Barbatul care nu iese din casa

io as zice...ca nu esti...deloc...
dor72
Postat pe 5 Iunie 2011 21:08
da .. michelle .. oricum atunci cand ai bani nu simti parfumul florilor si cantecul pasarilor intr/.un parc... sau poate mersul nesigur si haios al unui copil de un an. Nu stiu de ce toti reduc viata la bani.
cricat
Postat pe 5 Iunie 2011 21:10
cine ? noi ? vierme
cricat
Postat pe 5 Iunie 2011 21:11
Da!!!!????Este boala incurabila. Ori are pe cineva, ori pur si simplu este stresat pt. ca nu are bani.
parerea mea,daca vrei sa tragi de el toata viata, ramai cu el. daca vrei sa traiesti, nu numai sa existi ca el, atunci cauta altul urgent. Tara este plina de barbati. Mai tarziu o sa fie tarziu, cand v-a luati, si aveti copii. Nu ai explicat ce zodii sunteti? Fugi cat mai repde, pana nu se face gadul mare,si nu o sa-l mai poti sari. Tipul iti ingradeste libertatea inconstient. pur si simplu este inchis in el, poate a avut traume psihica in viata, s-au unsoc in urma mortii a cuiva drag. ORICUM, VIATA ESTE NUMAI UNA, CARE ESTE O TRANZITIE INTRE NASTERE SI MORMANT. VIATA TREBUIE TRAITA DIN PLIN, FIECARE ZI, ESTE O FILA DIN CALENDARUL VIETII, CARE NU STIM CAT ESTE DE GROS. VIATA, CA ORICE LUCRU, ESTE PANA INTR-O ZI. CARE ESTE ZIUA????!!!!
EU NUAMI AM PRROPUS, DECIZIA ITI APARTINE.
SA AUZIM NUMAI DE BINE
alexandru_revnic_yahoo_com
Postat pe 5 Iunie 2011 21:11
fetele, un personaj din "arta conversatiei" spunea ca unii oameni conjuga viata cu verbul a fi si altii cu a avea...
so...fiecare dupa cum e definit...
michelle_
Postat pe 5 Iunie 2011 21:12
cri, me, pentru ca depindem de ei...in foarte mare masura...
nu poti pleca de manuta la plimbare, cu burta goala...si 2-3 plozi..care asteapta de la tine tot ce e mai bun..si tu te dai cu capul de pereti....
societatea actuala ne impinge spre un anume stil de viata, indarjit...o lupta continua cu tine si cu ceilalti...

eu abia 19, vierme...de cand am implinit...cine sa mai stie cati?
dor72
Postat pe 5 Iunie 2011 21:15
dor .. nu cred ca mugur alb a ajuns la faza cu copii. Si daca iesi cu toata familia intr/un parc nu inseamna saracesti. Sau daca stai la calculator tot timpul inseamna ca te imbogatesti.
cricat
Postat pe 5 Iunie 2011 21:18
nu cred, dor...ca sa te bucuri de ceva, nu ai neaparata nevoie de bani...eu asa cred
e chestie de stare interioara...
michelle_
Postat pe 5 Iunie 2011 21:19
vierme ... eu am 18 ... pe/un picior
cricat
Postat pe 5 Iunie 2011 21:19
nu credem multe lucruri...nu vorbesc despre averi...vorbesc de strictul necesar.....minimum pentru subzistenta....pe o perioada indelungata...
cand te-ai descurcat mereu....e greu sa intelegi cum e sa nu te descurci...
ideal ar fi sa traim fericiti cu totii...
am vazut cazuri sfasietoare de lupta cu viata...va asigur ca acolo nu exista ganduri de plimbare...cand esti muncit de la varste fragede...
vorbind despre mugure...nu cred ca avem destule informatii....eu am un sentiment de trunchiat si incomplet...o fi doar o parere...

