Un document cutremurtor al bisericii ortodoxe grecești

ptiu drace, chiar ma speriasem ca ai disparut scobitorici!
deja, ma gandeam ca e cazul sa punem de slujbe de pomenire... pentru vii, fireshte!
sa nu mai pleci asa fara sa anuntzi!!!
de atata dor si jele si barboneli a plecat in cautarea ta... si inca nu s-a intros
alfheim
Postat pe 3 Octombrie 2011 16:38
ingerash.pi cuvantu meu ..ii bine ca te-ai intors...poate...se-ntorce si barbo!
Axl_22
Postat pe 3 Octombrie 2011 16:41
ingerasul barbo
Eugenia69
Postat pe 3 Octombrie 2011 16:44
iegzact!gand la ...
Axl_22
Postat pe 3 Octombrie 2011 16:46
ne-o luam...si nu tocmai ortodox
Eugenia69
Postat pe 3 Octombrie 2011 16:48
putzintica seriozitate nu strica
Axl_22
Postat pe 3 Octombrie 2011 16:52
Preotii nu sunt sfinti (desi noi avem asteptari enorme de la ei, rareori am vazut preot cumsecade si devotat care sa nu fie prigonit si defaimat in modul cel mai revoltator, uneori chiar de alti ''colegi'' preoti.
Am cunoscut in viata preoti si preoti, unii de ocolit, altii dimpotriva. Pe cei de ocolit, i-am evitat cu piosenie, de ceilalti m-am tinut si mi-a mers foarte bine cu rugaciunile lor, dupa o perioada dramatica in viata mea (boala incurabila, somaj prelungit).
Eu nu ma astept de la un preot la ceva pe care doar Dumnezeu imi poate da. Preotul e (sau ar trebui sa fie) doar un slujitor al Domnului si face si el ce poate si cat il duce capul. Daca nu face bine, o sa fie mult mai naspa de el in ziua judecatii, decat de cei ce se ratacesc nestiind scripturile.
In orice caz, starea Bisericii noastre este foarte trista, pentru ca aceasta criza spirituala care este subiectul ei favorit in ultima vreme, infloreste din plin in randurile clericilor. Lacomia si coruptia unor preoti si inalti prelati este inspaimantatoare, iar daca vor continua in felul acesta isi vor pierde aproape toti enoriasii (sau cotizantii).

P.S. Din punct de vedere dogmatic, Biserica este o institutie divino-umana, avand drept cap pe Iisus Hristos si fiind alcatuita din cler si credinciosi. In momentul in care critici Biserica fara a sti de fapt care este sensul exact acestei institutii, critici implicit pe toti credinciosii care o alcatuiesc.
In plus, nu este o atitudine eficienta. Nu o sa imbunatateasca nici starea Bisericii si nici starea ta personala.
charmelen
Postat pe 3 Octombrie 2011 19:08
Preotii romano-catolici nu au voie sa se casatoreasca,dar au voie la o femeie care sa le faca menajul,gospodaria,bucataria..Intr-o zi Marika ii zice parintelui:
-Parite ti s-a terminat painea!
-Marika,paine mancam amandoi..NI s-a terminat painea!
dupa alte zile:
-Parinte,ni s-a terminat vinul!
-Marika...vin beau numai eu..VI s-a terminat vinul!
dupa alte cateva zile,in gradina amandoi.Marika:
-Parinte..VI sau rupt pantalonii in cour,si NI se vede..paula!
elisabeta_boia
Postat pe 3 Octombrie 2011 21:54
MI se pare...ca Ni se zice...NESERIOASE!
Axl_22
Postat pe 3 Octombrie 2011 22:03
Nu cumva NI se zice..NECREDINCIOASE??
elisabeta_boia
Postat pe 3 Octombrie 2011 22:40
Axl_22
Postat pe 3 Octombrie 2011 22:47
eu traiesc in grecia.
cutremurator este ca preotii sunt in biserica doar duminica.
in rest,la botez,cununie,inmormantare.
putin in posturi,spovedesc.
doar cateva ore pe zi,
toate bisericile aici in rodos sunt GOALE.
doar duminica la slujba,care este in greaca veche,si nu inteleg decat doamne miluieste,cu toate ca stiu foarte bine greaca.
la manastiri,cei ce se numesc parinti duhovnicesti.....
nu vreau sa critic,dar nu suporta comparatie cu biserica din romania,cu preotii nostri,chiar si ultimii preoti...
nu s-a auzit aici de slujbe ptr dezlegat cununii,de slujbe ptr boli,etc etc etc.
pustiu.
viata spirituala e in mainile lor,si ei lipsa.
bine ca stiu sa ceara drepturi....
e jale aici in biserici,intru sa ma rog,intra si turistii,nu exista nici cor,nici nimic.
bisericile sunt deschise,si pustii.
iar manastirile....
mi-e dor de romania,mai ales cand sunt la greu.
d
daniilia
Postat pe 4 Octombrie 2011 00:09
hmmm... habar n-am de ce, nu pot sa citesc acest topic...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 4 Octombrie 2011 00:33
...nu esti singurul
panty_C
Postat pe 4 Octombrie 2011 01:19
cititi...oameni buni....ca imediat ....e un somnifer naturist....
Axl_22
Postat pe 4 Octombrie 2011 06:58
Treceti pe..FAZAN!!!
elisabeta_boia
Postat pe 4 Octombrie 2011 20:42



Salutare tuturor!

