Un job a la Roumanie...

inseamna ca nu ti s-au citit alea care trebuie...sa nu cumva sa dai piept cu realitatea prea devreme...si sa te simti vulnerabila si nefericita....inca din frageda pruncie...ai avut vreme destula si pentru asta....
talcul este pe la "invatatura" asa, ca un foarte mic indiciu...

si nu sunt deloc... plictisita...in copilaria mea timpurie, citeam singura....
iar daca m-ai fi inteles...nu ai fi aberat in continuare.
in opinia mea, ai cam sarit perioada sensibila...pentru a-ti insusi aceste "banalitati"
dor72
Postat pe 27 Iunie 2011 19:39
Chistruiato, eu zic sa recitesti povestile din copilarie dar sa o faci cu gindul la ce scrie in carte nu la cai verzi pe pereti.Fiecare basm are o morala pentru o minte care poate intelege.
Chiar si cartile ale ieftine care le citesti matale au o morala, ceva in genul: nu mai pierde timpul cu noi ca timpul e pretios si nu se poate recupera.
Ciresica
Postat pe 28 Iunie 2011 21:52
Mai , fir-ar sa fie, nu te-ai intrebat deloc cum de ti s-a oferit aceasta slujba lejera?Ai doar 25 de ani , se stie ca turcilor le plac fetele tinere( esti obligata sa le faci si companie), iar noi, cele mai in virsta decit tine, ne aducem aminte ca dupa revolutie, f. multe tinere( chiar minore) dispareau pt. ca erau vindute..turcilor, sau chiar plecau ele de buna voie si se intorceau dupa luni de zile cu "semne adinci". Probabil in mintea ta sunt deja citeva intrebari fara raspuns, de asta ai si scris aici.
marianamirela
Postat pe 30 Iunie 2011 23:42
In alte tari, nimanui nu-i vine n cap, daca a fost invitat de patron, sa spuna ca nu stie daca poate veni singur(a) ! Astea sunt fite, sau lipsa de bun simt si de buna crestere ! Este doar o lipsa de "savoir vivre" (traducere literala : "sa stii cum sa traiesti", traducere libera : sa stii cum sa te comporti n societate).
Data viitoare nu-i va mai veni sa faca mofturi de genul asta. O petrecere la patroni, e tot "munca", adica tine de job si nu de viata privata. (Am lucrat ani de zile n strainatate).
In concluzie : ai grija sa n-o zbrcesti, daca ai norocul sa ai un job placut ! Bafta !
garbo212603
Postat pe 5 Iulie 2011 22:54
scz,am avut patron turc si din cite stiu eu ,ei sint familisti convinsi.nu cred ca si-ar invita si nevasta si "viitoarea lui prada" la aniversarea fiului.de asta sa fii sigura k nu se pupa ceea ce spui tu.familia pt ei e pe primul plan si nu ar risca sa se agraveze situatia familiara pentru.....mai stiu eu ce.
alexya198305
Postat pe 13 Iulie 2011 09:26
situatia familiara ( ca in cazul de fata, nu)...dar situatia familiala?
dor72
Postat pe 13 Iulie 2011 09:28
si nu cred k ar avea atata timp sa butoneze la pc dak ar avea asemenea patron
alexya198305
Postat pe 13 Iulie 2011 09:32
scz dak am zis cv nelalocul lui,nu am de gind sa supar pe cnv,sa ma trezesc cu tot haremu pe cap.si apropo,nu e ramadam la ei???eu stiam k nu se fac chiefuri si pacate dak pot sa le zic asa in postu lor.ai grija k ...................e pacat ce bagi in gura in post.se asteapta pina dupa apus pe furis...
alexya198305
Postat pe 13 Iulie 2011 09:39
da, ai spus ``cv nelalocul lui``. familiar nu-i totuna cu familial. confunzi termenii! dar nu-i pb, se invata!
esme
Postat pe 13 Iulie 2011 09:44
nelalocul lui este tocmai termenu' asta, "familiar"...
in rest, nu are nimeni pretentia la scuze...
dor72
Postat pe 13 Iulie 2011 10:10
De la: marianamirela, la data 2011-06-30 23:42:39Mai , fir-ar sa fie, nu te-ai intrebat deloc cum de ti s-a oferit aceasta slujba lejera?Ai doar 25 de ani , se stie ca turcilor le plac fetele tinere( esti obligata sa le faci si companie), iar noi, cele mai in virsta decit tine, ne aducem aminte ca dupa revolutie, f. multe tinere( chiar minore) dispareau pt. ca erau vindute..turcilor, sau chiar plecau ele de buna voie si se intorceau dupa luni de zile cu "semne adinci". Probabil in mintea ta sunt deja citeva intrebari fara raspuns, de asta ai si scris aici.



