e pacat sa iubesti?

pe pagina asta io am fost numa' citata
Dor, zau ca nush!
La cat am perceput ( si m-am priceput) am raspuns!
Axl_22
Postat pe 1 Noiembrie 2011 22:03
Na , c-am ajuns pe pag 2!
Axl_22
Postat pe 1 Noiembrie 2011 22:03
Unu, doi, unu doi... mai e mult pana departe !
SAL
Postat pe 1 Noiembrie 2011 22:09
fetiscano, speram in lamuriri de la initiatoare...
dor72_
Postat pe 1 Noiembrie 2011 22:26
A-ti cunosc si a-ti anteleg perfect durerea. Sunt antr-o astfel de relatie, de 7 ani si chiar este dragoste , nebunie , iubire adevarata. Alaturi , unul de celalat am cunoscut ceea ce anseamna sa iubesti cu adevarat, matur ! sunt sigura ca te-a iubit , dar nu-i anteleg gestul e a se sinucide, daca deja locuia-ti ampreuna , s-au poate ca s-a gandit la fam.ce a last-o an urma si avea procese de constiinta... E f bizar , dar cred ca totusi te-a iubit, mai mult daca relatia voastra a fost ok si cu bune maniere, respectandu-te, fara sa te jigneasca s-au sa te umileasca , atunci an mod sigur te-a iubit. Deci..., an cosecinta, nu e pacat sa iubesti ! doar D-zeu stie si poate sa ne judece, noi ..., toti ceilalti nu avem dreptul de a o face ! si fiecare din noi, platim pe masura faptelor noastre. Sanatate si mult noroc an viata, ai nevoie de asta !
garbo242176
Postat pe 5 Noiembrie 2011 18:05
De la: garbo242176, la data 2011-11-05 18:05:08A-ti cunosc si a-ti anteleg perfect durerea. Sunt antr-o astfel de relatie, de 7 ani si chiar este dragoste , nebunie , iubire adevarata. Alaturi , unul de celalat am cunoscut ceea ce anseamna sa iubesti cu adevarat, matur ! sunt sigura ca te-a iubit , dar nu-i anteleg gestul e a se sinucide, daca deja locuia-ti ampreuna , s-au poate ca s-a gandit la fam.ce a last-o an urma si avea procese de constiinta... E f bizar , dar cred ca totusi te-a iubit, mai mult daca relatia voastra a fost ok si cu bune maniere, respectandu-te, fara sa te jigneasca s-au sa te umileasca , atunci an mod sigur te-a iubit. Deci..., an cosecinta, nu e pacat sa iubesti ! doar D-zeu stie si poate sa ne judece, noi ..., toti ceilalti nu avem dreptul de a o face ! si fiecare din noi, platim pe masura faptelor noastre. Sanatate si mult noroc an viata, ai nevoie de asta !
" traind cu grija zilei de maine , nu te poti bucura de ceea ce faci azi ....! "
garbo242176
Postat pe 5 Noiembrie 2011 18:15
ha?