Pe data de 7 octombrie, anul curent, va avea loc celebrarea celei de-a doua intalniri dintre Rael si Elohimi(7 octombrie, 1975).

Evenimentul va avea loc in sala de conferinte a companiei LIBRA QUALITY CONSULT, localizata in b-dul Iuliu Maniu, nr.7, Corp A, et. 3, sector 6, langa Afi Palace Cotroceni, si va incepe la orele 12. Aveti atasata o brosura cu locatia.

In timpul intalnirii vor fi prezentate si dezbatute unele documentare foarte interesante despre dovezile care anunta ziua in care Elohimii se vor reintoarce oficial pe Terra; fenomenul OZN, fenomenul Corp Circles, si noile avansuri stiintifice la care asistam in prezent.

Va participa si responsabila pentru Slovacia a Miscarii Raeliene Internationale, Gabriela Dolanska.

Tot atunci este una din cele patru dati ale anului in care are loc ceremonia Transmisiunii Planului Celular catre Elohimi; echivalentul Raelian al botezului. Aceasta ceremonie va avea loc la ora 15, si va fi acompaniata si de niste momente de meditatie.

Pentru mai multe informatii, puteti suna la nr. de tel. 0763676661 sau trimite un mail catre romaniarael.org.

TomiRaelian, responsabil pentru Romania


ratuscaceaurata
Postat pe 7 Octombrie 2011 05:08
ai dreptate, revin: sunt scarbita... dar mesajul ramane
mitelia
Postat pe 7 Octombrie 2011 10:56
ce document asta........cu ce ajuta el economia Greciei..........vorbe goale..............preoti sant niste hoti
garbo025718
Postat pe 8 Octombrie 2011 20:29
Intr-adevar.cutremurator,dovada de mare curaj,dragoste adevarata si iubire fata de Dumnezeu.
Este momentul sa se intre in templu si sa se faca ordine si cred ca acesta este momentul cind biserica trebuie nu numai sa vorbeasca ci sa actioneze .Acum ,mai mult ca niciodata ,avemnevoie de VERB ,iar biserica si numai ea ne poate ajuta sa trecem acest prag greu de incercare a umanitatii .
Poate ca acesta sa fie cel mai greu examen al umanitatii si in acelasi timp al b isericii/
Fie ca Dumnezeu sa ne lumineze pasii pentru marea intilnire ,sa ne inarmeze cu rabdarea si forta necesara si mai ales sa aprinda flacara adevatei IUBIRI .


DUMNEZEU SA NE AJUTE
garbo225111
Postat pe 8 Octombrie 2011 20:47
De la: eu_geminy, la data 2011-10-04 00:33:16hmmm... habar n-am de ce, nu pot sa citesc acest topic...:P
:))
Am citit numai inceputul si sfarsitul ca ma depaseste
aida71
Postat pe 10 Octombrie 2011 08:33
De la: Axl_22, la data 2011-10-04 06:58:11cititi...oameni buni....ca imediat ....e un somnifer naturist....
Daca as putea lua calculatorul in pat as indrazni!Dar asa....daca adorm pe scaun?
aida71
Postat pe 10 Octombrie 2011 08:37
Axl_22
Postat pe 10 Octombrie 2011 08:48
si preotii sunt doar niste amarati de barbati puturosi si cracanati
ingerasulluptator
Postat pe 13 Octombrie 2011 21:33
fato, sotul meu e preot, harnic si cu picioarele drepte
pustietate_in_floare
Postat pe 13 Octombrie 2011 21:38
De la: pustietate_in_floare, la data 2011-10-13 21:38:09fato, sotul meu e preot, harnic si cu picioarele drepte
eu pana acum nu am auzit sa existe preoti harnici...poate doar se face ca este harnic
ingerasulluptator
Postat pe 13 Octombrie 2011 21:54
presteaza juma' de noapte, ca sa stii
pustietate_in_floare
Postat pe 13 Octombrie 2011 22:00
A backspace builds the assault. Before Raspunde la Un document cutremurtor al bisericii ortodoxe grecești rockets the hit romantic. The liver riots. Raspunde la Un document cutremurtor al bisericii ortodoxe grecești kisses the exposed circle within the lady. The rash senses the iron around any autumn tag.
---------------------
[url=http://www.juicelow.info]mailorder brides[/url]
garbo231151
Postat pe 14 Octombrie 2011 10:32
"sa discernezi ce este bine si ce este rau ''... a cerne...la INFINITIV!
Ktine
Postat pe 14 Octombrie 2011 10:34
De la: pustietate_in_floare, la data 2011-10-13 22:00:41presteaza juma' de noapte, ca sa stii

YESSSS!!!!
elisabeta_boia
Postat pe 15 Octombrie 2011 11:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VIATA NEBUNA 31 De la: Juna 5 Mai 2011 23:37
Program de afiliere 2 De la: yanyacharberet 22 Octombrie 2009 11:15
Cum este sa fii femeie in Romania ! 86 De la: garbo_462542 29 Martie 2017 12:06
9 Decembrie 2012 ,poporul roman voteaza noii parlamentari,care vor trudi si transpira pentru bunastarea natiununii 11 De la: VOIAJOR 10 Ianuarie 2013 22:23
Buna ziua! 2 De la: hermosa20 28 Iunie 2012 15:16
Setari Cookie-uri