'Adrian Paunescu-te saluta generatia in blugi'

si totusi, eu nu cer nimic de la nimeni pentru mine ci doar respect pentru topicul asta. Punct. Vad ca garbo e un fel de tara tara vrem ostasi, ce treaba ai tu cu observatia mea adresata lui anakin, sa ma intrebe el de vrea!
All_right
Postat pe 6 Noiembrie 2010 10:58
SI TOTUSI...

"De-aicea, de pe patul de spital
Pe care ma gasesc de vreme lunga,

Consider ca e-un gest profund moral
Cuvntul meu la voi sa mai ajunga.
Ma monitorizeaza paznici minimi
Din maxima profesorului grija,
n jurul obositei mele inimi
Sa nu ma mai ajunga nicio schija.
Aud o ambulanta revenind
Cu cine stie ce bolnav aicea,
Alarma mi se pare un colind
Cu care se trateaza cicatricea.

Purtati-va de grija, fratii mei
Paziti-va si inima, si gndul,
De nu doriti sa vina anii grei
Spitalul de Urgenta implorndu-l.
Eu va salut de-a dreptul cordial
De-a dreptul cardiac, precum se stie,
Recunoscnd ca patul de spital
Nu-i o alarma, ci o garantie.
Va vad pe toti mai buni si mai umani
Eu nsumi sunt mai omenos n toate,
Da-mi, Doamne, viata, nca niste ani
Si tarii mele minima dreptate!"
Adrian Paunescu, 31 octombrie

ultimul lui gand a fost la patria lui draga si la noi
noi care poate nu am meritat sa avem astfel de genii printre noi,daca nu stim sa le pretuim valoarea...


dar CINE suntem noi sa judecam????
LILO
Postat pe 6 Noiembrie 2010 11:12
LILO-cu respect!
felicitari

..."Purtati-va de grija, fratii mei
Paziti-va si inima, si gndul,
De nu doriti sa vina anii grei
Spitalul de Urgenta implorndu-l."
koala
Postat pe 6 Noiembrie 2010 11:21
vezi, all? de asta nu are ursul coada. vrei respect insa nu respecti. a face un enunt si apoi a spune"punct" nu e tocmai un mod civilizat de comunicare.

atat timp cat ai zis ce ai zis despre topicul lui anakin, trebuia sa te astepti la reactii.

am considerat ca trebuie sa te trag nitel de maneca, deoarece nu prea ai citit cu atentie acel topic si nu esti indreptatita sa-l caracterizezi drept "gretos".

urmand logica ta, as putea sa te intreb si eu de ce simti nevoia sa o faci pe jandarmul pe un topic al carei initiator nu esti. a avea fata de un om respect, nu inseamna sa apari si sa dai copy/paste de pe tot netul. lumea stie despre ce este vorba, a citit poeziile lui paunescu, cunoaste activitatea lui. un topic destept inseamna pareri destepte si nicidecum copieturi alandala plonjate.

sunt pe garbo demult asa ca, nu-mi da lectii despre acest forum. il cunosc. cu bune, cu rele, astia suntem.
din cativa ani de cand sunt pe aici abia acum pot zice ca inteleg si cunosc cat de cat pe unii useri. tu, intr-o luna, ai priceput tot, ai inteles tot, ai putut incadra oamenii in categorii. perspicacitate, nu gluma


povestea cu "tara tara vrem ostasi "e doar un infantilism. sau voiai sa fie ceva ironic si istet?
si_totusi
Postat pe 6 Noiembrie 2010 11:21
O singura intrebare am:

i-a dat careva linkul cartii mele lui Geminy?
Si daca da, cine?

Fiindca atunci cand am solicitat o anumita discretie, intrucat umbla tot felul de dezaxati pe net, la unii ca el sau ca Aleha m-am referit.

