o ALTFEL de relatie pe internet

Ne-am cunoscut acum un an si jumatate pe internet. Eu faceam videochat, iar vorbind cu el pe site-urile unde lucram am decis ca ne vom muta pe messenger. Eram o materialista pe vremea aia si o fata fara minte. Am vrut sa vorbesc cu el pentru "a-l face de bani" ( spre rusinea mea). El era englez si mi-am imaginat ca are foarte multi bani. Insa am inceput sa vorbim zilnic ore in sir si m-am indragostit de el. Mi-a trimis poze false cu el si o inregistare pe webcam falsa. Am uitat de bani si visam sa fim impreuna. Pozele erau cu un barbat foarte atragator.
Dupa cateva luni s-a decis sa imi arata fatza lui. O fatza normala si un corp de obez. Am ramas soacata. Am fost in soc cateva zile.
Eram genul de fata care imi pasa foarte mult de aspectul fizic. Nu ma uitam niciodata la sufletul omului, puneam atata pret pe aparente. El mi-a dat explicatia " te-am mintit pentru ca te-am placut enorm, insa stiam ca nu te vei uita vreodata la un obez". In timpul asta eu il cunoscusem pe el asa cum era: un tip protectiv, serios, care ma invata mereu de bine, care imi spunea mereu cat insemn pentru el si care avea mereu grija de mine si cu care ma simteam fercita cum nu mai fusesem.
Am spus ca vreau sa ne despartim si nu am vorbit cateva sapatamani. M-a implorat pentru o sansa si dupa cateva sapatamani mi-am dat seama cat ii simteam lipsa. Am decisa sa ii dau o sansa dandu-mi seama ca eram indragostita de cum ma facea sa ma simt, de cum era el.
Am decis sa ne intalnim si la o luna a venit in Romania. Mi-a cerut sa ma opresc din videochat si asa am facut. A fost cea mai buna decizie.
Apoi a urmat o perioada de cateva luni in care el a strans bani, a slabit si in care ne-am simtit minunat. In timpul asta el m-a impins foarte mult sa ma angajez la un loc de munca normal si m-a sustinut la maxim. Asa ca m-am angajat la o cofetarie unde castig 1300 de lei pe luna ( cinstiti si curati). Totul datorita lui, fara el as fi fost si acum acolo pentru ca castigam foarte multi bani si nu ma puteam opri. Am invatat ce inseamna munca, ce inseamna sa te simti utila , sa lucrezi cu oameni si sa tii capul sus cand iesi dupa o zi de munca.
Mi-a schimbat viata si ii voi fi recunoscatoare mereu. M-a invatat cat de mult inseamna sa t e uiti la sufletul omului si ca valoarea unui om nu consta intr-un corp frumos, o fatza perfecta si haine la moda.
Insa chiar daca noi am trait virtual, noi mereu am planuit ceva cu relatia noastra. Am planuit ca din luna noiembrie anul asta noi sa ne mutam impreuna in Anglia. El a strans multi bani pentru ca sa ne inchiriem un apartament si ca sa ne sustinem cat eu nu voi avea servici acolo ( pentru ca abia din ianuarie romanii vor avea drept de munca).
Ne-am vazut de 2 ori si am stat cate o luna de zile impreuna ( in total 2 luni). In prima luna am fost foarte fericita. Insa a doua oara dupa ce a plecat m-a lasat cu un gust amar.
Am descoperit in el un om rigid, caruia nu ii place sa ne distram in nici un fel, care planuieste orice banut si orice activitate. Nu am fost asa de fericita precum am crezut.
Imi e teama, nu as vrea sa il pierd. As vrea sa fim impreuna in Anglia, dar imi e teama ca nu vom fi fericiti pentru ca simt ca ceva e neinregula.
As da orice sa fiu la fel de entuziasmata de planurile noastre asa cum eram inainte si imi e teama ca a fost doar o iluzie. Am citit o multime pe internet despre relatii virtuale, unii spun ca totul a fost bine si frumos, altii spun ca relatii pe internet sunt din start o fantezie si o iluzie.
Voi ce parere aveti ?
garbo_384506
Postat pe 22 Septembrie 2013 14:40



