar fi de atasat sotul.
eu am indurat doi ani,apoi prin evitat conflictele si contactele,am reusit......
roaga-te,si sa ai doar ganduri bune,pentru toti,vei castiga.
indiferent ce vor alege ei sa faca.
si eu eram aici straina,nu aveAM PE NIMENI,ma amenintau,simteam nesiguranta,daca vom ramane impreuna.
acum totul e bine.....dupa trei ani.
toate relele trec.
noi ramanem.

daniilia
Postat pe 14 Februarie 2012 08:35
buna . si sotul meu este tot peste si in tinerete tot asa nu il interesa familia f mult si binenteles ca asculta de mamica lui . eu am fost putin mai isteata si am incercat sa ma ''inteleg'' cu soacra . cele mai multe certuri in casnicie din cauza ei erau. am incercat sa par mai interesata si preocupata de soacra si usor am reusit sa-mi castig sotul iar acum si-a dat si el seama ca soacra baga numai strambe.trebuie sa ai multa rabdare si sa fi mai isteata .
carmen_niculae2006
Postat pe 15 Februarie 2012 11:42
Va multumesc pt sfaturile voastre pt cei care mi-au impartasit si experientele lor si k sa va raspund lucrurile s-au mai schimbat macar in mintea mea si am hotarat k cel mai bine ar fi k pana se va ridica casa lor sa stau la tatal meu pt k mama mi-a murit la scurt timp dupa ce am nascut. Si el nu vrea sa vina sa stea la tatal meu k cik nu il suporta iar tata niciodata nu i-a zis nimic , asa k in timpul asta voi putea sa vad dak intradevar isi doreste familia sau ne vom desparti. Separarea asta cred k este bine venita pt a vedea el ce este bine sau ce isi doreste el. Pt k eu una m-am saturat sa ia decizii de unul singur , comunicarea dintre noi nu exista, tot timpul e nervos,iritat in orice fac sau zic,si cel putin in ultimile luni tot imi zice k ar vrea sa divorteze pt k nu are nici un castig de cand e cu mine, pardon realizari in ultimii 2 ani. Dak mai aveti si alte sfaturi sunt binevenite
Elenita20
Postat pe 15 Februarie 2012 16:59
De la: Elenita20, la data 2012-02-15 16:59:09Va multumesc pt sfaturile voastre pt cei care mi-au impartasit si experientele lor si k sa va raspund lucrurile s-au mai schimbat macar in mintea mea si am hotarat k cel mai bine ar fi k pana se va ridica casa lor sa stau la tatal meu pt k mama mi-a murit la scurt timp dupa ce am nascut. Si el nu vrea sa vina sa stea la tatal meu k cik nu il suporta iar tata niciodata nu i-a zis nimic , asa k in timpul asta voi putea sa vad dak intradevar isi doreste familia sau ne vom desparti. Separarea asta cred k este bine venita pt a vedea el ce este bine sau ce isi doreste el. Pt k eu una m-am saturat sa ia decizii de unul singur , comunicarea dintre noi nu exista, tot timpul e nervos,iritat in orice fac sau zic,si cel putin in ultimile luni tot imi zice k ar vrea sa divorteze pt k nu are nici un castig de cand e cu mine, pardon realizari in ultimii 2 ani. Dak mai aveti si alte sfaturi sunt binevenite
Pai eu zic ca tu si copilul sa va mutati la tatal tau,,,ca o perioada de pauza si sa va ganditi ce aveti de facut pe viitor....Fara sa il vorbesti de rau la prietene,,fara sa iesi sau sa filtrezi cu alti barbati....Ci pur si simplu tu si copilul va mutati la tatal vostru ca o pauza de reculegere...Si daca vine sa va caute pune-i niste reguli si tinete de ele....numai ca daca poate l-ai invatat gresit si ti-a cunoscut slabiciunile.
poate ca tu ai fost prea toleranta de la inceput...fii mai severa cu barbatii pt ca lor asa le place...severa dar si sa le mai arati si din cand in cand ceva afectiune.....a fii autoritara dar nu cu ura,,,ci cu hotarare
ingerasulluptator
Postat pe 15 Februarie 2012 21:10
cu bata se rezolva, irinooka...:D
:))
eu_geminy
Postat pe 15 Februarie 2012 22:15
De la: garbo263158, la data 2012-02-08 22:11:50Asta ca tot vazusem un topic si nu-l mai gasesc ...ceva de genul ce m-a lasat fara cuvinte azi.Bataia de joc pentru limba romana a lui garbo 225639 m-a lasat fara cuvinte pentru mult timp,nu doar pentru azi.Nu,eu chiar nu pot sa cred ca cineva poate sa scrie asa.


