casnicie sau cosmar....?

De la: Doara, la data 2010-11-21 13:11:17 Asta am facut pana acum. De aia sunt asa.


....singura...
roby_cado
Postat pe 21 Noiembrie 2010 20:40
Incerci si tu. Parca ce-ai sa faci?
Doara
Postat pe 22 Noiembrie 2010 06:44
trebuie sa ti vezi de copiii tai ..sa i cresti si atat...lasa l pe el sa divorteze daca vrea...tu nu ai timp de asa ceva tinand cont ca ai un bebe.....e bine sa ramaneti prieteni ptr copiii vostri(bineinteles daca poti) tu stii cel mai bine ce sa faci ...ptr ca e vb de o mare parte din viata ta....si nu cred ca poti renunta asa usor ..cand ai copiii e greu de luat decizii de genu asta...ce sa mai zic....tu trebuie doar sa stii ce e m ai bine ptr COPIII tai...pune asta pe primul plan....daca e un tata bun e pacat sa l indepartezi......situatii de genu asta in care esti tu sant cu miiile....si nu se stie poate m ai tarziu te impaci cu el.....(mare grija nu te lasa ff influentata...fa ceea ce simti tu )
garbo087579
Postat pe 22 Noiembrie 2010 11:47
Copiii nu vor fi niciodata fericiti langa o mama nefericita,intr-o casa in care atmosfera este mereu tensionata...
ne mintim ca putem sa le ascundem copiilor starea noastra...la un moment dat vor observa...
nimeni nu ne ofera vreo garantie de cum vor reactiona copiii....
iar el daca este un tata adevarat si isi iubeste intr-adevar copiii,le va putea fi tata de oriunde ar fi....
asta cu..."stai ptr copii"...cred eu ca este o scuza ieftina(pe care,recunosc,si eu am folosit-o la un moment dat)...pana am inteles ca nici copiilor nu le este bine,oricat incercam eu sa ma mint...
oricum,ea stie cel mai bine ce vrea,ea poate alege cum isi va trai viata...
bafta
eladaela
Postat pe 22 Noiembrie 2010 12:25
De la: Celleste_, la data 2010-11-21 13:00:22Daca femeile alea, care isi iau portia zilnica de umilinta, simt ca il iubesc in continuare pe mitocan, inseamna ca au o problema grava. O problema legata de lipsa autostimei, a increderii in propria persoana sau sunt pur si simplu proaste.

Celleste...
Maritat-te mai intai...macar odata...si pe urma sa vorbesti de mitocan...de autostima...de incredere in propria persoana...si sa vezi atunci cat de desteapta esti...
Deocamdata tu vorbesti din citite pa garbo...din auzite pe la prieteni...experienta ta la capitolul asta lipseste cu desavarsire...ca atare orice comentariu sau sfat din partea ta este nul si neavenit...
Dar tare mi-e teama ca peste 4 ani te regaseesc tot pe forumul asta in aceeasi postura de azi...
markon
Postat pe 22 Noiembrie 2010 23:45
De la: Doara, la data 2010-11-22 06:44:16Incerci si tu. Parca ce-ai sa faci?


Doaro...postarile tale sunt de 2 bani...comentariile tale nu mai au nici o valoare...parca le-ai plagia pe multe de aici...
Avea dreptate un user de marca cand imi spunea ca la inceput erai placuta,se simtea prezenta inteligenta ta...acum te-ai blegit de tot...ai intrat in anonimat,in atmosfera generala...doar o chat' uiala ieftina...poate ca intr-adevar asta e valoarea ta,nu poti mai mult...
E valabil proverbul, primii catei turbeaza...
markon
Postat pe 22 Noiembrie 2010 23:53
De la: eladaela, la data 2010-11-22 12:25:25Copiii nu vor fi niciodata fericiti langa o mama nefericita,intr-o casa in care atmosfera este mereu tensionata...
ne mintim ca putem sa le ascundem copiilor starea noastra...la un moment dat vor observa...
nimeni nu ne ofera vreo garantie de cum vor reactiona copiii....
iar el daca este un tata adevarat si isi iubeste intr-adevar copiii,le va putea fi tata de oriunde ar fi....
asta cu..."stai ptr copii"...cred eu ca este o scuza ieftina(pe care,recunosc,si eu am folosit-o la un moment dat)...pana am inteles ca nici copiilor nu le este bine,oricat incercam eu sa ma mint...
oricum,ea stie cel mai bine ce vrea,ea poate alege cum isi va trai viata...
bafta


