'Adrian Paunescu-te saluta generatia in blugi'

parerile sunt impartite, cel mai usor e sa judeci si sa-ti dai cu parerea...poate si despre mine oamenii au pareri diferite si nu neaparat conforme cu relitatea

si apoi, aia de-l judeca pe omul paunescu, sa se uite in primul rand la ei!
ei ce ar fi facut in aceeasi situatie?

cat priveste sistemul de atunci, nu prea pot sa-mi dau cu parerea, eram prea mica sa realizez partea rea, nedreptatile la care erau oamenii supusi...a fost copilaria mea si a fost frumoasa!
dar hai sa comparam putin regimurile, fara pretentia de a ma pricepe cat de putin la politica...care e diferenta dintre atunci si acum??
atunci n-aveai libertate si dreptul la libera exprimare....mda, acum il ai, este??
atunci se comiteau nedreptati!! bine ca acum nu se mai intampla acest lucru...
atunci toate resursele erau limitate, acum te uiti pe rafturile pline si ramai cu ochii in soare (ca sa nu ma exprim mai plastic) din lipsa de bani!

in concluzie, ce bine traim!!!
zambila
Postat pe 5 Noiembrie 2010 23:31
De la: Thor_again, la data 2010-11-05 20:11:17Ha? S-a reeditat functia de bocitoare de seviciu? Nu-mi era dor...



oricum, putem zice un dumnezeu sa-l odihneasca....

se putea sa nu vina vuvu cu un copy paste si azi
aly_fab
Postat pe 5 Noiembrie 2010 23:32
zambi, prin regimul de atunci am trecut cativa boshorogi de aici
si il cunoastem foarte bine.

dar nu are nicio legatura, nici cu omul, nici cu poetul Adrian Paunescu.
eu_geminy
Postat pe 5 Noiembrie 2010 23:34
De la: aly_fab, la data 2010-11-05 23:32:55
De la: Thor_again, la data 2010-11-05 20:11:17Ha? S-a reeditat functia de bocitoare de seviciu? Nu-mi era dor...



oricum, putem zice un dumnezeu sa-l odihneasca....

se putea sa nu vina vuvu cu un copy paste si azi

aly, oricat de rautaciosi am fi, altii nu au facut-o.
daca vrem sa fim corecti.

daca nu, injuram, si la vuNvu, si la Paunescu.
dar cred ca vuNvu iese invingatoare la faza asta.

poti sa te superi pe mine.
eu singur am venit aici, tot singur plec.
:)
eu_geminy
Postat pe 5 Noiembrie 2010 23:36
nu-i bai ge. dar sa vina cu ceva mai original. ce sarii asa la beregata mea fina?
eu nu m-am omorat niciodata citind paunescu, de ce sa fiu ipocrita sa zic ca mi-a placut ...acum ca a murit toata lumea isi aduce aminte de el...ca om scriitor.

a fost mare omul, tot respectul si palaria jos, si Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!!
aly_fab
Postat pe 5 Noiembrie 2010 23:45
da eu, ai dreptate, dar nici eu nu ma refeream strict la omul paunescu, ci la situatia asta generala in care ne aflam
zambila
Postat pe 5 Noiembrie 2010 23:46
nu ma supar eu asa usor
aly_fab
Postat pe 5 Noiembrie 2010 23:46
zambila asta a fost pe timpul ala,asa a fost la timpul respectiv,erai mica probabil si nu sti,poate totul a fost relatat de catre parintii tai,ca si in cazul meu de altfel.....
acum e altceva,ne-am dorit libertate....am primit-o cu varf si indesat.....


nu are legatura cu paunescu,nici ca om,nici ca scriitor si nici ca politician.....asta este realitatea......
de cate ori va muri cineva se a deschide un nou topic ''de bocitoare'''
oare cand va muri Basescu ce va fi?
anaROBERT
Postat pe 5 Noiembrie 2010 23:50
De la: aly_fab, la data 2010-11-05 23:45:55eu nu m-am omorat niciodata citind paunescu, de ce sa fiu ipocrita sa zic ca mi-a placut ...acum ca a murit toata lumea isi aduce aminte de el...ca om scriitor.



bravo, ai prins exact ideea! iar vuvu are un talent innascut sa faca exact ceea ce ai zis tu. Nu degeaba m-am luat de ea si nu degeaba o trag de urechi. Dar de unde nu e, nici al de sus nu cere...

Nu e prima data cand face asta...
Thor_again
Postat pe 5 Noiembrie 2010 23:52
De la: phoenix, la data 2010-11-05 21:57:53
De la: vuvuzela, la data 2010-11-05 20:05:49




" Adrian Paunescu >> Acceasi floare




Adrian Paunescu - Acceasi floare
ubito, pe prispa ti-am pus
O floare din lumea de sus,
O floare din insula Marte,
O floare a cailor moarte.

Ea are petalele lungi,
Suflnd ai sa poti sa le smulgi,
Iubito, eu flori nu prea stiu,
Snt un gradinar damblagiu.

