'Adrian Paunescu-te saluta generatia in blugi'

De la: _badea_Gheorghe_, la data 2010-11-06 19:21:17mi place c dup ce am aruncat piatra-n ap,au srit protii s-o scoat. "y" ,de care pomeneai voi provine de la tastatura pe care o foloseti ( n limba romn sau englez). Mai grav este c ceea ce am spus n primul comentariu, se pare c se potrivete pt.muli de pe "ulia" asta. V pot spune c pn la vrsta pe care o am (aproape aptezeci de ani),am vzut muli ca voi i nu m impresioneaz ce spun unii sau alii, ntotdeauna m-am uitat cine vorbete,nu ce vorbete.



tastatura englezeasca pe coada matului
ca daca ai fi facut baremi un curs de aista de CP oricat de redus(cursul) te-ai fi lamurit cum stau lucrurile cu Y si Z...aceste englezismeee

LILO
Postat pe 6 Noiembrie 2010 19:44
De la: anakin, la data 2010-11-06 18:57:19Da'cand ii era nevasta gravida nu te-a impresionat?.. cata grija, ca nu cumva sa ii nasca atunci cand este el/ea plecat in delegatie




uuups,ai aparut scriitore nulo?heeee heee cine te cunoaste?ai indraznit sa vii pe topicul unui mare scriitor ADRIAN PAUNESCU,vb despre ce?despre false concepte?pai un scriitor trebuie recunoshuto.adios amigos,asta la vista !
vuvuzela
Postat pe 6 Noiembrie 2010 20:02
http://www.youtube.com/watch?v=B2_u6gapZME
eu voi comenta la topic indiferent cine l-a deschis, imi rezerv dreptul sa fac ce vreau, spre deosebire de altii eu stiu cine sunt si de ce sunt aici si daca ascultati piesa de mai sus, poate veti afla si voi, so...
m-am uitat azi pe toate canalele de televiziune, cam acelasi lucru, cenaclul si realizarile lui Paunescu, si vreau sa spun ca am auzit multe interpretari a "repetabila povara" dar nici una ca a lui Adrian, asta dintotdeauna a ridicat parul pe mine, si inca o data ma repet, nu ma intereseaza cine a fost ca om , importanta e enorma contributie pe care acest om a adus-o Romaniei, eu , in tineretze, am fost orice numai patriot nu m-am putut numi, dar chiar si eu si alti sceptici ca mine am racnit cantecel patriotice si m-am simtit liber atunci cand colivia era larga dar barele erau de otel, consider ca Adrian Paunescu a fost un spirit celest cu puterea de a detemina si multa vreme a fost un lider al tineretului, sper doar ca din cerul in care a ajuns sa se uite cu drag la tara lui si sa ne ierte, Dumnezeu sa-l ierte
casperphantom
Postat pe 6 Noiembrie 2010 20:09


"Dar mi-a intrat fiscul morii n cas i trebuie s-i pltesc tot ce i se cuvine." (...) Oricum, crile mele devin - prin suferina mea - tot mai valoroase i mai cutate. Editorii au suficiente motive extraestetice s poteneze textele. Iar eu sunt linitit c mi-am vzut poporul srind de partea mea i iubindu-m mai mult ca niciodat" - fragment din scrisoarea public a lui Adrian Punescu, scris de pe patul de spital, cu cteva zile nainte de a se stinge i publicat ntr-un ziar central.

O mulime ntristat a miunat astzi toat ziua pe trotuarul de lng sediul Uniunii Scriitorilor - oameni simpli cu flori n mn i cu lacrimile n colul ochilor, domni elegani, cobori din maini de lux, mergnd alturi de bbue cu cciuli croetate, tineri sosii cu biciclete, taximetriti, prini cu copii mici de mn... Parcarea de alturi, de obicei goal smbt, era astzi plin ca ntr-o zi de lucru.