unele ! si celelalte din care iese ceva serios, sunt rare !!! asta depinde de voi...
barboneli
Postat pe 22 Septembrie 2013 14:45
multi oameni se ascund de fapt in dosul laptopului si isi fabrica identitati false apoi in timp se pierd in minciunile fabricate, nu pot fi sinceri nici cu ei insisi!o astfel de relatie nu poate avea o viata lunga ! de aceea e bine sa fiti onesti si nu va complicati viata nici voua nici celorlalti!
garbo_19362
Postat pe 22 Septembrie 2013 15:22
506... cum a inceput relatia asta nu mi se pare ok. A inceput cu o minciuna. Ar putea continua cu alte adevaruri pe care a considerat dl ca e mai bine sa nu le stii... De obicei, cind cineva ia decizii ce trebuie si ce nu trebuie sa stie celalalt si cind trebuie sa afle, nu e o relatie echivalenta, nu e drept, nu e ok....
quasaria
Postat pe 22 Septembrie 2013 15:36
De la: quasaria, la data 2013-09-22 15:36:47506... cum a inceput relatia asta nu mi se pare ok. A inceput cu o minciuna. Ar putea continua cu alte adevaruri pe care a considerat dl ca e mai bine sa nu le stii... De obicei, cind cineva ia decizii ce trebuie si ce nu trebuie sa stie celalalt si cind trebuie sa afle, nu e o relatie echivalenta, nu e drept, nu e ok....


ete... !!! ce bine zici.... ! doar nu totul pe lumea asta e drept si ok... ! nici noi nu suntem drepti si ok...
barboneli
Postat pe 24 Septembrie 2013 14:14
Garbo 506 ... daca simti ca este ceva ce nu iti place nu pleca in Anglia.
Prima data cand te-ai intalnit cu el a fost emotia de inceput de relatie "face to face". La a doua ai simtit ceva in neregula. Inainte de a pleca la el mai intalniti-va odata aici, in tara. Iti vei da seama daca vrei sa mergi mai departe sau nu. Am impresia ca iti este frica sa-i spui ca vrei sa rupi relatia dupa ce ti-a schimbat viata in bine.
cri_cat
Postat pe 24 Septembrie 2013 14:37

I s-a implantat in constiinta "sentimentul datoriei" si n-are curajul!
...ii genul de om care trebuie impinsa sau trasa.

salut!
Fss_ssu
Postat pe 24 Septembrie 2013 14:42
e mica deocamdata, o sa invete sa fie mai independenta.

Salut! :)
cri_cat
Postat pe 24 Septembrie 2013 14:55

Asta nu-i o scuza, asa invata sa mimeze viata in loc s-o traiasca cu adevarat.
....si pe urma boceste ca n-o avut noroc....etc. fine, faca cum i se cuvine si "o duce"
Ghini!

Ceva nou, proaspat, pe la tine?
...la mine ii toamna!:)
Fss_ssu
Postat pe 24 Septembrie 2013 14:59
ce surpriza !
si la mine tot toamna este ;)
aramie ... frumoasa ...
cri_cat
Postat pe 24 Septembrie 2013 15:03


da cri... asa e...

http://youtu.be/o9reuCbOMJU
barboneli
Postat pe 24 Septembrie 2013 15:18
De la: cri_cat, la data 2013-09-24 15:03:33 ce surpriza !
si la mine tot toamna este ;)
aramie ... frumoasa ...


Zau?
Ei, la mine ii si cu soaRe :D cam racoros, dar mai aduce cate-o raza calda din cand in cand! :D

mda, colorata fr. .....nu, inca nu-i (SI) alb :) gri cateodata...
da trece Repede :(
Fss_ssu
Postat pe 24 Septembrie 2013 15:25
Barb

Sup ... iti trimit virtual niste culori. Ce zici? :)

Ma bucur ca v.am regasit! O toamna frumoasa, plina de culoare, va doresc!
cri_cat
Postat pe 24 Septembrie 2013 15:28

nu zic, sa vad intai cum arata si pi urma osteneala!
merci, apoi si tie!:)


