constipatia

Buna mamici.Eram curioasa daca au mai fost bebici care s-au constipat ingrozitor din cauza laptelui de vaca.Noi avem o luna.Am luat lactulose acum debridat.Deja ma gandesc sa o trec iar pe lapte praf(avem un an jumatate).
ina_rebeca
Postat pe 23 Decembrie 2010 10:35
cand se da la copil lapte de vaca se da in combinatie cu ceai in cazul in care este foarte gras, depinde de varsta copilullui daca este sugar se da combina trei parti ceai si o parte lapte de vaca la inceput apoi se pune jumatate ceai si jumatate lapte apoi se continua cu lapte simplu fara ceai
pt constipatie se poate da suc de prune sau prune
tusi_Oli
Postat pe 23 Decembrie 2010 10:45
Buna mamici! Am observat faptul ca multi copii sunt constipati si li se administreaza supozitor cu glicerina.
Am si eu fetita de 2.7 luni constipata de vreo doua saptamani si dr. Baciu ne-a recomandat microglicerina, se gasesc in farmacii(6 capsule costa 30 lei), sunt umplute cu 3g. lichid din musetel si nalba. Nu dau dependenta si sunt suportate mai usor decat supozitoarele. Medicul ne-a mai prescris si protectis, 60 lei(5 pic./zi timp de o luna de zile), pentru refacerea florei intestinale. Pe langa toate acestea eu ii mai dau si cata o lingurita pe zi pe stomagul gol de colostru(lichid), luam de 5 zile. Azi noapte a facut singura kk fara ajutor, este un inceput, continuam tratamentul, binenteles alimentatie corecta si sper sa se regleze scaunele, este nevoie de timp si incredere.
oana_chris
Postat pe 3 Ianuarie 2011 15:33
buna, mamici, mi-a parvenit un mail cu o oferta de ajutor pentru operatii pe cord deschis pentru copii cu parinti in imposibilitatea de a face rost de bani,sursa e verificata de colegii mei si e reala, o trimit oricui este interesat
casperphantom
Postat pe 3 Ianuarie 2011 15:37
Pediatra noastra ne recomanda pentru constipatie ceai de musetel, duphalac si microclisme.
Acum depinde si de cat timp are probleme copilul.Bine ar fi sa mergeti la pediatru cu copilul, e cel mai in masura sa va ajute.
anadavid12
Postat pe 5 Ianuarie 2011 16:41
Am scapat in sfarsit de costipatie cu gem de prune,dar...am dat-o in diaree dupa numai o lingurita.Am ajuns bineinteles si pe la spital.Dupa 4 zile de cedax si furazolidon suntem ok.Gata cu cacrezele de oita...
ina_rebeca
Postat pe 6 Ianuarie 2011 18:20
Noi am scapat de constipatie numai cu iaurt cu bifidus! Nu am vrut sa ii dau medicamente..incearca in fiecare zi cate1 iaurt si o sa vezi cum isi regleaza metabolismul! Iaurtul sa fie fara fructe, eventual sa ii pui tu in iaurt para si mar.
YZA79
Postat pe 13 Ianuarie 2011 09:59
La copil de o luna nu se da lapte de vaca!!!
Laptele de vaca se introduce dupa virsta de 6 luni, e prea gras pentru un copil care nu are dezvoltat sistemul digestiv. In nici un caz nu se introduce mierea in alimentatie sau ciorba.
La copiii mici constipatia se combate cu supozitoare cu glicerina ( nu orea des ca nu-si mai face efectul ), cu lactuloza sau picaturi laxative. Cel mai bine ar fi sa consulti un pediatru, nu mai fa cum te duce capul.
garbo108904
Postat pe 13 Ianuarie 2011 10:30
de acord cu garbo04, laptele de vaca nu se administreaza la copii atat de mici. nu are calitatile necesare unui sugar, este mai gras are alta combinatie chimica decat are laptele matern sau laptele praf.

constipatia, este categoric din aceasta cauza, laptele respectiv fiind prea gras pentru mititei.

sper ca oricum s0a rezolvat aceasta problema intre timp.
si la o luna sa ii dai debridat si gem de prune?!?!?!?cedex, furazolidon??! mai sa fie..... ori am inteles eu gresit, ori tu mamica nu te-ai exprimat cum trebuie, nu stiu , dar sper sa nu fie real ce scrii acolo.
aly_fab
Postat pe 19 Ianuarie 2011 23:40
Dupa cum clar a scris mamica, fetita are un si jumatate si lapte de vaca ii da de o luna.
Asa ca luati-o de la capat cu sfaturile pentru un copil de 18 luni si nu de o luna.
Ciresica
Postat pe 20 Ianuarie 2011 04:44
Uraaaaa......am revenit la normal cu scaunul, suntem un copil fericit. Am terminat tratamentul demult cu protectis dar luam in continuare colostrul de bovine si ne simtim minunat, suntem energica si dornica de joaca.
Mamici, nu lasati copii sa se chinuie, e groaznic, eu stiu, am trecut cu fetita prin asta.
Rugaciuni..... si pentru noi, colostrul a facut minuni. Bafta tuturor!
oana_chris
Postat pe 21 Ianuarie 2011 08:59
buna am si eu o fetita de 2 luni jumate si ii constipata ce ii pot da pt constipatie?
lenuta87
Postat pe 21 Ianuarie 2011 17:05
ceai de musetel neindulcit ai incercat?
Ciresica
Postat pe 21 Ianuarie 2011 19:43
cineva recomanda putin suc de rosii.

eu as recomanda putin suc de portocale, indoit cu putin ceai de fincin, sau chiar suc de portocale indoit cu putina apa. nu mult, 3-6 lingurite.

bafta!
aly_fab
Postat pe 25 Ianuarie 2011 16:38
mamici dragi.Nu stiu ce ati citit,dar fetitza mea are 1 an si 8 luni...si da... i-am dat gem de prune si furazolidon.
ina_rebeca
Postat pe 23 Februarie 2011 11:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
caut bona serioasa cu experienta 7 De la: moniq_ 24 Iunie 2010 10:18
Sa duc copilul la soacra? 10 De la: kidz004815 8 Noiembrie 2009 10:54
teste sarcina fals pozitive? 3 De la: danicosmi 8 Decembrie 2009 22:50
infectie urinara cu e coli 73 De la: aliadi_kidz 9 Noiembrie 2012 21:14
Iritatie scutec 3 De la: horobeanu 13 Aprilie 2009 22:03
Setari Cookie-uri