'Adrian Paunescu-te saluta generatia in blugi'

De la: vuvuzela, la data 2010-11-05 18:48:39"i fostul primar al Sectorului 3 Eugen Pleca a fost prezent la casa din Dionisie Lupu, acolo unde a lsat flori i a aprins o lumnare. A ales s mai petreac aproape o jumtate de or stnd de vorb cu admiratorii poetului pe trotuarul din faa blocului.
"Aveam 14-15 ani cnd fugeam de acas i m duceam la cenacluri. tiam c am scandal cnd m ntorc acas, dar tot fugeam. Efectiv fugeam pentru c ai mei nu erau de acord. Acum mi pare bine c am fcut asta, c am citit poeziile lui, c l-am iubit pe el aa cum l-am iubit pe Eminescu sau pe Nichita. Dumnezeu s-l ierte!"



din tot ce am citit,aceste ganduri mi-au miscat sufletul despre acele vremuri.


Vuvuuuuu....te stiam mai inteligenta...
Cum sa faci referire la taman, Eugen Plesca, un neica nimeni...doamneee...cati primari are tzara asta?!? si cine dreaq ii mai cunoaste?!?
doar asta nu ma misca...
O_K
Postat pe 6 Noiembrie 2010 00:46
De la: Thor_again, la data 2010-11-05 20:11:17Ha? S-a reeditat functia de bocitoare de seviciu? Nu-mi era dor...


Imi pare rau,nu am cum sa nu te citez...nici mie nu imi era dor...dar se pare ca avea dreptate Goia acum 200 de ani...
"SOMNUL RATIUNII NASTE MONSTRI..."
ca sa nu mai vorbim de bocitoare...
O_K
Postat pe 6 Noiembrie 2010 00:52
De la: All_right, la data 2010-11-05 20:51:38Cu moartea lui am devenit cu adevarat saraci lipiti pamantului. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!


Asa ceva nu mi-am inchipuit ca pot citi...treziti-va , neamuri...
Oare ati uitat de Eminescu? de Alecsandri? de Minulescu ? de Bacovia? de Toparceanu? de Nichita? doamne...si cati mai sunt...cum sa fim saraci ?!?
O_K
Postat pe 6 Noiembrie 2010 00:59
OK,cine spune ca daca acest primar nu este iubit,nu pot sa fiu impresionata de amintirile lui cand avea 15 ani si fugea la cenaclu.se pare ca acest cenaclu reprezenta un mod de exprimare pt libertate.ca unii nu vor sa recunoasca,este decizia lor.daca imi place ceva,indiferent din ce mediu este,eu recunosc ca imi place.asa sunt eu ,nu am de ce sa ma feresc.o singura persoana ma impresioneaza din acest site.si totusi dreptatea trebuie sa iasa la iveala.multumesc totusi.
vuvuzela
Postat pe 6 Noiembrie 2010 01:03
bai nene...
mie azi imi placu de Paunescu. (nu c-a murit)

a cui e problema?!

hai sa vedem cine sunteti.

eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2010 01:10
deci hai sa vedem care e problema.

sau

sau care sunt pitzi- GOI- (ii):))
eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2010 01:13
ANAKINE


(pentru tine am o intrebare separata)

tu(h)... in ce calitate vorbesti?...:))

nu de alta... as vrea sa stiu si eu...


:))
eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2010 01:15
De la: zambila, la data 2010-11-05 23:31:09parerile sunt impartite, cel mai usor e sa judeci si sa-ti dai cu parerea...poate si despre mine oamenii au pareri diferite si nu neaparat conforme cu relitatea

si apoi, aia de-l judeca pe omul paunescu, sa se uite in primul rand la ei!
ei ce ar fi facut in aceeasi situatie?

cat priveste sistemul de atunci, nu prea pot sa-mi dau cu parerea, eram prea mica sa realizez partea rea, nedreptatile la care erau oamenii supusi...a fost copilaria mea si a fost frumoasa!
dar hai sa comparam putin regimurile, fara pretentia de a ma pricepe cat de putin la politica...care e diferenta dintre atunci si acum??
atunci n-aveai libertate si dreptul la libera exprimare....mda, acum il ai, este??
atunci se comiteau nedreptati!! bine ca acum nu se mai intampla acest lucru...
atunci toate resursele erau limitate, acum te uiti pe rafturile pline si ramai cu ochii in soare (ca sa nu ma exprim mai plastic) din lipsa de bani!in concluzie, ce bine traim!!!



