Barbatul care nu iese din casa

Din pacate, in zilele noastre 'inselat' nu mai inseamna doar ceea ce insemna acum 10-15 ani. Este clar ca acum cea mai periculoasa oponenta/concurenta a unei femei nu mai este o alta femeie, ci calculatorul. Este de necontestat. A devenit un fenomen si ar fi interesant sa se faca un sondaj, sa vedem cate cupluri din 10, dar ce zic eu?, din 5 se confrunta cu aceasta problema. Raspunsul nu cred ca ne va bucura. Chiar daca Fat-Frumos nu te inseala neaparat pe mess cu alta Cosanzeana, faptul ca te ignora si nu se implica in viata ta asa cum ti-ai dori si cum ti-a dat de inteles ca va fi la inceputul relatiei este tot un fel de inselaciune. Stie toata lumea ca o femeie care ramane intr-o relatie vrea atentie - pe toate planurile. Mugure-alb nu se mai simte ok in aceasta relatie, de aceea si vrea sa il schimbe pe 'dansul', sa se comporte ca ea, cum i-ar placea ei, cum ar face-o pe ea sa se simta bine/apreciata/implinita etc. Cei care au sfatuit-o sa iasa cu prietenii si prietenele, fara el, au facut bine, insa sunt sigura ca, si daca ar face-o, nu se va simti in largul ei, nu se va distra, pentru ca-si va dori tot timpul ca EL sa fie langa ea, sa rada cu el, nu cu prietenele, sa glumeasca cu el, nu cu prietenele, sa vada un film si sa rontaie la floricele cu el, nu cu prietenele. Pentru ca ea e indragostita inca, iar el ... nu-s asa sigura. Na, am spus-o!
garbo188489
Postat pe 5 Iunie 2011 11:11
De la: mugure_alb, la data 2011-05-30 22:21:39ce e mai comic e ca ma pasioneaza si pe mine, e un fimulet pe care il face el si mi se pare amuzant. Dar de-acu intrece limita.


Daca spui ca te pasioneaza si pe tine, e clar ca deja traiesti prin el, pentru el, cu el (mai putin, ce-i drept ). Atentie! Chiar, daca n-ar exista el cu pasiunile lui, pe tine ce te-ar pasiona?
garbo188489
Postat pe 5 Iunie 2011 11:14
Uite mai, astia mai mici le zic mai pe scurt si mai bine! Bravo! Sper sa inteleaga si mugure-alb, mai ales ultima parte.
garbo188489
Postat pe 5 Iunie 2011 11:30
De la: garbo188489, la data 2011-06-05 11:30:43Uite mai, astia mai mici le zic mai pe scurt si mai bine! Bravo! Sper sa inteleaga si mugure-alb, mai ales ultima parte.
n-am apasat pe ce trebuia - asta era raspuns pt Alex.
garbo188489
Postat pe 5 Iunie 2011 11:33
poate are pe cineva in lumea virtuala....poate nu lucreaza numai la acel film.....poate iti spune tie asta...sunt atatea saituri de socialzare,spre exemplu un sait de video chat.....urmareste-l discret si poate descoperi ceva
garbo057631
Postat pe 5 Iunie 2011 11:36
te intreb concret ce te face pe tine fericita in relatia asta?

este foarte bun la pat, sexul este extraordinar?
are o situatie materiala buna, care o compenseaza pe-a ta?
stai la el si zici mersi ca ai scapat de-ai tai de-acasa? sau are super casa si tu stateai la bloc pe undeva...
are o pozitie sociala buna si in felul asta te ridica si pe tine? macar pentru ca are facultate si tu nu ai, de exemplu
stai cu el pentru ca da bine sa ai si tu pe cineva decat sa fii singura? sau macar pana gasesti pe altul
arata super bine fata de tine? si asa te dai si tu rotunda in putinele dati cand iesiti?
nu-mi raspunde mie si nu te simti ofuscata, raspundeti tie si fa-ti 2 coloane cu minus si plus...pe ce coloana se-aduna mai multe?
repet, nu-mi raspunde mie, e viata ta nu a mea....
garbo029140
Postat pe 5 Iunie 2011 11:36
daca-ti spui ca traiesti pentru si prin pasiunile lui, pe mine m-ai pierdut...
adica, tu unde mai esti pana la urma?
garbo029140
Postat pe 5 Iunie 2011 11:38
draga...140, te-ai pierdut...in presupuneri.