Sute de admiratori au ateptat tcui n dreptul sicriului, organizai n ir indian, s poat aprinde o lumnare la cptiul poetului. Unii au plecat apsndu-i mna pe inim, aa cum faci n faa omului pentru care ai un profund respect. Alii au mai stat la coad i s scrie mesaje de adio n caietul lsat de familie special pentru asta. Nu au fcut poze cu telefonul mobil, nu s-au mpins s fac filmulee cu aparatul de fotografiat, aa cum s-a mai ntmplat alte di, n situaii asemntoare. Pn seara, n jurul sicriului s-a strns un covor nemaintlnit de flori i lumnri, unele buchete ndesate direct n glei, s se mai ctige spaiu. Printre flori, mici steaguri cu tricolorul. "
vuvuzela
Postat pe 6 Noiembrie 2010 20:12
De la: Thor_again, la data 2010-11-06 18:42:43bai, care ati lasat poarta deschisa de a mai scapat unu' din ospiciu?




pastreaza decenta,daca , cunosti acest mod de comportare.daca nu dispari in topicele tale pline de ura si mocirleli.nu intina acest topic cu mizeriile tale.se vede ca ai trecut degeaba prin viata si ai albit fara sa inveti ceva din ea.
vuvuzela
Postat pe 6 Noiembrie 2010 20:19
'Pe o coroan, cineva a scris "Adio, geniu bun!", pe alta, altcineva - "Plecnd s mori un pic, ct durere ne-ai lsat n suflet/ S-i fie somnul lin i codrul aproape". La intrare, un poet anonim a postat pe zid o plan uria cu o poezie scris de mn, cu majuscule: "Stepa, s-l primeti n Rai/ Pe poetul fr grai/ Tu, Grigore, s-i spui, frate/ C l plngem dup moarte/ i-au vegheat la cpti/ Fata i cei dragi ai lui/ Am rmas vii i flmnzi/ Grigore, vai ce dobnzi/Ne hrnim din cartea lui/ Bogia neamului".

La aceast or, trupul lui Adrian Punescu odihnete nc la sediul Uniunii Scriitorilor, dei familia a ncercat n timpul zilei s l duc la Ateneu. Administratorii de acolo, ns, au transmis c acest lucru nu este posibil fiindc nu pot suspenda concertele deja programate.

Pelerinaj de personaliti venite s-i ia rmas bun

Dintre cei care i-au luat rmas bun astzi de la Adrian Punescu, Adrian Nstase i-a amintit cum comunicau prin bileele, la ntrunirile publice, adugnd c Guvernul ar trebui s decreteze ziua de mine, a nmormntrii, drept zi de doliu naional. Dup ce i-a pus o lumnare, Ducu Bertzi a spus, ntristat, c Adrian Punescu a fost mentorul su spiritual. "Sper s i fac trupa de teatru pe care a visat-o acolo, n Rai", a spus i actorul Eugen Cristea, sosit la Uniunea Scriitorilor s i ia rmas bun. Florin Piersic a amintit celor prezeni de uurina cu care Adrian Punescu scria poezii, oriunde, oricnd: "n trei minute, cu o uurin genial, scria versuri".

Pentru Gigi Becali, poetul a fost singurul din afara familiei sale care a srit ntotdeauna s-i ia aprarea: "Punescu a fost omul care m-a iubit cel mai mult dintre cei din afara familiei mele. A fost singurul politician care m-a ateptat cnd am ieit din penitenciar. Mi-a srit n ajutor cnd am avut nevoie".

Au mai trecut pe la catafalc, pe rnd, Mugur Mihescu, Ioan Talpe, Mircea Albulescu, Crin Antonescu, academicianul Rzvan Theodorescu, omul de afaceri Jean Valvis i mulii alii. Preedintele Academiei Romne, Ionel Haiduc, a declarat c "Adrian Punescu a fost un mare poet, poate cel mai mare n via""
vuvuzela
Postat pe 6 Noiembrie 2010 20:23


"Mesaj din Republica Moldova: "De acolo, de dincolo de nimicnicie, ajut Basarabia s vin acas!"

