e pacat sa iubesti?

Am divortat dupa 12 ani de casatorie cu doi copii,la doi ani de la divort sotul(care devenise fostul sot) a murit Apoi l-am cunoscut pe EL care la fel ca si mine tanjea dupa dragoste,iubire,tandrete ,nebunie si pasiune dar era insurat de mult prea multi ani si nu am crezut ca va fi ceva, dar am cazut in capcana dulce sau amara a dragostei Nu am crezut ca dupa prima noapte de dragoste nu ne vom mai putea desparti A hotarat sa se mute cu mine, a lasat totul ,era al meu si eu a lui si doar asta conta,am trait fiecare clipa cu o pasiune nebuna un an jumatate de vis....apoi din motive doar de el stiute a hotarat sa-si puna capat zilelor,a facut-o fara sa banuiesc nimic fara sa am cel mai mic semn....nu am putut merge la inmormantare ,nu am putut sta langa el sa plag sa-i mai spun inca odata ca il iubesc, ca-l voi iubi mereu ,am fost ca o simpla cunostinta si mi-am inabusit lacrimile de prea multa durere deoarece era langa el sotia si fiul lui;asa ca aveti grija de cine va indragostiti sa nu cadeti in capcana in care am cazut eu desi imi spunea mereu ca D-zeu a spus sa ne iubim si nu facem nici o greseala,ca sunt pacate mult mai mari decat acesta al iubirii......nu are rost sa va spun de durerea care o am in suflet si care cred ca o voi avea mult timp de acum incolo
garbo_120377
Postat pe 28 Octombrie 2011 11:27
Dar ce le faci draga de dau ortul popii?Si de ce sa avem noi grija de cine ne indragostim? Sper ca nu l cauti pe al 3-lea!
aida71
Postat pe 28 Octombrie 2011 11:48
377, iubirea sigur nu e un pacat, doar oamenii sunt pacatosi.
asa ca...fiecare achita nota lui de plata.
ufishor
Postat pe 28 Octombrie 2011 11:54
Sa avem grija de cine ne indragostim!
hai ca-i buna! parca mere la comanda!
Cand iubesti, iubesti...si atat...

durerea , o vei simtii, dar timpul, alina cat de cat, cicatricea insa ramane...
Axl_22
Postat pe 28 Octombrie 2011 12:25
De la: Axl_22, la data 2011-10-28 12:25:02Sa avem grija de cine ne indragostim!
hai ca-i buna! parca mere la comanda!
Cand iubesti, iubesti...si atat...

durerea , o vei simtii, dar timpul, alina cat de cat, cicatricea insa ramane...



nimic mai adevarat!!!
nobody
Postat pe 28 Octombrie 2011 14:06
De la: Axl_22, la data 2011-10-28 12:25:02Sa avem grija de cine ne indragostim!
hai ca-i buna! parca mere la comanda!
Cand iubesti, iubesti...si atat...

durerea , o vei simtii =SIMTIIIIIIIIIIIIIIIIIIII( A SIMTI ESTE VERB, II AJUNGE UN SINGUR "i"), dar timpul, alina cat de cat, cicatricea insa ramane...
garbo207378
Postat pe 28 Octombrie 2011 14:21
De la: nobody, la data 2011-10-28 14:06:23
De la: Axl_22, la data 2011-10-28 12:25:02Sa avem grija de cine ne indragostim!
hai ca-i buna! parca mere la comanda!
Cand iubesti, iubesti...si atat...

durerea , o vei simtii, dar timpul, alina cat de cat, cicatricea insa ramane...



nimic( mai) adevarat!!!
garbo207378
Postat pe 28 Octombrie 2011 14:22
De la: aida71, la data 2011-10-28 11:48:41 Dar ce le faci draga de dau ortul popii?Si de ce sa avem noi grija de cine ne indragostim? Sper ca nu l cauti pe al 3-lea!


DE CE DRAGA? ITI SCADE TIE RATINGUL?
garbo207378
Postat pe 28 Octombrie 2011 14:25
@378 MEA CULPA...pt un i in +
sau mea KUKA=cos pt gunoi..ca sa nu cauti pe gogu!
esti multumita? madam academician, dr, inginer...

Azi, nu ma poti enerva! Multam pt vizita, la profil...
Intra linistita , am luat Claritin
Axl_22
Postat pe 28 Octombrie 2011 14:41
De la: Axl_22, la data 2011-10-28 14:41:07@378 MEA CULPA...pt un i in +
sau mea KUKA=cos pt gunoi..ca sa nu cauti pe gogu -TEHNOLOGU !
esti multumita- ESTI CURIOS? ?( madam academician, dr,-ASTEA SINT ALE VOASTRE ) inginer...