me, e o stare interioara atunci cand nu ai grija banului, pentru ca il ai...plecand de aici, poti dezvolta sentimente...poti sa te rasfeti si sa iti oferi bucurii...da. e normalitate...ma rog, ar trebui sa fie..
dor72
Postat pe 5 Iunie 2011 21:25
dor .. stiu ca este greu atunci cand muncesti din frageda copilarie dar o ora pentru tine si persoana iubita trebuie sa existe , chiar daca este rara ora asta. Clipele astea iti dau forta pentru a merge mai departe.
cricat
Postat pe 5 Iunie 2011 21:30
dor, probleme avem toti, dar eu vorbeam despre altceva
lasa...ai inteles tu bine...
michelle_
Postat pe 5 Iunie 2011 21:31
am inteles...dar asa sunt eu, cu firu'n 20...

cri, pentru asta trebuie sa existe un minim de educatie, care sa te invete sa iubesti, sa comunici, sa te bucuri, sa te uiti mereu in ochii celuilalt, sa il sorbesti, sa il intelegi...din privirea aceea...sau de la prima silaba....si cel mai important...sa fie reciproc...
dor72
Postat pe 5 Iunie 2011 21:36
educatie si iubire, dor

cricat
Postat pe 5 Iunie 2011 21:39
fara aceste lucruri, esentiale in opinia mea, nu sunt posibile momentele frumoase, pentru ca nu stim sa ni le construim...
dor72
Postat pe 5 Iunie 2011 21:56
S totusi....daca vrea cineva sa raspunda: Cum v-ati indragostit voi, de oamenii astia? V-ati oglindit in monitor si v-au vazut acolo reflectia?
As_ninge
Postat pe 6 Iunie 2011 00:52
ninsoare, good point
michelle_
Postat pe 6 Iunie 2011 00:56
De la: garbo171675, la data 2011-06-01 07:49:53mai fata...cu bucurie as face schim cu al meu....io de mult caut genu asta de barbat ...si nu gasesc....am genul care iti place tie....si nu pot sa il sufar cu iesirile lui....si cat de frumos vb el de prieteni si activitatile de grup....chit ca nu are o para chioara in buzunar.....ce pacat ca ai un barbat pe care nu il meriti...in timp ce eu ma chinui sa duc lupte de convingere cu toti golanii...care tie ti.ar fi foarte pe plac!!!!


:-)))) poate deschideti un topic pe tematica schimbarii..in raport de cerere si oferta
reyya
Postat pe 6 Iunie 2011 01:05
De la: badboy_nice, la data 2011-06-05 03:16:08Intrebare:

E clar ca nu te simti fericita langa el. De ce mai stai cu el? De frica sa nu pierzi, de frica sa nu ramai singura. Daca e asa, ce ar trebui sa faci este o reestimare a relatiei tale cu el. Ce merita mai mult, sa fii in relatia cu el, sau in afara relatiei cu el? Ti-as da chiar si un sfat, daca esti dispusa sa il pui in practica:

ia-ti o foaie de hartie, desparte-o in 2 coloane
in partea stanga pune MINUS sau semnul -
in partea dreapta pune PLUS sau semnul +

stai mult si gandeste-te bine la fiecare

vezi ce da, si ia o decizie
eu asa fac, cel putin, si sunt fericit, fie ca sunt intr-o relatie, fie ca sunt singur.
anyway, eu sunt baiat, da, stiu, dar ma rog, pentru mine e super simplu sa ies dintr-o relatie, chiar daca iubesc persoana. nu sunt genul sa devin dependent de nimeni. Whatever, sper ca ti-am clarificat puitn situatia. Daca vrei sa iti explic mai in detaliu, te rog sa ma intrebi ce si cum, si o sa iti spun cat e de simplu sa rezolvi situatia. Daca ai de gand sa imi spui cat sunt de insensibil, nu o sa iti rapund. Sper sa fii fericita, si sa iti rezolvi dilema . Numai bine


