Nu este de mirare..

Romanul se pricepe la orice si se descurca ...asa cum poate...http://www.youtube.com/watch?v=bwdx15OgLOE&feature=related
constance
Postat pe 7 August 2011 10:26
Mi-am zis sa stau linistita azi si sa nu ma revolt dar nu-i chip! Nu inteleg si pace de ce opinia publica condamna prostituatele romance si nu barbatii ce stau la coada la ele? Cum de nu se arunca niciodata cu pietre in masculul cu bani care incapabil de iubire merge si cumpara orgasmul, placerea...??? Nu voi intelege niciodata de ce atata toleranta fata de cei ce merg la prostituate si atata intoleranta fata de femeile de pe strazi...
Luna_in_capricorn
Postat pe 7 August 2011 10:30
prea negativ mesajul.
si eu am calatorit,si ma bucur ca sunt romanca.
au destule calitati,de ce sa le uitam,privind doar defectele???
aici faliraki era renumita regiune turistica pentru englezi.
toti tinerii se duceau acolo.deci sotul meu zicea hai si noi.
femei cu fuste scurte fara nimic ,dedesubt,dezmat....romanii sunt sfinti,fata de englezi......
romanii curvari???pacat ca un englez a injungheat pe un tanar acolo,s-a auzit la stiri,si turismul a scazut,acum se dezmata in alte colturi ale lumii.
macar sunt foarte inteligenti.romanii.
iar cum isi cresc bebeii...super,norocul meu ca stiam din romania,altfel copii mei ar fo fost ca cei de aci...mult in urma.
si,dupa 40 ani comunism,asuprire,tot sunt bine.
romanii leaga prietenii adanci,repede,nu iti intorc spatele daca povestesti necazuri,sunt mult mai prietenosi.
stiu sa mestereasca de toate,constructii,elecrice,etc.
sunt descurcareti.
daca face schimb un strain cu un roman,de casa,dupa o luna,strainul o ia razna,nu se va descvurca,cu banuii putini si necazurile pe care le duc romanii.....nu va reusi sa gaseasca si putina fericire in viata lui..
au si rele,si bune,ca toti.
sora mea a trait 4 ani in germania.
daca romanii ar avea nivelul de trai suedez,sau norvegian,ar fi de 10 ori mai buni la toate.
cu cat viata e mai aspra,cu atat oamenii sunt mai luptatori,dar si mai duri.
mie imi plac romanii,am plecat din romania,si am ajuns sa ma bucur ca sunt romanca.
din pacate,cand eram in liceu,ma tot mandream ca bunica mea e grecoaica,ca am origini grecesti......mi-a trecut.
si grecii au bune sui rele,dar romanii nu patesc depresie cand au deces in familie,nu renunta vreo doi ani la serviciu,
aici am nenumarate exemple,prieteni ai sotului,unul cand fiu-su a intrat patru zile la carcera in armata,a patit soc,inca mai ia pastile dupa 10 ani...fiul e bine mersi.
altul,a murit tat'su,s-a dus dreak si serviciu,si iubita lui,a ramas depresiv sa isi planga de mila.
nu sufera mai putin romanii,dar sunt mai luptatori.
asta e de nota zece.
chiar si sotul meu,dupa o despartire urata de prima lui iubire,a stat doi ani la pat.......
acum e diferit,s-a romanizat,l-am pus eu pe roate,s-a schimbat,luand exemplu.pe mine,pe ai mei,pe prietenii mei romani.
sunt moi,moi ca untul la soare,strainii....
d
daniilia
Postat pe 7 August 2011 13:37
peste tot in lumea asta exista si paduri cu uscaturi ,nu numai in romania gasesti brtivi,curvarie,ignoranta......daca spui ca traiesti in strainatate ar fi bine sa mai deschizi ochii si sa observi ca si acolo unde traiesti tu sunt asemenea personaje.Eu una traiesc in strainatate si sunt mandra ca sunt romanca .Eu spun ca noi ROMANI suntem un popor de oameni destepti dar in momentul in care lucrezi in strainatate trebuie sa te dai chiar prost ca altfel nu castigi nimic.
elexa
Postat pe 7 August 2011 15:22
ai mare dreptate .BRAVO,BRAVO,BRAVO......frumos copilas ai ,sa va traiasca!!!
elexa
Postat pe 7 August 2011 15:25
Nu ne caracterizeaza nici inselaciunea, nici curvia
nu suntem decat OAMENI

la fel ca italienii, nemtii sau francezii sau alte natii...mai "alese" intre cele alese

