Barbatul care nu iese din casa

poate e gay sau nu are chef de o relatie... sau sta ca drogalau' pe calculator ......o explicatie din astea tre' sa fie
garbo_ALEX
Postat pe 5 Iunie 2011 17:20
cam naspa situatia,sincer cam asa eram si eu,dak nu aveam bani nu ieseam din casa,da imi placea s ma plimb,mai ales cu rolele sau bicicleta,d multe ori prietenul meu imi facea figuri k nu vrea s iese la plimbare,si ma rugam d el,k nah,cum s stea in casa si eu s iei afara,si intr-un final ieseam fara el,mergeam cu o prietena de a mea si ne plimbam,pana ne saturam,si stii cum e dragostea asta tine,tine,pana la un moment dat,pana realizezi k si tu esti om,nu poti sta toata viata rugand-ul ,implorand-ul,trebuie si tu s simti ca traiesti,sa-ti inveselesti sufletul,cu o plimbare,cu descoperirea locurilor noi.eu nu mai sunt,cu baiatul d care ma rugam s iesim,cu actualul logodnic,am chef s ies,chiar daca nu am bani,imi place s vad cat mai multe locuri noi,s admir natura.Depinde si de om,de persoana cu care esti,te poti schimba si tu si el.Zii ca daca continua asa,mult timp,nu veti mai fi impreuna,k nu ai sa stai toata viata cu el,si stii cum e,cand tii la cineva,faci orice s nu il pierzi,cum faci si tu acum,te chinui cu el,te rogi ca sa iesiti undeva,si de asta esti ink cu el pt k il iubesti,vezi el ar face acelasi lucru pe tine?
elena_lenu
Postat pe 5 Iunie 2011 17:20
mai alfi, pai fata a zis clar ca incearca sa vorbeasca cu el, si el nimic! lemn-tanase! sta cu ochii beliti in monitor!
eu raman la parerea mea: concurenta e neloiala. tipul pur si simplu nu o "vede", intelegi? cand iubesti pe cineva, vrei sa faci diverse cu acea persoana, nu sa gadili mouse-ul...
depinde de ea daca accepta situatia sau nu...
michelle_
Postat pe 5 Iunie 2011 17:22
tu michelle_ vorbesti doar ca sa te afli-n vorba. Normal ca am interpretat lucrurile intr-o maniera personala si e si motivul pentru care spun ca mugure_alb n-ar trebui sa caute un raspuns pe un forum. La fel interpreteaza toti si fiecare se identifica cu cate ceva.

Sfatul meu e sa discute cu parenerul ei si sa-si rezolve problemele impreuna. Asa este mai corect si fata de el.
garbo199199
Postat pe 5 Iunie 2011 17:24
pai nene, cum vorbesc ca sa ma aflu in vorba cand mata recunosti acum ca ti-ai expus experienta TA ? adica i-ai atribuit ei, ceea ce ai trait tu.
aici ne putem expune experienta personala spunand clar ca e experienta noastra. dar nu le putem atribui altora ceea ce am trait noi. acum intelegi?

si...am o veste pentru tine! pe forumul asta se discuta multe chestii. dar atata timp cat nu iti bestelesti partenerul de viata, mi se pare ok sa spui ce ai de spus. iar mugur alb nu a vorbit urat despre prietenul ei a spus doar ca au o problema.
anyway...mi se pare ca nici tu nu ai vorbit in termeni prea frumosi despre fosta ta partenera...au contraire...ai folosit termeni destul de denigratori. so...mai usor cu pianul pe scari, copilas...
michelle_
Postat pe 5 Iunie 2011 17:36
io crez ca cineva are bucruii la tineeeeee!!!
so what
bucurare placuta!!!
alfheim
Postat pe 5 Iunie 2011 17:40
buna
e ptr prima data cand postez un mesaj dar m a amuzat tare subiectul
si sa ti zic si de ce ptr ca ptr cateva saptamani am avut si eu parte de un specimen asa
nu e vb de bani , ci de un egoism atroce pe care il are omul
si daca crezi ca se va schimba faci o mare greseala
ai doua variante : ori il accepti asa ori il lasi
sa ai o zi faina
eli26
Postat pe 5 Iunie 2011 17:46
ha? la mine? cin' sa aiba la mine, maica, cu fata de 27 de ani? is batrana, pacatele mele...
michelle_
Postat pe 5 Iunie 2011 17:47
Am vorbit despre fost partenera, nu despre actuala; e o diferenta. Intre noi treburile s-au incheiat.

