M-AM BRONZAT PREA TARE

mda...si unde le gasesti doar pe cele mai bune?
dor72
Postat pe 29 Mai 2011 23:38
De la: dor72, la data 2011-05-29 23:38:11mda...si unde le gasesti doar pe cele mai bune?


ziceai ca eu sunt mai curios.... ! cum adica unde ? ai 2 posibilitati. 1. la numarul de telefon: 40-212 314 130 sau la: 2. la oamenii cu experienta experimentata. din diferite articole din carti, reviste, dar nu alea de moda.... ci in cele de specialitate. din invatatura poporului. de la medici de specialitate, nu cei care publica pe net. binenteles si cu putina baza (nu de nivel de medic, ci ca amator) obtinuta prin cultura generala ! folosind si putin logica, iti poti da seama si tu, daca solutia e buna, daca are legatura cu necazul sau e aiurea. de ex. o data, am fost in vizita la Matrici, am stat 3 zile acolo si m-am simtit bine. dar intr-o zi, m-a durut capul rau. aveam 17 ani. sau 13, nu mai tin minte. Matrici e un sat, era cel putin atunci, langa Tg. Mures. stiau foartte putin romaneste pe acolo dar aveau o dantura perfecta ! de unde stiu ? pai zambeau toti la toti, inclusiv la turisti (poate turisti nu se potriveste.... potriveste fiecare cum vrea...). deci cu durerea me de cap, a venit o femei, mai in varsta, si prin 2 translatori am inteles ca ma vindeca ea, ca-mi ia durerea de cap, asa cum mi-a luat inima nevasta-mea.... ! pe loc ! mi-a zis ca o sa ia un taciune aprins, il pune in apa si dupa aia il arunca peste gard ! pardon, peste poarta ! unde locuiam (la familia femei nostre de serviciu...) era o poarta de 3m. inaltime. poate 3,2m ! babuta, trecea putin in inaltime, de clanta ei. dar mama m-a invatat sa nu contrazic oameni mai in varsta. asa ca i-am zis: ok, fa minunea ! dar chiar la varsta aia, cu cunostintele de atunci, cu logica mea, am stiut ca nu are nici o sansa sa ma vindece. eu eram pui de intelectual.... asa ca..... ! si asa a fost ! n-a trecut durerea de loc decat dupa ce am baut ceva apa. de atunci am grija sa fac selectie intre solutii bune si mai putin bune. nu am spus rele..... ! aaa... nuuuu... pana la urma nu ea a aruncat taciunele, a venit Ianosh sa-l arunce. acum stau si ma gandesc, poate si din cauza asta nu mi-a trecut durerea..... mai stii ???
barboneli
Postat pe 30 Mai 2011 12:08
barboneli,
bun iaurtul pentru arsuri, insa legat de cojitul de dupa arsura, nu prea exista certitudinea ca nu se intampla am patit-o si eu cu "prajit" la soare, am dat cu iaurt, ceva creme, acid acetilsalicilic (pt frisoane), hidratare cu multa apa si apoi si crema de dupa plaja. insa la final tot am ajuns sa ma cojesc pe unde am fost "prajit" desi remediul l-am aplicat urgent!
alfheim
Postat pe 30 Mai 2011 12:49
De la: alfheim, la data 2011-05-30 12:49:17barboneli,
bun iaurtul pentru arsuri, insa legat de cojitul de dupa arsura, nu prea exista certitudinea ca nu se intampla am patit-o si eu cu "prajit" la soare, am dat cu iaurt, ceva creme, acid acetilsalicilic (pt frisoane), hidratare cu multa apa si apoi si crema de dupa plaja. insa la final tot am ajuns sa ma cojesc pe unde am fost "prajit" desi remediul l-am aplicat urgent!



e adevarat ce spui tu... nu uita ca este o chestie individuala, determinata si de timpul cat ai stat la prajit, tu sau altii... inclusiv draguta de garbo80... (nu mi-a priit remarca ei... mai ales ca am facut-o in gluma.... ) ! chestia cu iaurtul, intradevar nu opreste intodeauna cojitul.... dar macar nu ustura pielea dupa prajit, el da o senzatie de racoare pielei incinse si cred ca cel mai mult ajuta sa nu faci basici mari. eu cel putin, am folosit remediu asta dupa ce am incercat si altele.... si am fost multumit ! basicutele mici, si alea mananca, dar e bine sa nu le scapini. ungi cu ceva, chiar iaurt de la frigider, si te linistesti. faci o poza cum arati, ca data viitoare sa nu stai la soare ca o soparla.... ! pentru frisoane da, iei, dar pe gura nu pe piele.... aspirina ! asta impiedica frisoanele, care vin din cauza insolatiei ! care uneori, e periculoasa rau de tot. deci tot la solutia cea mai simpla sa be oprim !!!!! nu stati mult la soare !!!! in nici un caz nu va bronzati mai bine sau mai frumos !!!! si mai riscati sa va treziti si cu cicatrici !!!! va rog !mai ales nu stati la soare mai mult de 10 minute, cu pauze intre ele, in PRIMELE ZILE !!!!! atunci cand pielea voastra e alba ca o branza si deci atrage razele de soare, mai mult !!!! dar in acelasi timp e si mai sensibila !!! asta in cazul ca sunteti din rasa alba..... ca daca sunteti din rasa neagra..... nu-i problema !!!! eu cred ca acuma, pana la generatia nou din 2016... toata lumea a priceput cum si cat sa stea la soare !!! nu va bazati pe cremele care va golesc buzunarele si nici pe cei care le recomanda ! alea "antisolare"... !!! pe bune va spun ! ele costa mai mult decat o umbreal care face sigur treaba sa va apere de soare ! si daca ma uit cu atentie la voi.... manca-va-s de frumosi ce sunteti si fara sa fiti negrii de tot.... !!! nu uitati cate sacrificii a facut Michael Jackson sa se faca alb !!!!!! de ce vreti voi sa va faceti negrii.... ?????
barboneli
Postat pe 30 Mai 2011 13:49
io nu tzin sa ma fac negru bre
doar ca fiind destul de alb la piele, se prinde rpd soarele ... mai ales daca ma mai uita sfintzisforii pe plaja pe acolo ... atunci se lasa cu prajeala din prima. dar cam de atunci, de vreo 6 ani, ies mai cu grija la soare, si mai mult camuflat.
alfheim
Postat pe 30 Mai 2011 14:25
de solutii protectoare UV ati auzit?fugi mai intai la dermatolog pt personalizare(cu referire la pigment).o vara cat mai spumoasa tuturor!
ratuscaceaurata
Postat pe 30 Mai 2011 14:50
sa te prejesti in continuare ,pe principiul "cui pe cui se scoate"!

