Dumnezeu si rautatea oamenilor

Auzisi, Irino, lasa dreaq barbatii aia si haide naiba la cafelutza. Zaharul albastru cu miros vag de migdale e din partea casei.

Dor, vezi cat de tolerant sunt?
anakin
Postat pe 22 August 2011 11:07
De la: nathalie, la data 2011-08-21 23:29:29Nu, Barbo, stangul e gipsat, ca l-am pus in prag si mi-am cam stricat pedichiura



vaiiii.... ce pacat... ai vazut ce inseamna sa-ti pui piciorul in prag... ??? nu-i bai... asta e saptamana tolerantei... asa ca nu mai e nevoie sa-l pui si pe dreptul in prag..... las-o mai moale... !!!! de picior am spus ca e traznet..... ?
barboneli
Postat pe 22 August 2011 14:13
De la: sora_ilsi, la data 2011-08-21 23:24:47buey, barbo, vezi ca acu ma cert cu tine...da ciucalata tot singura o mancai, nah...ca asa ma iombesc io pi mini...


ntz... nu tzine sa te certi cu mine... !!! asta e saptamana tolerantei pe garbo.... asa ca daca vrei sa te certi cu mine.... ne intalnim in park... sub al treilea felinar de sub al doile stejar.... ala de pe malul lacului !!!! aaaa... cum nu e lac acolo... ???? si pe asta l-au furat... ???? doaaaaamne.... !!!! ei... atunci stejarul de langa baltoaca aia care a ramas !
la ciucalata nu ma bag... tocmai ca ma iombesc pe mine si nu vreau sa trec de.... kilograme !!! ok.... poti sa-ti aduci si pistolul..... !!!
barboneli
Postat pe 22 August 2011 14:21
Barbo, n-o las mai moale.
Data viitoare scot celalalt papuc si-i dau cu tocul fix in frunte. Lui, pragului.


nathalie
Postat pe 22 August 2011 14:26
ok... cum crezi tu ! in tot cazul.... uite sa ai de rezerva.... !!!

[img]http://dl3.glitter-graphics.net/pub/981/981923xs1yqhjmou.gif[/img][/url]

sa-l porti sanatoasa....
barboneli
Postat pe 22 August 2011 22:53


Pastrand proportiile, sandaua asta e de Gulliveritza.
Vine, vine, calca totul in picioare...

Retin ideea de a o purta (si nu folosi) sanatoasa!
nathalie
Postat pe 22 August 2011 23:01
stiu eu... ? eu ma gandeam invers... sandaua albastra e liliputa... cea oferita de mine e... normala !!!! dar eu nu te cunosc personal.... asa ca poate apare o eroare...
barboneli
Postat pe 24 August 2011 13:39
hai nathalie, lamureste-ne!! traiesti pe picior mare sau nu???
ufishor
Postat pe 24 August 2011 13:43
important e ca traieste...

anakin, vad, vad si ma minunez....da, e bine...

barbo, de unde furi tu sandale?
dor72_
Postat pe 24 August 2011 14:07
Exact, important e ca traiesc/ ca trebuiesc.
Ufi,

Barbo,
LasoAsaCumAmZisEu

Din cate poze vezi pe aici, niciuna nu mai e cat malul. Si nici sclipicioasa.
O fi si o chestie de perceptie, dar believe me ca nu si in cazul asta.

