mesajul lui Dan Puric catre poporul roman...Dan Puric - ca de obicei de exceptie!!!

BLESTEM DE OM SRACl

Din balegi i din cuib de cuci,
Rsar ca viermii, politruci
i din haznalele de bani
Costume negre cu napani,
Viteji ca musca la arat!
i ne-ai minit i ne-ai furat,
i-ai pus pe noi i jug de boi!
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Murdari n suflet i n gnd,
Cu ghearele averi strngnd,
Din flote, fabrici i uzine,
Voi ai lsat numai ruine!
V-ai gudurat pe lng clerici
Cu mnstiri i cu biserici
i vile v-ai fcut, de soi...
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Voi v-ai trdat i ntre frai,
Ca voi, i viermii-s mai curai.
Ai drmat coli i spitale
Ca s v fie vou moale
i v-ai brodit i parlamente
Din lichelue repetente.
i ne-mprocai doar cu noroi!
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Ai omort orice dreptate,
Ai jecmnit tot ce se poate,
Guvernul vostru cu minitri
E-o aduntur de sinistri,
Batjocura i umilina
Au mai rmas la voi credina?
Ghiolbani de jafuri i gherțoi,
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Ai srcit o ar-ntreag,
Nici dracul s nu o mai dreag
i din privatizri cu fumuri
Ai tot lsat lumea pe drumuri!
Dar cum s facei voi vreun drum
Cnd urma voastr e doar scrum?
La tlhrii v strngei roi!
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Blestemul greu s v loveasc,
Doar bube rele s v creasc,
Ochii s i avei ca napul
i s v road viermii capul!
S putrezii toi prin palate,
Toi spulberai s fii n toate
i s avei doar oase moi!
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Popor romn, nu te-ai sturat s stai pe locul mortului i s fii condus de toi tmpiii?
Chiar i-e jen s iubeti ara asta? Nu trebuie s fii naionalist-comunist pentru asta.

Dan Puric

Distribuie la prieteni ! poate ajungem s facem masa critic necesar schimbriilor adevrate n societatea romneasc !



adeline
Postat pe 29 August 2012 09:02
zau... ? si de la ce au obosit... ???
barboneli
Postat pe 29 August 2012 10:26
deci mesajul e catre poporul roman...da` blestemul sper ca nu!
mai...cam multa demagogie pe-aici. si daca tot exista topicuri unde se ridica in slavi curajul de a parasi tara , mai bine sa ramanem la asta, ori musai sa devenim si eroi salvatori ai Romaniei (da` de la distanta)?
e-un fel de 'si cu slanina-n pod si cu...stiti voi'

romanul adevarat e inca frate cu-al sau frate si nu si-a diluat sangele. de ce nu se mai razvrateste si nu mai pune mana pe furca? pentru ca e si inteligent.
ufishor
Postat pe 29 August 2012 11:07
Axl_R
Postat pe 29 August 2012 11:15
Romanii au obosit in luptele cu prostia, cu saracia, cu nedreptatea. Pentru mine ROMAN e acela care a obosit in asa lupte.
Luna_in_capricorn
Postat pe 29 August 2012 11:20
"pentru ca e si inteligent" nu se razvrateste si nu pune mina pe furca - asta era o ironie, nu?

Eu as pune mina pe furca daca nu m-as trezi ca sint singura care pun. :-)
quasaria
Postat pe 29 August 2012 11:51
Eu as zice mai degraba 'descurcaret' si nu inteligent..iar asta tocmai datorita sistemul care te obliga sa devii.. pentru ca atunci cand esti pus in situatia de a refecta asupra situatiei tale ,cu siguranta va trebui sa iei o decizie nu ?
iar atunci zici : sa ma lupt in continuare undeva unde sansele sunt mai degraba nesanse sau sa imi aleg o lupta in care in pot iesi invingator ?
flordavis
Postat pe 29 August 2012 12:26
Cand iei o decizie constrans de "sistem" nu poti fi un invingator. Logic.
Luna_in_capricorn
Postat pe 29 August 2012 12:47
si cine te convinge ca nu poti iesi invingator?

Tocmai asta e problema poporului astuia: faptul ca isi face mici "aranjamente" in loc sa puna mina pe topor si , sau la bal sau la spital!
Demnitatea nu tine de sansele de castig. O ai sau nu o ai. Nimeni altcineva nu ti-o poate lua: poti doar sa renunti tu la ea, pentru ca iti e mai simplu astfel. Si pentru ca iti va fi mai bine fara sa te impiedici de "detalii". Pupi mina care iti da o bucata de paine, ti-ai asigurat o bucata de paine. Azi. Maine, un shout in cour.
quasaria
Postat pe 29 August 2012 12:52
Nu pricep unde bate chestia asta cu demnitatea ...nici o legatura cu ce spuneam
si cine ma convinge pe mine ca nu pot iesi invingator ? eu singura ..si sincer pe mine un sg lucru ma intereseaza ,sa ies invingator in lupta cu mine si cu idealurile mele ,in nici un caz in lupta cu un intreg popor sau tara ...
flordavis
Postat pe 29 August 2012 13:10
Eu ziceam ca daca iei decizii legate de "sistem", invingatorul e "sistemul" nu tu ca individ.
Discutia despre idealuri si despre invingatori e fascinanta...Care sunt idealurile oamenilor? Ce inseamna sa fii invingator? Ei?
Luna_in_capricorn
Postat pe 29 August 2012 13:23
M doare coloana cnd trebe s pup mna care-mi d o bucat de pine. nseamn c habar n-am ce nseamn demnitatea.