Vaai ! Te pomenesti ca esti vreun profesor doctor universitar care se straduieste sa traduca vreun document din 1345 in care ceva de genul " lo vescovo da Chocina" inseamna pe romaneste " episcopul catolic de Hotin"!
Ma scuzi pentru interventie, dar cred ca ar trebui sa stii ca limba romana s-a cam tot schimbat la fiecare 50 - 100 de ani si chiar in momentul de fata se cam afla intr-un moment de transformare..
Cam tot din cauza asta, tinerii nostrii adolescenti nu prea il mai plac pe Creanga. De ce crezi? Nu ca nu l-ar intelege sau ca ei nu traiesc peripetii de genul pe care le-a trait el... Ci pentru simplul motiv ca nu ii inteleg limbajul. Cica' e " greoi" inclusiv ca lectura!
Faptul ca au existat vreo 50 de ani de comunism in care gramatica si vocabularul au fost relativ constante, asta nu inseamna vreo suprematie in ceea ce cunosti tu, ca sa-ti poti permite sa arunci cu piatra!
In momentul de fata sunt sute de neologisme care au " invadat" limba romana. Cuvantul "mes" /" mess" e cumva cuprins in dex? Ar trebui sa ti explic eu cum comunica liceenii din ziua de azi?! Abrevierile, icon-urile sunt altceva in momentul de fata decat un limbaj uzual? Reprezinta cumva o alta forma de exprimare? Sau cumva poate fi strict rezumata la comunicarea pe internet?!
Bataia de joc pentru limba romana, in opinia ta se rezuma doar la acordarea subiectului cu predicatul?
N-ai vrea tu sa ti vezi de treaba, fara sa mai comentezi la adresa altora cu "ceea ce crezi"?

garbo225715
Postat pe 16 Februarie 2012 03:26
De la: Elenita20, la data 2012-02-15 16:59:09Va multumesc pt sfaturile voastre pt cei care mi-au impartasit si experientele lor si k sa va raspund lucrurile s-au mai schimbat macar in mintea mea si am hotarat k cel mai bine ar fi k pana se va ridica casa lor sa stau la tatal meu pt k mama mi-a murit la scurt timp dupa ce am nascut. Si el nu vrea sa vina sa stea la tatal meu k cik nu il suporta iar tata niciodata nu i-a zis nimic , asa k in timpul asta voi putea sa vad dak intradevar isi doreste familia sau ne vom desparti. Separarea asta cred k este bine venita pt a vedea el ce este bine sau ce isi doreste el. Pt k eu una m-am saturat sa ia decizii de unul singur , comunicarea dintre noi nu exista, tot timpul e nervos,iritat in orice fac sau zic,si cel putin in ultimile luni tot imi zice k ar vrea sa divorteze pt k nu are nici un castig de cand e cu mine, pardon realizari in ultimii 2 ani. Dak mai aveti si alte sfaturi sunt binevenite

cred ca ai ajuns la o concluzie rationala si de bun-simt si ma bucur ca nu ai urmat sfaturile unora de pe aici gen "fa pace, iubeste-ti soacra, inghite orice, nu riposta, fii tu mai buna" etc. chiar nu vad de ce trebuie sa respecti si sa iubesti atata timp cat nu esti respectat si iubit, de ce sa treci cu vederea jigniri si amenintari si sa nu ai dreptul la o viata linistita si normala. de ce sa fie unii (soacra si sotul tau) mai egali decat altii (tu) ? sincer in situatia data nu stiu daca are sens sa mai speri intr-o imbunatatire a relatiei tale cu sotul si soacra ta si nu stiu de ce ti-ai mai dori sa lupti. pana la urma sa lupti ca sa ce si pentru ce ?! daca as fi in locul tau as pleca fara sa ma mai uit inapoi. bafta multa si curaj, sunt sigura ca iti va fi bine si tie si fetitei tale
deliana
Postat pe 16 Februarie 2012 11:38
depinde de tine ..daca vrei sa salvezi casnicia , lasi orgoliul si te bagi ...daca nu, mai bine asteapta sa te dea ei afara pentru ca oricum ai unde sa pleci , ca sa nu fi invinovatita ca ai parasit domiciliul conjugal si sa dea ei , bine la proces .
dar nici sa stai toata viata si sa fi sluga ce le sterge lor cotetul la gaini ...
sentimentala
Postat pe 17 Februarie 2012 07:56
buna!eu sunt,maria parerea mea este sa te dai bine pe langa soacra ta,caci altfel nu ai nici o sansa cu sotul tau.te miri ca pleaca de acasa?pai banuiesc ca voi doua va certati tot timpul si normal ca se duce.Fa un efort stiu ca nu iti va fi usor,nu o povesti de rau sotului tau si daca a gresit tu sa i iei apararea credema functioneaza,dar iti trebuie multa bunavointa .bafta
m_dalia77
Postat pe 18 Februarie 2012 17:33

