M-AM BRONZAT PREA TARE

buna la toti si la toate
am si eu o intrebare:ce remediu pot sa folosesc dupa ce "m-am prajit" prea tare si nu vreau sa mi se cojeasca pielea.
HELP
Sar'na
simonas_80
Postat pe 20 Mai 2011 11:39
hidrateaza-te.la prajeli face bine si-o palinca...
ufishor
Postat pe 20 Mai 2011 12:46
mmmda... si palinca e buna, mai ales daca ti-o ofera ufisor.... dar inainte de palinca, trebuie sa faci altceva ! ma mir ca nu stii ! in fine.... inca cu 5000 de ani in urma, la diferite popoare care erau pe atunci.... se foloseau diferite remedii ptr. din astia care uitau sa mai plece de sub razele arzatoare ale soarelui... ! dar azi, ele sunt si mai periculoase, nu numai din cauza prajeli ! prajeala, nu e buna nici la cartofi.... adica nu e sanatoasa, dar poti sa ii "prajesti", stropindu-i cu putin ulei si bagati la cuptor. aaa.... era sa uit, noi vorbeam de tine ! in caz ca nu ai facut si o insolatie la cap.... ci numai la pielea ta fina de tinerica.... faci un dus cu apa rece, te stergi cu grija sa nu freci pielea, daca nu ai pe nimeni pe aproape, poti sa ma chemi pe mine sa te ajut. de ce pe mine si nu pe altcineva ? nu stiu, dar eu in tot cazul, vin deja pregatit cu 2-3 borcanele cu iaurt, din ala simplu si acru. nu dragutza.... nu ca sa-l halim ci ca sa te ung peste toata pielea, minus unde aveai ceva acoperamant, si la plaja ! daca te-ai prajit la nudiste.... hm... vedem noi cum rezolvam !!! acest iaurt simplu si pus la timp, face minuni ! pielea o sa-l absoarba repede, asa ca mai ungem o data..... ! dupa ce am uns peste tot unde e nevoie... trebuie neaparat sa te hidratezi, asa cum a spus si ufisor.... dar numai cu apa !!!!! adica trebuie sa bei apa simpla si nu prea rece. multa apa. asta ptr. ca sa dai corpului inapoi, ce a pierdut stand la soare asa mult ! fara astea 2 tratamente de baza, poti sa si faci o chestie nasoala. dupa ce te linistesti un pic, impreuna cu invelisul tau dermal.... (piele ptr. tine) si ai scapat fara vreo complicatie... mai ungi si cu creme hidratante. iaurtul e, ca sa zic asa, urgentza care poate te va salva de la basici si cojirea pielii. din pacate, la super nu prea se gaseste de vanzare minte de om.... dar bine ca au iaurt permanent !
nu ai pentru ce, placerea a fost de partea mea..... !
barboneli
Postat pe 27 Mai 2011 22:54
m-am blazat prea tare...
io cu ce iaurt sa ma dau?
precizilla
Postat pe 27 Mai 2011 22:57
de bere
anakin
Postat pe 27 Mai 2011 23:02
neagra?
primesc !
precizilla
Postat pe 27 Mai 2011 23:04
Ca doar n-ai tusi de la o alba nefiltrata?
anakin
Postat pe 27 Mai 2011 23:07
barboneli.. ce descriere detaliata a tratamentului...
ai experienta inseama
asa e bine.. sa ajuti omul cand e "prajit"
adryaana
Postat pe 27 Mai 2011 23:09
daca mai vad multe irinuci si vuvuzele p'acilea - merge orice de la petrol in sus!
precizilla
Postat pe 27 Mai 2011 23:09
vrei sa spui "ma ung"... ! pai cu ala care il ai la indemana.... ! marca, firma,nu conteaza ! poate credeti ca fac misto.... dar NU ! e ce-l mai bun remediu in primele clipe dupa ce ati ajuns acasa sau la super.... ! zau !
barboneli
Postat pe 27 Mai 2011 23:17
De la: precizilla, la data 2011-05-27 23:09:55daca mai vad multe irinuci si vuvuzele p'acilea - merge orice de la petrol in sus!


vaaai di mini si di mini.... !!!! sa nu-mi spui ca ai si o cutie de chibrituri in mana....... !!!!
barboneli
Postat pe 27 Mai 2011 23:21
De la: adryaana, la data 2011-05-27 23:09:01barboneli.. ce descriere detaliata a tratamentului...
ai experienta inseama
asa e bine.. sa ajuti omul cand e "prajit"


vezi tu.... ce inselatoare e lumea ? titlul e: "m-am BRONZAT prea tare".... dar cere ajutor la PRAJEALA.... !!! cea ce e cu totul si cu totul altceva.... !
barboneli
Postat pe 27 Mai 2011 23:25
da... aiurea cand te prajesti..
barboneli .. ai facut tu un pic de misto dar ai dreptate cu iaurtul e foarte bun..
in rest... nu mai stiu.. nu ma bag ca imi prind urechile cu prajelile
adryaana
Postat pe 27 Mai 2011 23:33
Deci, gagici, rezulta de aici ca in viata e mai bine sa te arzi macar o data decat sa te prajesti in sucul propriu, nespa?
anakin
Postat pe 27 Mai 2011 23:35
ba spa,macar stii o treaba!
precizilla
Postat pe 27 Mai 2011 23:37
Ataaaaaaat!!!!!!
Buntzi, buntzi, buntzi, buntzi!
anakin
Postat pe 27 Mai 2011 23:42
De la: anakin, la data 2011-05-27 23:35:47Deci, gagici, rezulta de aici ca in viata e mai bine sa te arzi macar o data decat sa te prajesti in sucul propriu, nespa?