Nu stiu - trandafir, liliac
Pe toate ca tine le fac,
Pe toate le-aduc la un fel
Lalea, trandafir, ghiocel.

O floare a vietii vecine
Si care miroase a tine.
Iubito, pe prispa tu ai
O floare din insula Rai"
superbe .!!.desi nu am cultura prea multa ..recitind aceste versuri imi amintesc de vremurile frumoase ..



nu trebuie neaparat sa ai cultura ca sa iubesti poezia,indiferent care este autorul.cultura o capeti pe parcurs.poezia te va indemna spre invatatura,atunci cand va veni timpul .poti sa scri ce poezii iti plac.Paunescu a iubit tinerii,a dorit sa fie liberi.de aceea a facut si compromisuri pt cultura.scrie draga mea ,daca inima te indeamna.aici nimeni nu te va opri.restul nu baga in seama.
vuvuzela
Postat pe 5 Noiembrie 2010 23:52
ano, nush ce-o fi cand o muri basescu, dar stiu ce voi zice eu. voi zice la fel ca si cand a crapat gunoiul ala de iorgovan, si ca si cand va crapa mosh ilici, ca si altii, pe care ii am eu la inima...
multumita?
Thor_again
Postat pe 5 Noiembrie 2010 23:55
Zambila ai dreptate.si preotii s-au compromis pt apararea bisericilor,cand Ceauscu le darama.nimeni nu este nepatat.tot omul greseste.chiar daca poate esti confuza despre viata lui,opera insa este de necontestat.
vuvuzela
Postat pe 5 Noiembrie 2010 23:58
da Thor,multumita
eu nu as spune nimic,doar.....m-as bucura...
sa fim realisti,o viata nu ne-a pasat de o persoana fie ea populara fie indiferenta,iar cand ia sunat ceasul ne dam cu courul de asfalt fredonand la colturi melodiile si poeziile lor......
anaROBERT
Postat pe 5 Noiembrie 2010 23:58
Sunt de acord cu Thor.
Acest topic, prin initiatoarea sa, este o rusine, o murdarie groteasca adusa memoriei lui Adrian Paunescu de catre aceasta monstruoasa creatura, care acum isi spune "vuvuzela", si pana de curand arunca blesteme catre userii care aveau curajul sa ii sublinieze impotenta gandirii.

Sa iti fie rusine, nemernico.

anakin
Postat pe 5 Noiembrie 2010 23:58
De la: anakin, la data 2010-11-05 23:58:47Sunt de acord cu Thor.
Acest topic, prin initiatoarea sa, este o rusine, o murdarie groteasca adusa memoriei lui Adrian Paunescu de catre aceasta monstruoasa creatura, care acum isi spune "vuvuzela", si pana de curand arunca blesteme catre userii care aveau curajul sa ii sublinieze impotenta gandirii.

Sa iti fie rusine, nemernico.





cine te enrva Anakine?
anaROBERT
Postat pe 6 Noiembrie 2010 00:00
ana, asa-i .....asa-i viata...

oare exista viata dincolo de moarte?!
aly_fab
Postat pe 6 Noiembrie 2010 00:02
aly, nu
da' exista altceva ...
maestrul daniil areopagul sau pravoslavnicu sau care i-o fi prenumele iti va explica, cu siguranta, mai bine decat mine
Thor_again
Postat pe 6 Noiembrie 2010 00:04
De la: aly_fab, la data 2010-11-06 00:02:16ana, asa-i .....asa-i viata...

oare exista viata dincolo de moarte?!



se poate sa existe ceva,o alta lume,o alta viata,o transformare...ceva exista si se poate sa fie bine si frumos daca atatia s-au dus si nu s-au mai intors...

ce-am spus-o.....
anaROBERT
Postat pe 6 Noiembrie 2010 00:04
da, sunt de acord cu inutilitatea acestui topic!
asta nu ma retine sa fiu decenta si sa-mi exprim opinia in legatura cu problema discutata!
si spre uimirea unora, mai sunt persoane care ascultau sau citeau operele acestor oamenii care nu mai sunt si cand erau inca in viata!
recunosc, pe mine m-a intristat evenimentul nefericit
zambila
Postat pe 6 Noiembrie 2010 00:06
ehh.. lasa thor ca si tu le ~spui~ frumos ashe nu cumva traieste daniile sub pat la tine?
aly_fab
Postat pe 6 Noiembrie 2010 00:07
eu nu m-am omorat dupa poeziile lui.. da`..Dumnezeu sa-l odihneasca .

