iubirea

.... sau dragoste, nu razboi!...O facem si azi...maine dam si cu bombardeaua!....
JustDana
Postat pe 20 August 2011 07:55
parerea mea este ca iubirea chiar exista... cu ceva timp in urma nu credeam nici eu in existenta ei... exista sub multe forme, numai ca nu vrem noi sa o vedem...

dau dreptate celei/ celui ce a zis ca lumea s-a schimbat si s-a intors cu fundul in sus, dar oare nu suntem si noi "oamenii' vinovati de ceea ce se intampla? ca permintem sa se intample asta? ca ne lasam "condusi" si calcati in picioare?

nu vreau sa critic pe nimeni, si imi cer scuze daca asa se intelege, sunt de acord si cu persoana care spune ca "daca nu esti printre cei importanti nu esti bagat in seama", dar oare noi spunem ceva demn de luat in seama?

consider ca pe aceste forumuri, intra persoane care au sau nu cui sa ceara un sfat, persoane care au sau nu ceva important de spus dar oare suntem noi capabili sa-i impartim in oameni cu "subiecte adevarate" si "subiecte fictive"-scrise doar din cauza plictiselii??


iar iubirea...trebuie sa stii sa o intelegi si sa o percepi asa cum este ea


adutza_2009
Postat pe 20 August 2011 08:53
De la: razvanut, la data 2011-08-14 20:09:10Nu cred ca iubirea are loc pe accest pamant ........tot ce se leaga de iubire este o atractie fizica care dupa aia daca stai cu persoana devine o obisnuita s.au din anumite puncte de vedere te complectezi unul pe altul...dar iubire nu exista daca crediti ca gresesc astept variantele voastra.Multumesc
Scumpo, postezi o poza a fiului tau, prin urmare ai o familie. In orice familie ( sau asa ar trebui), exista iubire. Iti iubesti fiul, mama, tatal, sau fratii, surorile? Iubesti viata, animalele, florile ? Asta este iubirea, nu confunda o atractie sexuala cu iubirea, nu cred ca barbatii care solicita servicii sexuale de la femei de "specialitate" le si iubesc, este doar o NECESITATE FIZIOLOGICA . Draga mea, oare acel baiat Razvan, l-ai facut doar din "necesitate fiziologica" ?! Imi pare rau pentru tine daca gandesti astfel. Sau, daca nu gasesti raspunsul tau pentru iubire, inseamna ca esti arida sufleteste, iarta-mi duritatea. In afara de iubire intre doua persoane de sex opus apare si dragostea care este o impletire de iubire si atractie sexuala. Daca nu mai esti indragostita de sotul tau, putea sa ramana iubirea si nu obisnuinta. Incearca sa-ti faci o revizie a gandurilor si apoi sa spui ca nu exista iubire. Adevarat ca unde este iubire este bucurie, unde este bucurie este bunatate si asa cum a spus si altcineva este divinitate. Cu iubire, sa ai parte macar de iubire !
oktaviatdy
Postat pe 20 August 2011 08:59
De la: razvanut, la data 2011-08-14 20:09:10Nu cred ca iubirea are loc pe accest pamant ........tot ce se leaga de iubire este o atractie fizica care dupa aia daca stai cu persoana devine o obisnuita s.au din anumite puncte de vedere te complectezi unul pe altul...dar iubire nu exista daca crediti ca gresesc astept variantele voastra.Multumesc


uau...complectezi, crediti....ce sa mai credem, decat ca esti un anagramat...mai vrei si iubire
MARILENA_25
Postat pe 20 August 2011 09:10
da' ce, bre? n-are si astia dreptu' sa criada ceva? Nu-s (sau nus, sau nushi sau nu stiu ) de ce, da' io-te si eu cried ca intr-un fel, constiinta iubirii e legata s de nevelul telectual care se exprima (uneori, cam mereu) si prin felul cum pui linutele si iiii-ii si toate celilalti!
As_ninge
Postat pe 20 August 2011 09:17
De la: Axl_22, la data 2011-08-14 20:58:00".dar iubire nu exista "

EXISTA! numa trebuie sa vezi/crezi....etc....
michu61
Postat pe 20 August 2011 09:25
''ce pot sa zic,,eu inainte eram cam visatoare si traiam bine nu vroiam sa ma trezesc la realitatea pe care o consideram prea dura,,dar inainte eram mai usor dusa de nas..Acum ca m-am rezit la realitateA"

INGERASH...mai bine viseaza....