Deci, Gulliver, nu a aparut nicio eroare.
nathalie
Postat pe 24 August 2011 15:01
S-a dublat postarea. Scuze.
nathalie
Postat pe 24 August 2011 15:08
De ce barbatii sunt atata de perseverenti in smecheria si negativitatea lor.....Ei poate zic,,,la ce imi foloseste sa fiu de omenie...Pt ca oricum omenia in zile noastre nu este apreciata,,asa ca prefera sa fie rai..Insista in rautati si rautatile le intra in instinct si devine obisnuita....Dar stii atunci cand un om alege sa fie de omenie,,si corect nu trebuie sa astepte apreciere de la oameni..Pt ca oamenii nu o sa il inteleaga.....Ci sa astepte apreciere si rasplata de la Dumnezeu si Dumnezeu ii va lumina mintea si nu va mai fii asa chinuit sufleteste si trupeste.Daca faci fapte bune si inveti pe oameni de bine si le vrei binele cu inima curata si nu umbli sa iti atingi interesele...Dumnezeu te va raspalati spriritual....Cum majoritatea oamenilor au in instinct rautatile si nerecunostinta ei nu iti vor fii recunoscatori si nu vor aprecia intentiile tale bune...De asta trebuie sa te rogi la Dumnezeu sa iti dea putere sa ii intelegi si sa ii ierti si sa te rogi pt ei....Multi aleg cai gresite,,pt ca oameniii din ziua de azi nu apreciaza omenia si facerea de bine pt ca ei au in instinct rautatile si au devenit obisnuita de zi cu zi....Pt ca la un om sa ii intre binele in instinct trebuie sa insisi in bine..Numai ca nu este usor,,pt ca ti se pun mereu piedici...Pt ca prin fapte bune,omenie,harnicie,si corectitudine ne curatim si ne apropiem de Dumnezeu....Si mereu intampinam piedici si pt asta trebuie mereu sa ne rugam ca a trecem mereu peste ele si sa insistam mereu in bine ca binele sa ne intre in insinct si sa devina obisnuinta....


ingerasulluptator
Postat pe 25 August 2011 13:25
Pt ca binele sa ne intre in instinct,,,si recunostinta trebuie sa insistam in ele..pana ce ele ne vor intra in instinct ca spalatul pe dinti,,,ca lucrurile pe care le facem zilnic din instinct..La inceput va fii putin cam greu ca sa iti coordonezi gandurile,dar daca insisti in lucruri bune si si rogi la Dumnezeu sa poti izbuti sa insisti bine..Vei reusi pt ca orice om va fii ceea ce el doreste.Numai sa si tu trebuie sa muncesti.....Dar intelepciune si energia vor fii de la Dumnezeu
ingerasulluptator
Postat pe 25 August 2011 13:26
".Si mereu intampinam piedici si pt asta trebuie mereu sa ne rugam ca a trecem mereu peste ele si sa insistam mereu in bine ca binele sa ne intre in insinct si sa devina obisnuinta.... "

insinct?
obisnuinta
THE_LAST
Postat pe 25 August 2011 13:33
De la: THE_LAST, la data 2011-08-25 13:33:35".Si mereu intampinam piedici si pt asta trebuie mereu sa ne rugam ca a trecem mereu peste ele si sa insistam mereu in bine ca binele sa ne intre in insinct si sa devina obisnuinta.... "

