Viatza ca o ceasca de cafea...

Astazi am sa va spun o poveste si va invit la libera alegere si individuala a sensului acestei povestiri.
Un grup de oameni bine stabiliti pe plan financiar si statut social, fosti colegi de liceu, s-au hotarat sa se intalneasca intr-o zi cu totii si au decis sa viziteze fostul lor diriginte.Au plecat la locuintza acestuia si au fost primiti cu o bucurie si deschidere extraordinara.Profesorul era foarte fericit de vizita.
Dupa ceva timp scurs prin readucerea la viatza a anilor de liceu, discutia a luat o directie spre zilele cotidiene, stresul si neajunsurile pe care acesti oameni le aveau.Profesorul a ascultat cu atentzie plangerile si insatisfactiile celor de fata iar apoi s-a retras in bucatarie.Dupa cateva minute a revenit cu un vas mare plin de cafea.Langa acesta, pe tava, stateau diferite modele de cesti din diverse materiale de fabricatie: unle din portelan, altele din plastic, cristal, ori sticla simpla; unele mai scumpe iar altele mai ieftine.
Profesorul a invitat fostii sai elevi sa se auto-serveasca iar fiecare sa-si puna cafeaua in ceasca dorita.Dupa ce toti prezentzi aveau cate o ceasca de cafea in mana profesorul a spus."Cu sigurantza putetzi observa ca toate cestile dintre cele mai frumoase si mai scumpe au fost luate, pe tava ramanand doar cele ieftine sau lucrate din material ieftin.Este nosmal pentru voi sa va doriti sa aveti tot ceea ce este mai bun, iar asta este , de fapt, sursa problemelor si a stresului vostru cotidian.Fiti asiguratzi ca, indiferent de ceasca aleasa, calitatea cafelei ramane aceeasi.In cele mai multe cazuri, ceasca este mai scumpa sau chiar ascunde continutul sau, insa nu adauga savuare gustului.Ceea ce v-ati dorit cu adevarat a fost doar cafeaua si nu ceasca.Dar ,constient, ati mers alegand cele mai bune cesti...Apoi ati inceput sa priviti alaturi pt. a va asigura ca detineti una dintre cele mai frumoase cesti.Acum ganditi-va la asta...Viatza este cafeaua iar job-ul, banii si statutul social sunt doar cestile.Sunt doar uneltele sau vasele pentru a mentine viatza la nivelul dorit de noi.Cateodata, concentrandu-ne doar asupra cesti, uitam sau chiar esuam in a ne mai bucura de gustul cafelei.Bucura-te de savoarea ei si nu de frumusetea cestii tale!Traieste simplu si ai grija de tine si de cei ce te inconjoara.Fi bun si iubeste cu generozitate!Viatza are doar continuitate si nu repetitie!"
mirciulik78
Postat pe 28 Noiembrie 2010 16:00
mirciulica, umbli cu pilde, carevasazica! ...in fond, ai si tu dreptate, suntem invatacei toata viata! pacat ca nu ne dam seama intotdeauna de asta, astfel incat s-o transformam in experienta benefica si salutara! important e sa admitem ca a invata `de bine` e un lucru constructiv, necesar si, firesc, la urma urmei, intrucat e compatibil cu acel avantaj net al fiintei umane care o diferentiaza de alte creaturi: educabilitatea. si, mai ales, nu putem trece cu vederea ca nu ne putem sustrage acestei conditii, oricat de indaratnici, suspiciosi si smecheri am fi! dar tocmai aici intervine paradoxul, caci, nah!, chiar si `personajul negativ` invata! ...si inca, destule! fiindca, da, chestiunea e ce invatam!
esme
Postat pe 28 Noiembrie 2010 16:36
Iti multumesc pentru atentia acordata si trebuie sa recunosc ca descopar in exprimarea ta o personalitate foarte inteligenta.La fel citatul tau de la status demonstreaza ca directia gandirii personale este una foarte pozitiva si orientata spre creeatie.Admir asta si, personal, imi doresc sa colaborez cu astfel de oameni.
Ceea ce scriu imi doresc sa fie doar o mica inspiratie pt. cine are nevoie.Un pic de ajutor.Sa impart ceea ce am invatat si aplicat pt. mine, atata tot.
mirciulik78
Postat pe 29 Noiembrie 2010 10:30
fleurdelis
Postat pe 23 Decembrie 2010 05:04
Mircea,"pilda'' ta este atat de reala incat isi pierde ''savoarea'' in societatea romaneasca de azi.sigur ca exceptia......
vuvuzela
Postat pe 23 Decembrie 2010 05:30
VUVU, OBSERV CA NIMIC SI NIMENI NU-TI INTRA IN VOIE SAU ITI E PE PLAC , DE CE????NU ESTI PAMANTEANA, "FETITO"???E SUPER CA DESCHIZI SPRE DISCUTIE SUBIECTE INTERESANTE DAR OPINIA TA E DOAR A TA SI ARE O TENTA NEGATIVISTA PE ALOCURI, FII TE ROG MAI OPTIMISTA...MIRCIULIK 78 A DAT UN RASPUNS ORIGINAL SI INTELEPT, BRAVO LUI.
caleidoscop
Postat pe 25 Decembrie 2010 21:57
PILDELE NU AU "SAVOARE" AU DOER INTELEPTIUNE
garbo171195
Postat pe 2 Ianuarie 2011 21:38
io cred ca vuvu te invidiaza .
cum de n-a gasit ea prima pilda??
bluelight
Postat pe 2 Ianuarie 2011 21:43
1-
in primul rand nu am de ce sa invidiez pe Mirciulica.el a preluat aceasta pilda,fara sa o puna in ghilimele,ne fiind creatia lui.

