casnicie sau cosmar....?

am doi copii,un baiat de 16 ani, o fetita de sase lunite,sotul este cu alta,vor avea si un copil,eu stiu de relatia lor de cava timp,am vrut sa divortez nu ma lasat sotul spunand ca totul va fi bine intre noi,iar acum surpriza vor avea un copil,iar sotul imi cere sa continui divortul....eu sunt ac.in crestere copil,si chiar nu imi arde de asa ceva....cum sa fac si cum as putea sa treiesc cu el in casa iar el sa fie cu alta....imi cere sa fim prieteni pentru copii nostri...va trebui sa suport tot acest cosmar pana voi relua serviciul...

oare reusesc? sunt persoane pe lumea asta care traiesc asa???
cam
Postat pe 24 Octombrie 2010 17:30
De la: cam, la data 2010-10-24 17:30:40am doi copii,un baiat de 16 ani, o fetita de sase lunite,sotul este cu alta,vor avea si un copil,eu stiu de relatia lor de cava timp,am vrut sa divortez nu ma lasat sotul spunand ca totul va fi bine intre noi,iar acum surpriza vor avea un copil,iar sotul imi cere sa continui divortul....eu sunt ac.in crestere copil,si chiar nu imi arde de asa ceva....cum sa fac si cum as putea sa treiesc cu el in casa iar el sa fie cu alta....imi cere sa fim prieteni pentru copii nostri...va trebui sa suport tot acest cosmar pana voi relua serviciul...

oare reusesc? sunt persoane pe lumea asta care traiesc asa???
Pai nu accepta divortul,,,si nici nu te mai culca cu el....Nu ii da divortul,,si sa isi plateasca cheltuilile la copil...Separativa///dar nu ii da divortul
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 Octombrie 2010 17:43
De la: cam, la data 2010-10-24 17:30:40am doi copii,un baiat de 16 ani, o fetita de sase lunite,sotul este cu alta,vor avea si un copil,eu stiu de relatia lor de cava timp,am vrut sa divortez nu ma lasat sotul spunand ca totul va fi bine intre noi,iar acum surpriza vor avea un copil,iar sotul imi cere sa continui divortul....eu sunt ac.in crestere copil,si chiar nu imi arde de asa ceva....cum sa fac si cum as putea sa treiesc cu el in casa iar el sa fie cu alta....imi cere sa fim prieteni pentru copii nostri...va trebui sa suport tot acest cosmar pana voi relua serviciul...

oare reusesc? sunt persoane pe lumea asta care traiesc asa???



Doamne, femeie, cum ai putut accepta asa ceva?deci, am ramas interzisa cum poti????????cum???????il bateam in cap in locul tau ii puneam bagajele la usa acceptam divort iar in instnta ceream foarteeee multi bani pentru pensia alimentara sa ail usture in fund.

Unde este demnitatea ta? orgoliul? te umilesti pentru ce? copii cresc si o sa iti spuna ce te-am pus noi sa stai cu el?
Sa nu ma intelegi gresit, nu te judec, doamne fereste. El vrea sa divorteze bun sa divorteze dar tu fii desteapta si arde-l ai doi copii cu el poti cere pensie mare in instanta de nu o sa ii mai arda tot restul vietii lui de nimic.

Vezi ca e lege daca nu plateste pensie face puscarie.

Offff, nu va inteleg pe unele dintre voi cum d eputeti sa indurati atata umilinta?
La cat de nebuna sunt i-o taiam

Hai capul sus viata merge inainte
no_identify
Postat pe 25 Octombrie 2010 10:39
deci... recunosti!:P
:))
eu_geminy
Postat pe 25 Octombrie 2010 14:08
De la: eu_geminy, la data 2010-10-25 14:08:07deci... recunosti!:P
:))


Mey, femeile care suporta asa ceva NU au demnitate clar si PUNCT.
no_identify
Postat pe 25 Octombrie 2010 17:21
voi sunteti intr-o dunga? nu exista" nu accepti divortul". ca vrei sau nu, tipul poate divorta.

in alta ordine de idei, se face un partaj. asa ca, nu trebuie sa stai in casa cu el
si_totusi
Postat pe 25 Octombrie 2010 17:31
corect... partenerul nu poate "blocat" la divort, daca doreste sa divorteze.
eu_geminy
Postat pe 25 Octombrie 2010 18:19
mdea...asta cu "cum suporti atata umilinta" se potriveste fix ca nuca in perete cu scrisoarea aia deschisa pentru pretena ta draga...

