mamica singura

e trist ce ti s-a intimplat dar poate ca in spatele acestei rupturi e ceva mai profund care a sapat la temelia relatiei. Certuri, gelozii, frustrai de ambele parti... Voi stiti cel mai bine ce e intr evoi. Iti doresc putere s amergi mai departe , s alupti pentru fericirea ta si a puisorilor tai si s ava ajute Dumnezeu sa fiti cit s epoate d efericiti !
rupt_de_realitate
Postat pe 14 Noiembrie 2010 12:56
De la: garbo115597, la data 2010-11-03 10:43:00.......Nu inteleg nici acuma motivul plecarii........

Multi inteleg casnicia doar ca pe o asumare comuna a unor griji si obligatii, o sustinere materiala + existenta unei persoane care sa-i satisfaca necesitatile.....!
In aceste conditii cele doua persoane sunt doar 2 straini care comvietuiesc in comun pentru ca pe moment existenta celuilalt in viata sa este comvenabila!
Fiind 2 straini (din punct de vedere sufletesc) fiecare are gandurile sale, visele sale, nazuintele sale.... iar atunci cand in viata unuia apare o oportunitate mai interesanta acea persoana isi va urmari interesul!
Cateodata este vorba de sot, alteori este vorba de sotie.... depinde care se va intalni primul cu o alta oportunitate!

Cei care inteleg casnicia ca pe o uniune a sufletelor ajung sa traiasca unul pentru celalalt, ei nu mai simt casnicia ca pe un provizorat, ei percep familia ca pe o existenta simbiotica a sufletelor si fiintelor care o compun!
Totul se bazeaza pe comunicare, pe respect, pe deschidere sufleteasca, pe capacitatea de a simti si a intelege sufletul, starile, sperantele, dorintele si nevoile celuilalt!
Atunci cand exista o asemenea interconectare sufleteasca, deciziile neasteptate nu au cum sa apara (exista comunicare!!!!)

Fiecare ar trebui sa fie constient ce gen de relatie doreste sa aiba: daca doreste doar sa se foloseasca de celalalt sau daca doreste o familie adevarata!
Dar daca doreste o familie adevarata trebuie sa o construiasca de la inceputurile relatiei! O minciuna atrage dupa sine alte minciuni si in final comuniunea sufleteasca nu va putea fi realizata!
Comuniunea sufleteasca poate fi realizata doar intre persoane compatibile! Asta implica: mentalitati asemanatoare, preocupari si pasiuni comune, o diferentiere cat mai mica a calitatilor fiecaruia (situatia financiara nu reprezinta o calitate!)
Multe persoane aleg sa minta si sa se prefaca pentru a ascunde anumite aspecte, care considera ei ca le-ar putea afecta imaginea!.... Facand asta ei isi urmaresc doar propriul interes (practic cauta sa puna mana pe celalalt) si pasesc din start pe calea individualismului!
Cei care isi doresc familii adevarate trebuie sa invete sa se fereasca de acele persoane oportuniste care cauta doar sa aiba pe cineva alaturi!
marceltuky
Postat pe 22 Noiembrie 2010 12:38
De la: marceltuky, la data 2010-11-22 12:38:05
De la: garbo115597, la data 2010-11-03 10:43:00.......Nu inteleg nici acuma motivul plecarii........

Multi inteleg casnicia doar ca pe o asumare comuna a unor griji si obligatii, o sustinere materiala + existenta unei persoane care sa-i satisfaca necesitatile.....!
In aceste conditii cele doua persoane sunt doar 2 straini care comvietuiesc in comun pentru ca pe moment existenta celuilalt in viata sa este comvenabila!
Fiind 2 straini (din punct de vedere sufletesc) fiecare are gandurile sale, visele sale, nazuintele sale.... iar atunci cand in viata unuia apare o oportunitate mai interesanta acea persoana isi va urmari interesul!
Cateodata este vorba de sot, alteori este vorba de sotie.... depinde care se va intalni primul cu o alta oportunitate!