ce spui tu, mario? ia mai spune-o inca o data, dar cugetand, pnm!

elena, nu esti bunul nimanui si nu esti la discretia nimanui! ai dreptul sa incerci sa fii fericita, sa iti doresti, sa speri, sa nazuiesti la ce e mai bun pt tine si sa faci sa se implineasca! daca datele problemei si `decorul` nu-s prielnice, schimba-le, da-le dreak! sunt inutile si toxice! du-te si nu te mai uita in urma!
esme
Postat pe 18 Februarie 2012 17:53
soacra ta vrea sa puna stapanire pe tot ce faci ea sa stie totul dar asa sunt ele si eu am una dar nu ii merge sa isi vada de treburile ei ca eu o trimit la plimbare
garbo224986
Postat pe 18 Februarie 2012 20:15
eu cred ca ce fapt el s-a casatorit cu maicasa nu cu tine pt ca daca vroia sa fie un sot bun si un tata bun iti era alaturi dar el o prefere pe mama lui si in general femeile scorpion au o personalitate puternica si sfatul meu ar fi ca oricat de greu iti va fi singura nu merita sa iti irodesti viata alaturi de o persoana pentru care tu nu mai contezi.Dupa ani de zile petrecuti alaturi de el asa o sa te intrebi -cine sunt eu si ce caut aici pentru ca asta nu e viata mea.
garbo060400
Postat pe 19 Februarie 2012 12:03
viata iti orera mereu cite ceva pot fi momente placute sau momente mai neplacute pe care le parcurgem in 2 dar se pare ca la tine nu exista cuvintul 2 imi pare rau sa iti spun dar cred ca nu l-ai cunoscut niciodata si nici el pe tine crezind ca daca esti cu el trebuie sa fi ca el discutati ce se intimpla si mai ales ce vrea el de la tine si de la viata si nu esti singura care incearca sa razbeasca in viata cu un copil ....probabil ca sfatul meu este prea radical dar un copil nu trebuie sa vada o viata unde nu exista dragoste si intelegere ...deci incercati sa vorbiti si fati o lista ba nu doua cu ce inseamna pentru tine a fi cu el sau a fi singura cu copilul
garbo133521
Postat pe 20 Februarie 2012 08:49
Eu am trecut prin ce treci tu cu voia mea.Am adus-o pe soacra mea dupa 20 ani alaturi de familia mea(era singura unde statea si sa aiba un sprijin la batranete).m-iam facut-o cu mana mea.Am trecut prin multe dar acum este cat de cat bine.
Vasy43
Postat pe 20 Februarie 2012 12:31
SCUZE MI-AM FACUT-O CU MANA MEA.MA GRABEAM.EU ZIC SA STAI IN CONTINUARE CU TATAL TAU .DACA EL ISI IUBESTE COPILUL( SI PE TINE)VA VENI LA TINE .CU SOACRA TA NU AI SA POTI NICIODATA SA STAI. INCERCATI SA VA SEPARATI DE EA.FA-SA INTELEAGA CA ACUM ARE O FAMILIE DE CARE TREBUIE SA AIBA GRIJASI CEALALTA RAMANE PE LOCUL DOI.MAIB TARZIU O SA II PARA RAU PT CA O SA IL JUDECE COPILUL.FIECARE ISI IUBESTE MAMA DAR FAM ESTE PE PRIMUL LOC. DOAMNE AJUTA.
Vasy43
Postat pe 21 Februarie 2012 13:08
FA-L SA INTELEAGA.SCUZE.AM PROBLEME CU TASTATURA.
Vasy43
Postat pe 21 Februarie 2012 13:11
nu, ai doar Caps look-ul activat :-)
reyya
Postat pe 21 Februarie 2012 13:18
Dupa atatia ani in care am plans si am suferit atat k tot incercam sa il inteleg sa imi pot da seama ce vrea de la mine si cu ce gresesc in fata lui am inteles pana la urma k nu dragostea pt mine ci doar k ii era mai bine , odata ce au inceput greutatile nu a mai fost chip sa ne intelegem. Niciodata nu am putut comunica cu el pt k ori evita si pleca de langa mine ori nu ma baga deloc in seama si vorbeam de una singura . In momentul de fata nici nu mai incerc sa comunic cu el sau macar sa incerc sa rezolv problemele dintre noi pt k oricum stiu k fuge dar problema e k atunci de ce cu mamik lui poate vb orice ? Oricum nu mai incerc sa il inteleg k nu am cum . De foarte multe ori am aflat de la mama lui de lucruri care trebuia eu sa stiu ce vrea sa fak sau ce a facut . Chiar zilele trecute mi-a spus sotul meu k ma considera dusmanul lui si k viata lui i-am distrus-o de cand s-a insurat si acelasi lucru am auzit-o pe soacra mea k ii zicea de mine. Atunci cum credeti k este in sufletul meu sa iti auzi sotul vb asa cu tine ?
Pe zi ce trece imi este cel mai greu sa il privesc in ochi cand stiu ce simte sau cum ma vede k femeie . Mai tare ma doare k fata noastra in loc sa vada doi parinti uniti si cu zambetul pe buze ii vede doar nervosi sau nu isi vb sau eventual k se cearta.
Elenita20
Postat pe 21 Februarie 2012 21:40
De la: Elenita20, la data 2012-02-21 21:40:04Dupa atatia ani in care am plans si am suferit atat k tot incercam sa il inteleg sa imi pot da seama ce vrea de la mine si cu ce gresesc in fata lui am inteles pana la urma k nu dragostea pt mine ci doar k ii era mai bine , odata ce au inceput greutatile nu a mai fost chip sa ne intelegem. Niciodata nu am putut comunica cu el pt k ori evita si pleca de langa mine ori nu ma baga deloc in seama si vorbeam de una singura . In momentul de fata nici nu mai incerc sa comunic cu el sau macar sa incerc sa rezolv problemele dintre noi pt k oricum stiu k fuge dar problema e k atunci de ce cu mamik lui poate vb orice ? Oricum nu mai incerc sa il inteleg k nu am cum . De foarte multe ori am aflat de la mama lui de lucruri care trebuia eu sa stiu ce vrea sa fak sau ce a facut . Chiar zilele trecute mi-a spus sotul meu k ma considera dusmanul lui si k viata lui i-am distrus-o de cand s-a insurat si acelasi lucru am auzit-o pe soacra mea k ii zicea de mine. Atunci cum credeti k este in sufletul meu sa iti auzi sotul vb asa cu tine ?
Pe zi ce trece imi este cel mai greu sa il privesc in ochi cand stiu ce simte sau cum ma vede k femeie . Mai tare ma doare k fata noastra in loc sa vada doi parinti uniti si cu zambetul pe buze ii vede doar nervosi sau nu isi vb sau eventual k se cearta.