Azi, nu ma poti enerva ( DEJA ESTI ARSHICE, DAR FACI ACEASTA AFIRMATIE CA SA TE AUZI .DE FAPT NU TE-AM INTREBAT, ASA CA DIN PARTEA MEA ESTI LIBER SA TE ENERVEZI MAXIM)! Multam pt vizita, la profil..CU PLACERE, CREDEAM CA ESTI DISPERAT CA NU TE VIZITEAZA NIMENI, EU NEFIIND CHIAR NIMENI M-AM GINDIT SA ITI RUP MECANICITATEA SA O FAC PRAF..
Intra linistita- DE CE? TE SPERII LA ZGOMOTE? , am luat Claritin-CIT AI LUAT?CA AI REACTII CIUDAT DE CIUDATE
garbo207378
Postat pe 28 Octombrie 2011 14:49
378..dupa ce ca esti plina{sau plin?-ai scris..din partea mea esti LIBER-}de venin si pe unde intri numai venin improsti...mai scri si cu majuscule...de parca tipi intr-una!! Fii calma{sau CALM?"
elisabeta_boia
Postat pe 28 Octombrie 2011 18:54
Si acum ptr. cea care-a deschis topicul...
Ca nu te-ai inteles cu primul barbat si intre timp el a plecat intr-o alta dimensiune..nu e vina ta! Cu acesta din urma..te-ai indragostit de el dupa ce logodnicul surorii tale a intarit ca ar fii baiat bun,cu tine s-a purtat minunat...normal sa te indragostesti de el...aveai nevoie de cineva sa suplineasca despartire de primul.Pana aici nimic anormal-parera mea!
Anormal insa...ca tu sa nu te interesezi si din alta parte de fosta lui sotie..era intr-adevar ea vinovata de despartire?El o mai iubea?Dar pe copil?In el s-a dat o lupta intre tine si familia lui...nu a putut renunta la nici una...nu a stiut sigur ce vrea...asa ca a "rezolvat" ciudat problema...O lasitate sinuciderea..Viata-i o lupta si trebuie sa LUPTI ptr. orice,indiferent de rezultat...lupta!
Gadeste pozitiv,bine ca nu aveti un copil impreuna...acum ti-l cresteai singura...;bine ca numai un an si jumatate ti-a luat din viata;si bine ca ai avut cele mai frumoase momente din viata!
si nu uita:nimic nu-i intamplator...fericirea ta ai cladit-o pe nefericirea unei alte femei si a unui copil-co,plet nevinovat....si vezi ca totul,dar totul se plateste! multumeste D-lui ca numai cu atat te-a pus sa platesti...
Priveste partea plina a paharului si mergi inainte-nu uita insa..LECTIA!!
elisabeta_boia
Postat pe 28 Octombrie 2011 19:09
Doamna ,Elisabeta Boia,va admir explicatia atat de completa ! Consider ca nu mai este nimic de adaugat !!!
NUTI52
Postat pe 31 Octombrie 2011 16:37
si eu o citesc cu placere pe elisabeta....
ratuscaceaurata
Postat pe 31 Octombrie 2011 17:04
ehhhh....

betuska,betuska...
iasomia
Postat pe 31 Octombrie 2011 17:11
Nu e pacat sa iubesti caci Dumnezeu e iubire! Dar e pacat sa te sinucizi...De ce si-o fi luat viata oare?
Luna_in_capricorn
Postat pe 31 Octombrie 2011 18:29
Sinuciderea este intr-adevar o catastrofa, un final tragic hotarat de cel coplesit de esec, dezradacinat (intr-un fel sau altul), paralizat ori gol pe dinauntru.

Depresia a devenit o maladie care loveste mai puternic decat oricare alta, e o tristete patologica, o neputinta de a spera, un abandon.

Si, intr-adevar, e un pacat.

nathalie
Postat pe 1 Noiembrie 2011 08:27
De la: nathalie, la data 2011-11-01 08:27:39Sinuciderea este intr-adevar o catastrofa, un final tragic hotarat de cel coplesit de esec, dezradacinat (intr-un fel sau altul), paralizat ori gol pe dinauntru.

Depresia a devenit o maladie care loveste mai puternic decat oricare alta, e o tristete patologica, o neputinta de a spera, un abandon.

Si, intr-adevar, e un pacat.



Da, Nathalie! Asa e cum zici...de depresie...de tot. Intrebarea pe care mi-o pun e cum de nu a dat semne de suferinta interioara? Era un barbat care iubea si era iubit. Unde, cand si de ce s-a instalat acea tristete ?
Luna_in_capricorn
Postat pe 1 Noiembrie 2011 09:03
Luna, si eu ma intreb de multe ori de ce, atunci cand vad/ aud despre sinucideri.
Am si cunoscut indeaproape o mamica ce s-a sinucis... E cumplit. A lasat in urma o fetita de un an, un baietel de trei, un sot care o iubea nebuneste, o cariera in floare (la care urma sa se intoarca dupa inca un an)...

Da, de ce?
nathalie
Postat pe 1 Noiembrie 2011 09:14
"Da, de ce?"

