7ani jumate dusi pe apa sambetei

Nu stiu daca e fac bine ceea ce fac.Sunt un baiat am 24 de ani si de curand traiesc o dezamagire completa.Poate aici e un forum pt fete,femei,dar simt nevoia sa ma descarc.
Prietena mea,de fapt fosta,a hotarat sa se desparta de mine dupa 7 ani jumatate de relatie.Eu am 24 de ani ea 21.Am fost impreuna de cand nici nu avea 14 ani.Anii au trecut peste noi,iar dupa 2 ani si jumatate cand avea 16 ani jumatate a facut pasul si si-a pierdut virginitatea cu mine.Toate bune si frumoase ne intelegeam destul de bine.Toata ziua vorbeam la tel,pe messenger etc.Ma duceam la ea acasa inca de cand aveam cateva luni impreuna cu ea.M-au acceptat atat de usor parintii ei si m-au iubit.
Totul a inceput sa se strice in anul 2011 cand a avut Bacalaureatul.In anul ala am racit relatiile,la cererea ei,pt ca sa aiba timp de invatat la bacalaureat.A trecut bacul si apoi fara sa imi dau seama yo am continuat in acel mod.Tin sa precizez ca am fost singur de la 14 ani fara parinti alaturi,ei fiind plecati in spania si mi-am apropiat parintii ei si ei pe mine.
In ultimii 2 ani am primit mai mult semnale din partea ei ca vrea sa ne despartim,dar mereu am intors-o din drum si ne-am apropiat din nou de ea,dar ea nu a vazut chestia asta,deoarece se gandea cum sa se indeparteze de mine,pt ca ii faceam rau,cum in imi zicea ea.
Acum am hotarat sa ne despartim,dar sa ramanem prieteni.Imi e foarte greu fara ea,pt ca am atatea impreuna cu ea si nu am nici cu cine vorbii sa ma descarc.Ea totusi in acest timp a petrecut timpul pe internet si si-a mai gasit cunostinte(fete) pe acolo cu care a vorbit si vorbeste despre relatia noastra.
Problema e ca ale maicasa inca nu vor sa accepte asta,si nici eu inca, si au zis ca totusi sa mai lasam un timp sa treaca poate se vor mai linisti lucrurile,da eu mai vorbesc cu maicasa la tel si imi zice mai multe.Aseara am fost pana la ea si i-am inapoiat unele lucruri care le avea la mine.Am stat cam 2 ore si eram unul langa altul,iar ea cauta sa se apropie de mine sa ma simta aproape,dar cand am plecat am discutat putin inainte de a pleca eu mi-a zis ca totusi sa incetam sa ne mai vedem si sa mai vorbim pana trece perioada asta.Hotararea a ramas ca se mai gandeste.Stiu ca nu se va intoarce la mine cunoscand-o si mai ales stiind ca yo i-am adus multe dezamagiri.Apoi am vb cu maicasa la tel si i-a zis cum mi-a zis si mie ca sunt unic in viata ei,ca nu va uita nimic ce a fost intre noi,ca voi ramane in sufletul ei mereu,dar ca ea momentan nu mai poate fi cu mine si ca ea nu pune punct relatiei,doar ca nu se mai poate momentan.Asta ma distruge ca inca ma amagesc singur.
Dezamagirile fiind:nu i-am fost alaturi mereu la toate problemele,pt ca le aveam pe ale mele etc.Fiind singur au cazut toate belele pe capul,mai ales dupa terminarea liceului.Singur cu bunicii,ei batrani etc.Niciodata nu am inselat-o.
Deci sunt intr-o perioada de amagire acum...Am hotarat cu ea ca in 10 zile dupa ce se va duce la nunta unei prietene sa mai vorbim.Maicasa cand vorbesc la tel imi da sperante de impacare,fosta la fel imi face cu unele chestii pe care mi le face cand ne vedem,dar in schimb imi zice ca s-a terminat.
Spuneti-va parerea va rog!Ce sa fac,ce sa inteleg din toate astea si ce e mai bine de facut pt a o uita cat mai repede ca imi distruge sufletul acum.
garbo_384192
Postat pe 19 Septembrie 2013 10:48
De la: garbo_384192, la data 2013-09-19 10:48:03Nu stiu daca e fac bine ceea ce fac.Sunt un baiat am 24 de ani si de curand traiesc o dezamagire completa.Poate aici e un forum pt fete,femei,dar simt nevoia sa ma descarc.
