Dilema vietii mele

Buna... numele meu este Adrian,am 24 de ani si am o foarte mare dilema.... am nevoie de stauri. Povestea mea incepe cam asa. In urma cu 5 ani si cateva luni,am intalnit o fata,am placut-o,cred ca m-a placut si ea.... in fine dupa 5 ani de relatie,frumoasa,dar care eu nu am vazut-o mereu asa..... ne-am despartit... deoarece,incepusem sa-i reprosez ca nu mai sunt fericit alaturi de ea... ca vreau ceva mai mult si din partea ei... adica ea este genul de fata mami,nu face nimic fara sa stia mamica sau taticu...... si eu m-am saturat sa tot astept sa faca ea urmatorii pasi.....am fost alaturi de ea in orice,pt ca eu puteam,ea nu putea sa fie alaturi de mine in orice....in fime.... reprosandu-i aproape toata vara multe lucruri,fiind si gelos din fire,am mai scapat si lucruri care chiar nu trebuiau spus,ne-am despartit... initial am fost de acord amandoi....dar dupa cateva zile.... eu am inceput sa-i simt lispa foarte mult,am incercat sa ma impac cu ea,dar ea era foarte determinata,asa ca am inteles ca ar fi mai bine sa o las... Problema mea este ca dupa putin timp,am cunoscut o alta fata....care ea este independenta din fiecare punct de vedere.... ne intelegem foarte bine....ne-am facut si cateva planuti.....Acum problema este ca fosta mea prietena incepe sa ma doreasca din nou si m-a chemat la ea... vineri seara ca este singura...... a aflat ca am planuit sa ma duc la munte cu actuala..... ea imi da sperante ca ar vrea sa fim din nou impreuna... acum,eu tin foarte mult la ea si m-as bucura foarte mult sa ne impacam,mai ales ca in primavara ne faceam planuri sa ne logodim.....dar cealalta problema este ca imi place si actuala si nu as vrea sa o renasc nici pe ea.... acum...daca a mai trecut cineva prin asa ceva si eu sunt sigur ca nu sunt singurul.... ajutati-ma sa fac alegerea potrivita. Poate ca nu am fost cat se poate de explicit,poate ca nu m-am facut clar inteles,dar eu nu prea ma pricep sa scriu..... imi este mult mai usor sa vb..... imi vin altfel ideile. Va multumesc
garbo177144
Postat pe 23 Noiembrie 2010 13:51
Adriane ...eu n-am 'stauri'....dar poate nu caut unde trebuie....
Oricum, mi-a placut ca o 'renasti' pe actuala...Bravo tie!
ufishor
Postat pe 23 Noiembrie 2010 13:57
fi perseverent ...........
poate-ti iese cu amnadoua.....
jeanette40
Postat pe 23 Noiembrie 2010 14:00
E clar ca le placi pe amandoua, dar intrebarea mea este: pe care dintre ele o iubesti? Cu care dintre el te vezi in viitor? Cu care dintre ele ti-ar placea sa-ti intemeiezi o familie?
Si sa nu-mi raspunzi "cu amandoua" ca nu mai vorbesc cu tine!

Tylly
Postat pe 23 Noiembrie 2010 14:04
eu cred ca a treia e solutia
elodia
Postat pe 23 Noiembrie 2010 14:20
zambila
Postat pe 23 Noiembrie 2010 14:43
Nici tu nici prima nu prea stiti ce vreti. Cred ca i-ai face un serviciu celei de-a doua fete daca te-ai impaca cu prima.
Doara
Postat pe 23 Noiembrie 2010 19:06
incearca sa construiesti o relatie cu a doua - macar din mindrie daca nu de altceva. Asta daca nu esti genul de catelus care te duci la prima cind te cheama si pleci cind iti da un shut in fund....
quasaria
Postat pe 23 Noiembrie 2010 20:21
da cu banu si vezi ce iasa " cap sau pajura"
bun lasand gluma la o parte eu zic sa-ti vezi de relatia pe care o ai acum si las-o pe fosta sa stea cuminte langa mama ei si tu du-te in wekend la munte cu actuala
stii vorba aia " ciorba reincalzita nu-i prea buna"

tusi_Oli
Postat pe 23 Noiembrie 2010 20:27
De la: Celleste_, la data 2010-11-23 14:04:06E clar ca le placi pe amandoua, dar intrebarea mea este: pe care dintre ele o iubesti? Cu care dintre el te vezi in viitor? Cu care dintre ele ti-ar placea sa-ti intemeiezi o familie?
Si sa nu-mi raspunzi "cu amandoua" ca nu mai vorbesc cu tine!