Dupa cum am citit pana acum fiecare s-a redus la experienta proprie si asa se intampla in general, fiecare se relationeaza intr-o maniera personala. E si normal ca femeile sa solidarizeze intre ele si sa anlizeze problema diferit iar barbatii sa vada lucrurile altfel. Tocami aici e cheia, sa reuseasca sa gaseasca o solutie impreuna.

In plus mugure_alb a primit un raspuns de la partenerul ei, i-a spus ca nu au bani si vor iesi cand vor avea. Nu e greu de dedus ca probabil mugure_alb este este mai pretentioasa ... in schimb nu este exclus sa gresesc si eu.
garbo199199
Postat pe 5 Iunie 2011 18:00
ehe mi_... tineretul din ziua de azi ...
dar ma abtzin din dezvoltarea vorbirii

@eli doar doua variante?
ia mai sapa, ca sunt curios rau de tot si precis is mai multe variante! succes cu postarile!
alfheim
Postat pe 5 Iunie 2011 18:06
99, asculta sfatul unei femei care are copil mai mare decat tine: ca e fosta sau actuala, nu denigrezi niciodata!!! chestie de onoare, ma-ntelegi?

si ce sa rezolve impreuna, daca tipul e intepenit intr-un punct mort si nu vrea sa se clinteasca de acolo? rezolvarea presupune comunicare, iar comunicarea nu trebuie sa fie unilaterala.
si nici nu cred ca te ruinezi daca te plimbi intr-un parc sau arunci 300 de mii intr-un bar pe doua ginuri, parerea mea...
in afara de asta, mi se pare normal sa vrei sa faci chestii cu persoana cu care traiesti, nu singur...nu el cu ochii beliti in monitor, si ea la mall cu fetele...ca pana la urma asta e ideea de cuplu, nu?

alfi, ce bombani tu acolo de tineret, ha? lasa mami, ca nu toti is setati pe manele si pe botic lucrat la sala...
michelle_
Postat pe 5 Iunie 2011 18:25
Am avut si eu un iubit care se comporta la fel, doar ca el chiar avea o problema, dependenta de calculator si jocuri. Din pacate sau poate din fericire, pentru ca in momentul de fata imi este mult mai bine , ne-am despartit din acest motiv. Dupa ani, luni, in care m-am rugat de el sa iesim , sa exploram , sa ne bucuram de viata , am inceput sa ies cu prietenele bune si sa-mi realizez ca el prefera sa stea la calculator decat sa fie cu mine. Asa am realizat si eu ca imi este mai bine fara el si l-am lasat cu calculatorul.
Crede-ma am incercat in nenumarate randuri dar nu am reusit , si el avea aceleasi scuze, nu am bani, nu am chef...nu...nu..nu.
Nicoleta5
Postat pe 5 Iunie 2011 18:47
mugurel,daca imi spui ca este si varsator,atunci am gasit si eu explicatia caci cunosc si eu o astfel de persoana,un bun amic
fernanda39
Postat pe 5 Iunie 2011 18:59
daaaaa...fix ca e varsator e indragostit de comp...
michelle_
Postat pe 5 Iunie 2011 19:09
Parerea mea este ca mugure_alb exagereaza, iar daca nu ea atunci noi cei de pe forum. Sunt cuvintele ei cand spune: 'Imi pare rau ca subtem atat de diferiti din punctul asta de vedere, pt ca in rest ne intelegem f bine si tin f mult la el.'. Probabil ca nici nu s-a asteptat ea la reactii asa de categorice sau vehemente atunci cand a cerut sfatul.
Cat despre denigrare michelle_, ce am spus eu nu este atat de blamabil ca si faptul ca te plangi de partenerul tau de viata in public. Este al ei si cu el sa rezolve nu cu noi.