Ciumpalacule,
eu am alta categorie de cititori, lucrarile avand o anumita tematica. Nu ma astept sa placa tuturor, nici nu imi doresc.. insa accept deschis pareri legate de texte, nu murdariile pe care le proferezi tu pe acest site obscur, in baza antipatiilor personale. Critica de bun simt o accept, marlania imi displace.
anakin
Postat pe 6 Noiembrie 2010 11:22
Si totusi, normal ca m-am impiedicat de reactia lui anakin si am reactionat la randu-mi. Era un gand ce-l tineam in mine si nu ar fi iesit aici, m-am dus la topicul de povestiri scurte si am vrut sa citesc dar nu ma asteptam sa dau de lansare de carte, sincer. Habar nu am cine sunteti si ce cautati aici, vad ca unii cauta scandaluri si cu mortul pe masa si nu e frumos, firesc ma enervez la atitudinea ta, a lui Thor, a lui anakin, a doarei si inca...
All_right
Postat pe 6 Noiembrie 2010 11:35
all right, fii calma ca nu ti-a bagat nimeni in seama reactia.

Pentru mai buna ta informare, aceasta individa care a deschis topicul, prin luna iulie, a blestemat de moarte copii celor care scriu pe aici, suparata fiind ca i s-a atras atentia ca din alt cont se dadea barbat, cu nevasta gravida.
Cum am mai spus, dezaxati.. e plin netul de astfel de specimene.
anakin
Postat pe 6 Noiembrie 2010 11:38
Mestrul, geniul, poetul Adrian Paunescu nu va muri niciodata! Va trai vescnic in inimile noatre; omul Adrian Paunescu a murit!
Fac parte din generatia in blugi, fosta membra a grupului Song, participanta cu grupul (Song evident) la numeroase editii ale cenaclului Flacara!
Sa te odihnesti in pace MAESTRE
adeline
Postat pe 6 Noiembrie 2010 11:40


anakin...IO sincer imi doresc sa iti citesc lucrarile
sunt dornica sa citesc...

si,dupa cum vezi,nu judec...
daca nu este prea mult,,,as dori acel link...in privat...normal
daca nu....NU!!!
LILO
Postat pe 6 Noiembrie 2010 11:41
Lilo, mi-e tare teama ca in acest moment am ceva retineri. Banuiesti tu de ce.

Abia acum am vazut ca topicul meu de povestiri scurte este considerat gretos de all right. Mda, ficare cu gusturile lui, daca scriam despre Gogu care o lasa bortzoasa pe Lenutza si pleaca apoi in lume cu Maricica, nu mai era gretzos.
Cum spuneam, lume dezaxata.
anakin
Postat pe 6 Noiembrie 2010 11:44
De la: O_K, la data 2010-11-06 01:15:44
De la: zambila, la data 2010-11-05 23:31:09Nu pot sa-l judec pe omul Paunescu uitandu-ma in primul rand la mine pt ca eu nu am fost in postura si functiile in care a fost el....m-a ferit Dumnezeu...
Dar pot sa-l judec din postura in care am fost eu,pe vremuri....cand ma incoloana sa ma duc la spectacolele lui,cand el era menestrelul lui Ceausescu si-i canta realizarile,si-i aducea osanale...doar nu degeaba era numit poetul curti...si dintr-o data s-a trezit dupa asa zisa revolutie ca era un dezident...ati uitat cand l-au fugarit oamenii la revolutie?!?


1. minti. nu te incolona nimeni sa te duci la spectacolele lui. te bateai sa prinzi un bilet

2.daca ai fi citit poeziile din volume, ai fi vazut ca nu era menestrelul lui ceausescu. ca sa poata functiona acel cenaclu, era necesara si cate o poezea -prin ziarul scanteia- din aceea care sa flateze. cine a avut cap sa discearna si sa vada dincolo de aparente, nu a ramas cu aceasta impresie de "poet al curtii". titulatura aceasta i-a fost pusa din alte considerente. unii au avut interes sa-l tina departe de politica(din teama) altii , ca papagalii ,chiar au crezut in eticheta pausa si tot o citeaza

3. oamenii la revolutie fugareau pe oricine. de-a valma. era nebunia acelor zile.

4.o fi avut paunescu bubele lui insa, nu a fost o canalie ca multi altii, adulati si ridicati pe un piedestal ce nu le apartine
si_totusi
Postat pe 6 Noiembrie 2010 11:44
ok!!
inteleg retinerea...desi stii!!
stii mult prea bine ce fel de ins(a) sunt...
fac misto....dar nu de oameni si nici de scrieri...

intr-o buna zi te vom citi...intr-o buna zi...