Nu pot sa-l judec pe omul Paunescu uitandu-ma in primul rand la mine pt ca eu nu am fost in postura si functiile in care a fost el....m-a ferit Dumnezeu...
Dar pot sa-l judec din postura in care am fost eu,pe vremuri....cand ma incoloana sa ma duc la spectacolele lui,cand el era menestrelul lui Ceausescu si-i canta realizarile,si-i aducea osanale...doar nu degeaba era numit poetul curti...si dintr-o data s-a trezit dupa asa zisa revolutie ca era un dezident...ati uitat cand l-au fugarit oamenii la revolutie?!?
O_K
Postat pe 6 Noiembrie 2010 01:15
OK... da' n-ai putea sa te culci... sa nu-l judeci deloc?
(CINE esti tu sa-l judeci???)... zic si eu, ca un amarat ce sunt...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2010 01:17
Ca opinia publica, ge..
Nu uita ca sunt oltean, ca imi iubesc regiunea, ca un patriot local, ca iubesc Universitatea Craiova, si ca Adrian Paunescu a insemnat mult pentru oamenii din aceasta zona diferita de restul tarii, si poate prin asta devenia speciala..
De aceea, cand vad ca persoane fatarnice, care mai ieri blestemau copii userilor de pe aici, se folosesc de moartea unei perosane (pe care, intamplator, eu personal am apreciat-o), ma simt oripilat.
In acest sens, am vrut sa spun ca alturarea imaginii unei vuvuzele, fosta aleha, allexxanndra, iulius cezar si nu mai stiu cate alte conturi, cu memoria omului de cultura care a fost Adrian Paunescu, mi se pare grotesc, si am vrut sa atrag atentia asupra acestei monstruozitati.

A.. sa nu uit - nici eu nu am fost de acord cu orientarea lui politica, si, la un moment dat, cu oportunismul sau. Dar atat!
anakin
Postat pe 6 Noiembrie 2010 01:21
ana, stai putzin, ca aciulea se intrvad papitzoi cu shtate vechi de plata si nu stiu de unde. ia sa vedem, de unde.:P
:))
eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2010 01:22
De la: vuvuzela, la data 2010-11-05 21:43:56
De la: All_right, la data 2010-11-05 21:26:35Serios, Thor, abtine-te.



e bine sa nu ii mai raspunzi.tot internetul e plin de poeziile lui Paunescu.poporul isi respecta cultura si o omagiaza.


vuvuuu...cu toata stima...eu m-as abtine sa fac o astfel de afirmatie...cultura unui popor nu sta pe internet...
O_K
Postat pe 6 Noiembrie 2010 01:23
ia zi domnu Ge,de ude?
anaROBERT
Postat pe 6 Noiembrie 2010 01:25
De la: anakin, la data 2010-11-06 01:21:34Ca opinia publica, ge..
Nu uita ca sunt oltean, ca imi iubesc regiunea, ca un patriot local, ca iubesc Universitatea Craiova, si ca Adrian Paunescu a insemnat mult pentru oamenii din aceasta zona diferita de restul tarii, si poate prin asta devenia speciala..
De aceea, cand vad ca persoane fatarnice, care mai ieri blestemau copii userilor de pe aici, se folosesc de moartea unei perosane (pe care, intamplator, eu personal am apreciat-o), ma simt oripilat.
In acest sens, am vrut sa spun ca alturarea imaginii unei vuvuzele, fosta aleha, allexxanndra, iulius cezar si nu mai stiu cate alte conturi, cu memoria omului de cultura care a fost Adrian Paunescu, mi se pare grotesc, si am vrut sa atrag atentia asupra acestei monstruozitati.

A.. sa nu uit - nici eu nu am fost de acord cu orientarea lui politica, si, la un moment dat, cu oportunismul sau. Dar atat!


anakine, imi iau un scurt ragaz, ...

desi - daca am fi la o bere la "C..olonadelor" - ti l-as da pe loc. dar nu sunt fumeie, deci nu pot da doua raspunsuri in acelasi timp!...:))
eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2010 01:29
De la: me_reloaded, la data 2010-11-05 22:30:43mdea...cum ziceam...un popor plin de excese...

brother...let it be...this people is so damage, you know that...


mamy, nu toata lumea-i asa trista... mai zi si matale ceva interesant...:P

(stiu ca o sa-mi sari in caP, ca ai sarit si "invisible":P)...;)
eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2010 01:33

........................................................................................................
'luni, 9 martie 2009
Cu tine
Cu tine viaa mea se lumineaz,
Cu tine hotrsc a obosi,
Cu tine urc astenic spre amiaz
i m sfresc n fiecare zi.