dar realitatea.(prea dura-sau nu).este ca...IUBIREA EXISTA!!!!.....
Axl_22
Postat pe 20 August 2011 09:38
Dumnezeu este iubirea! Iubirea nu inseamna sex! Iubirea inseamna sa poti ierta, sa poti accepta. Asa cum face o mama cu copilul ei! Cand m-am casatorit un preot mi-a zis ca indifirent ce se intampla peste zi sa nu ne culcam pana nu ne sarutam si ne spunem noapte buna! Casnicia mea cu bune si cu rele cu ajunsuri si neajunsuri este una fericita, suntem de 7 ani casatoriti si niciodata nici macar odata nu am uitat sa ne spunem noapte buna. Dar pentru a face acest lucru este nevoie de doi! Daca D-zeu te poate ierta de ce tu nu poti sa ierti?
bramona
Postat pe 20 August 2011 10:19
Ma-ntreb, cand mai aveti timp si de lucrurile normale si serioase din viata...........unele sau unii de pe aici........ care scriu la nesfarsit numai balarii. Ma gandesc ca sunt numai pensionari, abonati pe garbo........avand timp sa palavrageasca pe toate subiectele posibile de pe forum. Macar de-ar face-o intrun mod constructiv...........schimb de idei si lectii de viata serioase. Dar.......nu!!!!! mereu aceleasi persoane cu acelasi vocabular stricat!!!
myriam
Postat pe 20 August 2011 11:31
De la: myriam, la data 2011-08-20 11:31:41Ma-ntreb, cand mai aveti timp si de lucrurile normale si serioase din viata...........unele sau unii de pe aici........ care scriu la nesfarsit numai balarii. Ma gandesc ca sunt numai pensionari, abonati pe garbo........avand timp sa palavrageasca pe toate subiectele posibile de pe forum. Macar de-ar face-o intrun mod constructiv...........schimb de idei si lectii de viata serioase. Dar.......nu!!!!! mereu aceleasi persoane cu acelasi vocabular stricat!!!


Am spus!!!!!!!!! unele si unii!!! atentie. Nu am generalizat!!!
myriam
Postat pe 20 August 2011 11:34
De la: Axl_22, la data 2011-08-20 09:38:29''ce pot sa zic,,eu inainte eram cam visatoare si traiam bine nu vroiam sa ma trezesc la realitatea pe care o consideram prea dura,,dar inainte eram mai usor dusa de nas..Acum ca m-am rezit la realitateA"

INGERASH...mai bine viseaza....

dar realitatea.(prea dura-sau nu).este ca...IUBIREA EXISTA!!!!.....
Pai m-am referit ca realitatea este dura pt ca am ajuns sa inteleg cat de mare este rautatea si egoismul oamenilor si cat de departe poate ajunge..Inainte vedeam oamenii prin ochii mei,,,ca toti sunt buni sinceri,pana primeam palme,apoi iarasi reveneam la forma initiala iarasi primeam palme si nu ma invatat minte niciodata ramaneam cu aceasi visare,toti oamenii sunt buni..Acum ca m-am trezit la realitate si sa inteleg cat de putini oameni sunt buni..parca realittatea este chiar dureroasa si dura dar macar este realista....Dar mi-a trebuit mult timp sa ma acomodez cu noua viziune despre viata si sa accept realitatea dura si realista ce ma inconjoara.Pot sa spun ca mi-a fost foarte greu..Dar ii multumesc lui Dumnezeu din tot sufletul pt ca MI-Adeschis ochii si am vazut realitatea,,,care mi-a fost tare greu sa ma obisnuiesc cu ea si sa o accept...
Si Iubirea lui Dumnezeu nu are de-a face cu rautatea noastra a oamenilor.....Iubirea lui Dumnezeu poate fii completa atunci cand oferi iubire si primesti iubire sincera si neconditionata de la semenii ta...Ceea ce de la oameni nu prea primesti iubire neconditionata....Ei se comporta frumos si sunt amabili doar daca au interese.....Asa ca iubirea daca nu ai cu cine sa o impartasesti este incompleta si nu te simti fericit pe acest pamant...Fericit esti atunci cand oferi iubire si respect si primesti iubire si respect...Dumnezeu ma ajuta sa mentin la suprafata pacatului si mizeriei oamenilor,,,dar asta nu inseamna ca esti si fericit daca nu ai cu cine impartasi aceasta iubire si caldura sufleteasca daruita de Dumnezeu datorita credintei noastre.....Daruiesti iubire si nu primesti nimic....este cam incomod si derajant.
ingerasulluptator
Postat pe 20 August 2011 11:38
iubirea e viata ,iar viata e totul...cind te raneste cineva gindesti ....ce am scris eu mai jos....dar cu timpul uiti si iubesti din nou...asa e viata....
mmiriam
Postat pe 20 August 2011 11:38