Glumeam .... incearca cu iaurt ,sau ceva cu ulei de in...dar oricum pielea se va schimba!
garbo201731
Postat pe 30 Mai 2011 16:33
De la: barboneli, la data 2011-05-30 12:08:02
De la: dor72, la data 2011-05-29 23:38:11mda...si unde le gasesti doar pe cele mai bune?


@ziceai ca eu sunt mai curios.... ! cum adica unde ? ai 2 posibilitati.



barbo, de aici m-ai pierdut, vere...
io nu te-am intrebat ...sau lasa...dureaza pana te obisnuiesti cu mine...dupa aceea te saturi...rapid...
in ce limba naibii vorbesc?
dor72
Postat pe 30 Mai 2011 23:02
De la: dor72, la data 2011-05-30 23:02:45
De la: barboneli, la data 2011-05-30 12:08:02
De la: dor72, la data 2011-05-29 23:38:11mda...si unde le gasesti doar pe cele mai bune?


@ziceai ca eu sunt mai curios.... ! cum adica unde ? ai 2 posibilitati.



barbo, de aici m-ai pierdut, vere...
io nu te-am intrebat ...sau lasa...dureaza pana te obisnuiesti cu mine...dupa aceea te saturi...rapid...
in ce limba naibii vorbesc?



eeee..... nu ma alunga asa usor.... ! mai ales ca eu nu am nici o verisoara.... am timp sa ma obisnuiesc cu oricine...daca si el se obisnuieste cu mine ! varsatorii nu e usor de suportat... ! vrei sa-ti spuna nevasta-mea ce greu e..... ???? apropo de 2 posibilitati.... v-am spus poanta cu ele ? acolo la hohote ? daca nu, sa-mi ziceti... ca nu vreau sa ma repet !
barboneli
Postat pe 31 Mai 2011 00:16
De la: dor72, la data 2011-05-30 23:02:45
De la: barboneli, la data 2011-05-30 12:08:02
De la: dor72, la data 2011-05-29 23:38:11mda...si unde le gasesti doar pe cele mai bune?


@ziceai ca eu sunt mai curios.... ! cum adica unde ? ai 2 posibilitati.



barbo, de aici m-ai pierdut, vere...
io nu te-am intrebat ...sau lasa...dureaza pana te obisnuiesti cu mine...dupa aceea te saturi...rapid...
in ce limba naibii vorbesc?


nu stiu si nici nu conteaza in ce limbi vorbesti... dar uite aici ce mi-ai spus: "nu am ce sa te fac sa intelegi mai mult...vad ca ai inteles perfect mesajul meu...e de bine...
tu esti mai curios decat mine...deh, femeile... ".... !
barboneli
Postat pe 31 Mai 2011 00:29
mda...sa zicem ...mi-a prea lene sa ma tot explic...
dor72
Postat pe 31 Mai 2011 00:32
De la: garbo201731, la data 2011-05-30 16:33:47sa te prejesti in continuare ,pe principiul "cui pe cui se scoate"!

Glumeam .... incearca cu iaurt ,sau ceva cu ulei de in...dar oricum pielea se va schimba!



da' naravul ba... !!!
barboneli
Postat pe 31 Mai 2011 07:25
LA MULTI ANI!!tuturor celor care comenteaza..COPILARESTE!!
elisabeta_boia
Postat pe 1 Iunie 2011 00:58
Ce au si femeile astea pe creierasi BRONZARE? Doar in primele ore ale diminetii si seara dupa 18 CA ALTFEL INCA NU SE VEDE DAR CINE STA FOARTE MULT LA SOARE O SA LE APARA PETE MULTE DUPA CATIVA ANI CU TOATE CREMELE CU CARE SE DAU..Multumesc tie Doamne ca nu am boala asta in aceasta viata...
garbo173858
Postat pe 6 Iunie 2011 23:34
Am o intrebare......solarul se face numai primavara,adica primele expuneri la raze UVB ,sau se poate face si in cursul anului dupa cateva zile de plaja? Adica,solar dupa plaja se poate sau e contraindicat? dar de alergia la soare,fotosensibilitatea ce ziceti?
xxlanita
Postat pe 10 Iunie 2011 15:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mandura Trim- produs natural ce controleaza leptina 1 De la: daniela77 8 Noiembrie 2010 22:13
ceaiuri pt slabit 2 De la: ellyse83 26 Aprilie 2010 10:43
exista ceva care sa elimine celulita si vergeturile? 1 De la: garbo105389 13 Martie 2010 23:36
ce e bun pentru celulita?? 48 De la: hermosa20 21 Iulie 2013 16:26
Mandura trim chiar functioneaza!!! 2 De la: garbo173066 21 Octombrie 2010 13:55
Setari Cookie-uri