Prietena mea,de fapt fosta,a hotarat sa se desparta de mine dupa 7 ani jumatate de relatie.Eu am 24 de ani ea 21.Am fost impreuna de cand nici nu avea 14 ani.Anii au trecut peste noi,iar dupa 2 ani si jumatate cand avea 16 ani jumatate a facut pasul si si-a pierdut virginitatea cu mine.Toate bune si frumoase ne intelegeam destul de bine.Toata ziua vorbeam la tel,pe messenger etc.Ma duceam la ea acasa inca de cand aveam cateva luni impreuna cu ea.M-au acceptat atat de usor parintii ei si m-au iubit.
Totul a inceput sa se strice in anul 2011 cand a avut Bacalaureatul.In anul ala am racit relatiile,la cererea ei,pt ca sa aiba timp de invatat la bacalaureat.A trecut bacul si apoi fara sa imi dau seama yo am continuat in acel mod.Tin sa precizez ca am fost singur de la 14 ani fara parinti alaturi,ei fiind plecati in spania si mi-am apropiat parintii ei si ei pe mine.
In ultimii 2 ani am primit mai mult semnale din partea ei ca vrea sa ne despartim,dar mereu am intors-o din drum si m-am apropiat din nou de ea,dar ea nu a vazut chestia asta,deoarece se gandea cum sa se indeparteze de mine,pt ca ii faceam rau,cum in imi zicea ea.
Acum am hotarat sa ne despartim,dar sa ramanem prieteni.Imi e foarte greu fara ea,pt ca am atatea impreuna cu ea si nu am nici cu cine vorbii sa ma descarc.Ea totusi in acest timp a petrecut timpul pe internet si si-a mai gasit cunostinte(fete) pe acolo cu care a vorbit si vorbeste despre relatia noastra.
Problema e ca ale maicasa inca nu vor sa accepte asta,si nici eu inca, si au zis ca totusi sa mai lasam un timp sa treaca poate se vor mai linisti lucrurile,da eu mai vorbesc cu maicasa la tel si imi zice mai multe.Aseara am fost pana la ea si i-am inapoiat unele lucruri care le avea la mine.Am stat cam 2 ore si eram unul langa altul,iar ea cauta sa se apropie de mine sa ma simta aproape,dar cand am plecat am discutat putin inainte de a pleca eu mi-a zis ca totusi sa incetam sa ne mai vedem si sa mai vorbim pana trece perioada asta.Hotararea a ramas ca se mai gandeste.Stiu ca nu se va intoarce la mine cunoscand-o si mai ales stiind ca yo i-am adus multe dezamagiri.Apoi am vb cu maicasa la tel si i-a zis cum mi-a zis si mie ca sunt unic in viata ei,ca nu va uita nimic ce a fost intre noi,ca voi ramane in sufletul ei mereu,dar ca ea momentan nu mai poate fi cu mine si ca ea nu pune punct relatiei,doar ca nu se mai poate momentan.Asta ma distruge ca inca ma amagesc singur.
Dezamagirile fiind:nu i-am fost alaturi mereu la toate problemele,pt ca le aveam pe ale mele etc.Fiind singur au cazut toate belele pe capul,mai ales dupa terminarea liceului.Singur cu bunicii,ei batrani etc.Niciodata nu am inselat-o.
Deci sunt intr-o perioada de amagire acum...Am hotarat cu ea ca in 10 zile dupa ce se va duce la nunta unei prietene sa mai vorbim.Maicasa cand vorbesc la tel imi da sperante de impacare,fosta la fel imi face cu unele chestii pe care mi le face cand ne vedem,dar in schimb imi zice ca s-a terminat.
Spuneti-va parerea va rog!Ce sa fac,ce sa inteleg din toate astea si ce e mai bine de facut pt a o uita cat mai repede ca imi distruge sufletul acum.
garbo_384192
Postat pe 19 Septembrie 2013 10:49
De la: garbo_384192, la data 2013-09-19 10:49:28
De la: garbo_384192, la data 2013-09-19 10:48:03Nu stiu daca e fac bine ceea ce fac.Sunt un baiat am 24 de ani si de curand traiesc o dezamagire completa.Poate aici e un forum pt fete,femei,dar simt nevoia sa ma descarc.
