mamica singura

Dupa 12 ani de casnicie, care au fost ok, sotul meu a plecat cu o alta dna, gasita pe net. Creste copilul femeii, "am auzit" ca va devenii tatic, iar fetele noastre care au 12 si 10 ani, care candva erau fetele lui tata, sunt de domeniul trecutului. Tare greu imi este, bugetara fiind, pensie alimentara nu, pt ca a "scos" acte ca nu are venit. Singurul ajutor vine de la parintii mei. Asta e situatia. Nu inteleg nici acuma motivul plecarii, nu ma pot impaca cu ideea, dar trebuie sa mergem mai departe.
garbo115597
Postat pe 3 Noiembrie 2010 10:43
de ce a plecat??? doar pe el poti sa il intrebi .....
sau poti sa mergi mai departe si sa iei viata asa cum este. Orice ai afla, o sa te doara foarte mult si de ce ai vrea sa suferi in continuare.
cricat
Postat pe 3 Noiembrie 2010 10:58
io nu prea cred fazele astea cu: 12 ani o fost minunat si intr-o zi o plecat cu o zana gasita pe net..
mda
oare asa sa fie?
sigur nu-ti scapa tie nimic? sau nu se spui...
oamenii nui prea se schimba asa peste noapte!
da' ce stiu eu!?
zambila
Postat pe 3 Noiembrie 2010 11:08
este mult mai mult in spate, Zambilut....
cine stie ce este in casa fiecaruia...
cricat
Postat pe 3 Noiembrie 2010 11:12
Zambi, aici cri are dreptate... o relatie nu e mereu dreapta, nu ai de unde sti ce se intampla intr-o familie. Vechimea unei relatii, ea singura, nu e un argument ca relatia sa nu schiopateze la un moment dat.
eu_geminy
Postat pe 3 Noiembrie 2010 11:24
pai tocmai aia ziceam si eu!
oamenii pot fi imprevizibili, dar nici chiar asa...acuma, e posibil ca ea sa fi fost atat de naiva incat sa nu fii detectat nici un semnal, ori sa nu recunoasca in fata noastra
zambila
Postat pe 3 Noiembrie 2010 11:28
pai si daca ea il detecta pe el, sau invers... ca se putea intampla si invers... ce putea sa faca? poti sa detectezi, si sa nu ai dovezi... pana nu esti pus in fatza faptului implinit...:D
oamenii sunt oameni, sunt cam "defecti" din nascare, prin insusi faptul ca gandesc.
:))
eu_geminy
Postat pe 3 Noiembrie 2010 11:35
ce e grav aici este ca si-a scos miselu' dovada ca nu are venit,sunt o gramada care recurg la chestii d-astea,ca sa nu mai zic ca exista barbati care dupa ce se casatoresc si fac copii cu alta, pt ei nu mai conteaza ceilalti copii,din casnicia anterioara..

am o sensibilitate la chestia asta,barbatii care se insoara cu alta si isi uita plozii,am avut in neam cazuri..

d-aia am un respect deosebit pt cei care isi cresc copiii singuri,sau se implica in viata lor chiar daca nu mai sunt cu partenera..

597,

mergi mai departe,vad ca stii ce ai de facut..
iasomia
Postat pe 3 Noiembrie 2010 11:39
Tot de barbatii astia mi-e si mie scarba, dar scarba. Multora le e frica ca traiesc fostele neveste pe banii lor. Asta e, nu toata lumea isi asuma responsabilitati si nu toata lumea poate sa daruiasca dragoste dezinteresat..

Dar asta-i poveste veche...............
persidadamian
Postat pe 3 Noiembrie 2010 20:08
lasa ca sunt si multe care urmaresc doar paralele la un barbat....asa ca si-o merita cu varf si indesat!!!
superbus
Postat pe 3 Noiembrie 2010 20:11


voi va plangeti?!?!?!

dar de mamici care se sacrifica pt copii ei si apoi vine X-ulescu si isi baga...asa si pe dincolo in ceea ce ai sanctificat tu??

ei...pompilica?!?!?

ce maii ziceti??
IO nu mai judec pe acele mame denaturate care isi abandoneaza plozii


muuult mai bine asa...
LILO
Postat pe 3 Noiembrie 2010 20:13
dragilor traiti bine!!

tyraiti clipa care nu se mai intoarce!!
fiti voi pt voi
pt ca ceilalti...

ceilalti sunt nepasatori fata de problemele voastre...

am primit una din cele mai dure lectii de viata
NOROCUL este ca totul trece...