Cei care inteleg casnicia ca pe o uniune a sufletelor ajung sa traiasca unul pentru celalalt, ei nu mai simt casnicia ca pe un provizorat, ei percep familia ca pe o existenta simbiotica a sufletelor si fiintelor care o compun!
Totul se bazeaza pe comunicare, pe respect, pe deschidere sufleteasca, pe capacitatea de a simti si a intelege sufletul, starile, sperantele, dorintele si nevoile celuilalt!
Atunci cand exista o asemenea interconectare sufleteasca, deciziile neasteptate nu au cum sa apara (exista comunicare!!!!)

Fiecare ar trebui sa fie constient ce gen de relatie doreste sa aiba: daca doreste doar sa se foloseasca de celalalt sau daca doreste o familie adevarata!
Dar daca doreste o familie adevarata trebuie sa o construiasca de la inceputurile relatiei! O minciuna atrage dupa sine alte minciuni si in final comuniunea sufleteasca nu va putea fi realizata!
Comuniunea sufleteasca poate fi realizata doar intre persoane compatibile! Asta implica: mentalitati asemanatoare, preocupari si pasiuni comune, o diferentiere cat mai mica a calitatilor fiecaruia (situatia financiara nu reprezinta o calitate!)
Multe persoane aleg sa minta si sa se prefaca pentru a ascunde anumite aspecte, care considera ei ca le-ar putea afecta imaginea!.... Facand asta ei isi urmaresc doar propriul interes (practic cauta sa puna mana pe celalalt) si pasesc din start pe calea individualismului!
Cei care isi doresc familii adevarate trebuie sa invete sa se fereasca de acele persoane oportuniste care cauta doar sa aiba pe cineva alaturi!

Subscriu
Lidiaolteanu
Postat pe 29 Noiembrie 2010 16:39
Buna ,draga mea!Noi femeile trebuie sa intelegem un singur lucru, ca in momentul in care apare cineva cu o fusta mai scurta decat a noastra,sotii nostrii uita de caracterul si bunatatea sotiilor cat si de copii.Acum nu-ti ramane decat sa-ti ridici fruntea sus si sa-l rogi pe Dumnezeu sa te ajute.Trebuie sa cresti doi copii singura si vei reusi atata timp cat ai incredere in tine si in fortele tale.Nu baga in seama unele comentarii.Nu putem sa acuzam pe nimeni,nu avem dreptul pt.ca nu suntem in pielea lui.Iar poveste cu hartia despre venit,te cred,am patit la fel.Lasa-i in colo de 120 ron,in schimbul lor vei avea satisfactia de a-ti vedea copiii sanatosi si vei avea respectul lor,respect de care tatal lor nu va avea parte.Multa putere si sa-ti ajute Dumnezeu!Nu dispera pt.ca mai exista si alte mame in situatia ta.Mergi inainte.Eu stiu o vorba,Dumnezeu ii incearca pe cei ce-i iubeste.
garbo062427
Postat pe 1 Decembrie 2010 17:38
De la: garbo062427, la data 2010-12-01 17:38:55Buna ,draga mea!Noi femeile trebuie sa intelegem un singur lucru, ca in momentul in care apare cineva cu o fusta mai scurta decat a noastra,sotii nostrii uita de caracterul si bunatatea sotiilor cat si de copii.

Tu chiar crezi asta??? O Doamne, uite ca s-a gasit raspunsul!! Evrika! Fusta e de vina!! Sa dispara de tot, zic!!
Lidiaolteanu
Postat pe 2 Decembrie 2010 15:25
De la: garbo062427, la data 2010-12-01 17:38:55...... trebuie sa intelegem un singur lucru, ca in momentul in care apare cineva cu o fusta mai scurta decat a noastra, sotii nostrii uita de caracterul si bunatatea sotiilor cat si de copii.........