si mai terminati cu coloanele alea. cursuri de dezvoltare personala?
of,of,of
Eugenia69
Postat pe 5 Iunie 2011 11:52
cel mai bun sfat lasa-l
garbo102124
Postat pe 5 Iunie 2011 13:38
si eu am cam aceeasi problema...si nu e placut deloc.tot asa nu am iesit niocioadat nici macar la un film sau la o plimbare in parc si am av destula rabdare 8 luni de zile ne am vazut numai la el sau la mn.nu e deloc cool asa chiar te indispune .si akum am luat decizia sa nu mai fim impreuna desi nu era neaparat asta singurul motiv pt care ne am despartit dar a contat
garbo053213
Postat pe 5 Iunie 2011 13:39
Pleaca tu singura de-acum incolo.Si se va tine dupa tine.Doar n-o sa te lase sa te plimbi singura.
Daca te consoleaza,sa stii ca mai sunt astfel de oameni.Eu zic ca e o forma ascunsa de depresie.Care e problema lui,de fapt? Are ceva,de undeva ii vine nefericirea.Daca tii la el,cauta sa vezi in profunzime lucrurile si nu -l mai lua ca pe un simplu refuz de a iesi la plimbare.
nelutza_darjan
Postat pe 5 Iunie 2011 13:41

PS zilele astea m-a socat cand mi-a zis ca decat sa mearga sa vada un oras nou mai bine il vede pe google earth [/quote]

hmm daca ti-a zis asa atunci ori e dependent de calculator ori e lenes.si chiar oare are un loc de munca? iesi tu cu o prietena fara sa-l chemi si daca e indiferent atunci ar trebui sa te intrebi ca oare si el tine la tine sau doar tu tii la el?
rheiush
Postat pe 5 Iunie 2011 14:10
Buna!!incearca cumva sa ii scoti din cap obsesia asta de a sta la calculator ca nu ii face bine si eu stau dar numai cand stiu ca sunt sigur si nu am iubita si trebuie sa ii acord cuiva atentie ,fa-o prin orice metoda cearta tot felul de discutii si daca vezi ca il atrage anumite chestii care tot le vede pe net cum ar fii ca ar vrea sa vada nu stiu ce oras sa il viziteze convinge-l sa mergeti amandoi.tu ai toata puterea de a il schimba. si sunt sigur ca poti ca din ce am citit eu te vad o fata puternica.



Salutari si Respect !!de la Leonard


p.s.:in caz daca mai ai nevoie de sfaturi sau sa ma consult cu persoane pentru a te ajuta cu ceva id-ul meu e leonard.necatu daca doresti sa luam legatura.
garbo187662
Postat pe 5 Iunie 2011 14:19
De la: mugure_alb, la data 2011-06-02 00:20:03
De la: alfheim, la data 2011-06-01 23:32:11anirica, ai tu vreo obsesie si vrei sa iau aminte? sau ai zis si tu asa?!?!?!?

golani-m-as si n-am cum
golani-m-as codrului
codrului dragutului
sus pe varful muntelui

si dupa aceasta parafraza sa iau o pauza

mugure, nu stiu unde ploua asa urat la tine, dar la mine fu soare si mumos si amu e racoarea serii cu stele sclipicioase, si cu un pahar de vin alb si demi-dulce, privesc lumea printr-o gaura (de fereastra) si-o vad c-o alta aura... nu e aura urziceanu... no, no, no, never!

aoleo alfu inchide fuga gaura aia de fereastra si nu cunva sa te uiti in afara ca se aude ca ...e periculos....vezi ca prea te golanesti, ce mama ei de treaba