Axl_R
Postat pe 29 August 2012 13:25
Bucata de paine...cand e pentru tine e materie dar cand e pentru altul devine spirit. Nicolae Steinhardt a spus-o iar eu sunt de acord...
Luna_in_capricorn
Postat pe 29 August 2012 13:30
De la: Luna_in_capricorn, la data 2012-08-29 13:23:58
Discutia despre idealuri si despre invingatori e fascinanta...Care sunt idealurile oamenilor? Ce inseamna sa fii invingator? Ei?


da. Este. Chiar azi ma intrebam pina la urma urmei mie care dreak imi sint idealurile, pentru ce anume as da camasha de pe mine la o adica, si bucata aia de paine despre care tocmai discutam - si, de-adevaratelea, habar n-am. Trebe sa astept sa imi creasca unele. La idealuri ma refer.
quasaria
Postat pe 29 August 2012 13:35
Asteptarea poate fi periculoasa ..mai ales in cazul 'idealurilor'..daca nu stii pentru cine sau ce ti'ai da camasa de pe mine ,dar totusi o dai ,e chiar periculos
flordavis
Postat pe 29 August 2012 13:42
e bine zis si 'descurcaret', flora. poporul asta e condus de altii de sute de ani. dar nu strivit.
tradatori si pupa-dos au fost mereu, dar nu asta-i majoritatea. iar la treaba cu datul camasii nu cred ca se ajunge ca nu avem motiv de jertfa. doar la nivel micro...poate. si-atunci, daca-i individuala, asa zisa jertfa de obicei se transforma in tam tam. neinteresant pt popor si-a lui istorie
ufishor
Postat pe 29 August 2012 13:52

Mai! voi nu vedeti ca toti fac parte din "Partide"? ....Partidul Individualist, nu s-o infiintat dar s-o trecut la actiune chiar daca face parte din altu', na!
Respect Puric(u)'! stie unde sa sara ca sa Suga!
Pan'la urma, tu mananci cu furca-n mana,de mana cu Cainele X mananci ??

Da" Sculati voi oropsiti ai vietii" care inca mai mancati si mie mi se rupe de-atata mila!

O testat sa vada daca ....se clatina careva....

Puricatilor,cand se rupe panza de paianjen..... atunci fug toti cu lutu-n cour!

Io La ce bun sa fie martiri altii?? aaa,sa traiti voi mai si mai....cum o facut si altii inainte de 89 din PCR?.... au murit prietenii mei si azi le plang la morminte.... si voi.....Batz cu poezii??....Puric(e) sari inainte,scormoneste,gaseste-ti singur hrana ca prizele s-o stricat si eroismul o murit! ViVa!
Fss_ssu
Postat pe 29 August 2012 13:56
da, flora, dar e si mai periculos sa traiesti fara un ideal. Pentru ca asta nu inseamna ca traiesti, de fapt. Inseamna doar ca respiri. Nu ma refer neaparat la idealuri patriotice...de astea n-am fost capabila niciodata, pentru ca mi se pare prea mare gunoiul de sub pres ca sa imi pun eu capul pentru ceva, in politica. In general, nu ma refer doar la RO. Carne de tun pentru interesele si buzunarele diverse - nu, merci. Si nu gasesc nimic pur in istorie, daca scormonesc vreun pic motivatiile: intotdeauna ar fi putut exista unele suficient de meschine. Idealurile sint pentru fraierii pe care doar asa ii prostesti, ca altfel n-au nimic de castigat. Ciolanul se imparte la alt nivel.
Deci nu ma refer la politica: ma refer la idealuri personale. La genul de idealuri personale pentru care ai face ORICE...
quasaria
Postat pe 29 August 2012 14:06
Pai vedeti ca ne-am impotmolit? Vreau si eu sa va cunosc idealurile! Ca sa ma inteleg si eu pe mine, ma, m. Dupa parerea mea, eu am vise si nu idealuri...mereu am avut vise...nu as fi putut trai fara de ele...
Luna_in_capricorn
Postat pe 29 August 2012 14:14
Dar cred ca ne indepartam de subiect. In propozitie este vorba despre saracie, despre jacmanire, despre politicul rapace, gaunos, mincinos si furacios. Este vorba despre nedreptate. Este vorba despre o nesuportare, despre umilinta. Despre alungare si despre neputinta...
Luna_in_capricorn
Postat pe 29 August 2012 14:17
eu le definesc pe ale mele ca obsesii, nu vise... In termeni de urmatorul pas, urmatoarea miscare, planul de rezerva - primul, al doilea, al 99-lea... daca 99 au esuat inainte.
Nu exista "neputinta". Exista renuntare. Atit.
quasaria
Postat pe 29 August 2012 14:21
'' Trebe sa astept sa imi creasca unele. La idealuri ma refer. ''
ce se intelege din asta ?
''Asteptarea poate fi periculoasa ..mai ales in cazul 'idealurilor'. ''
dar din asta ?
asta asa..ca nu am ce face azi ..deci .nu astepti sa iti creasca 'idealuri' astea le ai sau nu le ai ...ai atat