Sara!
Fss_ssu
Postat pe 24 Septembrie 2013 19:26
da di ce esti "fosta membra Garbo""?
cin' te-a suparat? ...
cri_cat
Postat pe 26 Septembrie 2013 16:12
DACA TE-A MINTIT DE LA INCEPUT ESTE DEJA UN SEMN DE INTREBARE. CLAR CA DACA A FACUT-O PRIMA DATA O VA FACE SI IN CONTINUARE . LUCRUL CEL MAI URAT INTR-O RELATIE ESTE MINCIUNA DEOARECE PE VIITOR NU AI SA STI CAND MINTE SAU CAND SPUNE ADEVARUL. RUSINICA!!!. TU ESTI SINGURA CARE POTI DECIDE, EVENTUAL SFATUITA DE PARINTI(ei sunt singurii care doresc binele copiilor ).NUMAI BINE.
garbo203525
Postat pe 3 Octombrie 2013 08:14
Multe relatii incep pe minciuni...a mea a inceput pe una atata de groasa,ca daca scriu aici,ramaneti socati....imi ascunsese ceva extrem de important.....pastilele pe care le lua.
Si din acelasi motiv,pentru ca nimeni nu il accepta,din cauza lor.
Asta nu inseamna ca acum dupa zece ani,inca suntem indragostiti,nu uita ziua cand ne-am cunoscut,casatorit,imi aduce trandafiri,cadouri,relatia a mers din bine in si mai bine,pana si soacra s-a linistit,avem doi copii,de care el este atata de mandru,sunt destepti,frumosi,cuminti,toti ii lauda......toti copiii au aceeasi valoare imensa de copil,indiferent de notele de la scoala,de cumintenie,ca nici unul nu e fara pozne,,numai ca el a trait cu teama ca vor iesi bolnavi,din cauza pastilelor lui.....a iesit contrariul!
Minciuna nu e asa de condamnat,vine din teama de respingere....oamenii cu complex de inferiorotate,ascund suflet sensibil.
Relatia cu cineva strain,este insa dificila la inceput,pana la adaptare,cam vreun an,dar daca exista iubire,si rabdare,toate se aranjeaza.
Daca nu incerci,nu vei sti,si bineinteles ca vei descoperi si parti ale personalitatii lui care nu iti vor conveni,si pentru ca vei fi in tara straina,poate fara prieteni si serviciu la inceput,cum am fort eu,iti va veni sa fugi,cand sunt neintelegeri,certuri,dar toate sunt trecatoare.
Si iubirea invinge totul.
Cat despre minciuna de inceput...pana si copiii mint,ce sa mai zic de cei mari....asta nu ne schimba nici valoarea,nici posibiliattea ca sa evoluam in bine mai tarziu.Poti sa ii spui ca pe viitor sa nu te minta,si gata.
daniilia
Postat pe 4 Octombrie 2013 08:49
.....sa-i spuna sa nu mai" manance ciuperci" sau sa nu mai manance ghebe, ca tot ii sezonul lor...cine se place se complace!....dar nu in minciuna!...never!
caleidoscop
Postat pe 4 Octombrie 2013 20:29
Ma bucur pentru tine ca ai inteles ca viata adevarata este alta si ca banii nu inseamna neaparat si fericire.Poti cunoaste pe cineva de care sa te indragostesti in diferite locuri si nu felul cum il cunosti conteaza ci cit de bine faci asta... ce va apropie si ce va departeaza si toate celelalte care te fac in final sa dai verdictul :el este alesul.. si la aste trebuie sa participe si inima ta cu toata convingerea. Daca ai dubii fa in asa fel sa le rezolvi nu face nimic in pripa ca apoi sa regreti.Daca vrei sa pleci ,fi convinsa ca asa e cel mai bine ,nu umbla cu jumatati de masura .Fericirea este una sigura si destul de fragila .Eu iti doresc sa ai parte de ea indiferent de ce vei alege.
fengari
Postat pe 8 Octombrie 2013 19:58
De la: cri_cat, la data 2013-09-26 16:12:57da di ce esti "fosta membra Garbo""?
cin' te-a suparat? ...


ai arso di data asta flacarico io nu vad

Sara! :D
Fss_ssu
Postat pe 8 Octombrie 2013 22:39
Nu stiu cum reusesti , suparare :D. Azi ai cont, maine nu ... ceata mare :))
cri_cat
Postat pe 14 Octombrie 2013 15:19
Faptul ca i-ai mai dat o sansa, dupa ce ai vazut cum arata,spune mult.Te-a invatat lucruri bune (sa renunti la chat)ai un loc de munca etc. Te deranjaza ca tine de bani da? de ce nu te gandesti ca este foarte bine acest lucru? Tine tot pentru voi, pentru tine ca tu cand te duci acolo sa nu duci lipsa de nimic.Distractie? o sa fie si dictractie dar asta depinde de tine Eu cred ca el vrea sa-ti ofere o viata decenta. In strainatate oamenii muncesc din greu sa faca bani sa-si pastreze un standard de viata si nu le place sa cheltuiasca banii prin baruri. Te vei adapta la acest mod de viata si sunt sigura ca-ti va placea si tie sa sti ca ai o stabilitate financiara. Dupa parerea mea gresesti daca renunti la aceasta relatie, din ce spui tu el te place, te iubeste desi stie ce ai facut inainte, vrea sa fii numai a lui, sa-ti ofere un alte fel de viata.Ia partea buna a lucrurilor. Sfatul meu este sa continui aceasta relatie si lasa-te condusa intr-un alt stil de viata. Pastreaza aceasta relatie, nu sti daca te vei mai intalnii cu o astfel de propunere. Mult succes, si ai grija de viata ta, de viitorul tau.
garbo_379934
Postat pe 19 Octombrie 2013 07:06
buna,