Si eu sunt de acord ca ar trebui sa pleci.
Poate doar in acest context l-ai putea determina sa isi evalueze prioritatile.
Din punctul meu de vedere vina ii apartine strict mamei sale care ii ofera un suport afectiv neconditionat. Evident ca ceea ce am spus mai devreme nu inseamna neaparat un lucru rau in conditiile in care intr-adevar urmaresti binele unei persoane si nu binele tau
Ca si opinie personala, soacra manipuleaza in interes personal pe cel care te poate manipula pe tine.
Tu pentru a-i face pe plac sotului tau, ii faci pe plac de fapt soacrei.
In opinia mea, nu trebuie sa renunti la o casnicie doar pentru simplul fapt ca mama sotului tau detine controlul asupra lui si pe cale de consecinta si asupra relatiei voastre.
Ar trebui, zic eu, sa incerci sa faci in asa fel incat sa ajungi sa detii tu acest control.
Nu spun ca detin vreun adevar absolut in ceea ce spun, dar eu as proceda de urmatoarea maniera: as incerca sa ma indepartez de acest mediu ( deja devenit toxic pentru tine). Efectiv as inchiria o locuinta cat de mica, as lua copilul si i-as da un ultimatum: " vii langa noi, sau ramai cu mama ta".
Am convingerea ca il vei debusola si nu va sti ce sa faca in primul moment. E foarte probabil ca va fugi sa-i povesteasca mamei ce ai facut si sa-i ceara un sfat.( Evident vei fi catalogata in diferite moduri: mama denaturata, si vaai cu cine va sta copilul cat timp stai tu la serviciu etc) Este foarte probabil insa, ca sotul tau avand un psihic atat de labil, sa ceara sfatul si altor persoane ( colegi de serviciu, prieteni, amici etc). Cu cat tu vei fi mai intransigenta in decizia ta, cu atat mai mult il vei forta sa puna in balanta sfaturile primite ( sfaturi care cu siguranta vor fi pro si contra). Si mai mult de atat, iti va simti lipsa: atat a ta cat si a copilului.
Daca intr-adevar el considera ca tu i-ai distrus viata si asta nu ar fi doar o parere a mamei sale ( asa cum cred eu ) pe care i-a inculat-o sotului tau ii faci un bine si lui si tie si copilului vostru.
Si chiar daca, i-ai acorda toata libertatea sotului tau sa faca ce vrea cu viata lui, tot nu cred ca ar putea uita de voi mai mult de doua saptamani. Dar seara de seara se va culca si si va trezi intr-un pat gol dar cu gandul tot la voi. "Mamica" nu poate inlocui prin nici un fel de cuvinte tot ceea ce reprezinti tu si copilul.
In schimb, daca vei continua relatia asa cum este ea acum, fara sa iei atitudine, soacra ta va ajunge sa detina cu adevarat controlul vietii tale atat in ceea ce-l priveste pe sotul tau cat si in ceea ce o priveste pe fiica ta.
Nu stiu daca este cazul sa stai sa astepti sa treaca viata pe langa tine asteptand sa moara soacra pentru a te putea simti si tu stapana pe viata ta.
Inca o data spun: eu nu detin adevarul suprem. Tu stii ceea ce trebuie sa faci pentru a fi mai bine pentru tine.
Ideea mea este ca trebuie sa te trezesti din letargie, trebuie sa intelegi ca daca te lamentezi in fata colegelor de serviciu, sau in fata noastra, forumisti gabo nu se va intampla nimik.
Nimeni nu ti va ridica vreo statuie cu titlu de mare eroina a familiei in fata blocului.
Tu trebuie sa faci ceva! Nu altcineva trebuie sa faca pentru tine!
garbo225715
Postat pe 21 Februarie 2012 23:24
Multumesc reyya.ELENITA,incearca sa te duci si pe la biserica.Vb si cu preotul.Poti sa te duci si vinerea la maslu intre17-19 cu faina ,ulei,paine si biscuiti. Pui cate putin din fiecare cand faci mancare sau prajituri.Este bine pt casa ca sunt sfintite.Ulei sa pui si in ciorba.Sa manance sotul si chiar si soacra. Biscuitii sa-i dai copilului .La maslu preotii se roaga pt intelegere si bunastare in casa.Da si tu acatiste tot pt intelegere ,bunastare.sanatate si sa-i lumineze mintea sotului tau si soacrei tale.Sa alunge bunul D-zeu relele din casa ta.(9 vineri daca poti sa dai acatiste)Pe mine m-a ajutat.Doamne ajuta
Vasy43
Postat pe 22 Februarie 2012 13:04
E bine sa ai un lucru de al lui si sa il dai pe la moaste sau pe hainele preotului si sa il dai sa il poarte .si pt copil.(tricou ,ceva mic0
Vasy43
Postat pe 22 Februarie 2012 13:09
...si tine si tu postul...iote' postul asta (de ex.)
Fss_ssu
Postat pe 22 Februarie 2012 13:54
e post ?
elodia_2
Postat pe 22 Februarie 2012 13:57
aia te trateaza ca pe presul lor de sters pe jos, in concluzie tu trebuie sa dai acatiste si sa tii post....
Tot nu inteleg unde pot sa isi uite oamenii creierul: in alta geanta, sau...?