Iat cum sun mesajul venit din Basarabia, locul unde Adrian Punescu s-a i nscut: "De acolo, de dincolo de nimicnicie, ajuta-ne s trecem peste tot, ajut pmntul acesta s se nale acolo unde cutremurul cuvintelor tale l-au ridicat, ajuta copiii s-i ntind minile peste Prut, ajut Basarabia s vin acas () Ajut aceast ar s neleag i s se urce spre cerul care-i este destinat, Ajut-l pe Dumnezeu s-i ntoarc faa spre durerea noastr". Semneaz Forumul Democrat al Romnilor din Republica Moldova, alturi de preedintele interimar al Republicii Moldova Mihai Ghimpu, Nicolae Dabija, Ion Cimpoi, primarul Chiinului Dorin Chirtoac, Dan Hatmanu i Sever Murean.

Slujba anterioar nmormntrii va avea loc duminic diminea la biserica Boteanu, aflat n spatele Bibliotecii Centrale Universitare. Apoi, pe la orele prnzului, sicriul va ajunge pe Aleea Scriitorilor din Cimitirul Belu, la civa metri de mormntul lui Mihai Eminescu.
"ndrgostit de Bucureti: "Eu vara a iubi-o pe orbete, dar simt c toamna-i anotimpul meu"

n mai bine de zece ani de existen a Cenaclului Flacra, Adrian Punescu a organizat peste 1.600 de concerte pe stadioane, n piee publice sau n cmine culturale, atrgnd milioane de tineri'
vuvuzela
Postat pe 6 Noiembrie 2010 20:32
esti o insulta adusa bunului simt. caracter zero.
alia_iulia
Postat pe 6 Noiembrie 2010 20:34




>> Adrian Paunescu >> Durere femeeasca




Adrian Paunescu - Durere femeeasca
"V-am tot iertat, v-am tot acoperit,
si, sa mai amanam, nu-i intelept,
Ar fi, sa recunoastem, in sfarsit,
Femeia, n-are, totusi, nici un drept.
Muncim, ca niste sclave, zi de zi,
Frumoase-am fost, pe cel dintai traseu,
si condamnarea de-a ne urati,
Chiar voi, ce ne iubiti, ne-o dati, mereu.
Stam in picioare, inca de cu zori,
si va mirati ca nu mai sunt subtiri,
Dar voi, care va credeti tot feciori,
De ce nu aratati ca niste miri?
Pe unde ne dati dreptul de-a munci,
Lucram istovitor, cu voi in rand,
Din cand in cand, in burti ne dati copii,
Iar voi plecati la altele, razand,
Cand suferiti, ne cereti langa voi,
Ori va-mbatati, ori ati trudit prea mult,
Va plangem, cand va duceti la razboi,
Sau cand va speriati, la vreun consult.
Eroic v-am iubit nelegitim,
si legitim, eroic v-am iubit,
Ne bateti, ne-nselati si noi o stim,
Ba, alteori, intram in circuit.
Iar cele care, azi, pe termen scurt,
Va fura amintirile de ieri,
Isi vor plati placerea unui furt,
Fatal, cu furtu-aceleiasi placeri.
si, uneori, pacatuim curat,
Crezand, prin lacrimi mari, de ochi atei,
Ca insusi Dumnezeu este barbat
si nu le intelege pe femei.
Dar, vai, a fost odata prea frumos,
Ca-n filmele de dragoste a fost,
si-acum, ne omoram sarguincios
si zilnic ne distrugem fara rost.
Ne-nvinge viata fara orizont
si voi ne-nvingeti, intr-un mod cainesc,
Traim ca niste vaduve de front
si mainile mereu ni se aspresc.
Acum, cand auziti acest repros,
Priviti, fara privire, inapoi,
Incuvintati din cap, marinimosi,
si credeti ca nu-i vorba despre voi.
si, totusi, e vorba despre toti
Sunteti la fel de rai si de flamanzi,
Durerea femeiasca pentru soti,
E-un credit fara giruri si dobanzi.
Va e urat cu noi, va e urat,
si ne-ati ucide, dragilor barbati,
Asa ca va rugam numai atat:
Puteti sa ne jigniti, sa ne-njurati,
Dar faceti-o cu tonul coborat
si pan-adorm copiii, asteptati. "
vuvuzela
Postat pe 6 Noiembrie 2010 20:41
De la: alia_iulia, la data 2010-11-06 20:34:59esti o insulta adusa bunului simt. caracter zero.