Ela..sunt de acord cu tot ce ai spus tu...
Dar imi permit sa te intreb,vreau sa iti aflu parerea...copii vor fi fericiti vreodata langa un tata nefericit???
Sau consideri ca nefericirea este doar a voastra si ca tatii sunt fericiti oricum,indiferent cum va e voua sau copiilor?!?
markon
Postat pe 23 Noiembrie 2010 00:00
chanty
Postat pe 23 Noiembrie 2010 00:02
Imi cer scuze mark-on ca pe acest site de cultura nu reusesc sa scot ceva mai bun.
Cat despre userul de marca:
Doara
Postat pe 23 Noiembrie 2010 06:43
De la: Doara, la data 2010-11-23 06:43:41Imi cer scuze mark-on ca pe acest site de cultura nu reusesc sa scot ceva mai bun.
Cat despre userul de marca:


Doaro...doar ironie ieftina poti?!?
Bine...te iert....dar tu sa nu ma crezi in totalitate ca daca te prind chiar nu te iert...si tot atunci am sa-ti spun la ureche cine e userul de marca care te-a caracterizat...
Vad ca iti permiti sa ironizezi nivelul de incultura al acestui forum,e doar problema ta,tie sa ti-o traga ceilalti useri dar vad ca nu se inghesuie nici unul...or fi de acord cu tine...eu ma spal pe maini...
Pana la urma fiecare arata aici ,cat de cat,ce are...sau ce nu are...si se aseaza la locul potrivit...ca nici Mos Ion Roata nu avea cultura si a ramas totusi in istoria literaturii...
Ca sa iti dovedesti valoarea macar intr-un fel pune si tu mana...(poate o pui ,in particular,ce stiu eu...) si scrie co carte ,o poezie,niste articole...ca ai vazut,plagiatele n-au valoare dar au cautare...Eugen Barbu a trait o viata intreaga din plagiat si a trait bine...ajunsese chiar mare scriitor...ce daca a picat la sfarsitul vietii in propria-si "Groapa"...?
Poate pe tine te scapa al de sus...
markon
Postat pe 23 Noiembrie 2010 21:18
Eu nu trebuie sa-mi dovedesc nicaieri valoarea si cu atat mai putin pe un forum. Imi stiu valoarea. Iar ca sa scrii ceva si sa publici trebuie sa ai talent. De regula nu ma bag unde nu ma pricep. Sunt convinsa ca tu ca sa iti dovedesti valoarea ai scris multe carti.
Doara
Postat pe 24 Noiembrie 2010 06:47
Iar a aparut maestrul?

Si ce elevat le mai zice el, parca ar fi citit undeva.

Cultura de pe Garbo e spoiala si cei care nu vad lucru asta...sunt orbi (n-am spus altceva)


Expresia asta "ironie ieftina" era la moda prin anii '80. Pe atunci se tot arunca cu clisee de astea vazute in filme romanesti ieftine.