lasa myriam, o sa cresti tu mare...
si o sa intelegi ca fara putin umor, folosit ca ingredient principal, universal si indispensabil in situatiile alea ...serioase (cum le numesti tu) de viata...nu strica, absolut deloc!!!!
imi permit sa rad in continuare
Eugenia69
Postat pe 20 August 2011 11:39
Pai m-am referit ca realitatea este dura pt ca am ajuns sa inteleg cat de mare este rautatea si egoismul oamenilor si cat de departe poate ajunge..Inainte vedeam oamenii prin ochii mei,,,ca toti sunt buni sinceri,pana primeam palme,apoi iarasi reveneam la forma initiala iarasi primeam palme si nu ma invatat minte niciodata ramaneam cu aceasi visare,toti oamenii sunt buni..Acum ca m-am trezit la realitate si sa inteleg cat de putini oameni sunt buni..parca realittatea este chiar dureroasa si dura dar macar este realista....Dar mi-a trebuit mult timp sa ma acomodez cu noua viziune despre viata si sa accept realitatea dura si realista ce ma inconjoara.Pot sa spun ca mi-a fost foarte greu..Dar ii multumesc lui Dumnezeu din tot sufletul pt ca MI-Adeschis ochii si am vazut realitatea,,,care mi-a fost tare greu sa ma obisnuiesc cu ea si sa o accept...
Si Iubirea lui Dumnezeu nu are de-a face cu rautatea noastra a oamenilor.....Iubirea lui Dumnezeu poate fii completa atunci cand oferi iubire si primesti iubire sincera si neconditionata de la semenii ta...Ceea ce de la oameni nu prea primesti iubire neconditionata....Ei se comporta frumos si sunt amabili doar daca au interese.....Asa ca iubirea daca nu ai cu cine sa o impartasesti este incompleta si nu te simti fericit pe acest pamant...Fericit esti atunci cand oferi iubire si respect si primesti iubire si respect...Dumnezeu ma ajuta sa mentin la suprafata pacatului si mizeriei oamenilor,,,dar asta nu inseamna ca esti si fericit daca nu ai cu cine impartasi aceasta iubire si caldura sufleteasca daruita de Dumnezeu datorita credintei noastre.....Daruiesti iubire si nu primesti nimic....este cam incomod si derajant.
ingerasulluptator
Postat pe 20 August 2011 11:40
ingerasule

de unde dai copy - paste??? ca in 2 min sa scrii atat?????

ma uimesti, parol
Eugenia69
Postat pe 20 August 2011 11:42
De la: Eugenia69, la data 2011-08-20 11:42:26ingerasule

de unde dai copy - paste??? ca in 2 min sa scrii atat?????

ma uimesti, parol
vezi sa nu ma deochii..asa ca mai bine ma duc sa imi pun fundita rosie....sau o ata rosie glumeam
ingerasulluptator
Postat pe 20 August 2011 11:50
Nu stiu caruia sa-i multumesc mai mult....lui Doamne Doamne sau stramosilor mei dar Iubesc si sunt Iubita asa de mult si asa frumos si acest izvor nesecat are de oferit ...si cu cat ofer mai mult de el sa aduna tot mai mult si simt cum curge din degete ....
esmeralda_63
Postat pe 20 August 2011 11:56
http://www.youtube.com/wathttp://www.youtube.com/watch?
mmiriam
Postat pe 20 August 2011 11:59
ingerasule



stiam eu ca nu m-am inselat in privinta ta..
Eugenia69
Postat pe 20 August 2011 12:04
extraordinar! atat comentar ci nimic intelegent! ai s fiem serios! iubire exista!
sezardo2000
Postat pe 20 August 2011 12:10


sezardo....ai sters...


normal ca exista iubire
Eugenia69
Postat pe 20 August 2011 12:12
cand iubesti si esti iubita e un sentiment si o stare pe care nu o poti deccrie e ceva frumos ceva deosebit
garbo096114
Postat pe 20 August 2011 12:49
De la: garbo096114, la data 2011-08-20 12:49:52cand iubesti si esti iubita e un sentiment si o stare pe care nu o poti deccrie e ceva frumos ceva deosebit