poti sa dai aici pe acest topic,in timp ce altii pastreaza decenta fata de un mare poet al nostru,deci repet poti sa dai definitia bunului simt ? poti sa definesti cu argumente bine intemeietate ,expresia'caracter 0"?
vuvuzela
Postat pe 6 Noiembrie 2010 20:49






>> Adrian Paunescu >> Cu noi e Dumnezeu




'Adrian Paunescu - Cu noi e Dumnezeu
Azi lumina din lumina
Pamantu-n trupuri ne e greu,
Dar e usor cand se inchina:
Cu noi e Dumnezeu.

Am ostenit de atata noapte
Dar vom iesi din defileu
Pentru lumina sfintei soapte:
Cu noi e Dumnezeu.

Nu suntem niste animale
Cu suflet amanat mereu
In noi e mila si e jale
Cu noi, cu noi e Dumnezeu.

Luati lumina din lumina
Paharuri curg din minereu
Credinta noastra e crestina
Cu noi e Dumnezeu. "
vuvuzela
Postat pe 6 Noiembrie 2010 20:53


http://www.youtube.com/watch?v=-vctmYQFtY0&feature=related

LILO
Postat pe 6 Noiembrie 2010 20:53
Ai mare dreptate a fost un om cu totul deosebit, un mare talent si un suflet mare, un patriot cum putini mai sunt acuma in Romania.
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace si sa-i lumineze drumul spre calea de lumina. A murit Omul Adrian Paunescu, dar poetul, prozatorul, publicistul, traieste si va trai vesnic.
Ramas bun Maestre, viata noastra va fi mai saraca fara tine, chiar daca astazi, unii din cei ce au dat raspunsuri la acest subiect, n-au avut decat cuvinte de ura si lipsa de respect pentru tine, fii convins ca, marea majoritate a romanilor sunt tristi si se intreaba cine la va mai incanta sufletele cu muzicalitatea versurilor tale.
Fac parte dintre cei ce au trait pe vremea cenaclului Flacara si cunosc cate talente valoroase a descoperit si mai stiu ca din 1985 nu i s-a mai permis sa organizeze cenaclul, pe care l-au iubit multi tineri ai Romaniei din acele vremuri.
Nu am avut aceleasi orientari politice si poate nici mie nu mi-au placut unele din ideile sale de politician si modul "imperios" in care a vrut sa le propage in viata politica atunci cand a fost senator, dar nu pot sa nu apreciez "vulcanul" Adrian Paunescu care a mistuit tot ce i-a iesit in cale A ars ca o flacara, si-a iubit tara mai presus de orice si daca pe vremurile comunismului a mai facut greseli, scriind versuri pentru "conducatorul iubit", cred ca el a regretat cel mai mult acest lucru, dar a apreciat atunci ca, numai asa poate sa i se permita sa-si poata publica si restul poeziilor care, multe din ele, au fost puse pe muzica si care ne-au incantat atunci, dar si acuma cu frumusetea lor.
Este un proverb:" despre morti numai de bine" si cred ca multi dintre cei ce au raspuns, au uitat acest lucru esential. Daca nu apreciati subiectul pus in dezbatere, nu este cazul sa intrati pe el si lasati-i pe cei care au ceva constructiv de spus, sa raspounda.
Doresc din suflet sa transmit familiei indoliate, sotiei si celor 3 copii ai Maestrului, condoleante si sa poata sa -i pomeneasca memoria si sa ofere impacarea cu sufletul lui, lasandu-l liber sa "navigheze" in alte zari, unde il va duce nemurirea sa. Sa-l cinsteasca si sa-i faca toate ceremonialurile ortodoxe ce se obisnuiesc pentru cei trecuti in lumea amintirilor.
Drum bun Maestre in calatoria spre infinit.
garbo162236
Postat pe 6 Noiembrie 2010 20:54

>> Adrian Paunescu >> Minciunile




"Adrian Paunescu - Minciunile
Dar, hai, sa ne spunem minciuni importante,
Dar, hai, sa ne spunem minciuni si mai mici,
Asa cum amantii le mint pe amante
Si ele i mint pe pamnt pe aici.