Prietena mea,de fapt fosta,a hotarat sa se desparta de mine dupa 7 ani jumatate de relatie.Eu am 24 de ani ea 21.Am fost impreuna de cand nici nu avea 14 ani.Anii au trecut peste noi,iar dupa 2 ani si jumatate cand avea 16 ani jumatate a facut pasul si si-a pierdut virginitatea cu mine.Toate bune si frumoase ne intelegeam destul de bine.Toata ziua vorbeam la tel,pe messenger etc.Ma duceam la ea acasa inca de cand aveam cateva luni impreuna cu ea.M-au acceptat atat de usor parintii ei si m-au iubit.
Totul a inceput sa se strice in anul 2011 cand a avut Bacalaureatul.In anul ala am racit relatiile,la cererea ei,pt ca sa aiba timp de invatat la bacalaureat.A trecut bacul si apoi fara sa imi dau seama yo am continuat in acel mod.Tin sa precizez ca am fost singur de la 14 ani fara parinti alaturi,ei fiind plecati in spania si mi-am apropiat parintii ei si ei pe mine.
In ultimii 2 ani am primit mai mult semnale din partea ei ca vrea sa ne despartim,dar mereu am intors-o din drum si m-am apropiat din nou de ea,dar ea nu a vazut chestia asta,deoarece se gandea cum sa se indeparteze de mine,pt ca ii faceam rau,cum in imi zicea ea.
Acum a hotarat sa ne despartim,dar sa ramanem prieteni.Imi e foarte greu fara ea,pt ca am atatea impreuna cu ea si nu am nici cu cine vorbii sa ma descarc.Ea totusi in acest timp a petrecut timpul pe internet si si-a mai gasit cunostinte(fete) pe acolo cu care a vorbit si vorbeste despre relatia noastra.
Problema e ca ale maicasa inca nu vor sa accepte asta,si nici eu inca, si au zis ca totusi sa mai lasam un timp sa treaca poate se vor mai linisti lucrurile,da eu mai vorbesc cu maicasa la tel si imi zice mai multe.Aseara am fost pana la ea si i-am inapoiat unele lucruri care le avea la mine.Am stat cam 2 ore si eram unul langa altul,iar ea cauta sa se apropie de mine sa ma simta aproape,dar cand am plecat am discutat putin inainte de a pleca eu mi-a zis ca totusi sa incetam sa ne mai vedem si sa mai vorbim pana trece perioada asta.Hotararea a ramas ca se mai gandeste.Stiu ca nu se va intoarce la mine cunoscand-o si mai ales stiind ca yo i-am adus multe dezamagiri.Apoi am vb cu maicasa la tel si i-a zis cum mi-a zis si mie ca sunt unic in viata ei,ca nu va uita nimic ce a fost intre noi,ca voi ramane in sufletul ei mereu,dar ca ea momentan nu mai poate fi cu mine si ca ea nu pune punct relatiei,doar ca nu se mai poate momentan.Asta ma distruge ca inca ma amagesc singur.
Dezamagirile fiind:nu i-am fost alaturi mereu la toate problemele,pt ca le aveam pe ale mele etc.Fiind singur au cazut toate belele pe capul,mai ales dupa terminarea liceului.Singur cu bunicii,ei batrani etc.Niciodata nu am inselat-o.
Deci sunt intr-o perioada de amagire acum...Am hotarat cu ea ca in 10 zile dupa ce se va duce la nunta unei prietene sa mai vorbim.Maicasa cand vorbesc la tel imi da sperante de impacare,fosta la fel imi face cu unele chestii pe care mi le face cand ne vedem,dar in schimb imi zice ca s-a terminat.
Spuneti-va parerea va rog!Ce sa fac,ce sa inteleg din toate astea si ce e mai bine de facut pt a o uita cat mai repede ca imi distruge sufletul acum.
garbo_384192
Postat pe 19 Septembrie 2013 10:50
De la: garbo_384192, la data 2013-09-19 10:50:03
De la: garbo_384192, la data 2013-09-19 10:49:28
De la: garbo_384192, la data 2013-09-19 10:48:03Nu stiu daca e fac bine ceea ce fac.Sunt un baiat am 24 de ani si de curand traiesc o dezamagire completa.Poate aici e un forum pt fete,femei,dar simt nevoia sa ma descarc.