Ce te faci cand iubesti si nu esti iubita? Poate omul sa dea fara sa primeasca iubire?Sunt oare persoane care pot iubi fara sa ceara nimic in schimb? Pentru ca eu ma chinui sa fac asta si este greu sincer. Am cam obosit.
alba
Postat pe 20 August 2011 13:38
IUBIREA ESTE PESTE TOT,DAR NU TOTI AU NOROCUL SA O INTALNEASCA,CAND IUBESTI SI ESTI IUBITA CU SUFLETUL,ATUNCI REALIZEZI K IUBIREA EXISTA,EA TREBUIE INCA INTRETINUTA CU UN SUFLET CURAT,CU DARUIRE SI INTELEGERE,DACA VEI CREDE K IUBIREA PE CARE O PRIMESTI TI SE CUVINE FARA CA SA AI GRIJA SA DARUIESTI SI TU LA RANDUL TAU IUBIRE ,VEI AJUNGE SA CREZI K IUBIREA NU EXISTA, SUFLETELE PERECHE CARE AU NOROCUL SA SE REINTALNEASCA STIU CEL MAI BINE K IUBIREA SI DRAGOSTEA PURA EXISTA.SPER SA O GASESTI SI TU INTR-O ZI,
salvyna_g
Postat pe 20 August 2011 14:34
pai multi oameni pot trai foarte bine si fara iubire...Si pot trai foarte bine si cu rautate adica sa isi faca rau unii la altii...Tac din gura,,accepta multe compromisuri aoi fac si ei la fel altor persoane
ingerasulluptator
Postat pe 20 August 2011 14:48
De la: salvyna_g, la data 2011-08-20 14:34:40IUBIREA ESTE PESTE TOT,DAR NU TOTI AU NOROCUL SA O INTALNEASCA,CAND IUBESTI SI ESTI IUBITA CU SUFLETUL,ATUNCI REALIZEZI K IUBIREA EXISTA,EA TREBUIE INCA INTRETINUTA CU UN SUFLET CURAT,CU DARUIRE SI INTELEGERE,DACA VEI CREDE K IUBIREA PE CARE O PRIMESTI TI SE CUVINE FARA CA SA AI GRIJA SA DARUIESTI SI TU LA RANDUL TAU IUBIRE ,VEI AJUNGE SA CREZI K IUBIREA NU EXISTA, SUFLETELE PERECHE CARE AU NOROCUL SA SE REINTALNEASCA STIU CEL MAI BINE K IUBIREA SI DRAGOSTEA PURA EXISTA.SPER SA O GASESTI SI TU INTR-O ZI,
Daca barbatii si femeile ar fii avut principiii,,adica sa fie seriosi...Eu zic ca daca s-ar fii placut si ar fii existat scateia,,,ar fii putut sa traiasca fericiti pana la batranete pana ce vine aia cu coasa si ii desparte.....
ingerasulluptator
Postat pe 20 August 2011 14:51
Daca barbatii si femeile ar fii avut principiii,,adica sa fie seriosi...Eu zic ca daca s-ar fii placut si ar fii existat scateia,,,ar fii putut sa traiasca fericiti pana la batranete pana ce vine aia cu coasa si ii desparte.....
Si mai cred ca barbatii si nici femeile nu isi deschid inimile unii la altii,,,pt ca vad cata neseriozitate exista si de asta poate nici nu isi deschid inimile si isi urmaresc doar interesele....poate ca daca oamenii s-ar construi unii pe altii prin seriozitte si recunostita unii fata de altii poate ca oamenii ar putea capata din nou incredere unii in altii.Numai ca trebuie insistat,,,,si repetat pt ca cu o floare nu se face primavara

ingerasulluptator
Postat pe 20 August 2011 14:55
"..Daruiesti iubire si nu primesti nimic....este cam incomod si derajant. "


daruiesti....fara sa astepti ceva in schimb.....

incomod....pantofii mei cu toc....

deranjant....tantaru'....care nu ma lasa sa dorm.....
Axl_22
Postat pe 20 August 2011 14:55
De la: sezardo2000, la data 2011-08-20 12:10:12extraordinar! atat comentar ci nimic intelegent! ai s fiem serios! iubire exista!



Axl_22
Postat pe 20 August 2011 14:57
De la: ingerasulluptator, la data 2011-08-20 14:55:02Daca barbatii si femeile ar fii avut principiii,,adica sa fie seriosi...Eu zic ca daca s-ar fii placut si ar fii existat scateia,,,ar fii putut sa traiasca fericiti pana la batranete pana ce vine aia cu coasa si ii desparte.....
Si mai cred ca barbatii si nici femeile nu isi deschid inimile unii la altii,,,pt ca vad cata neseriozitate exista si de asta poate nici nu isi deschid inimile si isi urmaresc doar interesele....poate ca daca oamenii s-ar construi unii pe altii prin seriozitate si recunostinta unii fata de altii poate ca oamenii ar putea capata din nou incredere unii in altii.Numai ca trebuie insistat,,,,si repetat pt ca cu o floare nu se face primavara

ingerasulluptator
Postat pe 20 August 2011 14:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dizertatie 11 De la: Freya__ 9 Martie 2011 23:52
DE ASTAZI SALARIUL MEDIU PE ECONOMIE IN ROMANIA ESTE DE 2500 DE EURO PE LUNA ! 2 De la: MINCIUNICA 1 Aprilie 2012 12:46
Educatia in declin 138 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:36
Pact cu mine insami 51 De la: sora_ilsi 23 Decembrie 2009 16:07
Sport 1 De la: Adi192 21 Noiembrie 2018 12:20
Setari Cookie-uri