Oricum, dupa cum am spus ... nu cred ca situatia lor este atat de neagra si fara de iesire dupa cum am exagerat-o noi si sunt perfect de acord, viata de cuplu implica doi si activitate in doi si de aceea insist ca rezolvarea lor este comunicarea si mai mult curaj din partea lui mugurel_alb sa-l abordeze iar daca problema banilor e o problema reala pentru ei atunci sa fie matura si sa inteleaga (ea spune ca: 'E drept ca are si mai multe probleme acum, dar nu reusesc sa-l scot din starea asta deloc.').

Oare n-ar trebui sa fii tu mai matura mugurel_alb?
garbo199199
Postat pe 5 Iunie 2011 19:16
De la: mugure_alb, la data 2011-05-30 01:23:51Buna seara,
Nu-mi pun o intrebare retorica referitoare la tipologia asta de barbat, ci o intrebare cat se poate de practica pentru ca propriul meu prieten face parte din categoria asta, din pacate
Sa rezum: nu iesim mai deloc nicaieri si atunci cand iesim trebuie sa trag de el cu arcanu, sa ma rog cu 12 ore inainte, sa il astept ore in sir sa se pregateasca etc. Anul asta nu stiu daca am iesit o singura data intr-un club, iar de baut ceva intr-un bar cred ca maxim de 3 ori.

Si nu vorbesc numai de iesiri care implica cheltuiala, chiar si pt o simpla plimbare trebuie sa ma rog, sa implor. El pretexteaza ca are de lucru, ca nu are bani, ca nu are chef, ca nu are timp. In realitate are timp dar prefera sa stea cu capul in calculator decat sa iasa cu mine. Iar cand iese totusi se plange ca pierde timpul, ca ar putea face ceva util in loc sa se plimbe degeaba.

Nu stiu ce sa mai fac, am obosit sa trag de el pt cate o jumatate de ora petrecute in alta parte decat in casa. imi zice ca atunci cand va avea bani va avea chef sa iasa, dar eu nu cred asa ceva. Cui nu ii place sa se plimbe, sa descopere locuri noi, sa vada lumea inseamna ca nu ii va placea niciodata.