Vreau sa atrag atentia din start ca ceea ce voi analiza se refera strict la o anumita categorie de persoane: si anume, cei care considera pasionalitatea ca pe ceva firesc, ceva placut, ceva de care trebuie sa se bucure!
Deci: nu voi face referire aici la acele persoane care isi inabuse in sine dorintele pe care le simt si nu se lasa duse de val, conduse de pasiune!!!
"in momentul in care apare cineva cu o fusta mai scurta" - faci referire la reactiile pe care le au barbatii atunci cand sunt pusi in fata unor tentatii!
Inevitabil apare admiratia, apare pofta, apare dorinta (cei care nu recunosc aceste aspecte sunt doar niste fatarnici ridicoli), aici insa trebuie sa-ti spun ca gresesti amarnic:
marea majoritate a barbatilor isi doresc doar o aventura care sa le potoleasca poftele si dorintele.... nicidecum nu isi doresc sa renunte la familie si la copii lor!!!
Daca apar asemenea ganduri in mintea lor sunt de cele mai multe ori rodul presiunilor facute de catre acea femeie!!!
Priveste acum acelasi aspect din punctul de vedere al femeilor:
Majoritatea femeilor maritate care dau curs poftelor si dorintelor pe care le simt cand intalnesc un barbat care le fascineaza isi doresc sa renunte la familia existenta si sa-si schimbe masculul cu unul nou!!!
Cred ca ai dat cel mai prost exemplu, din punct de vedere al stabilitatii legaturilor de familie barbatul este care ofera o mai mare garantie! Femeia este mult mai predispusa in a renunta la familie (binenteles atunci cand are o alta oportunitate)!
marceltuky
Postat pe 3 Decembrie 2010 10:21
marcel are dreptate....si fustita aia de ce oare e prea scurta ?probabil femeia lasa sa se inteleaga ca sub fustita are ceva de oferit ...deci cine este cea care aprinde focul...
klaus77
Postat pe 3 Decembrie 2010 18:45
De la: garbo115597, la data 2010-11-03 10:43:00Dupa 12 ani de casnicie, care au fost ok, sotul meu a plecat cu o alta dna, gasita pe net. Creste copilul femeii, "am auzit" ca va devenii tatic, iar fetele noastre care au 12 si 10 ani, care candva erau fetele lui tata, sunt de domeniul trecutului. Tare greu imi este, bugetara fiind, pensie alimentara nu, pt ca a "scos" acte ca nu are venit. Singurul ajutor vine de la parintii mei. Asta e situatia. Nu inteleg nici acuma motivul plecarii, nu ma pot impaca cu ideea, dar trebuie sa mergem mai departe.



asa , si ???
casperphantom
Postat pe 3 Decembrie 2010 18:54
mai 597...hai sa-ti spun si eu ceva(daca mai intri sa citesti ce scriem noi aci')
pai tu ai spus de la inceput...motivul e ALTA
ce ar mai fi de inteles???
cat despre pensia alimentara ptr fetele tale...chiar daca el nu are venit ESTE OBLIGAT sa-ti plateasca pensie alimentara stabilita la venitul minim pe economie
nimeni nu il scuteste,chiar daca nu are venit
daca exista o hotarare judecatoreasca,este obligat sa plateasca..daca refuza sa plateasca,dupa doua luni poti face plangere penala ptr abandon de familie...
acum depinde pana unde esti tu dispusa sa mergi...
eladaela
Postat pe 3 Decembrie 2010 19:01
si cum stai cu finantele pentru deplasarea ...pana unde...esti dispusa
casperphantom
Postat pe 3 Decembrie 2010 19:06
casper..poate sa nu o coste nimic
trebuie doar sa stie unde,cum si ce sa faca...
eladaela
Postat pe 3 Decembrie 2010 19:17
foarte urat din partea ta.
ungmiri2
Postat pe 3 Decembrie 2010 20:50

a cui bre????
eladaela
Postat pe 3 Decembrie 2010 20:53
de ce a plecat nu ne ai lamurit poate sa razbunat ,poate lai tinut cu forta ,cum sa plece asa dintro data
garbo178052
Postat pe 4 Decembrie 2010 16:32
cu alta mai 052...ce n-ai inteles???

si sunt convinca ca l-a tinut cu forta..l-a legat in lanturi
frate...ati luat-o razna...
eladaela
Postat pe 4 Decembrie 2010 16:38
si sotul meu a plecat cu sefa lui si ma lasat singura cu baietelul meu ,asta este viata
garbo084171
Postat pe 5 Decembrie 2010 18:01
ceea ce nu-i deloc rau, 171, chiar daca in romanica e mai greu ca un barbat sa isi gaseasca un alt sot, ai totusi sansa imensa de a o lua de la capat... vorba aia, ce conteaza sexul cand doi oameni se iombesc?