Prietena mea,de fapt fosta,a hotarat sa se desparta de mine dupa 7 ani jumatate de relatie.Eu am 24 de ani ea 21.Am fost impreuna de cand nici nu avea 14 ani.Anii au trecut peste noi,iar dupa 2 ani si jumatate cand avea 16 ani jumatate a facut pasul si si-a pierdut virginitatea cu mine.Toate bune si frumoase ne intelegeam destul de bine.Toata ziua vorbeam la tel,pe messenger etc.Ma duceam la ea acasa inca de cand aveam cateva luni impreuna cu ea.M-au acceptat atat de usor parintii ei si m-au iubit.
Totul a inceput sa se strice in anul 2011 cand a avut Bacalaureatul.In anul ala am racit relatiile,la cererea ei,pt ca sa aiba timp de invatat la bacalaureat.A trecut bacul si apoi fara sa imi dau seama yo am continuat in acel mod.Tin sa precizez ca am fost singur de la 14 ani fara parinti alaturi,ei fiind plecati in spania si mi-am apropiat parintii ei si ei pe mine.
In ultimii 2 ani am primit mai mult semnale din partea ei ca vrea sa ne despartim,dar mereu am intors-o din drum si m-am apropiat din nou de ea,dar ea nu a vazut chestia asta,deoarece se gandea cum sa se indeparteze de mine,pt ca ii faceam rau,cum in imi zicea ea.
Acum a hotarat sa ne despartim,dar sa ramanem prieteni.Imi e foarte greu fara ea,pt ca am atatea impreuna cu ea si nu am nici cu cine vorbii sa ma descarc.Ea totusi in acest timp a petrecut timpul pe internet si si-a mai gasit cunostinte(fete) pe acolo cu care a vorbit si vorbeste despre relatia noastra.
Problema e ca ale maicasa inca nu vor sa accepte asta,si nici eu inca, si au zis ca totusi sa mai lasam un timp sa treaca poate se vor mai linisti lucrurile,da eu mai vorbesc cu maicasa la tel si imi zice mai multe.Aseara am fost pana la ea si i-am inapoiat unele lucruri care le avea la mine.Am stat cam 2 ore si eram unul langa altul,iar ea cauta sa se apropie de mine sa ma simta aproape eu raspunzandu-i tot la fel cu toate ca imi faceam rau,dar cand am plecat am discutat putin inainte de a pleca eu mi-a zis ca totusi sa incetam sa ne mai vedem si sa mai vorbim pana trece perioada asta.Hotararea a ramas ca se mai gandeste.Stiu ca nu se va intoarce la mine cunoscand-o si mai ales stiind ca yo i-am adus multe dezamagiri.Apoi am vb cu maicasa la tel si i-a zis cum mi-a zis si mie ca sunt unic in viata ei,ca nu va uita nimic ce a fost intre noi,ca voi ramane in sufletul ei mereu,dar ca ea momentan nu mai poate fi cu mine si ca ea nu pune punct relatiei,doar ca nu se mai poate momentan.Asta ma distruge ca inca ma amagesc singur.
Dezamagirile fiind:nu i-am fost alaturi mereu la toate problemele,pt ca le aveam pe ale mele etc.Fiind singur au cazut toate belele pe capul,mai ales dupa terminarea liceului.Singur cu bunicii,ei batrani etc.Niciodata nu am inselat-o.
Deci sunt intr-o perioada de amagire acum...Am hotarat cu ea ca in 10 zile dupa ce se va duce la nunta unei prietene sa mai vorbim.Maicasa cand vorbesc la tel imi da sperante de impacare,fosta la fel imi face cu unele chestii pe care mi le face cand ne vedem,dar in schimb imi zice ca s-a terminat.
Spuneti-va parerea va rog!Ce sa fac,ce sa inteleg din toate astea si ce e mai bine de facut pt a o uita cat mai repede ca imi distruge sufletul acum.
garbo_384192
Postat pe 19 Septembrie 2013 10:51
Cu tot respectul si intzelegerea pentru durerea prin care treci , dar......de ce ai postat de 4 ori ?
Rotty
Postat pe 19 Septembrie 2013 12:05
Din greseala.Am vrut sa fac un edit la post!Imi cer scuze!!
garbo_384192
Postat pe 19 Septembrie 2013 14:32
Ok , m-am lamurit. In ce priveste problema ta , o sa ma gandesc....
Rotty
Postat pe 19 Septembrie 2013 14:42