"a-ti" ce?
panty_C
Postat pe 5 Noiembrie 2011 18:37
A/e de cusut! sau pt a ese...a nelege...
Axl_22
Postat pe 5 Noiembrie 2011 18:41
aaaaaaaa, nu - poate a-ti/a-si face autocritica - "antelegand" ca, scriind asa, e cam greu de inteles ce zice
panty_C
Postat pe 5 Noiembrie 2011 18:44
panter, io ziceam, de a, ca s putem nelege, povestea pe care o ese...cu a, i iar a...n loc de
Axl_22
Postat pe 5 Noiembrie 2011 18:49
pricepui, Axl
panty_C
Postat pe 5 Noiembrie 2011 18:54
e pacat mare sa iubesti,maica...mare de tot!
poi ce?
zice cumva vechiul testament ca adam si eva s-au iubit?
ei decat se plimbau p'acolo despuiati,singura lor grija era sa fie fiinte perfect neepilate,n-avea aia nicio treaba cu iubirea...
precizilla
Postat pe 5 Noiembrie 2011 20:49
izact..,nici cu babardeala.. ,de unde v-o fi venit ideea...
roby_cado
Postat pe 5 Noiembrie 2011 21:18
da,roby..
da' n-ar fi,totusi,pacat sa ma lasi neiubita,ha?
precizilla
Postat pe 5 Noiembrie 2011 21:21
bre..,da-ma dreaq..
pai de iubit.., te iombesc io..,da' de babardit..,pe cine..?
roby_cado
Postat pe 5 Noiembrie 2011 21:27
pa cine (te) vrea,ca io nu-s geloasa...
precizilla
Postat pe 5 Noiembrie 2011 21:34
exact ca veverita nesuferita,de vrea sa-i fure aluia ghinda,dupe care alearga o viata..
dar ea..,n-are nici o vina..,si nici geloasa nu-i..
roby_cado
Postat pe 5 Noiembrie 2011 22:50
De la: garbo_120377, la data 2011-10-28 11:27:27;asa ca aveti grija de cine va indragostiti sa nu cadeti in capcana in care am cazut eu desi imi spunea mereu ca D-zeu a spus sa ne iubim si nu facem nici o greseala,ca sunt pacate mult mai mari decat acesta al iubirii......nu are rost sa va spun de durerea care o am in suflet si care cred ca o voi avea mult timp de acum incolo


asa, si cum ar trebui sa prevedem ca va deceda, ca sa nu cumva sa ne indragostim?!
Pina la urma, indiferent ce obtii de la viata, cind ai obtinut iti asumi implicit si riscul ca poti sa pierzi.

Altfel, e destul de cinic sa te jelesti de "capcana in care ai cazut tu" cind omul ala a murit, si a murit linga tine, fara sa te fi uitat vreodata suficient de atenta la el sa intelegi ca traieste o drama. Chestia asta ca "am fost foarte fericiti pina brusc s-a sinucis" suna intr-un mare fel...
Nu vreau sa te inviinovatesc - dar probabil ar fi cazul sa intelegi ca tragedia cea mai mare din povestea asta nu e "capcana ta".
quasaria
Postat pe 7 Noiembrie 2011 02:36
Cum le spui tu, Q...
Exact asta m-a tulburat si pe mine: sinuciderea lui. Te poti sinucide cand esti fericit? Dar era fericit? Asta e punctul acestei povesti tragice...
Luna_in_capricorn
Postat pe 7 Noiembrie 2011 08:26
neatza...
suicidul cuiva nu apare "din senin"... ceva s-a intamplat cu acel om, iar cel mai adesea cauza suicidului e o boala psihica foarte frecvent intalnita si aproape la fel de frecvent netratata: depresia.
eu_geminy
Postat pe 7 Noiembrie 2011 08:41
Neatza, Ge!
La fel gandesc si eu! Si da, ar trebui vorbit neincetat despre DEPRESIE!!! Ca oamenii sa cunoasca si sa recunoasca aceasta teribila boala si, desigur, sa o trateze!
Luna_in_capricorn
Postat pe 7 Noiembrie 2011 08:53
Neata, all!

Si eu am legat sinuciderea de depresie, ca si incosetare necontrolata a eului, desi nu intotdeauna poate fi diagnosticata ca atare de terti.

E firesc sa se vorbeasca mai mult despre aceasta boala care loveste crunt si in randul tinerilor, asa cum e firesc sa se vorbeasca despre sedinte la psiholog.

Din nefericire, inca sunt mentalitati ulceroase care nu admit aceste necesitati si considera ca se pot shunta cu un mutu-i ma-sa! (mutu-i? da, de la marmacie).


Ciao, Ge!