insinct?
obisnuinta
razi ca prostul in targ
ingerasulluptator
Postat pe 26 August 2011 21:59
irino, nu-i lasa sa te enerveze...stii ca dupa aia nu poti dormi...
dor72_
Postat pe 26 August 2011 23:46
Numai dumnezeu este perfect,noi suntem imperfecti,si asta nu este rau.
Traim pentru evolutie,fiecare generatie este un pas inainte,de ex copii mei cresc avand internet,sursa de informatie.
Si cresc cu doi parinti care ii invata despre dzeu,nu asa cum am crescut eu si sotul meu.
Fara rugaciune de seara,fara rugaciune la masa,fara obiceiul de a te ruga la greu,etc.
fara sa ne indrume parintii sa avem duhovnic,etc.
Greselile nu sunt rele,ele ne ajuta sa intelegem,sa devenim mai buni,sa evoluam,pentru ca suntem IMPERFECTI>
Un om care a facut o greseala groaznica la viata lui,de exemplu eu,
intelege si iarta mai usor,devine indulgent,ca nu e deasupra celoralti,ca toti putem gresi,etc.
Trupul ne trage in jos,daca nu il conduce o minte deschisa ,si un suflet bun.
d
daniilia
Postat pe 27 August 2011 10:25
NU FITI RAUTACIOSI TOTI PUTEM GRESII CAND SCRIEM CEVA ,NIMENI NU ESTE PERFECT,DACA SUNTETI ATAT DE DESTEPTI AR TREBUI SA VA INTRE IN CAP CA CEEA CE A POSTAT ACEASTA FATA ESTE FOARTE FRUMOS SI MERITA APRECIERE PT CA IUBESTE PE DUMNEZEU IAR VOI CEILALTI NU AVETI NICI DEMNITATE SA TACETI DIN GURA DA PAI CUVANTU LUI DUMNEZEU IN SUFLET,...NU ATI CORECTAT SI ATI RAS DE EA ATI RAS DE PROSTIA VOASTRA,,,STII CE VA NUMITI VOI CARE VB URAT PERSOANELOR DECENTE SI CUMINTI NU VA POT DA DECAT UN NUME ,, PLEAVA SOCIETATII,, VAI DE VIATA VOASTRA DE OAMNEI RAI ,..RUSINE RUSINE RUSINE SA VA FIE ,..
clauclaudia
Postat pe 27 August 2011 11:32
Claudia si mie imi plac discutiile libere despre aproape orice insa, nu-mi plac extremitatile.

O zi frumoasa
Persia
Postat pe 27 August 2011 11:53
clauclaudia, se pare ca n-ai prea citit din postarile luptatoarei cu scobitoarea!
pacat.
ea spune de foarte multe ori extrem de frumos... delirant de frumos... atat de frumos incat rade tot forumul de ineptiile ei...
stii, am intalnit la un moment dat un om care nu spunea nimic, dar spunea frumos...
ala chiar spunea frumos!
ea spune doar hilar!
in fine, mai citeste din elucubratiile ei si apoi ai sa intelegi ca traieste maxim o suma de frustrari si fixisme!