Doamna RORAMONA, abtineti-va de la aciditati gratuite

va sfatuiesc uitati ca ati plecat de aici(daca n-ati uitat deja), uitati de-a binelea limba noastra dulce (de principiu vad ca ati pus in aplicare acest lucru) si bagati capul in nisip

lasati-ne cu texte moralizatoare

by the way... nu m-am simtit a face parte din "natia" in care Dvs gasiti numai defecte


ah, uitati de existenta acestui forum, sau a celorlalte unde se posteaza in limba pe care o chinuiti asa de tare......
eubianca
Postat pe 7 August 2011 17:00
eu am 18 ani de casnicie cu acelasi barbat dar nu m-asi derpatii de el pentru nimic in lume
mi- aoferit tot ce am nevoie ceea ce eu nu stiu daca i- am oferit

garbo168822
Postat pe 8 August 2011 09:25
Asa gandesti tu, care nu mai stii sa vorbesti si sa scrii corect romaneste. Asta spune ceva despre tine. Cunosc romani plecati de ff multi ani care vorbesc si scriu corect romaneste; probabil si din cauza au au muuulta materie cenusie.
Sa nu mai fim pesimisti ca asta ne mananca timpul. Nu s-au inventat in Romania fitele, hotia, prostitutia etc.
E adevarat ca-ti vine uneori sa lasi capul in jos ca esti roman dar daca te porti civilizat, mai darami unele concepte ale altor natiuni.
iuliaand2
Postat pe 8 August 2011 16:07
De la: iuliaand2, la data 2011-08-08 16:07:36Asa gandesti tu, care nu mai stii sa vorbesti si sa scrii corect romaneste. Asta spune ceva despre tine. Cunosc romani plecati de ff multi ani care vorbesc si scriu corect romaneste; probabil si din cauza au au muuulta materie cenusie.
Sa nu mai fim pesimisti ca asta ne mananca timpul. Nu s-au inventat in Romania fitele, hotia, prostitutia etc.
E adevarat ca-ti vine uneori sa lasi capul in jos ca esti roman dar daca te porti civilizat, mai darami unele concepte ale altor natiuni.




garbo216962
Postat pe 8 August 2011 16:13
Am omis ceva. Ce zici ca faci in strainatate!?
iuliaand2
Postat pe 8 August 2011 16:15
De la: eubianca, la data 2011-08-07 17:00:42Nu ne caracterizeaza nici inselaciunea, nici curvia
nu suntem decat OAMENI

la fel ca italienii, nemtii sau francezii sau alte natii...mai "alese" intre cele alese

Doamna RORAMONA, abtineti-va de la aciditati gratuite

va sfatuiesc uitati ca ati plecat de aici(daca n-ati uitat deja), uitati de-a binelea limba noastra dulce (de principiu vad ca ati pus in aplicare acest lucru) si bagati capul in nisip

lasati-ne cu texte moralizatoare

by the way... nu m-am simtit a face parte din "natia" in care Dvs gasiti numai defecte


ah, uitati de existenta acestui forum, sau a celorlalte unde se posteaza in limba pe care o chinuiti asa de tare......


Cine esti tu si cine te crezi?
garbo216962
Postat pe 8 August 2011 16:17
De la: LILO, la data 2011-07-31 18:59:54ci indobitocitii de comunism si saracia.

nush ce sa zic...
saracia nu le da dreptul oamenilor sa vorbeasca prapastios...
ex: "sa ti-o pun,sa ti-o fac" si asta 24 ore din 24...nici nu ai cum sa comunici cu astfel de oameni
tineri fie femei fie barbati...

saracia cel mult i-ar scuza ca fura ca sa isi hraneasca rudele
..desi..furtul furt este
dar cand furi de la altii...pita pt ca tu te afli intr o functie privilegiata si iti duci acolo tot clanul cu catel si purcel....asta ii cam grav





Saracia nu scuza nimic. Sarac si curat....nu-ti spune nimic?
garbo216962
Postat pe 8 August 2011 16:21
De la: garbo216962, la data 2011-08-08 16:17:43
De la: eubianca, la data 2011-08-07 17:00:42Nu ne caracterizeaza nici inselaciunea, nici curvia
nu suntem decat OAMENI

la fel ca italienii, nemtii sau francezii sau alte natii...mai "alese" intre cele alese

Doamna RORAMONA, abtineti-va de la aciditati gratuite

va sfatuiesc uitati ca ati plecat de aici(daca n-ati uitat deja), uitati de-a binelea limba noastra dulce (de principiu vad ca ati pus in aplicare acest lucru) si bagati capul in nisip

lasati-ne cu texte moralizatoare

by the way... nu m-am simtit a face parte din "natia" in care Dvs gasiti numai defecte


ah, uitati de existenta acestui forum, sau a celorlalte unde se posteaza in limba pe care o chinuiti asa de tare......