Partea aia cu impartitul foii in doua coloane nu functioneaza decat atunci cand in relatie e doar ratiune ..nimik mai mult :-)
reyya
Postat pe 6 Iunie 2011 01:07
De la: precizilla, la data 2011-06-05 09:27:48"ranjeste azi - de maine ai proteza"

reyya
Postat pe 6 Iunie 2011 01:24
De ce nu-i propui o iesire la un gratar la padure sau o partida de pescuit cu multa bere (eventual cu prieteni lui)cred ca sigur nu te va refuza!
cristi_maco
Postat pe 6 Iunie 2011 07:42
eu o inteleg. sunt in aceeasi problema cu iubitul meu. lanceput a fost altfel, nu statea deloc la calculator si nu era nici-o problema intre noi. desi cand ne-am cunoscut a recunoscut ca s-a despartit de fosta sotie din cauza jocurilor ca i-a placut sa joace si ca regreta pt ce s-a intamplat. l-am crezut avand in vedere ca mi-a povestit mai multe din trecutul lui. m-a facut sa-l cred mai mult cans mi-a zis ca din cauza jocurilor a ajuns in divort. si ca regreta enorm.......cu toate ca a-ncercat sa mai salveze ceva.... dupa aia cand s-a trezit....dar n-a mai vr ex sotia. si nu mai vrea sa repete aceeasi greseala.....Era un om extraordinar la-nceput. kiar mergeam pe ideea k uneori omul din greseli invata dar mai e si faxa: " lupu-si skimba parul dar naravul ba..."iata k a revenit la vekiul obicei de care nu se mai lasa jocurile........... pe calculator. am avut enorm de multe certuri cu el din cauza asta simtindu-ne eu si fiica mea de un an si 8 luni invizibile in aceeasi casa cu el. disperam si eu si cautam mii de scuze pt el din dragoste asta pana s-a ajuns la lucruri mai grave. adica din invizibila m-am simtimt kiar si un nimeni pt el. nici la degetul mic de la picior nu-i ajung din felul cum se purta. asa ca oficial suntem despartiti desi stam in aceeasi casa de dragul cipilului. inca ai mai gatesc,calcat si curat in urma lui asta pana reusesc sa ma mut in alta parte doar eu si fetita( pana strang niste banuti) pana atunci deja a-l simt cum a-si da seama si e constient de situatie: in ciuda faptului ca e numai oki pe calcul si fetita trage de el sa se joace cu ea iar eu ma port ca si cum n-as avea nimic impotriva si a-l ignor total kiar daca inca sunt sluga..... a-mi vad de ale mele cu fetita .stiu ca at cand nu ne va mai vedea in aceeasi casa va realiza din nou......si vancerca sa refaca ceva....insa " lupu-si skimba parul dar naravul ba...." asa ca draga mea ia o pauza pt tine departe de el si atunci vei realiza ce e mai bine pt tine sau daca se va mai skimba ceva intre voi. sunt mult mai multe lucruri in viata pt care se merita sa ai rabdare sau sa suferi decat acest fleac de care vei realiza mai tarziu ca nu ai deskis okii la timp kiar si pe ultima suta de metri. ai sa vezi singura ca sunt altele pt care se merita sa ai rabdare si pt care sa pui trup si suflet.......dar cred ca ai nevoie de o pauza departe de el pt a-ti pune pune viata si gandurile in ordine timp in care si iubitul s-ar putea sa realizeze ceva .... vazandu-se singur.
garbo179053
Postat pe 6 Iunie 2011 08:35
uneori indiferenta doare pt cel de langa tine sau da de gandit. asa ca .....fii indiferenta cu el, kiar si invizibila kiar daca stati in aceeasi casa . o sa-si puna semne de intrebare.....sau nu dar asa vei vedea pana unde ajunge relatia voastra . asta in cazul in care ti-e greu sa-l parasesti o perioada si preferi sa suferi vazandu-l la calculator. in fine.... doare al dracului de tare, te cred dar nimeni nu-ti poate crapa capul in doua sa faci cum crede fiecare. si oricat de multe sfaturi ai primi eu zic( si e valabil pt fiecare indiferent de problema) : va veni si ziua in care vei avea suficienta putere pt a lua decizia corecta in orice problema . ziua aia poate fi maine, peste o saptamana sau peste ani....a-ti trebuie o forta care sa te poata ridica in picioare...si a realiza ce e mai bun pt tine. degeaba te plangi acum si tot storci creierii.forta necesara si puterea vor apare atunci cand esti la limite......dar in acelasi timp sa ai si sufletul linistit si mintea lucida.
garbo179053
Postat pe 6 Iunie 2011 08:53
De la: gyulia25, la data 2011-06-05 19:34:55 Cu o situatie asemanatoare ma confrunt si eu din pacate.. doar ca noi suntem casatoriti de vreo 6 ani.. si se discuta mai greu de "lasa-l" ! Avem si 2 fetite impreuna..deci nici vorba!! Ceva sfaturi!!! De la cineva in masura- care a mai trecut prin asta!!!
Omul nu iese din casa cu saptamanile daca nu il scot eu!!! Si atunci-la fel..preludii de ore in sir.. sau si mai rau-ma refuza direct!!!
Ce d-zeu sa le facem fetelor oamenilor astora!??! E adevarat ca sunt egoisti- dar daca incerci sa le explici... e jale!! Alta modalitate mai "docila"- ceva gen vreo "ruta ocolitoare" exista??
E cineva in masura sa ajute cu vreun sfat,parere??