dilema ta este una serioasa, dar nici timpul nu prea este de partea ta acum
eu te intreb? de ce trebuie sa te muti cu el acum, si nu astepti pana anul viitor, spre exemplu?
incercati sa va intalniti mai des, si sa va cunoastesti (in cazul de fata, sa ajungi sa afli tu daca e omul pe care il credeai la inceput sau nu).
Ramai pe picioarele tale, chiar si asa simple cum sunt acum (apropo: felicitari pt implinirea pe care spui ca o ai lucrand intr-un serviciu onest; eu nu sunt importiva chatului, dar sustin cu tarie implinirea de sine, indiferent ce job aduce asta; si clar tu se simti mai bine cu tine insati acum).
Incearca si tu, daca poti si cum poti, sa faci niste economii, ca in eventualitatea in care totusi vei hotara sa te muti cu el in Anglia, sa nu fii 100% dependenta financiar de el; indiferent cat de bine v-ati intelege, nu recomand asta nici unei femei, e bine sa ai si tu ceva al tau, sa simti ca si tu contribui financiar in aceasta relatie, nu ca esti femeie de casa si intretinuta (asta nu ajuta la stima de sine; plus, asta clar va echilibra balanta, daca e adevarat ce simti, cum ca el e genul atent si planificat cu fiecare banut).
Ai rabdare, nu va grabiti. Daca e sa fie sentimentele voastre atat de puternice, nu se vor duce atat de repede. Calculati clar fiecare pas, sunt importanti.

Bafta multa, indiferent ce vei hotara sa faci!
garbo_2762
Postat pe 19 Octombrie 2013 07:14
poate nu e sufletul tau pereche si atunci nu te avanta sa pleci daca simti ca ceva nu e ok. dar mai poate fi si altceva. daca ti s-a facut cumva dor de vechiul stil de viata si constati ca nu te atrage un salariu mic dar castigat in mod cinstit si nici nu mai sunt barbatii pe care ii alegeai dupa fizic? mai gandeste-te, eu zic ca schimbarea ta a venit cam brusc, ca sa fie si definitiva.
MARILENA_25
Postat pe 19 Octombrie 2013 08:58
Eu am o experienta foarte mare. Iti pot spune doar un lucru: daca el a fost si l-ai vazut, e un lucru bun. Dar vezi ca sunt mi si mii de trucuri. Poate fi o retea de inselatori. Poate fi platit de cineva ca sa ajunga in locul unde vor ei.Poate fi si un om BUN. Dar daca a facut un tratament pentru slabit, atunci fi sigura ca aceste tratamente au si repercursiuni. Pot deveni irascibili, nervosi.....De ce nu-i faci o propuneri: ca vrei sa mergi tu la el in Anglia sa-i faci o vizita. Vezi ce zice. Eu iti spun sigur: su internet sunt numai truffatori. Su Zorpia, Tagged, Too......90% sunt poze false, furate, si cu nume false. Eu am primit pozele unui actor din Australia. In realitate in spatele pozelor era un nigerian (director de banca), care truffa femeile. Le facea mii si mii de promisiuni.... si la urma femeile ramaneau fara bani.
Daca l-ai vazut, asa cum ti-am spus e un lucru bun. Fa-i propunerea de ai face o vizita in Anglia, dar vezi sa n-ai vreo surpriza. Poate fi si casatorit si ...... nu se stie ce iese... Iti doresc mult succes.
Floricapop
Postat pe 19 Octombrie 2013 09:10
mi-a placut povestea si mai ales sfirsitul , eu cred ca daca iti doresti ceva si nu esti naiva poti gasi ,un suflet bun poate gasi la fel ,nu-i usor ,dar trebuie ca si tu sa joci corect
garbo260387
Postat pe 19 Octombrie 2013 14:33
De la: cri_cat, la data 2013-10-14 15:19:39Nu stiu cum reusesti , suparare :D. Azi ai cont, maine nu ... ceata mare :))


;)).ei!....mare scofala, la mine ii soare!

Salut si numai bine!