I-ai spus vreodata stii ce, honey, vrei la ma-ta? Du-te!
Si sa il lasi sa se duca?
Ca daca te agati de el ca si cum ar fi ultimul reprezentant al speciei, bineinteles ca isi bate joc cum vrea. O meriti.
quasaria
Postat pe 22 Februarie 2012 14:01
postul Pastelui a inceput luni elodia
diana_maria_kidz
Postat pe 22 Februarie 2012 14:02
Irinooka e cu postul ; doar ea e ultrareligioasa
SAL
Postat pe 22 Februarie 2012 14:14
Nu ma intelegeti gresit ar fi multe de spus pt ce am stat si am suportat si suport atatea este k m-am gandit in primul rand la fata mea cum va fi fara el , apoi la greutatile de a gasi pe cineva de incredere cui sa i-o las si pe langa astea imi dau seama k imi este frik de viata grea singura cu un copil . Recunosc pana la urma k hotararea de a ma separa am mai avut-o cateva luni timp in care imi era f greu cu ea , il puneam sa o ia de la mine cand eram la servici , apoi am incercat cu o femeie sa stea cu fetita si intre timp am aflat k o mai atingea si atunci m-am reantors, ba chiar i-am lasat fetita o luna timp in care o luam la mine cand eram libera dar m-am dovedit a fi slaba nu ma intelegeti k de dorul lui ci de frik k nu o voi putea creste cum trebuie si apoi sa nu mi-o ia de langa mine. Iubire sau macar respect intre nu mai exista dar tot sufar si park imi rade in nas k nu am unde sa ma duc si k trebuie sa suport orice. Mai ales k a mai devenit si violent si mai ales in fata fetei ma injura, loveste, ba chiar ma da afara din casa. Iar culmea e k nici unul din casa nu se baga dar dak tipam eu la el sareau. Pana ak nu a fost niciodata violent dar se stie cine il invata sa ma trateze asa.
Elenita20
Postat pe 22 Februarie 2012 23:47
De multe ori imi simt sotul k ma uraste i sincer nu stiu dak m-a iubit vreodata dar ai dreptate trebuie sa imi fac curaj sa realizez k ma distrug pe mine si pe fata mea stand in felul cum s-a ajuns. Mai mult pt fata mea vreau macar un timp sa stau separat de el mai ales k ak casa e deja vanduta si pana o ridik pe cealalta trebuie sa ne mutam . Ma doare sa imi vad fata speriata la ce vede k face cu mine sau k fuge de el si nu vrea sa stea cu el k o bate si tipa la ea tot timpul sau k e speriata de atitudinea lui fata de mine si mai ales k nu au nici o jena sa ma jigneask in fata ei sau cum asista la scandaluri. Nu vreau sa fie un copil traumatizat si mai ales k are nevoie de o mama sa ma distrug psihic .
Elenita20
Postat pe 23 Februarie 2012 00:07
elodia, nu te uita dupa toti nepriceputii...
saptamana asta este premergatoare postului....
abia din 27 incepe postul Pastelui....