flordavis
Postat pe 29 August 2012 14:28
Luna,sorry, o murit primul om ce-o fost acolo!
Respect pt. curaj lui ! si spune-mi(de esti interesata) ti-o lasat vreun _--> (indicator in visele tale) cum sa ajungi acolo sau tinerelor generatii??....nope! tot cu propriul curaj tre' sa pasesti si nu impins de la spate!.
Cauza comuna....ce-i aia?....la rugby bre, omenirea "lupta" sa devina domestica, constructiva si sa aibe satisfactii din realizari proprii,sa munceasca si sa cultive pamantul ca sa se hraneasca natural,chiar daca "Mama natura" nu va tine cu taranu',"lupta"sa convinga omenirea sa mentina echilibru dintre Bine si Rau...ce nu se vede?? Sunt multe de spus....fine.
Fss_ssu
Postat pe 29 August 2012 14:37
Uite ,eu renunt la a mai alerga pe un drum cu pietre tari pentru ca nu vad luminita de la capatul lui..si daca n o vad ,nu o vad ..credeti'ma am incercat si cu o pereche de ochelari (credeam ca nu vad bine),am mai alergat o tura si tot nu am vazut'o..mi'am schimbat apoi si lentilele ,ca poate ele sunt de vina si tot nimic ..na' atunci renunt ..la ce insa? la acest drum anevoios ..eu i'am dat sanse destule de a'si face aparitia lumina,,el nu mi'a dat nici una ..atunci bye bye ..ma duc pe altul ,care imi ofera sansa sa o vad ...si nu renunt pana am sa o gasesc ..
adica asta inseamna ca sunt lasa ??
nu..inseamna ca idelaul meu e sa vad lumina aia si pana nu o gasesc nu ma las ,,ca nu vreau ,chiar daca inseamna ca schimb o suta de alte drumuri ..ok? si punct

- deci nu renunt la calatoria vietii mele,ci doar la drumurile care nu ma duc la ea -
flordavis
Postat pe 29 August 2012 14:43
Flora, "drumurile noastre poate se vor intalni vreodata"??
Ce atata oboseala sa megi pe drum pietruit, asfaltat X pe shusa cand nu vezi luminitza,daaaa!

Ia fa bine si mergi pe cararuie,strecoarate prin frunzis de alunis, la voiosul LUMINIS ....tragi si-un pui de somn!
Da, exceptie!....de la ce anume???
Fss_ssu
Postat pe 29 August 2012 15:10
suparici, te referi la Iisus?
Luna_in_capricorn
Postat pe 29 August 2012 15:31
Tu mergi pe unde vrei 'suparatule'....eu la fel ..si nici nu imi doresc ca drumurile noatre sa se intalneasca vreodata ,tocmai pentru ca nu avem un pct comun ...pricepi..?sigur nu
treaba e simpla.tu o complici...eu renunt la vacanta de la munte in favoarea celei dela mare pt ca asa imi place ..tu alege ce vrei ..clar ca nu imi pasa
si crede'ma ca nu ma poti convinge sa'mi schimb parerea ...orice ai face,numai daca vreau si azi nu am chef ....poate maine
flordavis
Postat pe 29 August 2012 15:32
Flora, dar daca lumina e sub pietre?
Luna_in_capricorn
Postat pe 29 August 2012 15:35
De la: Luna_in_capricorn, la data 2012-08-29 15:35:39Flora, dar daca lumina e sub pietre?

pai crezi ca nu m'am uitat ?? doar nu degeaba mi'am luat ochelari 3D
flordavis
Postat pe 29 August 2012 15:39
Al doilea 10 pe care-l dau azi. Excelent raspuns.
Luna_in_capricorn
Postat pe 29 August 2012 15:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubire sau ce? nu mai inteleg...... 32 De la: yo_roxy 20 Ianuarie 2011 15:51
buna,vreau un sfat sincer de la cineva care a trecut prin asa ceva 27 De la: liviu738 27 Iulie 2012 16:26
Lenjerie intima problema 2 De la: garbo_427282 21 August 2018 23:41
Te-ai casatori cu un barbat cu copil dintr-o alta relatie? 133 De la: garbo_385448 9 Iulie 2016 09:47
eu capricorn, el rac! 2 De la: AGAPI_MOU 22 August 2009 12:32
Setari Cookie-uri