Concediu medical pentru 1 zi

Buna.am si eu o intrebare .este posibil sa ti se dea de catre medicul de familie concediu medical pt 1 zi?este prevazut in vreun act normativ detaliul asta.ma intereseaza pt ca am lipsit de la munca 1 zi deoarce practic nu ma putem ridica din pat.chiar am nevoie de un raspuns.multumesc.
Alle13
Postat pe 30 Septembrie 2010 13:29
buna, din cate stiu eu concediul medical se poate da pt. minim 3 zile calendaristice ( asta include sambata si duminica) ... altfel nu se plateste.
monik_m
Postat pe 21 Octombrie 2010 08:48
Buna..Concediu medical nu se da pentru o singura zi,dar medicul de familie iti poate elibera o adeverinta conform careia sa dovedesti ca nu ai putut sa te prezinti la munca.Nu este platita ziua dar te scuteste de eventuale suspiciuni aceasta adevarinta.
garbo000907
Postat pe 21 Octombrie 2010 11:43
Acum un an se putea ,acum nu stiu ce s-a mai schimbat.Puteai sa ai concediu medical si pt o zi doar cu boala obisnuita(01) ,care se platea parca jumatate .Doar ca se elibereaza cu o zi inainte sau in data respectiva..poate s-a schimbat,asta nu mai stiu
lysa_diana2007
Postat pe 21 Octombrie 2010 11:54
nu, nu exista boala pt care se elibereaza concediu medical care sa se poata vindeca intr-ozi, o zi de concediu , de fapt un formular cu o zi se elib . la sfarsit de luna, exemplu: concediu medical pt 3 zile, intre 31 iulie-2 august: se elibereaza 2 formulare, unul pt luna iulie, de o zi-31 si altul pt luna august-1si2, de doua zile.
Adina_Ana
Postat pe 21 Octombrie 2010 22:41
Ba exista!
E criza de matreata
Thor_again
Postat pe 21 Octombrie 2010 22:43
prea complicat pt neuronu' meu... n-am inteles nimic si nici nu ma pot concentra...:D
da' zic ca suna bine, pt minti perspicace...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 21 Octombrie 2010 22:47
O varianat de concediu medical pt o zi de la centre de donare de sange dupa o donare.
mariussibiu
Postat pe 25 Octombrie 2010 14:23
Se poate da concediu medical pentru o singura zi.
CAMNICO
Postat pe 28 Octombrie 2010 16:04
Cu cativa ani in urma inainte de 8 Martie m-am dus la seful meu de atunci si l-am rugat sa-mi dea din contul concediului o zi-ziua de 8 Martie, la care el m-a intrebat-si ce vrei sa faci in aceasta zi ? Eu, nefiind obisnuita sa mint i-am raspuns-vreau sa ma ... f.... simt bine ! A facut ochii mari, mi-a dat liber in ziua respectiva, dar stiu sigur ca nu i-a placut raspunsul meu...
Legile si regulile de obicei le face seful direct, stiu ca exista tari in care poti sa-ti suni seful dimineata si sa-i spui ca vrei sa-ti iei liber fara nici o problema, exista si in Romania firme care accepta sa-ti faci treaba de acasa daca aceasta implica munca la calculator. Retroactiv concediu medical nu-ti da nimeni ! Daca esti bolnav-chemi salvarea, te duci la medicul de familie, daca nu ai starea generala si emotionala sa te duci la munca-vorbesti cu seful tau direct-dar vezi si tu ca daca nu stii sa minti si-i spui adevarul...
anisoaraf
Postat pe 4 Noiembrie 2010 09:17
io in general il instiintez daca imi iau liber, nu ii cer permisiunea
daca nu-i convine, sa ma dea afara!
pana acum nu m-a dat, si cred ca nici nu intentioneaza!

ah, sau ii las cererea de concediu pe birou, fara a astepta semnatura...o semneaza el pana ma intorc din concediu!
zambila
Postat pe 4 Noiembrie 2010 09:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Metode contraceptive combinate 100 De la: cricat 30 Martie 2011 01:39
o problema urgenta 29 De la: romanov_ella 2 Martie 2014 12:30
FORMALDEHIDA O SUBSTANTA TOXICA DIN MEDIUL DE ZI CU ZI 110 De la: fleurdelis 2 Martie 2010 23:23
Buna ziua 3 De la: tutankhamon 9 Iunie 2009 13:28
cistita intarzie ciclul menstrual? 4 De la: Astridutzu 29 Iunie 2011 17:59
Setari Cookie-uri