Rotty... esti o dulce... ! gandeste-te draga... abia astept sa vad rezultatul... !
barboneli
Postat pe 19 Septembrie 2013 14:50
Eu gandesc asa mai incet , ca am fierea lenesa
Rotty
Postat pe 19 Septembrie 2013 14:55


ok... mai grabeste-o cu ceva sucuri de legume.... ! mie sa-mi explici cum vine treaba asta cu... "apa sambetei"... ??? da ?
barboneli
Postat pe 19 Septembrie 2013 15:01
Offfff Barbo....E o apa care curge doar sambata ........Glumesc. E o expresie folosita cand vrei sa spui despre ceva ca s-a irosit in van....fara rost....pierdut.
Rotty
Postat pe 19 Septembrie 2013 15:27


tu ofteaza, dar eu stiam asta... ! expresia asta se potriveste la bani sa zicem... la grauntele neincoltite... la alte chestii ! dar aici era vorba de ani de dragoste... si nu se potrivea. parerea mea. de aia te-am intrebat...
barboneli
Postat pe 19 Septembrie 2013 22:32
Atunci ia in considerare prima explicatie
Rotty
Postat pe 20 Septembrie 2013 09:22
De la: barboneli, la data 2013-09-19 15:01:21

ok... mai grabeste-o cu ceva sucuri de legume.... ! mie sa-mi explici cum vine treaba asta cu... "apa sambetei"... ??? da ?



pai Li, sti ca eu am formulat-o altfel intr-o poezie
....'' totul vine si se duce,
pe a sambetei rascruce.''

ce explicatii mai vrei? ce nu ai inteles?

o dragoste se poate termina si dupa 30 de ani. mai bine mai devreme decit mai tirziu.
trebuie doar sa sti sa accepti, sa inveti sa pierzi,....
vivacedonna
Postat pe 20 Septembrie 2013 12:02
De la: vivacedonna, la data 2013-09-20 12:02:43
De la: barboneli, la data 2013-09-19 15:01:21

ok... mai grabeste-o cu ceva sucuri de legume.... ! mie sa-mi explici cum vine treaba asta cu... "apa sambetei"... ??? da ?



pai Li, sti ca eu am formulat-o altfel intr-o poezie
....'' totul vine si se duce,
pe a sambetei rascruce.''

ce explicatii mai vrei? ce nu ai inteles?

o dragoste se poate termina si dupa 30 de ani. mai bine mai devreme decit mai tirziu.
trebuie doar sa sti sa accepti, sa inveti sa pierzi,....


ok... tu ai scris poezie... suna altfel decat un titlu de topic sec ! nu compara... ! de ce spui: "mai bine mai devreme decat mai tarziu"... ? uite, a mea nu s-a terminat nici dupa 40 de ani... !
barboneli
Postat pe 20 Septembrie 2013 13:59
ti-am spus ca tu esti fericit.
vezi sa nu faci greseli

eu scriu poezie , dar sti ca vine din adevaruri....
vivacedonna
Postat pe 20 Septembrie 2013 14:19
4192, acu' ca "te-ai descarcat", da-te un pas in spate si citeste ce ai scris.
Tu intelegi ce vrei, de fapt? Ce e cu pledoaria asta - care e scopul?
Ce vrei sa afli?! Care e intrebarea?