Dar, hai, sa ne spunem cu patos brasoave,
Dar, hai, sa vedem cine minte mai mult,
Asculta delirul consoanelor grave,
Cum si eu minciunile tale le-ascult.

E foarte frumoasa, e foarte frumoasa
Minciuna aceasta pe care mi-o spui,
Asa ca, te rog, si pe mine ma lasa
Sa palavragesc doar ce nu-i, doar ce nu-i.

Concurs de minciuni la echipe si solo
Si ies campioni mincinosii cei mari,
Dar, draga Pacala, tu ce faci acolo?
n campionate de ce nu apari?

Se minte cum nu s-a mintit niciodata,
E multa minciuna la noi pe pamnt,
Sunt false recursuri si nu-i judecata,
Balanta cea veche-a dreptatii s-a frnt.

Dar, hai, sa mintim fara nici o rusine,
Dar, hai, sa mintim n direct si-n raspar,
Ca poate prin rau vom ajunge la bine,
Minciuna suprema va fï adevar '
vuvuzela
Postat pe 6 Noiembrie 2010 20:56
De la: vuvuzela, la data 2010-11-06 20:49:43
De la: alia_iulia, la data 2010-11-06 20:34:59esti o insulta adusa bunului simt. caracter zero.




poti sa dai aici pe acest topic,in timp ce altii pastreaza decenta fata de un mare poet al nostru,deci repet poti sa dai definitia bunului simt ? poti sa definesti cu argumente bine intemeietate ,expresia'caracter 0"?
alia_iulia
Postat pe 6 Noiembrie 2010 20:59
scuze pentru mesaj. nu despre marele nostru poet vorbeam. ma adresam unuia dintre acei care nu i-au inteles poezia si menirea. am vrut sa raspund lui Theo sau asa ceav
alia_iulia
Postat pe 6 Noiembrie 2010 21:01
Garbo236,multumesc pt cuvintele din suflet scrise pentru poetul Paunescu Adrian.restul ,mizeriile,certurile sunt doar discutii sterile.
vuvuzela
Postat pe 6 Noiembrie 2010 21:02
De la: alia_iulia, la data 2010-11-06 21:01:27scuze pentru mesaj. nu despre marele nostru poet vorbeam. ma adresam unuia dintre acei care nu i-au inteles poezia si menirea. am vrut sa raspund lui Theo sau asa ceav[/quote



Iulia multumesc pt mesaj
vuvuzela
Postat pe 6 Noiembrie 2010 21:04
mai...am tacut ieri...am tacut sui azi...da' deja nu mai pot sa rezist

chiar nu aveti pic de rusine? chiar trebuie sa va puneti poalele in cap sa vi se vada chilotii? chiar nu sunteti capabili de ceva mai bun?

iulio, tu de unde aparusi repede cu etichetarea? si ce te doare pe tine capu' daca cuiva nu ii place poezia lui paunescu? esti tu in masura sa impui gusturile tale cuiva? uite ca unora nu le place, si asta e problema lor. mie imi place Paunescu si e problema mea. nu mai etichetati repede pe unu si pe altul cum va vine la gura si mai respectati dreaq si un alt punct de vedere. ai bunul simt si limiteaza-te la a scrie strict on topic, ok? ca atata timp cat folosesti de la primul post cuvinte jignitoare la adresa altora, nu te vad prea bine.