in fine...no identify, m-ai lamurit
michelle_
Postat pe 25 Octombrie 2010 18:22
Nu intelegi? Ea nu era umilita pentru ca ea era amanta cea iubita. Daca era nevasta se schimba foaia. I se pare ca e cu o treapta peste cand de fapt e o otreapa.
Doara
Postat pe 25 Octombrie 2010 18:48
auch! asta a durut!
michelle_
Postat pe 25 Octombrie 2010 18:49
Mey eu citesc povestile astea cu groaza Imi pare rau si aici dar nu de pareri de rau virtuale aveti voi nevoie. Tu ai nevoie de bani cred, daca ai avea bani ai rezolva totul caci stii foarte bine ce ai de facut.
All_right
Postat pe 25 Octombrie 2010 18:49
nene, azi numa' povesti cutremuratoare...
de la prima ora, inca...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 25 Octombrie 2010 18:50
really? mi-a scapat ceva?
michelle_
Postat pe 25 Octombrie 2010 18:51
dormeai, cred, mamy... dormeai...
sau erai la matineu la un muvi...:P
:))

PS: eu eram cel care suferea.
de "OFF"-tica.
pe bunadispozitia altora.
"CICA"!

ete nene ca iar ma dadu afara din casa talentu' poetic...:P

:))))))
eu_geminy
Postat pe 25 Octombrie 2010 18:59
draga mea, nu-i acorda divortul (deocamdata) ca sa traiasca si ei cosmarul tau
garbo174782
Postat pe 9 Noiembrie 2010 08:58
buna!parerea mea e sa ii acorzi divortul si apoi sa iti vezi de viata ta si de copii tai,nu trebuie sa stai cu cineva care nu te respecta doar pt ca aveti 2 copii.viata trebuie sa mearga inainte cu sau fara el, dar nu mai trebuie sa accepti umilinta asta din partea lui.ai tu mandria ta asa ca capul sus !!!!!!
ancuti
Postat pe 9 Noiembrie 2010 14:27
Credeti ca e pe bune?!
Mie nu mi-ar arde de emoticoane. Si pare cam detasata discutia.... cam din afara...
Daca ar fi reala povestea asta probabil ca as incerca si eu o parere...

dor72
Postat pe 9 Noiembrie 2010 20:33
Si ultima parte... Citez:

"oare reusesc? sunt persoane pe lumea asta care traiesc asa??? "

Cine "reusesc"? eu ( adica ea) sau persoanele alea??????????
dor72
Postat pe 9 Noiembrie 2010 20:38
foarte interesant am un baiat de 16 ani si o fetita facuta recent dupa atata timp si o imensa pauza vati apucat sa mai faceti un copil si barbatutu ia mai facut si alteia un copil tot recent..... cred ca ia venit perioada cam tarziu pentru depus icre nu cumva relatia ta e gata de multi ani si iai mai trantit la fraier un copil crezand ca o salvezi fara sa gandesti prea mult acu na tu le faci tu le tragi......
klaus77
Postat pe 10 Noiembrie 2010 22:36
Orice ar fi, nu divorta ! Pe langa faptul ca i-ai da satisfactie daca ai divorta (i-ai da ce doreste), divortul este o mare dezordine si o vatamare a casatoriei. Casatoria este unul dintre cele 7 sacramente, este sfanta si indisolubila (de nedesfacut)!

Insusi Isus Cristos, care e Dumnezeu si om, Fiul lui Dumnezeu intrupat, interzice divortul si recasatorirea dupa divort:

De aceea barbatul va lasa pe tatal sau si pe mama sa si se va uni cu sotia sa. Si cei doi vor fi un singur trup. Asa ca nu mai sunt doi, ci sunt un singur trup. Deci, ce a unit Dumnezeu, omul sa nu desparta. In casa, ucenicii L-au intrebat iarasi despre aceasta. Si El le-a zis: ORICINE ISI VA LASA SOTIA SI SE VA CASATORI CU ALTA, COMITE ADULTER IMPOTRIVA EI ; SI DACA O FEMEIE ISI LASA SOTUL SI SE CASATORESTE CU UN ALTUL, COMITE ADULTER. (Marcu, 10,7-12).

In prima scrisoare a Sfantului Apostol Pavel catre Corinteni, citim: Celor casatoriti nu eu le poruncesc, ci Domnul, ca sotia sa nu se desparta de sot. Daca este despartita, sa ramana necasatorita sau sa se impace cu sotul ei. Si nici sotul sa nu-si lase sotia. (1Cor. 7,10-11).