LILO
Postat pe 3 Noiembrie 2010 20:15
nu toata lumea poate sa daruiasca dragoste dezinteresat..


ceeee?!?!?

pe planeta noastra nu exista dragoste dezinteresata

TREZITI-VA
ca IO tocmai m am izbit de toate zidurile astea...

dar nu imi mai pasa!!!

asa ca o iau din loc...
LILO
Postat pe 3 Noiembrie 2010 20:18
Lilo de femei care-si parasesc copii, pfffai nici nu vreau sa ma gandesc, de cea mai joasa speta in ochii mei.

daca o mama decide ca nu mai poate sa-l creasca ca asta e, viata e grea si il da pentru adoptie, e altceva. Dar abandonul, nici nu vreau sa ma gandesc. Si din pacate sunt foarte multe cazuri, foarte multe
persidadamian
Postat pe 3 Noiembrie 2010 20:20
Lilo imi pare rau ca te simti asa descurajata, dar crede-ma pe cuvant ca sunt oameni care ofera dezinteresat.
persidadamian
Postat pe 3 Noiembrie 2010 20:22
nici nu te gandi
dar daca ai trece prin ce trec IO nu ai mai gandi asa
LILO
Postat pe 3 Noiembrie 2010 20:23
persia...nu sunt deloc descurajata
sunt SCARBITA!!!

dar nu are rost
intr o zi o sa scriu -poate-pe forumul lui anakin
acum IO

dar TRECE si iar va fi soare
LILO
Postat pe 3 Noiembrie 2010 20:25
Lilisor, fiecare in viata asta are o cruce de dus si asta o stii si tu, solutii sunt in orice totul e sa nu iti pierzi speranta, sa nu disperi. Sfaturi e usor de dat, eu stiu
Nu stiu prin ce treci dar totul are rezolvare, totul.
persidadamian
Postat pe 3 Noiembrie 2010 20:29
si stiti care este ironia sortii??
CINEVA mi-a pus o intrebare de genul:
de ce ati mai facut copii daca tot singura veti ramane??

atunci mi-a fost ciuda
...dar...dar!!!
cata dreptate avea!!!


ma rog...toate tre'sa fie asa cum tre' sa fie
de acum GATA!!!
voi fi doar pt IO si numai IO!!!
LILO
Postat pe 3 Noiembrie 2010 20:29


ioaii hai sa ne amuzam nitel...

http://www.youtube.com/watch?v=Z3m_0s41R0k&feature=related

LILO
Postat pe 3 Noiembrie 2010 20:32
am vrut sa spun ceva dar m-am razgandit, poate am sa-ti spun intr-un alt episod
persidadamian
Postat pe 3 Noiembrie 2010 20:39


ok!!