michelle_
Postat pe 6 Noiembrie 2010 21:08
De la: vuvuzela, la data 2010-11-06 21:02:10Garbo236,multumesc pt cuvintele din suflet scrise pentru poetul Paunescu Adrian.restul ,mizeriile,certurile sunt doar discutii sterile.
Ahaaa acum devenim calzi si intelegatori pacat ca nu putem fi asa tot timpul .....pfuuui devin gretos siropoasa...si nu se cuvine
floare_cu_colti
Postat pe 6 Noiembrie 2010 21:09
sis, ce faci mami? tocmai cu oligofrene ca alde iulica aia, care habar nu are macar sa citeasca un nick careia i se adreseaza, te-ai gasit sa faci educatie? iote si la vuvuzeaua: da in idioata, p-orma o pupa, ca, deh, ea e decenta

iulica, guritza mica, ia nu te mai uita tu in oglinjoara aia cand incerci sa scrii ceva. Asa. Acum stai jos si ia o bombonica. A, si sa nu te mai bagi intre oamenii mari cand vorbesc, pentru ca o iei la poponetz
Thor_again
Postat pe 6 Noiembrie 2010 21:12
nu, ca deja ce e mult e prea mult... de ieri suport toate bazaconiile astea, si deja simt ca pleznesc

stiu multi ca mie nu mi-a tors pe limba si zic mintenash ce am de zis.

si ca sa inchei apoteotic, spun doar un singur lucru: invatati o data pentru totdeauna ca mai exista si alte pareri si ca ale voastre nu sunt batute in cuie.

uite, mie nu-mi place cartarescu, nu-mi place coehlo, si basta...poate cineva sa ma condamne? sunt un zero barat ca nu imi place ce altuia i se pare genial? NU!

si ziua de ieri si cea de azi au penibile. pacat ca putini realizeaza asta...

si gata, am tacut...
michelle_
Postat pe 6 Noiembrie 2010 21:19
Fiindca nu ai cultura!
garbo118992
Postat pe 6 Noiembrie 2010 21:20
De la: Thor_again, la data 2010-11-06 21:12:37sis, ce faci mami? tocmai cu oligofrene ca alde iulica aia, care habar nu are macar sa citeasca un nick careia i se adreseaza, te-ai gasit sa faci educatie? iote si la vuvuzeaua: da in idioata, p-orma o pupa, ca, deh, ea e decenta

iulica, guritza mica, ia nu te mai uita tu in oglinjoara aia cand incerci sa scrii ceva. Asa. Acum stai jos si ia o bombonica. A, si sa nu te mai bagi intre oamenii mari cand vorbesc, pentru ca o iei la poponetz




as putea sa intru sa stric topicul lui anaky,dar eu am bun simt.deci pleaca acolo unde te simti tu mai bine si nu face idioti pe atii,ca nu esti cu nimic mai deosebit.daca mai intri aici intru si eu la anaky si nu o sa fiti fericiti.o sa scriu niste povesti cu talcuri.deci respecta ca sa fii lasat in pace.adio!
vuvuzela
Postat pe 6 Noiembrie 2010 21:58
Chiar daca nu realizam pe moment,am pierdut o VALOARE ! si ca de obicei pretuim aceste valori dupa ce ele nu mai sunt.Am avut fericirea sa traiesc acele timpuri,si fi-ti siguri ca in ochii tineretului de atunci vedeam seninatate a ce urma sa fie, acum ma uit in ochii tinerilor si vad tristete a ceea ce v-a urma, nesiguranta, teama si profunda dezamagire. Mi-e mila de tinerii nostrii !Unii nu vor iar altii nu realizeaza ce urmeaza! De aceea exista atat dezinteres din partea lor. Ei bine,retine-ti Paunescu a participat intens la seninatatea din ochii generatiilor in blugi! Dumnezeu sa-l odihneasca! iar poezia lui sa dainuie peste veacuri.
garbo171586
Postat pe 6 Noiembrie 2010 22:03
pentru ca ,probabil esti o persoana care nu are nevoie de nimic si nimeni in lumea aceasta.Adrian Paunescu reprezinta si bine si rau pentru anumite generatii.Dar nepasareaa este mai rea decat prostia ,asa ca........................
Nu sunt bocitoare de serviciu sau cea care va scrie poezii dar stiu ca era o perioada in care ii citeam versurile incuiati in biblioteca sau pe ascuns,pt ca erau interzise.Nu ca sa ne dam in "stamba "cum o faci tu,pur si simplu pt ca,unele dintre ele erau chiar deosebite.Si ar fi cazul sa mai citesti cate o carte din cand in cand.
Cu drag
Un sfarsit de saptamana deosebit ,tuturor !
Rekha13
Postat pe 6 Noiembrie 2010 22:05
Steril inseamna dezinfectat.....tu ce ai vrut sa spui?
garbo171586
Postat pe 6 Noiembrie 2010 22:08
>> Adrian Paunescu >> Rau de moarte