Cum sa o uiti? Du-te sa cunosti fete. O sa gasesti alta care sa te captiveze - partea buna la o despartire este ca persoana de care te-ai despartit e, desigur, unica, dar exista multe altele a caror unicitate te va fascina mai mult. Si e incontestabil. Intotdeauna exista cineva MAI BUN decit cel pe care il lasi in urma, decizia de a sta cu cineva nu se bazeaza niciodata pe faptul ca e varianta cea mai buna. Niciodata nu e.
Deci, partea buna a lucrurilor e ca vei gasi alta fata care sa iti placa mai mult.
Partea proasta e ca, intr-adevar, ai pierdut timp. Dar stii ce? Timpul trece oricum. Tot sapte ani si jumatate ar fi trecut si daca nu ai fi cunoscut-o.
quasaria
Postat pe 20 Septembrie 2013 22:13
Am mai stat de vorba cu ea am inteles ca nu se mai poate,incerc sa trec peste toate astea si sa cunosc alte fete.Ea imi tot zice ca nu e decizia finala dar sa lasam timpul sa vindece ranile facute si apoi sa vedem ce se va intampla.Am hotarat sa incerc sa o uit si daca e sa ne mai impacam bine,daca nu tot bine.Ea vrea sa fie singura acum ca are destule probleme,nu numai legate de noi 2......
garbo_384192
Postat pe 21 Septembrie 2013 04:52
intr-o relatia fireasca nu cauti sa il eviti pe celalalt, cauti sprijin cind ai probleme. Deci nu prea e nimic de inteles aici... decit ca tu insuti esti o problema pentru ea, de care incearca diplomatic sa se debaraseze.
Probabil cel mai bine e sa o uiti. Si, daca te tine, sa te duci sa ii spui direct: uite care e treaba, boala lunga moarte sigura, decide: si decide acum. Ca sa stim pe ce drum o luam fiecare de astazi. Pina la urma, nu esti papusa pe sirma a dnsoarei, sa pleci cind iti spune sa pleci, si sa vii cind isi spune sa vii. Dar, sigur, asta tine de respectul tau personal fata de tine. Poti sa fii si papusa pe sirma, daca asa esti construit, "flexibil"... nnumai ca situatia e chinuitoare pentru oricine, nu numai pentru tine. Sa clarifici ce ai de clarificat si sa incepi ziua de maine ca o noua etapa e dur pe moment, dar pe termen lung e mai putin dificil.
quasaria
Postat pe 21 Septembrie 2013 05:13
Am facut si chestia asta sa imi zica scurt si la obiect daca mai ramanem impreuna sau nu.Ea imi spune ca vrea sa ne despartim ca asa simte momentan,doar pt simplul fapt ca am ranit-o mult si ranile care le-am facut nu stie daca s-au vindecat sau sunt in curs de vindecaare,ca in mintea si in sufletul ei e ceata,dar ca in proportie de 95% e sigura de desprtire si ca totusi alea 5%inca o freaca,dar ca alea 5% pot scadea la 0,dar si pot creste.
Nu o sa mai trag de mine sa ma mai rog de ea sau chestii de genul asta.Mi-e greu dupa despartire si sa mai fac pe maimutoiu in fata ei niciodata.Daca ma m-ai vrea in viata ei ma poate chema inapoi,dar i-am spus si e constienta ca atunci cand voi trece peste momentele astea grele o sa fie mai greu sa fim impreuna pt ca atunci o sa luptam aman2 pt relatie,nu cum a luptat ea pana acum si yo acum incerc sa refac ceva cand este prea tarziu.
-"Bate fierul cand e cald",fata mea!astea au fost cuvintele mele.
A ramas se ne mai intalnim sa mai discutam peste 2 sapt,dupa ce va fi la o nunta a unei prietene si va vedea cum raspunde maicasa la tratamentul cu interferon.Maicasa are hepatita b cu virus d si fosta a trecut prin momente grele de una singura pt ca nu am stiut sa vorbim aman2,deoarece aveam fiecare probleme,nu vorbeam despre ele unul cu altul.Totul a mers spre rau si am ajuns aici.
Ar m-ai fi o chestie pe care vreau ca voi fetele,femeile sa imi ziceti!
Mi-a zis ca atractie fizica are fata de mine si v-a avea mereu,dar ca nu e de ajuns sa se intoarca la mine pana nu isi vindeca ranile din suflet.Nici ea nu prea stie ce vrea si imi face si mie rau cu asta!