2
cunosc aceasta pilda din facultate.cititi Simona Moroia ,parca,in psihologie&psihoterapie

3"Cateodata concentrandu-ne doar pe ceasca, uitam sa savuram cafeaua.',in ziua de astazi e f valabila aceasta pilda,deoarece majoritatea iubeste lumea materiala uitand de cea spirituala.de aceea intr-o asemenea societate nici cafeaua nu mai are 'savoare".

nu ma dezic de cele sustinute ,nu am nimic cu nimeni,fiecare judeca in limitele sale.intotdeauna am comentat argumentat,ceea ce am facut si aici.dar reiau esenta pildei'

"Cateodata concentrandu-ne doar pe ceasca, uitam sa savuram cafeaua'.o duminica placuta!
vuvuzela
Postat pe 30 Ianuarie 2011 01:17
De la: caleidoscop, la data 2010-12-25 21:57:18VUVU, OBSERV CA NIMIC SI NIMENI NU-TI INTRA IN VOIE SAU ITI E PE PLAC , DE CE????NU ESTI PAMANTEANA, "FETITO"???E SUPER CA DESCHIZI SPRE DISCUTIE SUBIECTE INTERESANTE DAR OPINIA TA E DOAR A TA SI ARE O TENTA NEGATIVISTA PE ALOCURI, FII TE ROG MAI OPTIMISTA...MIRCIULIK 78 A DAT UN RASPUNS ORIGINAL SI INTELEPT, BRAVO LUI.[/quote



opinia realista,de multe ori se confunda cu o opinie 'negativista".de ce as fii optimista intr-un haos,precum s-a transformat Romania?prefer sa gandesc cu mintea limpede.care este raspunsul original dat de Mirciulica???

repet;'Cateodata concentrandu-ne doar pe ceasca, uitam sa savuram cafeaua."
vuvuzela
Postat pe 30 Ianuarie 2011 01:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau si eu un sfat... 40 De la: eladaela 15 Ianuarie 2010 08:02
pierdut nevasta,gasitorului mare recompensa s-o pastreze! 16 De la: zazaq 25 Septembrie 2012 21:41
Consiliere in probleme de dragoste si familie,cariera,afaceri,destin,sanatate,pe eUniversum 1 De la: eUniversum 12 Decembrie 2011 16:26
NU MAI SUPORT 20 De la: calinca 28 Noiembrie 2011 14:21
M-AM INDRAGOSTIT !!! 12 De la: l_flory 1 Noiembrie 2009 16:47
Setari Cookie-uri