E o intrebare, la care nu am gasit raspuns!
Pt ei/el, poate e mai bine asa!
Dar cine ramane cu povara asta, se trezeste cu gandu' asta, si se culca tot asa, greu mai gaseste alinare!
Axl_22
Postat pe 1 Noiembrie 2011 09:34
Ca sa intelegem trebuie sa cunoastem intreaga istorie interioara a fiintei ce se sinucide...Si alt adevar e ca depresiei nu i se da realul si tragicul rol in viata celor ce sufera de aceasta teribila boala! Depresia se poate trata!!! Depresia nu e motiv de rusine, nu esti vinovat ca esti bolnav!!!
Cand vom avea aceasta deschidere, aceasta eliberare ca sa putem striga :sufar de depresie!?
Luna_in_capricorn
Postat pe 1 Noiembrie 2011 09:51
Crezi ca ajuta cu ceva, daca cunoastem "intreaga istorie interioara"?
Ni se pare numai, ca cunoastem...
Ne e frica sa vb, si omul depresiv, se izoleaza de toti, si de cei ce il iubesc!
E numa' o parere, a mea..
Axl_22
Postat pe 1 Noiembrie 2011 09:59
Da, pentru ca se ajunge la CAUZA! Poate fi ascunsa in copilarie, in adolescenta si de obicei e asa...Tot ceea ce vine dupa- casatorie, copii, realizari de tot felul-vine si se aseaza pe un suflet suferind. Cel ce sufera de depresie se ascunde des, da, dar depresia se vede cu ochiul liber...pentru cine vrea sa o vada...zic eu...
Luna_in_capricorn
Postat pe 1 Noiembrie 2011 10:42
Luna, ai dreptate, dar io am zis, chiar daca cunosti, uneori nu poti sa ajuti!
Daca, nu se lasa ajutat! Io prefer sa nu mai vb despre asta!
Mc pt intelegere.
Axl_22
Postat pe 1 Noiembrie 2011 10:50
De la: Axl_22, la data 2011-11-01 10:50:46Luna, ai dreptate, dar io am zis, chiar daca cunosti, uneori nu poti sa ajuti!
Daca, nu se lasa ajutat! Io prefer sa nu mai vb despre asta!
Mc pt intelegere.


Puiule, eu sufar de depresie! Stiu de unde-mi vine, ma tratez, stiu s-o recunosc la altii si CRED ca poate fi tratata, rezolvata! In lupta cu acest demon al timpului pe care il traim trebuie sa invingem! Cu totii, uniti, responsabili, inteligenti, curajosi si puternici!
Si gata, nu mai spun nimic despre!
Luna_in_capricorn
Postat pe 1 Noiembrie 2011 11:21
Si eu STIU ca poate fi tratata.
Nu e deloc usor.
(Luna, iti trimit un mesaj)
----------------------------------------------

http://youtu.be/DaHyqX7gehw

Si totusi exista iubire
Si totusi exista blestem,
Dau lumii, dau lumii de stire
Iubesc, am curaj si ma tem!
nathalie
Postat pe 1 Noiembrie 2011 14:06
Nu-i pacat sa iubesti !!!!!!!!!!!!!!!!! Trebuie sa fii increzatoare sa mergi mai departe si sa nu-ti asumi acest ghinion . Timpul vindeca toate ranile si sunt sigura ca merita sa astepti (caci va veni) acea iubire mult asteptata. Fii optimista !!!!!!!
Sa avem grija de cine ne indragostim este aproape imposibil . Vine pur si simplu.Este acea lupta intre ratiune si simtire.Greu !
garbo223495
Postat pe 1 Noiembrie 2011 15:18
De la: nathalie, la data 2011-11-01 14:06:18Si eu STIU ca poate fi tratata.
Nu e deloc usor.
(Luna, iti trimit un mesaj)
----------------------------------------------

http://youtu.be/DaHyqX7gehw

Si totusi exista iubire
Si totusi exista blestem,
Dau lumii, dau lumii de stire
Iubesc, am curaj si ma tem!



Grazie, Nathalie!
Luna_in_capricorn
Postat pe 1 Noiembrie 2011 20:56
Prego!
nathalie
Postat pe 1 Noiembrie 2011 21:35
De la: Axl_22, la data 2011-10-28 12:25:02Sa avem grija de cine ne indragostim!
hai ca-i buna! parca mere la comanda!

nu la comanda..dar macar sa ii eviti pe cei cu predispozitii....
mi-era si dor de un asemenea topic....
da, explica-mi si mie inadvertenta:" s-a mutat la mine, a lasat tot...si la inmormantare era sotia si fiul...."
l-au luat de la tine de acasa?
io n-am inteles
dor72_
Postat pe 1 Noiembrie 2011 21:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despartiti sau nu? 25 De la: rcc 13 Noiembrie 2009 10:11
Cum sa reactionezi atunci ti se spune nu.. 90 De la: garbo245231 4 Noiembrie 2011 02:57
Invatat 2 De la: garbo_477017 18 Octombrie 2017 20:10
despartirea ,bat-o vina 39 De la: mielutza 14 August 2009 07:38
va rog o parere 80 De la: garbo_399025 28 Mai 2014 15:06
Setari Cookie-uri