Iar in scrisoarea catre Romani citim: Caci femeia maritata este legata prin lege de sotul ei cat timp traieste el; dar daca-i moare sotul, este dezlegata de legea sotului ei. Daca, deci, cand ii traieste sotul, ea este a altuia, se va numi adultera; dar daca-i moare sotul, este dezlegata de lege, asa ca nu mai este adultera, daca este a altuia (daca se casatoreste cu altul n. n.). (Rom. 7, 2-3).

Deci, refuzul recasatoririi dupa divort cat timp traieste sotul / sotia nu este un capriciu al Bisericii Catolice, ci, dupa cum am exemplificat, este bazat pe Cuvantul lui Dumnezeu.
Pentru cazuri grave, Biserica Catolica poate ingadui celor casatoriti sa traiasca despartiti (o asa numita separare de la pat si masa), dar ei raman tot casatoriti si nici unul dintre ei nu se poate casatori din nou cata vreme traieste celalalt sot (numai dupa trecerea sotului / sotiei la cele vesnice).
Nici Biserica Ortodoxa nu considera a doua oara ca fiind casatorie, ci un fel de "pogoramant", adica un fel de ingaduinta, un compromis, cu alte cuvinte tot in dezordine sunt cei care fac aceste "pogoraminte", crezand in mod gresit ca prin acestea ar fi in ordine.

Dezordinea provocata de divort aduce dupa sine prejudicii grave: pentru celalalt sot, care se vede parasit si pentru copii, traumatizati de despartirea parintilor si adesea trasi de ambele parti. Exista un refren al unui cantec: Sunt copii nefericiti, / Inima ii doare/ Ca-s parintii despartiti / N-au in casa soare.

Iata si un articol foarte interesant despre indisolubilitatea casatoriei :

http://lumea.catholica.ro/2009/05/pentru-o-pastoratie-a-casatoriei-indisolubile/

Mai multe puteti citi si vedea pe blogul urmator :

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Blogul contine: inregistrari video cu miracole, videoclipuri, filme documentare, legaturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele contin posturi TV on-line si posturi de radio), articole, carti foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fara a necesita descarcare in calculator)
Va rog intrati pe blog si trimiteti-l mai departe ca sa foloseasca si altora.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 12 Noiembrie 2010 18:16

Mie mi-a fost dor de vieru.
AMELYY
Postat pe 12 Noiembrie 2010 18:23
de scriitor, nu-i asa, Amelyy?...

lasa mey CA CEzarica asta nu-i primul "sadoveanu" de pe Garbo...si nici ultimul...:))
:P
eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2010 18:27
bre nea Vieru`, unde mai vezi tu sacrament in toata povestea aia ? pare mai degraba a balaceala !
Freya_
Postat pe 12 Noiembrie 2010 18:35

Da, am o slabiciune ptr ei.

Eu sper sa nu ma certe dac-o sfatuiesc pe tanti sa-si aduca barbatul acasa, cu tot cu amanta si pruncul lor, si sa devina asa...a big happy family. Doar vine Craciunul, nu?
AMELYY
Postat pe 12 Noiembrie 2010 18:36
da da...si sa-si ia si ea un amant...si sa-l aduca si pe el...
si sa faca incrucisari de doi...luate pe rand...sau....
eladaela
Postat pe 12 Noiembrie 2010 19:48
mama-mama, "Visul unei nopti de iarna"!...
pentru swingeri...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2010 19:52
sa-si puna niste masti ca poate nu se suporta sa se vada, interesant, poate sa incerce, doi intr-una, doua nici nu mai stii care pe care ii da luciu
Laura_M
Postat pe 12 Noiembrie 2010 20:02
"se"
mi-s seseita
Laura_M
Postat pe 12 Noiembrie 2010 20:08
De la: Laura_M, la data 2010-11-12 20:02:36sa-si puna niste masti ca poate nu se suporta sa se vada, interesant, poate sa incerce, doi intr-una, doua nici nu mai stii care pe care ii da luciu


laura, daca se leaga la ochi si folosesc catuse, le dai naibii de masti.
mai dai bani eventual pe-o biciusca, si iese treaba ceas...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2010 20:12
poate cu masina :D ar da, nu cu biciu, ce sa simta asa?
Laura_M
Postat pe 12 Noiembrie 2010 20:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
M-AM INDRAGOSTIT !!! 12 De la: l_flory 1 Noiembrie 2009 16:47
ajutatima sa mil scot din minte 21 De la: eu_geminy 3 Decembrie 2011 22:25
El imi spune ca s-a terminat 39 De la: nazirra 26 Octombrie 2009 17:08
iubirea si diferentele mari de varsta 261 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:13
Cosmarul din care multe aveti ce invata 66 De la: ioanasad 3 Iunie 2014 15:08
Setari Cookie-uri