Cu tine e-mpcare i e lupt,
Cu tine este tot i e nimic,
Cu tine-mi nflorete lancea rupt,
Cu tine sunt i mare, sunt i mic.

Cu tine totu-i parc unt pe pine,
Cu tine bradu-i brad, i nu sicriu,
Cu tine astzi mi se face mine.
Cu tine mor pentru a fi mai viu.

Cu tine poezia mea exist,
Cu tine chem zpezi i-alung zpezi,
Cu tine nici tristeea nu e trist,
Cu tine eu te vd cnd nu m vezi.

Cu tine sunt nedrept i sunt dreptate,
Cu tine sunt gelos i sunt ghear,
Cu tine-ncep i se termin toate,
Cu tine ntr-un schit apar - dispar.

Cu tine e lumin i-ntuneric,
Cu tine zac s m-nsntoesc,
Cu tine cubul redevine sferic,
Cu tine ce-i drcesc e ngeresc.

Cu tine e mai ru i e mai bine,
Cu tine rencepe viaa mea,
Cu tine e mai greu ca fr tine,
Dar fr tine nu s-ar mai putea"
vuvuzela
Postat pe 6 Noiembrie 2010 01:39
De la: anakin, la data 2010-11-06 01:21:34Ca opinia publica, ge..
Nu uita ca sunt oltean, ca imi iubesc regiunea, ca un patriot local, ca iubesc Universitatea Craiova, si ca Adrian Paunescu a insemnat mult pentru oamenii din aceasta zona diferita de restul tarii, si poate prin asta devenia speciala..
De aceea, cand vad ca persoane fatarnice, care mai ieri blestemau copii userilor de pe aici, se folosesc de moartea unei perosane (pe care, intamplator, eu personal am apreciat-o), ma simt oripilat.
In acest sens, am vrut sa spun ca alturarea imaginii unei vuvuzele, fosta aleha, allexxanndra, iulius cezar si nu mai stiu cate alte conturi, cu memoria omului de cultura care a fost Adrian Paunescu, mi se pare grotesc, si am vrut sa atrag atentia asupra acestei monstruozitati.

A.. sa nu uit - nici eu nu am fost de acord cu orientarea lui politica, si, la un moment dat, cu oportunismul sau. Dar atat!


Apropos...am si eu o intrebare...poate fi judecat poetul Paunescu , rupt de omul Paunescu?!?

Si ca sa fiu foarte clar,mi-au placut suficient de multe pozii ale lui Paunescu ca sa-l declar un poet deosebit de valoros.

Va invit sa faceti comparatii cu personalitati istorice arhicunoscute si sa va ganditi ce au ajuns dupe moarte...
O_K
Postat pe 6 Noiembrie 2010 01:41
OK..., "OK"...:)

penrtu mine, Paunescu e un intreg.

disocierea e rezervata "alocatilor" (sau alocata disociatilor),
care doresc ne(Aparat) sa spuna ceva.

:))
eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2010 01:46
Anakine...

si ce daca esti oltean?... :))
care ar fi problema daca esti oltean?....

eu chiar aveam impresia ca esti roman si jurist adevarat.

nu de alta, dar chiar vreau sa stiu.

(stiu, imi vei spune ca esti avocat... asta vrajeste fraierimea inculpata.:PPP)

pozele frumoase, ciordite din StarWars nu ma dau pe spate.


:))
eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2010 01:54
ah, anakY... ai publicat un volum.

si eu am pu(b)licat.
patru. (macar ai scos banii?:P)

INTREBARE:
a auzit cineva de noi?...:)))

PS:
sau nu stiam, si trebuia sa ne impresionam reciproc, iremediabil, prin intermediul admiratorilor de moment?:PPP

:)))
eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2010 02:01
De la: anaROBERT, la data 2010-11-06 00:00:21
cine te enrva Anakine?