Cine esti tu si cine te crezi?


Hai sa vorbim romaneste corect...ca astia de aicilea din tara..adunate de pe site....shefa ...romanica, ....dreak,.....marketing...,creshtere..k..
garbo216962
Postat pe 8 August 2011 16:30
De la: garbo168822, la data 2011-08-08 09:25:22eu am 18 ani de casnicie cu acelasi barbat dar nu m-asi derpatii de el pentru nimic in lume
mi- aoferit tot ce am nevoie ceea ce eu nu stiu daca i- am oferit

garbo216962
Postat pe 8 August 2011 16:32
De la: garbo216962, la data 2011-08-08 16:30:31
De la: garbo216962, la data 2011-08-08 16:17:43
De la: eubianca, la data 2011-08-07 17:00:42Nu ne caracterizeaza nici inselaciunea, nici curvia
nu suntem decat OAMENI

la fel ca italienii, nemtii sau francezii sau alte natii...mai "alese" intre cele alese

Doamna RORAMONA, abtineti-va de la aciditati gratuite

va sfatuiesc uitati ca ati plecat de aici(daca n-ati uitat deja), uitati de-a binelea limba noastra dulce (de principiu vad ca ati pus in aplicare acest lucru) si bagati capul in nisip

lasati-ne cu texte moralizatoare

by the way... nu m-am simtit a face parte din "natia" in care Dvs gasiti numai defecte


ah, uitati de existenta acestui forum, sau a celorlalte unde se posteaza in limba pe care o chinuiti asa de tare......


Cine esti tu si cine te crezi?


Hai sa vorbim romaneste corect...ca astia de aicilea din tara..adunate de pe site....shefa ...romanica, ....dreak,.....marketing...,creshtere..k..


dreaq? .... citesc si nu inteleg unele cuvinte , la noi pe balta aicea nu se vorbeste corect ...de unde se poate cumpara noul dictionar ?..ca altfel doamna ne afara de pe forum sau poate chiar si din tara...cine stie cine o fi dinsa , pe cine cunoaste..sau cu cine se.......asa ca vreau sa fiu in regula.. Ajutooorrrrr!!!!!!!!!
garbo216962
Postat pe 8 August 2011 16:41
De la: dor72, la data 2011-07-31 18:43:41
si io, care credeam ca stiu cat de cat romaneste....
io am citit dar, prefer sa trec mai departe...




PROFA DE ROMANICA? CORECT?
garbo216962
Postat pe 8 August 2011 16:44
De la: elexa, la data 2011-08-07 15:22:16peste tot in lumea asta exista si paduri cu uscaturi ,nu numai in romania gasesti brtivi,curvarie,ignoranta......daca spui ca traiesti in strainatate ar fi bine sa mai deschizi ochii si sa observi ca si acolo unde traiesti tu sunt asemenea personaje.Eu una traiesc in strainatate si sunt mandra ca sunt romanca .Eu spun ca noi ROMANI suntem un popor de oameni destepti dar in momentul in care lucrezi in strainatate trebuie sa te dai chiar prost ca altfel nu castigi nimic.[/quote


Te dai? sau chiar esti?

trebuie sa te dai chiar prost ca altfel nu castigi nimic......adevarata valoare....te day prost cind nu ai nimic de aratat si dovedit.....
garbo216962
Postat pe 8 August 2011 16:47
De la: elexa, la data 2011-08-07 15:22:16peste tot in lumea asta exista si paduri cu uscaturi ,nu numai in romania gasesti brtivi,curvarie,ignoranta......daca spui ca traiesti in strainatate ar fi bine sa mai deschizi ochii si sa observi ca si acolo unde traiesti tu sunt asemenea personaje.Eu una traiesc in strainatate si sunt mandra ca sunt romanca .Eu spun ca noi ROMANI suntem un popor de oameni destepti dar in momentul in care lucrezi in strainatate trebuie sa te dai chiar prost ca altfel nu castigi nimic.[/quote