apropos, ingerashuluptator, alias irina, irinooka, iri-nuca, scobitorici, luptatoarea cu scobitoarea, lupty, xenaprintesarazboinica, luptatoareacurajoasa .... etc ... este una si aceeasi persoana, extrem de prolifica si destul de des citata la categoria "din putul putului gandirii" (pe langa faptul ca ea insasi se citeaza intr-o veselie generala)
alfheim
Postat pe 27 August 2011 12:27
Toate fiintele omenesti sunt inzestrate cu libertate morala si prin urmare au responsabilitatea de a-si controla gandurile si de a le duce pe calea cea dreapta.Prima lucrare pe care o au de indeplinit cei care doresc o reforma in viata lor este aceea de a-si curati imaginatia.Daca mintea tinde sa se indrepte spre caile imoralitatii,ea trebuie infranata si obligata sa se concentreze numai asupra unor subiecte inaltatoare si curate...
ingerasulluptator
Postat pe 27 August 2011 14:33
Va recomand sa cititi cartile scrise de ELLEN WHITE......SUNT NISTE CARTI SPIRITUALE NEMAIPOMENITE
ingerasulluptator
Postat pe 27 August 2011 14:37
ELLEN G.WHITE s-a nascut in anul 1927 in PORTLAND ,maine .A FOST inzestrata cu daruri spirituale remarcabile si prin scierile si activitatea publica ,a avut un impcat revolutionar asupra a milioane de oameni din toata lumea.Opera ei acopera o arie larga de subiecte,incluzand religie,educatie,sanatate,relatii sociale.evalghelizare ,pfofetii,publicistica ,nutritie si management.Fiind insiprata de Dumnezeu,miile de predici tinute si cele cincizeci de carti scrise in decursul celor 7 decenii de slujire devotata AU AVUT SI CONTINUA sa aiba un efect spiritual binefacator pentru toti cei care Il cauta pe Dumnezeu dintr-o inima curata.
ingerasulluptator
Postat pe 27 August 2011 14:51
De la: ingerasulluptator, la data 2011-08-27 14:51:26ELLEN G.WHITE s-a nascut in anul 1927 in PORTLAND ,maine .A FOST inzestrata cu daruri spirituale remarcabile si prin scrierile si activitatea publica ,a avut un impacat revolutionar asupra a milioane de oameni din toata lumea.Opera ei acopera o arie larga de subiecte,incluzand religie,educatie,sanatate,relatii sociale.evanghelizare ,profetii,publicistica ,nutritie si management.Fiind insiprata de Dumnezeu,miile de predici tinute si cele cincizeci de carti scrise in decursul celor 7 decenii de slujire devotata AU AVUT SI CONTINUA sa aiba un efect spiritual binefacator pentru toti cei care Il cauta pe Dumnezeu dintr-o inima curata.
ingerasulluptator
Postat pe 27 August 2011 14:54
eu mi-am cumparat 2 carti de ELLEN G,WHITE SI LE GASESC NEMAIPOMENITE SI SUNT SCRISE PT INTELESUL TUTUROR..... O CARTE SE NUMESTE VIATA LUI IISUS SI CEALALTA CARTE MINTE,CARACTER,PERSONALITATE SI LE GASESC NEMAIPOMENITE
ingerasulluptator
Postat pe 27 August 2011 14:58
ESTE ADEVARAT CA SI IN VIATA URMASILOR LUI HRISTOS exista o situatii care justifica o atitudine indignare..Cand vad ca Dumnezeu este dezonorat si ca lucrarea Lui este facuta de rusine,cand vad ca cei nevinovati sunt nedreptatiti,in sufletul lor se trezeste o indignare sfanta.O asemenea manie,generata de sensibilitatea fata de valorile morale ,nu este pacat.
ingerasulluptator
Postat pe 27 August 2011 15:22
ESTE ADEVARAT CA SI IN VIATA URMASILOR LUI HRISTOS exista o situatii care justifica o atitudine indignare..Cand vad ca Dumnezeu este dezonorat si ca lucrarea Lui este facuta de rusine,cand vad ca cei nevinovati sunt nedreptatiti,in sufletul lor se trezeste o indignare sfanta.O asemenea manie,generata de sensibilitatea fata de valorile morale ,nu este pacat.
ingerasulluptator
Postat pe 27 August 2011 15:22
De la: ingerasulluptator, la data 2011-08-27 14:33:17 Toate fiintele omenesti sunt inzestrate cu libertate morala si prin urmare au responsabilitatea de a-si controla gandurile si de a le duce pe calea cea dreapta.Prima lucrare pe care o au de indeplinit cei care doresc o reforma in viata lor este aceea de a-si curati imaginatia.Daca mintea tinde sa se indrepte spre caile imoralitatii,ea trebuie infranata si obligata sa se concentreze numai asupra unor subiecte inaltatoare si curate...


iar vorbesti prostii.... si te mai crede si claudiaclaudia aia... ca ce scrii... e in regula !!! ok, stiu, pot sa nu te citesc..... si daca o vom face cu totii.... pentru ce mai scrii ? eu nu vorbeswc acum de credinta ci de inteligentza, si aia data omului, de fapt dexvoltata prin evolutie ! ca daca io dadea Dumnezeu atunci cand l-a facut din tzarana..... cum crezi tu si altii, inventa imediat si roata si mobilul si desfacatorul de bere... ! aici gresesc, stiu... intai trebuia sa inventeze berea.... si abia dupa aia.... apropo, tie iti place berea ? aaa... era sa uit de prostie scrisa de tine... e: "de a-si curati imaginatia..." !!! pai imaginatia nu e un depozit de informatii sau de rumegus.... imaginatia este un talent, ca la desen sau la crosetat... nu se poate curati imaginatia.... sunt unii oameni incuiati ca tine, de ex. si care stau prost cu imaginatia pentru ca nu si-au dezvoltat-o.... prin acaparare de informatii, imagini, experientza si alte produse cosmetice.... !!! ai auzit vreodata expresia "are imaginatia bogata..." ? nu, sunt sigur ! sa stii ca sunt si unii, barbati, care sunt si smecheri si au si imaginatie bogata in a face rele sau atrage fetele si sa le chinuie o viatza intreaga..... etc ! si daca o au deja.... nu se poate curata ! au incercat unii cu pompa... n-a mers, au incercat altii cu spalare de creier... n-a tinut..... deci uita de fraza asta ! imaginatia bogata nu intodeauna se foloseste la bine... ! ca Einshtein, de ex. !!!