LILO
Postat pe 6 Noiembrie 2010 11:49
fii calma, all si nu te mai enerva. intai, sa intelegi ce citesti si apoi sa arati cu degetul spre unul sau altul.

as putea sa spun si eu ca atitudinea ta e gretoasa, dar nu zic. din respect.

thorul, anakin , doara nu sunt oricine pe forumul acesta ca sa-si permita cineva a-i judeca aiurea. abtine-te in a face judecati, citeste ce au scris acesti oameni si lasa lumanarile, mortii si postarile gen "sceneta de camin cultural", ca asa ceva e acest topic.

admiratia fata de un om se traieste in suflet si nu atarnata pe sarma ,ca rufele la uscat.
si_totusi
Postat pe 6 Noiembrie 2010 11:58
Ok, Lilo.. nu vreau sa dezvolt... si chiar iti dau dreptate, deseori, in ceea ce scrii aici. Iti impartasesc opiniile, parerile; dar inca am o retinere, legata de un anumit moment in care eu am avut dreptate, insa ai preferat sa te alaturi curentului generat.
anakin
Postat pe 6 Noiembrie 2010 11:59
Il lua de doua ori.
anakin
Postat pe 6 Noiembrie 2010 12:03
De la: anakin, la data 2010-11-06 11:22:59O singura intrebare am:

i-a dat careva linkul cartii mele lui Geminy?
Si daca da, cine?

Fiindca atunci cand am solicitat o anumita discretie, intrucat umbla tot felul de dezaxati pe net, la unii ca el sau ca Aleha m-am referit.

Ciumpalacule,
eu am alta categorie de cititori, lucrarile avand o anumita tematica. Nu ma astept sa placa tuturor, nici nu imi doresc.. insa accept deschis pareri legate de texte, nu murdariile pe care le proferezi tu pe acest site obscur, in baza antipatiilor personale. Critica de bun simt o accept, marlania imi displace.


anakine, iti du dreptate. digerabil n-am cum fi.

pe mine nu ma poti numara printre admiratori, care se tin asa doar de dragul de a(-ti) fi.

eu macar am fost sincer, ti-am spus parerea.

nu ma apuc sa te ling fara sa meriti, ca pentru munca asta sunt altii facuti.

iar ceea ce ti-am zis in fatza, vei mai afla si din alta parte.
sunt convins ca n-ai aflat o noutate.

cat despre apelative... pastreaza-le pentru munca ta de fiecare zi...:P

iti doresc mai mult succes la viitorul tau volum.
dupa parerea mea de "ciumpalac"" si de "marlan" asta e cam mort, din fasa.

da' nu dispera... macar are succes pe garbo la unii, si tot e o chestie importanta pt tine:P

PS: in caz ca ai pierdut linku'la brosurica elaborata de tine cu atata truda (nici nu ma indoiesc ca ai muncit pe rupte la ea:P), ti-l pot transmite..;)

:))
eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2010 12:11
Pe mine ma intereseaza doar cum a ajuns acel link in posesia unui dezaxat, atata tot.

In rest, treaba ta, mi se rupe de opiniile tale. Bine, poate ca asa vrei sa iesi si tu in evidenta.
Punct.
anakin
Postat pe 6 Noiembrie 2010 12:15
koala
Postat pe 6 Noiembrie 2010 12:16
Sa fim seriosi si totusi! A fi cineva pe forum ce vrea sa insemne? Eu m-am legat de niste atitutini nefiresti, lipsite de bun simt. Ce ma intereseaza pe mine ca autoarea topicului a blestemat si pe cine, doamne, fereste, eu m-am legat strict de aceasta comemorare. Cineva pe forum, esti culmea!
All_right
Postat pe 6 Noiembrie 2010 12:17
Poate ca ai dreptate Thor dar chiar daca a preaslavit comunismul in vrema aceea a fost simbolul unai generatii,multi gresim si am gersit in viata ,dar care are puterea sa il judece pe aproapele lui ok a fost comunist ???? ,si alti au fost si mai sunt inca ,asta insamna ca toti sunt nemernici ,nu, printre ei au fost si oameni de onoare .
theodor1972
Postat pe 6 Noiembrie 2010 12:24
all, tu nu te-ai legat de nimic. ai scris cuvinte si atat. lipsa de bun simt e in ograda ta. degeaba incerci sa dregi busuiocul si sa iti cladesti o imagine de om integru. vad ca ai ce ai cu anakin. e problema ta de "proaspat "venit pe garbo.da, am si eu dreptul constitutional sa te contrazic