Te dai? sau chiar esti?

trebuie sa te dai chiar prost ca altfel nu castigi nimic......adevarata valoare....te dai prost cind nu ai nimic de aratat si dovedit.....
garbo216962
Postat pe 8 August 2011 16:47
da' te-ai infierbantat rau 6962!
sau n-ai vazut ca sunt unii care neavand nimic de spus se leaga de limba in care scrie unul sau altul?

ca alta idee ... pe net neavand diacritice, pentru a evita ceva confuzii se poate folosi sh si tz ... pana la urma nu suntem la Academia Romana...!

intr-adevar e penibila folosirea de termeni fara a le cunoste sensul... doar de dragul de-a arata ceva ... ceva ce oricum nu exista!
alfheim
Postat pe 8 August 2011 17:07
De la: alfheim, la data 2011-08-08 17:07:17da' te-ai infierbantat rau 6962!
sau n-ai vazut ca sunt unii care neavand nimic de spus se leaga de limba in care scrie unul sau altul?

ca alta idee ... pe net neavand diacritice, pentru a evita ceva confuzii se poate folosi sh si tz ... pana la urma nu suntem la Academia Romana...!

intr-adevar e penibila folosirea de termeni fara a le cunoste sensul... doar de dragul de-a arata ceva ... ceva ce oricum nu exista!


Multam de lamurire...imi era si frica sa scriu ceva acilea, ca intri in gura acestor, femei super-educate, intelepte, pline de sfaturi si virtutii...
garbo216962
Postat pe 8 August 2011 17:16
De la: garbo216962, la data 2011-08-08 17:16:36
De la: alfheim, la data 2011-08-08 17:07:17da' te-ai infierbantat rau 6962!
sau n-ai vazut ca sunt unii care neavand nimic de spus se leaga de limba in care scrie unul sau altul?

ca alta idee ... pe net neavand diacritice, pentru a evita ceva confuzii se poate folosi sh si tz ... pana la urma nu suntem la Academia Romana...!

intr-adevar e penibila folosirea de termeni fara a le cunoste sensul... doar de dragul de-a arata ceva ... ceva ce oricum nu exista!


Multam de lamurire...imi era si frica sa scriu ceva acilea, ca intri in gura acestor, femei super-educate, intelepte, pline de sfaturi si virtutii...


Mai bine sa mergem acolo la partea ai cu sex sa vedem cine ii pe acolo si cum le place....la aia ma pricep mai bine...."Vino Leano sa iti arat eu cit te iubesc"..
garbo216962
Postat pe 8 August 2011 17:19
962...si aici sex cauti?...mai 'nainte te-ai legat de un 69!
pasarea malai viseaza!


si inca ceva....cainele care latra nu musca....sau nu poate....
Axl_22
Postat pe 8 August 2011 17:25
De la: Axl_22, la data 2011-08-08 17:25:31962...si aici sex cauti?...mai 'nainte te-ai legat de un 69!
pasarea malai viseaza!


si inca ceva....cainele care latra nu musca....sau nu poate....


Nu caut sex pe net, ca nu stiu cum sa face sex pe net sau la telefon, eu munai ma" documentez" acilea si eu sa nu mor prost, sint aici pentru a vedea si eu ce vor femeile astea moderne si atit...."cainele care latra nu musca" nu pe oricene ce crei sa turbeze? dar si cind musca te sfisie ....
garbo216962
Postat pe 8 August 2011 17:39
Te documentezi sau analizezi ce scrie fiecare in parte!!?
constance
Postat pe 8 August 2011 18:02
De la: constance, la data 2011-08-08 18:02:47Te documentezi sau analizezi ce scrie fiecare in parte!!?


Ma doumentez ..de ce ai scis ceva si nu am luat de seama, io abia acum am inceput sa umblu pe aici pe net, ajung si la tine n=ai grija.