Ei, ce crezi??! Mi-am dat demisia de acum 2 saptamani Si am apucat sa-mi iau banii ...Panarame de oameni turcii astia...bine, nici romanii nu sunt grozavi, da' macar sunt de-ai nostri!
Am stiut de la inceput ce vrea...am acceptat crezand ca pot invata ceva in firma si ca as putea face fata unor avansuri (in sensul ca le-as refuza).
Of, din nou in cautarea unui loc de munca...:(
garbo106156
Postat pe 31 Iulie 2011 14:19
De la: alexya198305, la data 2011-07-13 09:39:08scz dak am zis cv nelalocul lui,nu am de gind sa supar pe cnv,sa ma trezesc cu tot haremu pe cap.si apropo,nu e ramadam la ei???eu stiam k nu se fac chiefuri si pacate dak pot sa le zic asa in postu lor.ai grija k ...................e pacat ce bagi in gura in post.se asteapta pina dupa apus pe furis...


In tara lor, majoritatea respecta postul, cand ajung in Romania isi fac de cap!
garbo106156
Postat pe 31 Iulie 2011 14:27
De la: garbo212603, la data 2011-07-05 22:54:16In alte tari, nimanui nu-i vine n cap, daca a fost invitat de patron, sa spuna ca nu stie daca poate veni singur(a) ! Astea sunt fite, sau lipsa de bun simt si de buna crestere ! Este doar o lipsa de "savoir vivre" (traducere literala : "sa stii cum sa traiesti", traducere libera : sa stii cum sa te comporti n societate).
Data viitoare nu-i va mai veni sa faca mofturi de genul asta. O petrecere la patroni, e tot "munca", adica tine de job si nu de viata privata. (Am lucrat ani de zile n strainatate).
In concluzie : ai grija sa n-o zbrcesti, daca ai norocul sa ai un job placut ! Bafta !


Ok, nu e frumos sa refuzi o invitatie, nici sa spui ca vrei sa vii cu iubitul in conditiile in care sunt invitati doar angajatii firmei, dar nici invitatiile sa aiba loc saptamanal. Cand mi s-a spus ca trebuie sa-mi insotesc seful cam peste tot, mi-am imaginat intalniri de afaceri, nu sa dansez in club langa el!!!
garbo106156
Postat pe 31 Iulie 2011 14:40
De la: alexya198305, la data 2011-07-13 09:26:28scz,am avut patron turc si din cite stiu eu ,ei sint familisti convinsi.nu cred ca si-ar invita si nevasta si "viitoarea lui prada" la aniversarea fiului.de asta sa fii sigura k nu se pupa ceea ce spui tu.familia pt ei e pe primul plan si nu ar risca sa se agraveze situatia familiara pentru.....mai stiu eu ce.


Si cine a zis ca si-a chemat nevasta??! E divortat!!
garbo106156
Postat pe 31 Iulie 2011 14:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
E normal sa apara o astfel de durere? 2 De la: garbo_414701 20 Martie 2016 11:47
DE CE BARBATII DIVORTEAZA? VOI CE PARERE AVETI? 703 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 08:54
Cum scapi de inhibitii? 10 De la: quasaria 3 Aprilie 2010 19:31
sex 34 De la: Axl_22 11 Decembrie 2011 15:02
Mi-am impins barbatu in bratele alteia...ce fac acum 572 De la: anisoaraf 25 Martie 2010 14:06
Setari Cookie-uri