cine-i perfect ? nimeni...
Freya_
Postat pe 6 Noiembrie 2010 00:09
Nu vorbeam cu tine, Ano, chiar daca am postat dupa tine.
Asa cum ai observat din postarea mea, pe care mi-ai si citat-o, ma adresam initiatoarei topicului.
In caz ca nu sunt suficient de clar in exprimare, pun mana pe plansa de desen.
anakin
Postat pe 6 Noiembrie 2010 00:12
Aly,poeziile compuse de un autor,nu ti le poti insusi.de aceea ii copiezi poeziile ,daca iti place opera autorului.si specifici cui ii apartin.in situatia in care autorul se afla pe CATAFALC ,indiferent ca iti place sau nu,ori nu intri pe topicul acesta cu , comentarii negative ori intri si pastrezi bunul simt mai ales in situatia data.decizia iti apartine.nu voi mai atentiona pe nimeni care nu pastreaza decenta.exista metode de a ii linisti.prima este ignorarea.a doua este anuntarea proprietarului site-ului,etc. :sml-confused0006.
vuvuzela
Postat pe 6 Noiembrie 2010 00:14
De la: anakin, la data 2010-11-06 00:12:35Nu vorbeam cu tine, Ano, chiar daca am postat dupa tine.
Asa cum ai observat din postarea mea, pe care mi-ai si citat-o, ma adresam initiatoarei topicului.
In caz ca nu sunt suficient de clar in exprimare, pun mana pe plansa de desen.



nu este cazul sa iti etalezi calitatile de pictor Anakin.....
am inteles perfect cui ii era adresat mesajul tau....tocmai de aia am ras si te-am intrebat cine te-a enervat asa tare......
daca simteam ca imi era adresat mie ripostam.....nu radeam si nici nu cedam.
anaROBERT
Postat pe 6 Noiembrie 2010 00:18
aly, cu regret te informez ca eu si preacuviosul daniil nu impartasim aceleasi opinii religioase sau precepte crestine, deci, raspunsul este nu, nu salasluieste nici in patul, nici sub patul meu. e drept, intentionez sa-l provoc la o salasluire cu mine timp de cateva ore, la o bere, el de-o parte si eu de cealalta a unei mese. da' pana atunci mai e
Thor_again
Postat pe 6 Noiembrie 2010 00:19
Ano, ma cher, "a puna mana pe plansa de desen" era o simpla figura de stil pe care am anexat-o in fraza. Normal ca nu ma apucam sa imi vopsesc monitorul.
Iar pe de alta parte, am o problema cu arta in general, a picturii in special..
anakin
Postat pe 6 Noiembrie 2010 00:24
ok vuvu, eu cand citesc ceva ce-mi place nu fug repede pe garbo sa dau copy paste. nu e prima data cand vad ca faci asta,

ok vuvu, te iert
aly_fab
Postat pe 6 Noiembrie 2010 00:27
Anakinu, stai pe receptie, sa iti prezentam un nou exemplar de rasa pura, a carui aparitie sper sa nu fie doar meteorica pe garbo
Thor_again
Postat pe 6 Noiembrie 2010 00:30
pai tu te gandeai ca eu m-am gandit ca fugi repede sa imi desenezi, categoric mi-am dat seama ca era doar o figura de stil........
anyway...eu chiar ma gandeam ca ai un har deosebit,te si vedeam un Van Gogh Jr...:)))
anaROBERT
Postat pe 6 Noiembrie 2010 00:32
Adrian Punescu Poetul
"
A sta, aa cu faa-n sus,
Lovit piezi de vreme
i-ncet ca un izvor supus
i-a murmura poeme.

i patul de sub ira mea,
Podeaua care-l ine,
Cu timpul s-ar drpna
i-n cas-ar fi ruine

i peste molcomul prpd
Peste privirea-mi oarb
Cu gura ncepnd s vad
Eu, npdit de iarb,

Din somnul ca un trist magnet
Ce tie doar s cheme,
i-a mai ncredina ncet
Mistere i poeme.

Albitul firii mele os,
Schiloada chiproas,
Lovit de pietre dureros
i mrunit de-o coas.

Ar face gura i-ar sopti
Despre ce e i nu mi-i
n veacul de schizofrenii
Pn-la sfrsitul lumii

i dac varul cel nestins,
Ce-i una cu folosul,
Cu cinic urlet dinadins
Mi-ar nghii i osul,

Eu, tainic, blnd i tutelar,
Clcnd tceri postume,
Din toi pereii dai cu var
M-a rentoarce-n lume,

Ctre o cas, unde-acum
i moartea mai ateapt,
Pn s-nceap tristul drum
De dincolo de oapt.

S-i spun c nc nu-i trziu.
Ruina e departe,
Iar eu cu inima te tiu
Pe via i pe moarte.

A sta aici, pe-acest prundi
Pe care-mi este bine,
Ca vremii, pus hotar piezi,
S-mbtrnesc de tine.

S-mi sug oasele-n pmnt
De parc oase-a plnge,
S fiu doar calcar i cuvnt
i-un ultim strop de snge."


vuvuzela
Postat pe 6 Noiembrie 2010 00:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Imi vand toata biblioteca 33 De la: Mistique7 17 Februarie 2016 16:15
relatie cu un barbat cu 30 de ani mai mare... cum vi se pare? 146 De la: eladaela 28 Iulie 2010 21:52
Ajutor! 2 De la: garbo_500784 18 Octombrie 2019 10:54
ghidul optimistului 1 De la: Alexxandra 23 Februarie 2010 07:53
ce carti ai mai citit si ti-au placut ? 7 De la: garbo_475025 20 Septembrie 2017 21:20
Setari Cookie-uri