da' kiar, mey ana... cine ii enerva?...:)))
vuvu cumva?... neah...
au gasit o supapa de DEfulare...:)))
eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2010 02:05
Ok-era vb despre un concept gresit care vad ca persista. ai un autor,a carui opera iti place,nu conteaza care autor.sa vb strict de poeti. daca ii reproduci poezia cu specificatiile de rigoare,aceasta fiind singura metoda sa arati altora ce poezii compuse deja iti plac,esti invinuit in mod tendentios ca dai copy-paste,la poezie.am intrat si in alte site-uri unde se vb de opera lui Paunescu.se folosea aceasi procedura c-p.ceea ce este foarte normal.poezia altuia nu ti-o poti insusi.pe bloguri la fel.fiecare exemplifica cu poeziile lui Paunescu.si la acest lucru, faceam referire,ca internetul este plin zilele acestea pe site-uri sau bloguri de opera lui respectiv si poezii.desigur si ca omagiu adus.dar consider ca nimanui nu trebuie sa-i fie rusine cu autorii care ii plac.aici nu este vorba de inteligenta.mie chiar imi place ce a scris Paunescu si nu ascund acest lucru.
vuvuzela
Postat pe 6 Noiembrie 2010 02:06
anakine, nu te supara...

nici tu, Thorule, (ca esti destept, dar mai infantil, mai patimas si chiar mai costeliv)...:P... he he...:)))

dar eu chiar nu vreau sa fac "gasca intelectuala" cu cineva...he he he...:))

asa ca va las voua toate admir_TtHoarele:P.

:)))))
eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2010 02:12
vuvu, deci nu ma freca la cap cu "conceptele"... ti-am oferit doi aliati pe tava, deci te rog...:P
:)))))
eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2010 02:17
Bravos, ge.. chiar ma intrebam cat o sa te mai tina..

Vrei sa demonstrezi cuiva anume ca esti mai tare decat mine sau thor?.. scartz, mi se rupe. Poti sa fii cat vrei tu de tare, daca reduci un personaj la niste ipostaze din niste filme.

Crezi ca am publicat un volum ca sa ma dau mare pe aici?.. fals, nene. Nu sunt genul.

Te deranjeaza prezenta mea? stiam asta de ceva vreme avand in vedere ardoarea cu care incerci sa cauti noduri in papura tuturor, pot spune si despre tine ca ai gasit o supapa, un debuseu. Asa incat ia-ti creatia in brate cat doresti - ori ar trebui sa ne scuzam ca am postat pe topicul ei?
anakin
Postat pe 6 Noiembrie 2010 02:26
Gemy,daca observi OK-ul dinaintea raspunsului este bine. era adresat altcuiva.
vuvuzela
Postat pe 6 Noiembrie 2010 02:30
Stiai prost anakine...

cred ca ai o problema. (poate ma insel)
eu nu ma incadrez in "standarde"...:))
:P

eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2010 02:32
De la: vuvuzela, la data 2010-11-06 02:30:48Gemy,daca observi OK-ul dinaintea raspunsului este bine. era adresat altcuiva.


da' mi se drapeleaza, vuNvu...
spune-o si nervosilor de pe site:))
eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2010 02:34
gemy, nu am nimic interesant sa spun. eu is oarecum mai limitata azi. ce-am avut oarecum interesant de spus am spus la chestiune si la loc de dat cu capu'

si nu sar in capul nimanui. au contraire, azi chiar am facut eforturi eroice sa ma abtin in a fi rautacioasa, cum recunosc ca sunt de multe ori. ori sarcastica...depinde de ununghiul din care se priveste

nu vreau sa intru in discutii sterile, nu aici si nu azi...azi is mai blue...

in rest...numai bine tuturor
michelle_
Postat pe 6 Noiembrie 2010 02:35
Ca sa te incadrezi in standardele mele, mon amis geminy trebuie mai intai sa existi... si nu ma refer la existenta fizica.

Hai ca ma voi retrage si iti voi lasa intreaga noapte ca sa iti arati superioritatea. Good luck.
anakin
Postat pe 6 Noiembrie 2010 02:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
agroturism 1 De la: marianela 20 Februarie 2010 15:43
aflati cum obtinem planta ananas 8 De la: daniilia 6 Iulie 2014 10:49
Vand carti vechi 2 De la: garbo253844 13 Iunie 2013 14:14
Cartea eu sunt femeie 1 De la: garbo_483055 8 Februarie 2018 16:24
editura elena francisc 4 De la: ilincaionel 31 Mai 2010 21:28
Setari Cookie-uri