sau: "mintea tinde sa se indrepte spre caile imoralitatii,ea trebuie infranata si obligata sa se concentreze numai asupra unor subiecte inaltatoare si curate".. !!! cum naib crezi tu ca poti infrana mintea... ce, crezi ca e motocicleta... ?... si in plus, obligata ! cam cum crezi tu si daca vrei, poti sa-mi explici si mie... cum dracu' poti sa obligi mintea sa se concentreze... asupra... ce e aia subiecte inaltatoare si curate ???? zi si mie sa stiu ! da, mintea poate sa se concentreze, e adevarat... de ex. cand esti pe tron si vrei sa faci c..a... ea se concentreaza, tot cu ajutorul mintii si nu cu cotul stang.... dar asta e ceva lumesc, nu subiecte inaltatoare.... ! si cand auzi: "pleosc"... gata, mintea nu se mai concentreaza la subiectul trecut ! subiecte inaltatoare....... ! aaasa ceva..... !
barboneli
Postat pe 27 August 2011 15:23
ESTE ADEVARAT CA SI IN VIATA URMASILOR LUI HRISTOS exista o situatii care justifica o atitudine indignare..Cand vad ca Dumnezeu este dezonorat si ca lucrarea Lui este facuta de rusine,cand vad ca cei nevinovati sunt nedreptatiti,in sufletul lor se trezeste o indignare sfanta.O asemenea manie,generata de sensibilitatea fata de valorile morale ,nu este pacat.
ingerasulluptator
Postat pe 27 August 2011 15:23
De la: clauclaudia, la data 2011-08-27 11:32:29 NU FITI RAUTACIOSI TOTI PUTEM GRESII CAND SCRIEM CEVA ,NIMENI NU ESTE PERFECT,DACA SUNTETI ATAT DE DESTEPTI AR TREBUI SA VA INTRE IN CAP CA CEEA CE A POSTAT ACEASTA FATA ESTE FOARTE FRUMOS SI MERITA APRECIERE PT CA IUBESTE PE DUMNEZEU IAR VOI CEILALTI NU AVETI NICI DEMNITATE SA TACETI DIN GURA DA PAI CUVANTU LUI DUMNEZEU IN SUFLET,...NU ATI CORECTAT SI ATI RAS DE EA ATI RAS DE PROSTIA VOASTRA,,,STII CE VA NUMITI VOI CARE VB URAT PERSOANELOR DECENTE SI CUMINTI NU VA POT DA DECAT UN NUME ,, PLEAVA SOCIETATII,, VAI DE VIATA VOASTRA DE OAMNEI RAI ,..RUSINE RUSINE RUSINE SA VA FIE ,..


ei lasa ca nici tu nu scapi.... acum nu am timp, dar vin io...... !!!!!
barboneli
Postat pe 27 August 2011 15:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
"Religia, o fraza de dansii, inventata..." 852 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:38
ALERGIILE 56 De la: elisabeta_boia 15 Septembrie 2011 23:48
Oferta JOB model videochat 3 De la: Ramstudio 10 Ianuarie 2013 23:36
buna 15 De la: Ioana007 31 Mai 2009 16:28
De ce oare la unii oameni nu le place sa vorbeasca despre Dumnezeu? 51 De la: vuvuzela 13 Iulie 2010 22:24
Setari Cookie-uri