il asteptam


pana atunci amuzament cat incape

muma ei de viatza
LILO
Postat pe 3 Noiembrie 2010 20:42
iap, cam asta e idea
persidadamian
Postat pe 3 Noiembrie 2010 20:45
Ce mult as vrea sa pot scoate macar o propozitie ca raspuns!
All_right
Postat pe 3 Noiembrie 2010 21:07
si totusi cref ca a plecat de prea mult bine......Sau amanta ii face ce nu ii face nevasta, cine stie, nu? Voi spuneti ca poate e treaba mai veche, eu am simtit-o mai inainte, prin 2008, cu lipsa de acasa, lipsa salariu, telefoane ascunse, tinute pe silentios.....Dar am vrut sa cred ca este o chestie de moment, si ca ii va venii mintea la cap, dar nu a fost asa.Stiti ce ma mai supara, faptul ca toata fam lui, ii tine partea(frati, sora, mama).Considera ca este tinar, sa il lasa sa fie fericit. Asta vii se pare normal? sincer, mie nu
garbo115597
Postat pe 4 Noiembrie 2010 18:29
Pe tine chiar te mai intereseaza de ce a plecat? E dureros dar uita
persidadamian
Postat pe 4 Noiembrie 2010 21:18
in primul rand acel barbat este un las
crede ca ii va fii mai bine acolo unde este? oare a uitat ce inseamna o familie ptr el?
este un om de nimica
tu trebuie sa mergi mai departe cu capul sus si sa fii tare
in viata trebuie sa stii sa alegi ceea ce este bine ptr tine si copii tai
garbo083571
Postat pe 6 Noiembrie 2010 13:02
draga mea pensia alimentara se stabileste ca fiind 25% din venitul net al tatalui daca pe moment a adus hartiute ca nu are venit pe viitor poate avea venit si daca stai sa te gandesti bun nu are venit din ce traieste ......hai sa fim seriosi... odata dat verdictu trebe sa platesasca poti sai si verifici venitul dupa ce ai o hotarare judecatoreasca... in privinta banilor multe femei profiatati ca legea va incredinteaza copilul si prostu plateste pe urma mai ales daca venitul este substantial desi copilul este facut de femeie si barabat ce uasor va e sa spuneti ca e copilul meu si il cresc singura ...... vreti bani de l a tata si va traiti viata in continuare cu altu dar dreptul prostului sa participe la cresterea copilului dispare de prin urmare va cam meritati soarta astea parasite de barbati
klaus77
Postat pe 10 Noiembrie 2010 22:30
De la: klaus77, la data 2010-11-10 22:30:40draga mea pensia alimentara se stabileste ca fiind 25% din venitul net al tatalui daca pe moment a adus hartiute ca nu are venit pe viitor poate avea venit si daca stai sa te gandesti bun nu are venit din ce traieste ......hai sa fim seriosi... odata dat verdictu trebe sa platesasca poti sai si verifici venitul dupa ce ai o hotarare judecatoreasca... in privinta banilor multe femei profiatati ca legea va incredinteaza copilul si prostu plateste pe urma mai ales daca venitul este substantial desi copilul este facut de femeie si barabat ce uasor va e sa spuneti ca e copilul meu si il cresc singura ...... vreti bani de l a tata si va traiti viata in continuare cu altu dar dreptul prostului sa participe la cresterea copilului dispare de prin urmare va cam meritati soarta astea parasite de barbati

klauz ...tu esti cumva printre aia care si-au depus icrele prin anumite case si au uitat ca ele vor face si pui...care trebuiesc hraniti ca sa creasca
si ca tata ai acelasi obligatii ...de a participa la cresterea si ingrijirea unui copil .....
garo05687
Postat pe 11 Noiembrie 2010 09:10
da garo asa este dar eu vreau sami sustin copilul nu numai din pdv financiar ci sal ajut si in alea ale educatiei si sa vada copilul ca are tata ,daca nu sa inteles cu mama asta e alta treaba dar copilul e al meu mi lam dorit il iubesc si vreau sai ofer mai mulat decat bani dar legea in romania e de partea femeii iar in romania sunt mii de tati in situatia mea care stau la mina mamei ca de....asta e si atunci tot barbatu ..... e cum e .... nu prea cred .. nu exista padure fara uscaturi la fel cum sunt barbati dobitoci la fel si femei de c....t dar drepturile asupra copilului ar trebui sa fie egale ....atunci cind lau facut a fost egalitate acum nu mai este doar mama a contribuit doa r mama are drepturi tatal este doar un gunoi.......!!!!!!!!!! oare
klaus77
Postat pe 11 Noiembrie 2010 17:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o mama pe cale sa-si creasca singura copilul 44 De la: garbo261975 31 Ianuarie 2012 15:59
emo 3 De la: smm18 8 Martie 2010 18:19
Copilul meu este agitat 10 De la: Crisu22 16 Mai 2012 19:55
Avem nevoie de ajutor! 142 De la: barboneli 24 Iulie 2012 19:12
Ajutor....... 55 De la: Jojolin 19 Ianuarie 2011 18:15
Setari Cookie-uri