Ma minunez ca cineca are indrazeala sa vorbeasca asa de femeile noastre...eu citesc mai incet ca de...vreau pricep ce spuneti voi aci....femeile noaste sint destepe, educate , cele mai frumoase, cele mai vopsite, decorate si impopotonate...si cind merg la piata isi pun masca pe fata , margele la git si incaltari cu tocuri... si cind ajung acasa cu 10 sacose de plastic pline cu de-ale guri ne mai scriu si poezii .....sintem cei mai norocosi de pe planeta.......si daca la strainezi le place de ele si vrea sa le plateasca traba lor...atita timp cit noua ne da pe gratis...nu ma deranjeaza...ca de se pare ca noi barbati de acilea sintem cei mai buni si facem 'ORICE" sind mergem in strainataturi sa le tinem acasa ca sa nu ni le " FURE" altii. Am inteles bine?
garbo216962
Postat pe 8 August 2011 18:26
mda
michelle_
Postat pe 8 August 2011 18:39
De la: garbo162658, la data 2011-08-07 03:38:53Incerc dar nu ma pot abtine sa nu-ti raspund...Cine sint acesti oameni care au furat,in afara de faptul ca sint romani,cine sint ei???Niste oameni ,pur si simplu...Atunci ce sa mai spunem de ceea ce au facut niste oameni cu nume si renume,cum ar fi marele guvernator al Californiei,cum ar fi marele director de la FMI si exemplele ar putea continua .Eu nu o fac acum pe avocatul diavolului dar ma doare ca vad romani care vorbesc de concetatenii lor de parca si-ar uri propria tara,hai sa mai vedem si pe ceilalti-caci sint destui- care se comporta de parca ar fi numai ei pe lume...dar daca celelalte natii vad ca noi ,romanii,vorbim de rau pe romani,atunci de ce nu ar face-o si ei si uite asa si numai asa ni se duce vestea.
Ce ar fi cand aflam ca cineva- oricare ,dar nu roman-a facut o fapta deosebit de rea sa o trambitam mult,dar mult ,sa se auda -n lung si-n lat...Voi nu vedeti cum celelalte natii isi acopera "gunoaiele"?Apropos ce se mai aude de cazul acela in care o romanca a fost omorata in Italia in statia de metrou,sau ce se aude alte si alte cazuri cand romanii sint victime ???Nimic...tacere...Luati aminte deci...sau luptati ca sa se faca la fel de auziti si strainii hoti,criminali etc...


.Luati aminte deci...sau luptati ca sa se faca la fel de auziti si strainii hoti,criminali etc...[/quote] batuta in cap mai esti fato!!!
garbo216962
Postat pe 8 August 2011 19:53
Sa ma calce Titanicu` daca am rabdare la ora asta sa scriu "gramaticeste " si cu exprimari politicoase si ...asa mai departe.Poi,mai roramona....Nici nu am avut rabdare sa citesc raspunsurile care le-ai primit!
Uite raspunsul meu,pana nu ametesc de tot cat imi trag pumni in cap.
De la moartea lui Decebal,cand au dus din Dacia peste 160.000 de tone de aur.si de 10 ori mai mult argint,Tara noastra a fost furata si jefuita non-stop!!!!!
Valuri migratoare,vreo 45,turci,tatari,care ne-au luat si copiii sai faca ieniceri si femeile sa le duca sclave sexuale in haremuri,ne-au furat austro-ungari si rusi...si-au rupt bucati din tara noastra.Pana si americani(Ribentrop-Molotov) prin pactele lor ne-au furat.In toate tratatele si aliantele in care am fost implicati noi am fost ...perdanti.
Mama lor de nehaliti...Acum umbla romanasii prin lume,si nu fac altceva decat sa aduca in Tara tot ce pot din ce ni s-a furat! Sa le fure si ...bili de sub fund,si closca de pe oua ,daca pot!!!!
Na..m-am racorit.:)
Scuze tuturor:(
Ariesh
Postat pe 9 August 2011 00:59
Luna_in_capricorn
Postat pe 9 August 2011 20:56
petitlady
Postat pe 9 August 2011 21:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
isa_mikaa 11 De la: garbo167167 10 Ianuarie 2013 22:27
Singuratatea din...mijlocul familiei..!! 80 De la: garbo171675 10 Ianuarie 2013 22:09
cistiga banii de acasa 1 De la: dari_anca 28 Februarie 2011 21:34
ce ziare sau reviste mai cititi? 50 De la: garbo_19362 22 Noiembrie 2013 19:11
DECE TOTI NEGHIOBII DIN VEST SPUN CA ROMNII SUNT UN POPOR FARA IDENTITATE ? 114 De la: VOIAJOR 28 Iunie 2012 12:10
Setari Cookie-uri