Stiu ca pot si voi trece peste clipele astea si nu imi va parea rau niciodata de ceea ce a fost.Am tot viitorul in fata si fete care stiu ca vor sa fie cu mine,dar inca nu am trecut de momentele astea urate.
Mi-e frica sa incep sa alta relatie pt ca iubirea asta pe care o port ei o pot arunca pe fata ce va fi si necunoscand-o poate nu voi alege iar persoana care trebuie.
garbo_384192
Postat pe 21 Septembrie 2013 09:40
da, tu o sa ai tendinta sa vezi in alb si negru, mai mult negru, o perioada. Depinde cit de desteapta va fi urmatoarea fata: pentru ca de ea depinde...
In ce priveste "ranile"... parerea mea e a depind foarte mult de terenul pe care pica: nu spun ca atunci cind iubesti treci peste, ci ca atunci cind iubesti nu interpretezi negativ lucruri care pot fi interpretate neutru, daca nu pozitiv. Si-a dat seama vreodata ca n-ai sustinut-o pentru ca n-ai stiut cum, sau ai sustinut-o cit te-ai priceput? A stat de vorba cu tiner si ti-a spus ca nu se simte sustinuta? A incercat sa inteleaga de ce?
E foarte simplu, extrem de simplu, in sapte ani sa stringi un morman de gunoi pe care sa il arunci in capul celuilalt si sa ii spui nu te mai vreau pentru ca x,y,z. Dar nuantele rezonabilitatii difera.
Daca o inselai, pocneai, tratai ca un pres, nu era nimic de discutat aici. Faptul ca "nu i-ai fost alaturi" e atit de vag si subiectiv.
quasaria
Postat pe 21 Septembrie 2013 09:51
Quasaria ti-a explicat foarte bine ce trebuie sa faci. Pe langa ce a scris ea, adaug faptul ca nu e cinstit, fata de fata, sa-i ceri sa fie femeia unui singur barbat in aceasta viata. A fost cu tine de la o varsta mult prea frageda. Trebuie sa mai cunoasca si alti barbati. Asa e bine pentru viitorul ei. Eu, in locul ei, categoric nu m-as mai impaca cu tine (da-mi adresa ei sa-i scriu :)) ). Crede-ma, este varianta corecta pentru amandoi.
mamamiamea
Postat pe 21 Septembrie 2013 11:00
Stiu ca esti suparat,dar trebuie sa treci mai departe,atat v-a fost dat sa dureze relatia voastra.
Maturizeaza-te,ea din pacate nu te-a iubit la fel ca tine.
Succes,esti un baiat bun,o sa-si de-a seama cat valorezi cu adevarat fosta cand o sa te vada fericit cu o alta femeie care sa te merite!
Nu-ti fa griji,fiecare isi are jumatatea in aceasta lume,numai ca nu a fost fosta,va fi alta femeie!
garbo162553
Postat pe 21 Septembrie 2013 14:24
I-am fost mereu alaturi,am sustinut-o cat de mult am putut,dar am avut si eu atatea pe cap incat nu m-am putut impartii mai mult sau mai putin in fiecare parte.Am acordat o particica din mine pt fiecare problema,dar un pic mai mult pt ea.Am stat de vorba mereu si i-am spus ca ma are alaturi in orice decizie vrea sa ia,doar ca yo cred ca ea nu a stiut sa ma inteleaga si pe mine.Ea cu gura ei mi-a zis asta ca ii pare rau ca nu a reusit sa ma intelega atat de bine.
Pe ea secat-o mult problemele care le are acasa.De cand a mai inaintat in varsta a inceput sa o afecteze si nu a stiut cum sa vorbeasca cu mine despre problemele astea si principalul motiv nu stie nici in momentul de fata sa le faca fata.Ea se considera matura cat de cat,dar dupa cum o cunosc yo pe ea nu e adevarat.Dupa ce am scris astea in momentul de fata nu simt decat mila pt ea,dar am momente cand sufar ca nu e langa mine.Stiu ca trebuie sa trec peste asta si asa voi face.Si cum ai zis tu quasaria totul depinde de urmatoarea fata.Pana nu o gasesc o sa mai incerc.Sper ca urmatoare fata sa fie cea care zici tu de ea. :D
Ea isi doreste sa fie singura o perioada si apoi sa vada daca isi va gasi ceva pe placul ei,dar pune problema ca eu o sa am prima sansa dupa ce va trece momentele astea grele pt ea.E foarte sensibila si sufera din orice.Incearca sa gaseasca pe cineva cat mai asemanator mie in viitorul ei.Asta o zic sigur cu toate ca ea imi zice ca nu o sa compare pe mine cu niciunul.Vorbele astea le-a zis ca sa nu ma supere pe mine mai rau.