tu intrebi... sau confirmi ? mai pun un semn sa fie clar.... ?
barboneli
Postat pe 27 Mai 2011 23:45
Barbo, eu va indemn numa'..
cat despre semnele alea clare, o sa ma prind mai tarziu.
anakin
Postat pe 27 Mai 2011 23:48
This is the second time.
Beware.
A treia oara nu voi mai fi la fel de tolerant la incercarile de caterinca de doi lei.
anakin
Postat pe 28 Mai 2011 09:49
a da... ? notezi, notezi... ? si care au fost primele doua (ma scuzi ca scriu pe romaneste....) ca eu nu-mi aduc aminte sa fi discutat noi doi ? poate ti-a scris celalalt barboneli.... ! dar daca e adevarat ce spui, te rog sa ma injuri pe romaneste... mie imi suna mai bine... !!!
barboneli
Postat pe 28 Mai 2011 10:02
Treaba ta. Eu ti-am recomandat doar sa te abtii.

Haide, daca nu reusesti sa intelegi, apeleaza la un translator.
anakin
Postat pe 28 Mai 2011 10:05
anakinu, ti-am dat o bere pe aici pe undeva ...cica face bine ( pe la alcoolul-dusmanul fericirii, cred)
azi e o zi atat de frumoasa...nu ti-o strica pe qqch d'insignifiant... je n'en fiche...toujours...
da nu pot ca sa zic pe romaneste pen'ca ma acuza aflu de plagiat...
dor72
Postat pe 28 Mai 2011 10:33
doruleatzo, inca exista niste gepizi da'multzi, idolatri unui guru de boasca, cu ceva vreme in urma.

haide ca ma ma duc dupe berea aia..
anakin
Postat pe 28 Mai 2011 11:15
bomboneli iti multumesc ptr sfat,ai f foarte dragut,chiar daca intr-un mod frumos mi-ai spus ca"nu am minte"
simonas_80
Postat pe 28 Mai 2011 12:05
anakinu, bon week...
dor72
Postat pe 28 Mai 2011 12:07
De la: simonas_80, la data 2011-05-28 12:05:40bomboneli iti multumesc ptr sfat,ai f foarte dragut,chiar daca intr-un mod frumos mi-ai spus ca"nu am minte"



vad ca se bea pe aici bere... asa ca...
barboneli
Postat pe 28 Mai 2011 12:46
Sarut-mana, dor, asemenea!
anakin
Postat pe 28 Mai 2011 19:10
Daca ai stat prea mult la Soare,poti sa dai pe piele cu spirt sanitar,vindeac pielea prajita,o linisteste si nu se cojeste! Sau cu otet,dar ai grija ca mirosul otetului pe pielea incinsa te poate ameti,de ci cu otet ..in aer liber,nu intr-o baie,sau o incapere mica si neaerisita!Si altadata,mai cu grija la Soare si numai intre orele 8-10 si 16-pana apune Soarele!!
elisabeta_boia
Postat pe 28 Mai 2011 22:07
O alta solutie in astfel de cazuri, mai este si rosia. Tai rosia in doua, si te dai cu ea pe toata portiunea "prajita". Lasi sa actioneze cateva ore si repeti procedura de cate ori este nevoie. La mine a functionat de fiecare data. Sa auzim de bine!
Ale_xxa
Postat pe 29 Mai 2011 16:19
hai sa zicem ca eu nu prea sunt de acord cu rosia ! dar asta nu inseamna sa te superi. rosia, idolul meu culinar, are o altfel de aciditate ca iaurtul si in "minus" nu are deloc grasime. cea ce o face mai putin utila in cazuri din astea. cel mai bine si cel mai bine, e sa tratezi arsura cu alovera !!!! regina arsurilor ! rosia in schimb, doar irita mai mult pielea si asa ranita. daca la tine a lucrat, ok.... continua daca vrei ! intodeauna au existat diferite metode, unele mai bune, altele mai putin bune !!!! eu de obicei le aleg pe cele mai bune ! am si eu defectele mele.... ce sa-i faci !!!!!
barboneli
Postat pe 29 Mai 2011 23:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
produse dietetice 14 De la: camyriana 5 Noiembrie 2009 15:28
centurile pentru slabit 16 De la: MIKY_16 18 Aprilie 2010 23:42
pastile eficiente pentru slabit 337 De la: Monica_Danisor_1 21 Septembrie 2018 04:06
Ce carte (roman) cititi? 33 De la: caleidoscop 31 Mai 2012 00:47
capsula cu otet de mere 61 De la: garo05687 4 Ianuarie 2019 21:35
Setari Cookie-uri