E drept ca eu nu am un copil chiar de 27 de ani, dar am incheiat acu' vreo cativa ani o casnicie de 10 (ani), cu copil, cu tot tacamul, cam din acelasi motiv. Citesc ce posteaza fetele pe aici si nu ma opresc din uimire: deja sunt prea multi barbati dependenti de ceea ce iti ofera calculatorul si prea multe femei care accepta. Crede-ma, faptul ca e dependent de toata treaba asta nu se va limita doar la fazele gen 'nu vreau sa ies afara cu familia', 'vreau sa stau la mine in casa' etc; ar fi prea simplu. In curand, nu te vei mai simti luata in seama, apreciata, si - mai periculos- nu te vei mai simti femeie. Nu glumesc si nici nu vreau sa te sperii, dar daca spui ca dependenta lui e asa de grava, cam banuiesc eu cine se ocupa de toate in casa, de copii si de tot restul. Astea, in timp, iti mananca din respectul de sine pt ca nu esti sustinuta si iti consumi toata energia pt familia ta, iar de tine nu vei mai avea timp. Asadar, ai grija, nu e vb doar de o joaca pe calculator,ci de o joaca cu efecte, care din pacate se vor rasfrange asupra celor din jur, nu asupra lui. A-propos, nu va fi o surpriza daca ii vei gasi si conturi pe fel de fel de site-uri 'socializand' cu fel de fel de doamnisoare. Stiu foarte multe femei care 's-au bucurat' de surpriza asta. 'Ruta' ocolitoare de care vb nu este eficienta. E mai bine sa ii explici f clar cum vezi tu lucrurile si sa il faci sa inteleaga cam ce se va intampla daca va continua tot asa (poti sa-l inviti sa-si ia nevasta, adik computerul, si sa se mute, macar pt o perioada, numai cu 'ea'). Si nu astepta prea mult sa treci la actiune daca nu vrei sa treaca viata pe langa tine.
garbo188489
Postat pe 6 Iunie 2011 10:20
De la: alexandru_revnic_yahoo_com, la data 2011-06-05 21:11:45Da!!!!????Este boala incurabila. Ori are pe cineva, ori pur si simplu este stresat pt. ca nu are bani.
serios? dar daca motivul banilor este doar o scuza ca sa nu iasa din casa? nu ar fi ceva neobisnuit. minti ca esti obosit, ca nu ai chef, ca nu ai bani, doar ca sa nu iesi si sa stai lipit de monitor. asa cum spunea si mugur_alb, a iesi nu inseamna neaparat a cheltui, si chiar daca trebuie sa cheltui ceva, o cafea, un suc sau o piesa de teatru n-ar face tocmai gaura in buzunar.
garbo188489
Postat pe 6 Iunie 2011 10:26
da da daa absolut..si eu sunt un astefl d specimen dar ma kinui s ma destept:D oare cat imi ia??
lady_dark02
Postat pe 6 Iunie 2011 10:51
lasa-l bre!!
elavation
Postat pe 6 Iunie 2011 11:12
De la: cristi_maco, la data 2011-06-06 07:42:10De ce nu-i propui o iesire la un gratar la padure sau o partida de pescuit cu multa bere (eventual cu prieteni lui)cred ca sigur nu te va refuza!