Imi pare rau ca subtem atat de diferiti din punctul asta de vedere, pt ca in rest ne intelegem f bine si tin f mult la el. Voi credeti ca mai e vreo sansa sa se schimbe?
PS zilele astea m-a socat cand mi-a zis ca decat sa mearga sa vada un oras nou mai bine il vede pe google earth
Sincer ,la fel se intampla si la noi,decat ca un pic invers,in sensul ca lui ii place sa iasa din casa,sa calatoreasca si sa se miste non stop,iar eu ma simt cel mai in largul meu acasa,unde nu ma plictisesc niciodata.
garbo175671
Postat pe 5 Iunie 2011 19:19
99, eu nu prea vorbesc din avion, maicuta...am avut un caz real in familie, si inca unul foarte apropiat, hehehe...prietenii stiu ce zic eu acum
tot asa, fixat pe comp, si care statea 20 din 24 cu ochii in monitor. rezultatul a fost ca s-a anulat o nunta cu 3 saptamai inainte. si crede-ma, nici macar asta nu l-a dezmeticit, hehehe...
michelle_
Postat pe 5 Iunie 2011 19:28
Cu o situatie asemanatoare ma confrunt si eu din pacate.. doar ca noi suntem casatoriti de vreo 6 ani.. si se discuta mai greu de "lasa-l" ! Avem si 2 fetite impreuna..deci nici vorba!! Ceva sfaturi!!! De la cineva in masura- care a mai trecut prin asta!!!
Omul nu iese din casa cu saptamanile daca nu il scot eu!!! Si atunci-la fel..preludii de ore in sir.. sau si mai rau-ma refuza direct!!!
Ce d-zeu sa le facem fetelor oamenilor astora!??! E adevarat ca sunt egoisti- dar daca incerci sa le explici... e jale!! Alta modalitate mai "docila"- ceva gen vreo "ruta ocolitoare" exista??
E cineva in masura sa ajute cu vreun sfat,parere??
gyulia25
Postat pe 5 Iunie 2011 19:34
Poate ma ajuta Michelle..
gyulia25
Postat pe 5 Iunie 2011 19:35
sorry...eu nu am decat solutii radicale...
michelle_
Postat pe 5 Iunie 2011 19:37
Adica doar tai si spanzuri!!! hehehe! Prea pragmatica totusi..zic eu!!! Merci oricum!! Pup.
gyulia25
Postat pe 5 Iunie 2011 19:42
nu stiu ce naiba sa zic, mami...e greu de dat sfaturi, sunt multe nuante...
oricum, parerea mea e ca e o boala, o dependenta. primul pas ar fi ca el sa recunoasca ca are o problema. de acolo...se poate rezolva...
michelle_
Postat pe 5 Iunie 2011 19:47
se sc himba el,n-ai grija, dar intr-o alta viata,acum multumeste-te cu el asa sau renunta.El e intr-o alta dimensiune.....
garbo106329
Postat pe 5 Iunie 2011 19:49
Da,e adevarat.. Sunt multe conotatii la mijloc.. fiecare cu ramurelele sale.. De la caz la caz difera cate ceva.. So.e clar ca nu exista vreo "aspirina" care sa le vindece pe toate!
gyulia25
Postat pe 5 Iunie 2011 19:50
nope! nu exista retete de viata...
michelle_
Postat pe 5 Iunie 2011 19:51
Poate ca are pe altcineva , sau asa era el inainte sa te cunoasca . Acum nu are rost sa se mai prefaca : tu esti a lui , rutina , pretentiile tale mereu aceleasi .... . Incearca ceva nou , schimba ceva in viata voastra actuala , trage un semnal de alarma pe care sa-l vada , sa-l simta , sa-l palpeze !
. Fii sincera cu tine , incearca sa afli ce vrei , de fapt ?. Ai primit unele ,,sfaturi " pe aici , dar le-ai cam luat in ras. Cred ca a fost un moment critic pentru tine , ai pus mana pe tastatura si te=ai descarcat putin , asa-i ? . Acum ai revenit la viata ta , in care nu exista nici o prblema reala , si , la urma urmei , ce stiu toti acesti straini despre relatia ta , nu-i asa ?!.
can
Postat pe 5 Iunie 2011 20:39
Buna seara,banuiesc ca vrei o parere ,un raspuns la aceasta problema care te framinta si careia nu i gasesti o rezolvare.Dar este foarte simplu,baiatul a fost sincer,nu poate merge la plimbare fara bani,are perfecta dreptate..Cum te ai simti sa te plimbi cu el citeva ore prin parc,de exemplu,de cite ori ai tu chef sau aproape in fiecare zi si sa va intoarce ti acasa ca doi pensionari care si au facut plimbarea de dezmortire,te ai gindit?Incearca sa vezi si aspectul asta,cred ca el vrea mult mai mult iar daca nu poate mai asteapta,daca in celelalte privinte va intelegeti perfect,atunci poate prefera linistea din casa,acum.Mai ai rabdare,succes..
garbo102323
Postat pe 5 Iunie 2011 20:43
o plimbare in parc de mana cu persoana iubita nu inseamna "plimbarea de dezmortire a pensionarilor". daca nu vezi diferenta imi pare rau pentru tine garbo 323 .
cricat
Postat pe 5 Iunie 2011 20:56
cri, cand reduci totul la afurisitii de bani, si nu gasesti nicio dulceata sa stai pe o banca si sa te joci cu catelusi care zburda pe acolo, si sa mangai un copilas pe crestetul capului, intr-un afurisit de parc, eu zic ca esti mai batran decat un pensionar
michelle_
Postat pe 5 Iunie 2011 21:02
cati ani aveti fiecare?
vierme
Postat pe 5 Iunie 2011 21:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
TUTUNUL... CUM SA RENUNTAM ??? 49 De la: jognysc 20 Mai 2010 15:34
sa il iert sau nu..am gresit la subiect:D 4 De la: si_totusi 9 Iunie 2009 16:27
Doresc un sfat ..o solutie.. 16 De la: Diana_DM 20 Martie 2014 17:51
ce ati face voi?!! 9 De la: hot_coffee 24 Mai 2010 15:18
Ce sa cred? 9 De la: flori_de_primavara 31 August 2015 20:24
Setari Cookie-uri