ia uite aici, sa ma fac si io ...un fel de.... irina

Sptmna brnzei sau sptmna alb este premergtoare Postului Patilor - Postul Mare, care va ncepe anul acesta n 27 februarie, adic lunea viitoare. n sptmna n curs nu se consum carne, dar se mnnc n schimb lapte, brnz, ou i pete, alimente la care este dezlegare i miercurea i vinerea.

n cele dou zile nu se oficiaz Liturghia, fiind zile aliturgice, iar dup utrenia de miercuri se rostete pentru prima dat rugciunea sfntului Efrem Sirul, "Doamne i Stpnul vieii mele...", care se va zice apoi zilnic pn n miercurea din Sptmna Mare. Un moment deosebit al sptmnii brnzei l constituie ultima zi, duminica, n care se oficiaz seara slujba cunoscut drept "Vecernia iertrii". Credincioii obinuiesc s-i cear iertare unii de la alii pentru a ncepe fr vrjmie fa de cineva Postul Mare. n acest an Postul Patilor se ntinde ntre 27 februarie i 14 aprilie, ultima sptmn din post fiind, de fapt, Sptmna Patimilor - Sptmna Mare. Patile vor fi srbtorite n acest an pe data de 15 aprilie.
dor72_
Postat pe 23 Februarie 2012 00:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
compatibilitate.. 68 De la: garbo114643 3 Noiembrie 2010 16:12
2012- ce ziceti ????????? 9 De la: nazirra 18 August 2009 14:27
Femeia Fecioara 322 De la: laura33c 29 August 2017 11:08
combatibilitate 2 De la: pantera_neagra 26 Aprilie 2011 03:13
EA BALANTA, EL CAPRICORN 6 De la: olgabalan 15 August 2011 18:00
Setari Cookie-uri