Ce faci, calatoresti?
nathalie
Postat pe 7 Noiembrie 2011 09:19
hey nat...:)
am calatorit, mai bine zis...
acuma cala(to)resc in birou niste hartii... de nu le mai dau de cap...:D
:))
eu_geminy
Postat pe 7 Noiembrie 2011 18:17
ce mi se pare foarte trist in povestea asta nu e depresia in sine, ci corelarea cu "am fost fericiti"... Lipsa de comunicare. Lipsa de intelegere a celuilalt, chiar dupa ce acel "celalalt" si-a manifestat saracul disperarea intr-un mod de necontestat. Pina si dupa moarte persista acel "am fost fericiti"?
Nici macar asa nu e evident ca el nu a fost? Ca traiati filme paralele?
Ce poate fi mai trist de atit - cit de straini pot fi doi oameni in aceeasi casa si pe aceeasi perna?!

De acord, a bravat... Dar cit poate sa bravez astfel incit sa nu simti ca se intimpla ceva cu el? E omul pe care il iubesti, nu? Pe care ar trebui sa il intelegi din priviri... Si asta nu numai cind cere ajutor. Ci mai ales atunci cind nu cere. Altfel ce sens are notiunea de cuplu?

Din punctul asta de vedere mi se pare nu o capcana, ci un esec... un esec lamentabil de a-l ajuta. Nu faptul ca l-ai iubit e problema. Din contra. Faptul ca nici macar nu l-ai cunoscut. Daca tot privesti retrospectiv si analizezi unde ai gresit, incearca macar sa ai o imagine clara. Si sa judeci cauzele corect.
quasaria
Postat pe 8 Noiembrie 2011 00:24
E dificil sa judeci cauzele corect, adica impartial, atata timp cat subiectul in cauza poate duce in carca o mult mai mare responsabilitate ori neglijenta, decat e dispus sa isi asume ori sa admita. Judecata va inclina de multe ori balanta in defavoarea celuilalt, fiindca e mereu pe tapet si un celalat, ispasitorul, caruia e mai comod sa ii atribui o eventuala vina, reala sau imaginara.
Care fericire? Si unde?
Amber
Postat pe 8 Noiembrie 2011 13:45
Care fericire? Si unde?
Nu stim. Stim mereu putin despre sufletul CELUILALT!
Luna_in_capricorn
Postat pe 8 Noiembrie 2011 14:58
Q, eu eram convinsa ca iubirea e cel mai bun antidepresiv. Nu e? Sau...ceva nu se leaga...
Luna_in_capricorn
Postat pe 8 Noiembrie 2011 15:00
luna, asa ar fi! ori asa ar parea! dar era, oare, iubire? ori, era, in cazul asta, iubirea aia care te face sa darami munti, sa-ti invingi spaime, sa te scuturi, sa vrei sa fii mai bun si sa-ti doresti sa-l vezi fericit pe celalalt?
mi-e teama ca nu era decat o neputinta, o resemnare, o acceptare, tocmai pt ca in hruba interioara pluteau alte fisuri grave, de nerecuperat! o fisura serioasa intre om si sine insusi. o fisura care a dus la esec, la imposibilitatea de a mai continua.

anyway, salut precizarea ta, ca stim prea putin in legatura cu ce se ascunde in sufletul celuilalt!
esme
Postat pe 8 Noiembrie 2011 15:17
De la: pantera_neagra, la data 2011-11-05 18:37:54 ha?

"a-ti" ce?


"a-ti anteleg", pantero...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 10 Noiembrie 2011 01:07
Nu vei sti niciodata de ce a ales sa se sinucida. In orice caz nu esti tu vinovata. Incearca sa cunosti pe altcineva si sa iti recapeti puterea de a crede in dragoste. Regretele si intrebarile fara raspuns nu vor face decat sa te macine. Trebuie sa iei viata asa cum este si sa o traiesti invatand din greselile pe care le-ai facut. sa iubesti nu e un pacat.
garbo219111
Postat pe 12 Noiembrie 2011 07:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Teama sau orgoliu ?! 60 De la: nely45 4 Decembrie 2009 09:42
Ca sa nu mai faca nimeni ca mine 40 De la: superbus 27 August 2010 16:25
AM LUAT DECIZIA CORECTA???? 42 De la: garbo112066 14 Aprilie 2010 03:21
....simt o durere enorma in piept.... 121 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:14
viata trebuie traita 8 De la: september 7 Ianuarie 2012 01:23
Setari Cookie-uri