si da. userii de aici pot fi "cineva" priviti prin prisma postarilor. tu ce ai postat? ce pareri ai avut vis a vis de o oarecare discutie? ce argumente? deocamdata vad ca postezi doar reguli: asta trebuie sa facem, asta nu. sau etichete:ala e rau, celalalt e enervant, topicul cutare e gretos, etc
asa, sa apari si sa faci ordine, oricine e in stare. nu-ti trebuie minte multa

povestea cu cea comemorare, ramane cum am stabilit" sceneta de camin cultural" .comemorarea inseamna altceva. inseamna discutii, pareri, idei si nu copy/paste
si_totusi
Postat pe 6 Noiembrie 2010 12:26
De la: anakin, la data 2010-11-06 12:15:45Pe mine ma intereseaza doar cum a ajuns acel link in posesia unui dezaxat, atata tot.

In rest, treaba ta, mi se rupe de opiniile tale. Bine, poate ca asa vrei sa iesi si tu in evidenta.
Punct.


extraordinar...:))
te pomenesti ca era strict secret, dupa ce tu l-ai oferit cu atat generozitate...:))

eu poate ca sunt dezaxat, dar probabil oricine nu-ti aplica limbi in dorsal e la fel.

ti-am mai citit reactiile si la fel de urat faci de fiecare data cand nu e folosita si alifie, ori daca limba e prea aspra.

anakine... oamenii nu-s toti la fel, iar tu nu esti un standard.
poate "standardizat", da, aia se vede...:PP.

baga-ti mintile in cap. daca le mai ai...:))
eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2010 12:27
Haide, bre, mai plimba-te... am zis eu undeva ca sunt standard?

anakin
Postat pe 6 Noiembrie 2010 12:29
hai nu serios, "ca zici tu"... da'cine te crezi?...:))

(ca tot ocolesti raspunsul la intrebarea asta, vad...:P)
eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2010 12:31
Dumnezeu sa-l odihneasca!
si totusi iubirea exista.....
koala
Postat pe 6 Noiembrie 2010 12:32
ce-mi vine sa rad... "critica de bun simtz o accept", cica...:))))

adica limbile cu fatza umana... he he he, anakine, aici ai fost genial de sincer!...stiu, nici tu nu ai vrut asta, dar macar ai incercat...:))
eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2010 12:38
BaI, dar tu deja ai o obsesie cu mine, din cate vad

Ce spuneam mai sus?.. plecati de pe axa lor..
anakin
Postat pe 6 Noiembrie 2010 12:42
orificiul buco-anal se separa pentru prima oara la viermi insa asta doar de dragul logicii evolutive.In realitatea viscerala lucrurile se petrec exact invers si culmineaza cu disputele internautice... Uffffff
ufishor
Postat pe 6 Noiembrie 2010 12:43
De la: anakin, la data 2010-11-06 12:42:32BaI, dar tu deja ai o obsesie cu mine, din cate vad

Ce spuneam mai sus?.. plecati de pe axa lor..


anakine, precum ai zis mai sus, ai mai zis asta...:D

ca sa nu zici ca-s baiat rau, hai sa-ti spun si o parere constructiva:

daca vei pune si spumele de azi, in mod mestesugit, viitorul volum ar putea avea un succes ceva mai mare.

tot pe garbo... ca in alta parte, unde?:P
:))
eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2010 12:46
ufishor... zici tu ca asta e disputa?...:))
eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2010 12:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Lista de carti inainte de a muri 23 De la: garbo_1681 17 Iulie 2013 19:11
Imi vand toata biblioteca 33 De la: Mistique7 17 Februarie 2016 16:15
Cel mai serios site al cartilor 10 De la: A2-Tipic 15 Septembrie 2019 20:30
saluta generatia an blugi 5 De la: zambila 8 Noiembrie 2010 15:12
The Secret-Law of Attraction,Rhonda Byrne 29 De la: allexanndrra 6 August 2012 12:12
Setari Cookie-uri