Mai...da de unde stii tu ca le place pe amandoua?crezi ca toata lumea e ca tine sa placa mai multi odata?!?si sa nu stie pe care iubeste si cu care sa isi petreaca viitorul?!?
Ce femei ciudate...d' aia se duc dracului familiile mai tarziu...
markon
Postat pe 23 Noiembrie 2010 22:26
iar te-ntorsashi neneee??
daa...ori ai probleme ciudate, ori deloc
fleurdelis
Postat pe 23 Noiembrie 2010 22:42
44, mergi pe drumul tau, nene, continua ce ai cu cea de-a doua..care e de fapt prima ca povestea cu cealalta se sfarsise.

floreto, ce-ai cu omu` ? postarile lui au si cap si coada
Freya_
Postat pe 23 Noiembrie 2010 22:50
Treci la urmatoarea. Si incearca sa nu faci comparatii cu ce-a fost in trecut.
m_ada
Postat pe 23 Noiembrie 2010 22:53
De la: tusi_Oli, la data 2010-11-23 20:27:37da cu banu si vezi ce iasa " cap sau pajura"
bun lasand gluma la o parte eu zic sa-ti vezi de relatia pe care o ai acum si las-o pe fosta sa stea cuminte langa mama ei si tu du-te in wekend la munte cu actuala
stii vorba aia " ciorba reincalzita nu-i prea buna"




mai tusi si daca pica in dunga ce face bietul om ???? ca poate-i scapa din mana -n lut si pica-n dunga, si eu sunt de acord cu parerea ta, ii place de a 2, sa mearga inainte, prima l-a refuzat odata, nu stiu de ce simt eu ca prima a aflat de relatia lui si e geloasa pe fericirea lui
casperphantom
Postat pe 23 Noiembrie 2010 23:11
casper, cre` ca simtim mai multi acelasi lucru
Freya_
Postat pe 23 Noiembrie 2010 23:18
freyuto, eu mai simt ca tu mi-esti datoare cu un raspnsel mititel, te rugai amu-s cateva zile sa-mi enumeri din viciile tale, da te facusi ca ploua, tot esti aici acum , da ddrumul la muzicutza
casperphantom
Postat pe 23 Noiembrie 2010 23:31
De la: Freya_, la data 2010-11-23 22:50:28floreto, ce-ai cu omu` ? postarile lui au si cap si coada


Corect! Spre deosebire de muuuulte alte postari, ale altora.
Thor_again
Postat pe 23 Noiembrie 2010 23:35
Casper, pot sa iti zic eu unul din viciile Freyei? Fumeaza. Cam mult! Cum de unde stiu? Ia uita-te matale la ultimele ei postari!
Thor_again
Postat pe 23 Noiembrie 2010 23:37
Asa e. Postarile lui Mark on au cap si coda dar si mult noroi.
Doara
Postat pe 24 Noiembrie 2010 06:37
...gura pacatosului...adevar graieste!!!
walkiria
Postat pe 24 Noiembrie 2010 11:51
DA.. am citit si eu dupa si am vazut ca am facut cateva greseli... dar la sfarsit am scris ca poate nu m-am facut clar inteles si bla bla bla.... ca nu vreau sa o ranesc pe actuala,asa este.. mie nu-mi place sa joc pe doua fronturi si mai ales sa imi bat joc de persoanele de langa mine.
garbo177144
Postat pe 24 Noiembrie 2010 11:58
ei,as!
sora_ilsi
Postat pe 24 Noiembrie 2010 12:02
Atunci alege... ori-ori. Daca ratiunea nu te ajuta, poate te ajuta norocul: da cu banul!