Mai, :-?? cand imi dai bomboanele alea promise? :-w na!
Fss_ssu
Postat pe 19 Octombrie 2013 14:46
garbo260387 imi pare rau,dar trebuie sa te contrazic...am o experienta destul de "bogata" si mi-am dat seama ca, chiar daca tu,eu,ea...poate sa aiba sufletul cel mai pur dupa fata pamantului si chiar daca "joaca"cinstit...cu tot sufletul pe "tava"...in ziua de azi nu ai cui sa-i demonstrezi pt ca EI nu joaca cinstit,sunt mincinosi,profitori crezand ca daca esti sincera esti si...proasta si poate sa te duca usor. Ei..."joaca"mizerabil si cu zambetul pe buze...gata oricand sa-ti demonstreze...sinceritatea lor...iar cand TREBUIE sa-ti arate "sinceritatea"lor...incep sa se fofileze, iti arata ca se simt jigniti ca nu ai incredere in ei,se supara...fac ca toate alea ca sa-ti demonstreze cat de tare se simt ei...lezati de tine...
Elisa777
Postat pe 19 Octombrie 2013 15:04
garbo_384506 parerea mea...despre povestea ta este urmatoarea : nu pot sa ma pronunt in totalitate pt ca tu esti singura care il "cunoaste"cat de cat...bine!Dupa cum se spune ca stai cu un om in casa o viata si nu-l cunosti...zic si eu acekasi lucru..."surprize"exista indiferent de varsta,sex sau ani din viata ce au trecut alaturi de cel de langa tine. Eu zic sa fii retinuta,prudenta sa nu te increzi in vorbe ci doar in...fapte. El,singurul lucru "bun"pe care l-a facut a f faptul ca si-a dorit sa slabeasca...(pt tine...cica)...eu zic ca bila alba este tot pe "terenul"lui...tu i-ai f doar "suport" sau "motivatie". "Dovada"asta nu-mi spune nimic! Inainte sa faci pasul sa pleci cu el in Anglia trebuie sa afli multe despre el...sa-l "legitimezi"...subtil sa vezi care este numele lui real si ce "invarte" pt ca daca nu faci toate astea...s-ar putea sa te "trezesti"acolo ca de fapt el era un "pestisor"de agatat romance (fraiere,credule) si sa te "trezesti"in cine stie ce bordel mai ales ca stie ca ai facut chat. Nu te increde prea mult in "binele"ce tii la dorit aici...si nici rabdarea lui de a comunica cu tine pe termen lung ...sa nu te impresioneze...acolo e alt..."taram". Poate a avut"rabdare"cu multe in paralel cu tine...asa ii "cere"meseria...la "pescuit"trebuie sa ai rabdare,nu??!
Daca romanasiiiiiii nostri sunt "lipsiti"de orice...ei"vaneaza" pe situri in disperare...doar-doar pica ceva...sex...sex...sex.. .indiferent de varsta...iar daca le dai peste nas...se simt f jigniti spunand ca ei au ganduri "serioase" (de-o zi-2-9),...daramite strainii care ne catalogheaza...stiti voi cum fetelor...nu e nevoie sa spun eu...ne baga in aceeasi oala...pe toate...Tii se face scarba...creierasul lor este setat doar pe ...sex...Nu zic ca noua fetelor nu ne-ar placea...dar suntem mai cu bun simt si cu rabdare...si nu...nerabdatoare.
garbo_384506 ca de cand ai scris pe forum "povestioara"ta...sper ca nu ai plecat deja...din tara...pt ca atunci noi scriem degeaba...Iti doresc multa prudenta! Iti doresc noroc,dar norocul este dupa cum si-l face si omul!
Elisa777
Postat pe 19 Octombrie 2013 15:50
Cred ca trebui sa mai astepti inca o perioada de timp pentru a va cunoaste mai bine , doua luni nu sunt de ajuns. In privinta distractiei cauta ca initiativa de a iesi la o plimbare prin parc si la o cafea sa vina din partea ta dar sa fie subtil ca un apropo . In legatura cu mutatul impreuna in principiu asi fi de acord dar eu am o rezervare in privinta aceasta [ dar cauta sa-ti iei masuri de siguranta]. MULTA BAFTA SI NOROC.
garbo039480
Postat pe 19 Octombrie 2013 15:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Calea cea simpla! 9 De la: TaniaTita 19 Aprilie 2012 13:46
soacra...... 31 De la: tatoo64 20 Ianuarie 2011 00:01
Sint casatorita si dupa 9 ani de casnicie mi-am inselat sotul 100 De la: garbo164652 31 Martie 2011 13:56
Sotia nu mai simte atractie fata de mine. 22 De la: garbo_463204 21 Martie 2017 19:14
despre banci , credite , rate 2 De la: pandora 25 Martie 2012 22:39
Setari Cookie-uri