nu fii asa sigur, ca poate are program de pescuit pe computer (bass pro fishing) si isi aduce un amic acasa, berea se tzine mai bine la frigider, decat in costisitoarea lada frigorifica de voiaj si gratarul facut in fatza blocului sau in balcon, sau in curtea casutzei este la fel de bun ca ala de la balta. ah, sa nu uit, gratarul din orash e chiar mai bun, ca are si adaos de noxe auto si ceva praf de la "polutia" atmosferica!
asa ca n-as miza pe castigul de cauza cu propunerea ta, dar totusi ar merita sa incerce
alfheim
Postat pe 6 Iunie 2011 11:13
Eu nu cred ca cineva se poate schimba,ca o sa iasa mai mult dc are bani,dc n-o sa fie stresat si etc. Daca ii place mai mult sedentarismul si implicit calculator ,televizor,jocuri altele de genul...asa va fi mereu.Nici casatoria,nici copilul nimik nu-l schimba.Asa ca ori accepti asta si incerci sa-ti faci un program pt. tine de iesit cu prietene ,rude etc. ori iti gasesti pe altcineva.Nu incerca cu teste ca o sa afle el ca ai iesit singura si vai ce-o sa vina la tine ca a gresit,nici comunicarea cu care ne exaspereaza toti in ziua de azi,pt el inseamna ca-l bati la cap si nu comunici.
Cel mai bine este sa nu vezi in chestia asta un defect,ca altii te plimba si pe tine si pe alteleeeeeeee...etc. Dc nu poti sa treci peste asta si vezi asa ceva grav il lasi si asta e.tu alegi...dar sa nu crezi ca ceva il va schimba vreodata.
garbo080914
Postat pe 6 Iunie 2011 14:32
De la: dor72, la data 2011-06-05 07:34:28cu cine?
mai bun, poate nu gaseste, mai rau, pentru ce?

cand schimbi un partener nu e ca si cnd ai schimba o pereche de sosete. E greu sa spui pa unui om care a fost alaturi de tine in unele momente foarte dificile din viata ta. E mai mult decat indragosteala, iubire, e....atasament. Daca el m-a ajutat pe mine mai demult cand i-ar fi fost mai usor sa nu ii pese, eu cum as putea sa ma despart de el pe un motiv atat de ...superficial?
mugure_alb
Postat pe 6 Iunie 2011 15:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
TRADARE 17 De la: cricat 19 Aprilie 2011 00:47
cand el e neamt .... 98 De la: garbo_7733 12 Noiembrie 2012 14:23
buna 60 De la: luptatoareacurajoasa 19 Mai 2010 20:17
Relație de cuplu fără intimitate 14 De la: garbo_472262 3 Septembrie 2017 21:01
ce parere aveti ? 11 De la: garbo_5723 29 Iulie 2013 18:13
Setari Cookie-uri