Tylly
Postat pe 24 Noiembrie 2010 12:03
si daca prima nu te cauta, erai bine mersi cu celalata, nu??
tu ai fi cautat-o? probabil ca nu...

poate ca iti bati joc de amandoua
zambila
Postat pe 24 Noiembrie 2010 12:08
intotdeauna cand exista doua optiuni...e dificil.Riscul exista la ambele optiuni...pentru ca indiferent de alegerea facuta,ramane enigma"cum ar fi fost daca..."
E vorba si de relativitatea vietii,de schimbarea care apare in timp....poate ca niciodata nu vei stii care este optiunea cea mai corecta si avantajoasa pentru tine.Ca de impacat pe toata lumea....nu vei putea ....si alegerea e bine sa o faci pentru a te multumi pe tine...
Ia o foaie,imparte-o in doua.Pe o parte sa fie una...iar in cealalta parte...cealalta.La fiecare imparti din nou in doua si treci...bune si rele.Astfel poti obtine un rezultat vizibil ,nu doar gandit si care te poate ajuta in obtinerea unui rezultat mai clar in ceea ce simti pentru fiecare.In felul acesta treci ceea ce simti...prin ratiune.
Iar daca nici asa nu poti obtine un rezultat....da-le o pauza la amandoua....timp in care lucrurile se pot aseza.
Nu uita un lucru:la fel cum in fiecare lucru rau exista si un bine,este valabila si viceversa....in tot binele poate exista ceva rau.
Mult succes....si chiar daca acum vei face alegerea gresita.....nu conteaza....viata merge inainte.Doar sa ai puterea de a fi transant ...si sa rationezi...si cu mintea...nu doar cu sufletul.

Nu este o anomalie ceea ce ti se intampla,cred ca fiecaruia dintre noi i se intampla la un moment dat in viata.Si nici bataie de joc nu este...ci doar o conjunctura neplacuta din care nu poate iesi toata lumea fericita.Asta e viata.....
walkiria
Postat pe 24 Noiembrie 2010 14:28
eu raman la parerea mea : a treia !
...si asta pentru ca atunci cand exista iubire nu exista termen de comparatie si nu e loc pentru "alba/neagra"
elodia
Postat pe 24 Noiembrie 2010 14:36
Fosta ta prietena a ,,inceput" sa te doreasca pt ca stie ca esti cu altcineva si daca tot nu a iesit cu ea..nu ar fi rau sa strice si o alta relatie...mda..des intalnita speta , in final nu vei ramane cu niciuna dar asta sa fie baiul ...,,dilema vietii" zici ?? :-)) ehhh..mai asteapta , ai doar 24 de ani ...dilemele vietii sunt altele cu mult mai grele si grave ...asta cu amorul se rezolva repede...azi il ..maine a disparut ca prin farmec :-)
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2010 14:38
clar, number 3 is the best !!! ( chiar daca inca nu a intalnit-o )
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2010 14:39
De la: elodia, la data 2010-11-24 14:36:45eu raman la parerea mea : a treia !
...si asta pentru ca atunci cand exista iubire nu exista termen de comparatie si nu e loc pentru "alba/neagra"


noi oamenii...suntem prea superficiali pentru a trai cu adevarat acest sentiment numit...iubire!


daca exista iubire....nu exista aceasta dilema pentru omul acesta.Deci...exclusa varianta asta!!
walkiria
Postat pe 24 Noiembrie 2010 14:42
walki,nu ma face sa regret ca n/am ramas maimuta kinga
elodia
Postat pe 24 Noiembrie 2010 14:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum v-ati petrece ultimii 2 ani din viata? 6 De la: bluelight 10 Noiembrie 2009 21:32
Parti negative... 24 De la: joanna22 22 August 2012 00:35
A fost frumos, s'a terminat...acum ce mai e de facut?! 66 De la: me_reloaded 10 Octombrie 2010 21:43
Am gresit ? Da .. dar ce si cum sa fac ? 125 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:12
Detectez un limbaj de lemn pe forumul asta... 21 De la: zambila 4 Noiembrie 2009 09:38
Setari Cookie-uri