da' as avea si eu o nelamurire... vaz ca matale esti berbat... sotul tot berbat... cine a nascut copilul si cum? si ati luat milionul ala de parai promis primului barbat care va naste?
Thor_again
Postat pe 5 Decembrie 2010 18:08
daca esti singura oare de ce nu cumva tu esti pesa cea rea : si eu am avut o sotie care am iubito si ea doar sa facut interesu cu mine restul ia stie; daca vres sa ne cunoastem merita sa icerci dami nr de tlf si vorbim sincer imi pare rau pentru tine eu sint in belgia pa
garbo057860
Postat pe 5 Decembrie 2010 18:51
e grele rau
aly_fab
Postat pe 6 Decembrie 2010 00:31
De la: garbo057860, la data 2010-12-05 18:51:19daca esti singura oare de ce nu cumva tu esti pesa cea rea : si eu am avut o sotie care am iubito si ea doar sa facut interesu cu mine restul ia stie; daca vres sa ne cunoastem merita sa icerci dami nr de tlf si vorbim sincer imi pare rau pentru tine eu sint in belgia pa

.....saracu de tine!! ...vrei sa te compatimim ???...esti barbat...de obicei barbatii se folosesc de femei shi nu invers....ca scoala/te pu.a ca te tai nu merge!
garbo171675
Postat pe 6 Decembrie 2010 00:40
De la: garbo057860, la data 2010-12-05 18:51:19....si eu am avut o sotie care am iubito si ea doar sa facut interesu cu mine.... eu sint in belgia pa

Intamplator chiar am o cunostinta in Belgia a carui poveste s-ar putea incadra in cele descrise.... daca este vorba de el ii dau perfecta dreptate!
marceltuky
Postat pe 6 Decembrie 2010 15:37

cred ca sunt io grea de cap azi, da' n-am inteles nici datele problemei, dar mai unde se incadreaza!?
zambila
Postat pe 6 Decembrie 2010 15:42
pisi, amandoua suntem blonde azi
michelle_
Postat pe 6 Decembrie 2010 15:46
mami, io-s blonda din nastere, deci nu se pune

n-ai fost azi in oras, este??
zambila
Postat pe 6 Decembrie 2010 15:53
nope...azi imi bag boarfele in valiza si maine aterizez la timi. my bff ma asteapta cu nush ce ulei miraculos pentru masaj. cica e masaj profilactic pentru ale 36 de ore de avion, hehehe...
michelle_
Postat pe 6 Decembrie 2010 16:03
De la: cricat, la data 2010-11-03 10:58:07de ce a plecat??? doar pe el poti sa il intrebi .....
sau poti sa mergi mai departe si sa iei viata asa cum este. Orice ai afla, o sa te doara foarte mult si de ce ai vrea sa suferi in continuare.
garbo033496
Postat pe 8 Decembrie 2010 15:25
NU VAD DE CE MAI CONTEAZA DE CE A PLECAT ,,, POATE AVEA NEVOIE DE O ALTA IN VIATA LUI ,,, NU CONTEAZA ASTA ,, ACUM CONTEAZA CE VEI FACE TU CU VIATA TA CU FETELE TALE............ MERGI MAI DEPARTE NU TE UITA IN URMA , NU TE VAITA CA ESTE SI PT TINE CINEVA , DE BANI ...ESTE GREU TE INTELEG DAR SINGURA CARE TE POTI AJUTA ESTI DOAR TU
garbo033496
Postat pe 8 Decembrie 2010 15:28
Posteaza te rog cu litere mici, altfel o sa creada ceilalti ca tipi la ei.
m_ada
Postat pe 8 Decembrie 2010 15:58
garbo033496
Postat pe 8 Decembrie 2010 16:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
emo 3 De la: smm18 8 Martie 2010 18:19
La multi ani copiilor nostri !!! 4 De la: coris_2938 2 Iunie 2012 05:53
BONA C-TA 2 De la: alanna 13 Ianuarie 2012 13:56
Se lasa copil de patru ani sa dispara din ochi? 97 De la: calla 11 Noiembrie 2013 08:36
copiii- sensul vietii noastre 474 De la: crina86_c 9 Iulie 2010 01:18
Setari Cookie-uri