Deci eu nu fac altceva decat sa spun cuiva despre ceea ce a fost intre noi si poate asa pot sa ma m-ai eliberez de tensiunea in care ma aflu,mai ales ca ma macina gandul ca eu ma pregateam sa ii zic sa ne casatorim toamna viitoare si ea se pregatea cum sa imi zica sa ne despaartim.
garbo_384192
Postat pe 21 Septembrie 2013 14:26
Mai baiatule , e tare frumos din partea ta ca-i gasesti oarecum scuze . Am retinut ca pentru ea , tu ai fost primul si singurul barbat , singura delatie. Nu te-ai gandit ca poate e curioasa sa mai cunoasca si alt baiat , alta relatie ? Are o varsta la care curiozitatea joaca un rol destul de important , pe toate planurile. Daca e asa , atunci bucura-te ca s-a intamplat acum si nu mai tarziu. Din pacate , cunosc doua cazuri cat se poate de reale , unde o prietenie din frageda pruncie (ca a voastra ) , s-a soldat cu casatoria si doi copii , dar s-a sfarsit cu divort. Exact din motivul mentionat mai sus.
Seara placuta.
Rotty
Postat pe 21 Septembrie 2013 17:54
Am inteles chestia asta,mi-e greu momentan sa accept chestia asta pt ca e prea naiva pt viata asta grea,dar acum sunt in curs de a trece peste momentul asta.Cum am zis femei sunt vor fi si vor exista si yo voi adera la toate care imi plac mie.Daca vreti sa mai lasati topicul asta deschis sa va zic ce voi vorbi cu ea peste 2 sapt as fi recunoscator,sau daca vreti sa mai lasati cate un reply eu o sa mai trec pe aici zilnic.Va multumesc pentru parerile voastre si pentru sfaturi.
garbo_384192
Postat pe 21 Septembrie 2013 18:13
Doar admini pot sa inchida un topic . Te astept cu noutati si nu te lasa orbit nici de suparare , dar nici de vreo mandrie stupida.
Rotty
Postat pe 21 Septembrie 2013 18:21
daca e prea naiva pentru viata asta grea, exista niste legi ale naturii. Nu incerca sa o protejezi tu. E adulta. Nu e problema ta ce decide sa faca cu viata proprie: parte din suferinta prin care treci este ca ai o perceptie gresita asupra rolului tau. Rolul protector ti-l ofera ea. Nu ti-l asumi tu. Daca nu ti-l (mai) ofera ea, nu mai exista. Poti sa iti vezi linistit de drum fara sa te uiti inapoi. Nu mai ai nici o treaba cu ce i se intimpla. In nici un mod.
quasaria
Postat pe 21 Septembrie 2013 18:37
Ai cea mai mare dreptate quasaria in legatura cu rolul de protector.
Momentan sunt in asteptare in privinta raspunsului ei,dar sunt aproape pregatit sa ii accept decizia de a nu mai fi impreuna fara niciun alt comentariu.Sunt sigur ca peste 10-12 zile cand am hotarat sa ne intalnim si sa vedem ce vom face in continuare,voi accepta cu multa seninatate raspunsul negativ al ei in legatura cu continuarea relatiei noastre.
E viata ei face vrea cu ea,eu nu m-ai sunt protectorul ei,stie si singura sa se descurce ca are o varsta totusi.
garbo_384192
Postat pe 22 Septembrie 2013 11:39
Acesti ani in care ati fost impreuna nu sunt pierduti si sunt experienta voastra de viata , in acesti ani v-ati dezvoltat ca tineri spre etapa de adulti , vor mai fi multe experiente in viata ta , unele pozitive altele nu , dar din toate ar trebui sa extragi esentialul , faptul ca ai mai crescut , ai mai invatat ceva si ca ai progresat ! Priveste cu mandrie spre viitor , traieste viata cat mai frumos , pastreza-ti sufletul pur si cu incredere mergi mai departe ! Esti mai bogat acum stiind mai multe despre viata! ITI doresc sa fii fericit !
garbo_19362
Postat pe 22 Septembrie 2013 18:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mintita inselata...prea naiva am fost....' 45 De la: cricat 9 Martie 2011 10:26
CREDETI IN MONOTONIE???? 29 De la: fleurdelis 6 Februarie 2010 14:34
povestea mea ....aproape toata 21 De la: Anilus 9 Mai 2010 08:41
concurs-cel mai bun topic-aprilie 2010 62 De la: Achmed 31 August 2010 11:00
despartiri dureroase 13 De la: elodia 7 Ianuarie 2010 10:55
Setari Cookie-uri