"Adrian Paunescu - Rau de moarte
Pierduta iubita de departe,
In saptamana asta cat un veac,
Vroiam sa imi fie rau, un rau de moarte,
S-auzi si sa ma suni sa-ntrebi ce fac.

Visam nenorocirea salvatoare
Ce ar putea interveni-ntre noi,
Visam sa auzi ca sunt acel ce moare
Si tu sa incerci o cale inapoi.

Ca tot ce-i rau si mi se intampla mie,
Ajunge-n buletinele de stiri,
Si orice om din zvonul public stie,
Voiam sa cad, sa plangi si sa te miri.

Nu mi-e prea clar daca doream chiar moartea
Sau ma gandeam ca tu m-ai fi salvat,
Asa precum ne inlantuieste cartea,
Nevinovata si nevinovat.

Stiind ca tot ce fac si spun se stie,
As fi cazut pe o strada sau pe-un ring,
De un infarct sau de-o lipotomie,
Cu suferinta mea sa te conving.

Dar daca dupa legile tacerii,
Tu n-ai sa poti acest cosmar sa-l treci ?
Mai bine ma opresc sa nu te sperii
Si sa te pierd, iubita mea, pe veci.

Tacuta mea iubita de departe,
In mine insumi s-a-ntamplat ceva,
Mi-a fost atat de rau, un rau de moarte,
Dar nu m-am prabusit de grija ta.

Din egoismul meu fara rusine,
Ma-ntorc, iluminat si nefiresc,
Mi-e rau, de-atata grija pentru tine,
Si trebuie sa supravietuiesc'
vuvuzela
Postat pe 6 Noiembrie 2010 22:09
Cantec Femeiesc

(http://www.youtube.com/watch?v=N_Vu9PcCwPA)


"Asa e mama si a fost bunica
Asa suntem femei lnga femei
Parem nimic si nu-nsemnam nimica
Doar niste ele ce slujesc pe ei.

Ei neglijenti, iar ele foarte calme
Ei ncurcnd ce ele limpezesc
Ei numai talpi si ele numai palme
Acesta e destinul femeiesc.

Si-n fond, ce fac femeile pe lume?
Nimic maret, nimic impunator.
Schimbndu-si dupa ei si drum si nume
Pun lucrurile iar la locul lor.

Cu-attia pasi ce au facut prin casa
Si pentru care plata nici nu cer
De-ar fi pornit pe-o cale glorioasa
Ar fi ajuns si dincolo de cer.

Ei fac ce fac si tot ce fac se vede
Ba strica mult si ele-ndreapta tot
Si de aceea nimeni nu le crede
Cnd cad, mbatrnesc si nu mai pot.

Asa e mama si a fost bunica
Si ca ele mine eu voi fi.
Ce facem noi, femeile? Nimica,
Dect curat si uneori copii.

Suntem veriga firului de ata
n fiecare lant facut din doi
Ce greu cu noi femeile n viata
Dar e si imposibil fara noi "
eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2010 22:12
Ar fi cazul sa mai studiezi caracterele.Aparentele inseala de cele mai multe ori.O seara frumoasa!
Rekha13
Postat pe 6 Noiembrie 2010 22:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CARTI 1 De la: garbo262254 3 Februarie 2012 14:26
literatura erotica 49 De la: anais_cluj 23 Noiembrie 2009 18:57
Mai este biblioteca o necesitate!! 114 De la: liaiedera 20 Iunie 2010 22:44
agroturism 1 De la: marianela 20 Februarie 2010 15:43
ce carti ati mai citit si v-au placut... 771 De la: garbo_499705 16 Mai 2019 11:54
Setari Cookie-uri