nu prea va potriviti si asta ar putea sa fie un raspuns. tie iti place sa te distrezi iar el e mai inchis si nu-i place sa iasa afara. dar oricum nu e bine sa stea toata ziua in casa.trebuie sa iasa si la aer si asta n-are cum sa-i faca rau ci dimpotriva s-ar putea sa se simta mai bine facand altceva decat sa stea tot timpul la calculator. si eu am patit asa mai demult dar m-am saturat sincer, inainte mai toata ziua stateam la pc dar deja ma plictiseste stau doar vreo 2-3 ore pe zi si atunci vb pe mess cu prietenul meu care e in strainatate. nu stiu ce sa mai zic dar e clar ca nu e bine ca el sa stea tot timpul la pc si pe tine sa te neglijeze adica sa nu dea nicio importanta vointelor tale.
rheiush
Postat pe 5 Iunie 2011 14:33
nene, da' cate strategii ca sa scoti un inadaptat afara din casa!
stau si ma intreb daca el s-ar fi tras asa cu couru de pamant pentru tine...
michelle_
Postat pe 5 Iunie 2011 14:37
draga mea..nici nu ai sa il schimbi vreodata..eu asta fac de 26 de ani!!!uneori obosesc..o iau de la capat!!!sa iti mai spun ca ii este sila sa faca si dragoste uneorui desi isi doreste???deci..cam aceste lucruri te asteapta!!!asa ca fii cu bagare de seama!!!
garbo095597
Postat pe 5 Iunie 2011 14:56
mugurel ,comportamentul lui se numeste plafonare a relatiei ! Spui ca sunteti de mult timp impreuna si ca la inceput ieseati mai des. Ai doua optiuni ,ori incerci sa-i trezesti interesul din nou schimband ceva radical ,ori il lasi!
garbo108020
Postat pe 5 Iunie 2011 15:39
CAM GREU SA-L MAI SCHIMBI, INSA GANDESTE-TE BINE DACA NU CUMVA ITI PIERZI TIMPUL LANGA EL....
ANII TREC....
alynar
Postat pe 5 Iunie 2011 15:50
Da...LEGEA REALITATII Oamenii nu se schimba.Intrati in relatie cu iei asa cum sunt.Nu incercati sa-i schimbati pe ceilalti si nu asteptati sa se schimbe.CEA CE VEDETI ESTE CEA CE VETI PRIMI! Brian Tracy ...foarte adevarat ,eu sunt casatorita de 11 ani si in acest timp nu s-a schimbat nimic.. dimpotriva in momentul in care a aparut copilul am fost si mailegata de glie.Sotul meu e lafel ca atunci.ba dimpotiva toate defectele s-au mai accentuat.,partea buna e ca o data pe an mergem in concediu 5-7 zile in strainatate dar... nu ajunge.Asa ca ori iti asumi viata de chilie ori te distezi de una singura ori.... cauti pe cineva mai distactiv.Atentie de obicei asta costa...Fericirea ta e cea mai importanta!
garbo184677
Postat pe 5 Iunie 2011 15:52
Din cate am citit ce ai postat probabil el este genul de barbat mai serios, mai practic iar tu mai .. putin matura si iti doresti o viata mondena mai colorata. De asemenea am impresia ca esti genul de femeie cheltuitoare de care majoritatea barbatilor se sperie si ajung sa stranga cureaua.
Eu tot asa am avut o relatie cu o femeie mai nechibzuita cand venea vorba de cheltuieli si am avut exact atitudinea iubitului tau. Cu trecerea timpului vazand ca ea este mai mult interesata de cheltuit bani decat de investit, am cautat sa iesim cat mai putin gandindu-ma ca la fiecare iesire ea mai gasea un motiv pentru cheltuieli usoare.

Parerea mea asta este, el este un tip mai practic iar tu probabil mai .. imatura. Invata sa faci si tu bani si sa le apreciezi valoarea.

Si ca si un plus la tot ce ai spus tu aici, cred ca ar trebui sa-ti fie rusine sa vii si sa te palngi in public de cel cu care-ti imparti viata. Rezolva-ti problemele impreuna cu el, discuta impreuna cu el si cadeti la un acord. Noi ce de aici nu-ti cunostem viata si detaliile si nu vei primii decat sfaturi subiective si ne la obiect. Cum ti-a mai spus cineva, ar trebui sa apreciezi ca ai un barbat serios si nu unul pe care sa nu stii de unde sa-l culegi si sa-ti manance toti banii.
garbo199199
Postat pe 5 Iunie 2011 16:18
99, pe langa tine, sandra brown e pistol cu apa!!!
nu stiu de unde ai scos tu tot scenariu' asta cu muierea cheltuitoare si cu bietul barbatu matur care a incaput pe mana unei intretinute si tocatoare de bani

da' nah...cainele moare de drum lung si prostu' de grija altuia...
michelle_
Postat pe 5 Iunie 2011 16:43
De la: ufishor, la data 2011-05-30 10:44:40dap . il iombesteeee

mai ufishor... ce stii tu despre prietenele-barbati ,mai baiatule? dar despre prietenii femei? sunt unii care nu stiu decat sa ti-o traga ca la carte dupa care sa te mangaie pe cap de pisoias pufos shi neshtiutor ce poti sa fii :-) :-) :-) :-)
garbo056859
Postat pe 5 Iunie 2011 16:48
ma mi_ iarta-i pacatele ca e si ea mica, si pana la 26 de ani atat a putut acumula ca iesperientza, deh, vietza grea, mai ales pentru unii!
mie imi pare ca iesperientza ei a grait si inca din plin... amu e neclar, daca iesperientza de cheltuitoare sau aia de adunatoare de cheltuitor!? mare dilema!
alfheim
Postat pe 5 Iunie 2011 16:50
Termina relatia cu el, este cel mai bun sfat pe care ti-l pot da. Am trait asta 21 de ani si in final am ales sa divortez pentru ca oricum eram singura. Daca are mania calculatorului , toata viata o sa te lupti cu el ca sa fie langa tine. In prezent, prietenul tau traieste intr-o lume virtuala si o sa devina dependent de calculator , daca nu cumva este dependent de el. Calculatorul este cel mai puternic drog si foarte greu o sa se debaraseze de el. Eu am trait acest cosmar si ma felicit ca am avut puterea sa divortez dupa 21 de ani de casnicie. Nu este usor sa iei o astfel de decizie , dar in final cu asta ne alegem. Cauta pe internet simptomele unui om dependent de calculator si daca remarci ca el are asemenea simptome , lasa-l . Mult noroc.
garbo200513
Postat pe 5 Iunie 2011 16:53
859, poate ar trebui sa mai conspectezi cate ceva din poetul vanghele, ca vad ca nu s-a lipit nimic de tine

alfi, tu ce bombani acolo, pisi? cine are 26 de ani? hmmm?
michelle_
Postat pe 5 Iunie 2011 16:53
199 are 26 de ani, am vazut io la profil!
si nu dau cu bombe, mai zic si io cate ceva asa, iezistentzial
alfheim
Postat pe 5 Iunie 2011 17:05
aha, 26 de ani si e un nene plin de chibzuinta, pentru care plimbatul in parc e o chestie extrem de costisitoare...
michelle_
Postat pe 5 Iunie 2011 17:08
michelle_, dar a intrebat cineva care e parerea ta vizavi de ce am spus? ca eu unul nu-s curios. Iesti la fel de necunoscatoare cand vine vorba de viata lor privata cum eu si cum ceilalti. Asta e parerea mea si asta e opinia pe care mi-am format-o din ce ne-a povestit si totodata cu asta mi-am demonstrat si punctul de vedere: ea stie mai bine ce se intampla cu viata ei persoanala si este cea mai in masura sa se ajute.

Eu raman la idea ca, comunicarea este cheia; comunicarea cu partenerul.
garbo199199
Postat pe 5 Iunie 2011 17:08
nici eu nu-s curioasa, baietel, dar macar eu nu dezvolt sf-uri din ce NU scrie fata asta aici.
iar opinia pe cate ti-ai format-o TU este legata de experienta TA nefericita. eu zic sa mai citesti o data postul donsoarei, si ai sa vezi ca nu a scris nicaieri ca el e cel care face banii si ea vrea doar sa-i cheltuie pentru ca moare de plictiseala langa el, sechestrata in casa.
michelle_
Postat pe 5 Iunie 2011 17:15
uffffffff. 199, scuzele mele ca ti-am pus fusta, dar nu am privit atent la profil. oricum tot aia e pana una alta!
bine ca ne-ai spus si parerea ta! ca de dincolo nu prea se deducea! dar e bine c-o stim acum!

oricum asta mi s-a parut ca fiind maxima: "Rezolva-ti problemele impreuna cu el, discuta impreuna cu el si cadeti la un acord. "
ma intrebam cum ar fi sa discute impreuna, fara el! cred ca ar fi fost interesant si palpitant!

-auzi draga tu vorbesti cu sotul tau cand faci secsz?
-numai daca ma suna el!
alfheim
Postat pe 5 Iunie 2011 17:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mesajele in cuplu 28 De la: narcysa 19 Ianuarie 2011 06:30
singuratate in doi 35 De la: Cassey 9 Iulie 2009 14:40
Compatibilitate 93 De la: ciresica21 12 Septembrie 2009 17:38
voi ce ati face? 74 De la: me_reloaded 11 Octombrie 2010 16:32
SOFER DE ROMANIA RETURNEZ VOTURI 1 De la: no_identify 5 Septembrie 2010 11:09
Setari Cookie-uri