Cit despre iesitul in evidenta prin incultura....sunt citeva cazuri consacrate pe Garbo; maestre, si tu esti unul dintre ele.
Ciresica
Postat pe 24 Noiembrie 2010 06:59
mark...clar nu...
am vorbit din experienta mea.din ceea ce am trait eu...
mai facem uneori greseala sa facem referire la propria persoana si sa vorbim din proprie experienta...
si hai sa rectific...asta ptr a nu leza pe nimeni si ptr a nu da dovada de misandrie...
COPIII NU POT FI FERICITI LANGA NISTE PARINTI NEFERICITI,MEREU PE PICIOR DE RAZBOI...
(multumesc ptr atentionare,mai am si eu nevoie uneori )
eladaela
Postat pe 24 Noiembrie 2010 08:25
Ce subiect de kko, nimeni nu te obliga sa stai intr-o casnicie ratata din start, nici macar copii, o sa va spun si de ce e o gresala:
multe femei fac gresala sa spuna copiilor cand cresc :- pentru voi am stat sa aveti tata (si n-au avut, decat scandal, batai si frica)
copii ajung sa-si urasca ambii parinti, pe unul pentru babtai , pe mama pentru lipsa de coloana, pentru ca ea nu spune ca a stat de frica ca nu se descurca singura, nici macar nu incearca, prefera sa stea sa rabde, exemple, sunt convins ca fiecare din noi are o gramada, uneori incepand cu noi insine
-femeile cica stau cu unul care nu le baga in seama ca sa fie copiii pe un singur nume, povesti, stau ca n-au orizonturi si cultura si nici reactii coerente
-aud des, mai des decat as dori,- cine ma mai ia cu 2-3-4 copii, exact cine te ia , nimeni daca inca esti casatorita sau doar despartita, de ce nu incerci sa vezi, dar e mai simplu sa aveti un amant care la randul lui isi va neglija familia pentru voi si voi pe a voastra, ca...nu-i asa,... aveti nevoi...nu va mai plangeti, ati facut-o trageti-o
casperphantom
Postat pe 24 Noiembrie 2010 08:27
da casper,ai dreptate...
sunt una dintre cele care s-au mintit ani de zile ca a stat ptr copii...dar acum imi dau seama ca am stat ptr ca am fost o LASA...
am crezut ca le fac bine copiilor si n-am facut decat sa fac rau la toata lumea

dar sti cum se spune..."prost sa fii dar sa-ti revii"
eladaela
Postat pe 24 Noiembrie 2010 08:36
bine ca te-ai trezit, as vrea insa sa fie cat mai multe ca tine, atunci lumea ar fi un pic mai buna si oamenii daca nu fericiti macar ar avea un aer mai linistit si mai degajat, pentru ca nici nu poti discuta cu un om care are probleme acasa, isi poarta problemele cu el peste tot si se vede se VEDE tare
casperphantom
Postat pe 24 Noiembrie 2010 08:49
m-au ajutat si altii sa ma trezesc
acum am puterea sa rad si sa nu las sa se mai vada
eladaela
Postat pe 24 Noiembrie 2010 08:52
ela
toti suntem, intr-un fel sau altul
desigur, domnu mark on e in toate felurile posibile
zambila
Postat pe 24 Noiembrie 2010 08:53
zambiluto...
eladaela
Postat pe 24 Noiembrie 2010 09:00
De la: Doara, la data 2010-11-24 06:47:30Eu nu trebuie sa-mi dovedesc nicaieri valoarea si cu atat mai putin pe un forum. Imi stiu valoarea. Iar ca sa scrii ceva si sa publici trebuie sa ai talent. De regula nu ma bag unde nu ma pricep. Sunt convinsa ca tu ca sa iti dovedesti valoarea ai scris multe carti.


Pe cuvantul tau ca nu te bagi unde nu te pricepi?da te pricepi la ceva?
Ca eu mai repede vad ca te bagi taman acolo unde nu pricepi...altfel ai realiza ca nu dau cu noroi,dau cu vorbe...
Si chiar nu pot sa plac la toata lumea...ai vazut,unele se rad...
Iar daca vrei o carte de-a mea...am vreo 52 insemnate de pe vremea cand jucan poker...iti trimit una cu autograf...cum sa fie? de toba? sau de verde?
markon
Postat pe 24 Noiembrie 2010 22:19
De la: Ciresica, la data 2010-11-24 06:59:29Iar a aparut maestrul?

Si ce elevat le mai zice el, parca ar fi citit undeva.

Cultura de pe Garbo e spoiala si cei care nu vad lucru asta...sunt orbi (n-am spus altceva)


Expresia asta "ironie ieftina" era la moda prin anii '80. Pe atunci se tot arunca cu clisee de astea vazute in filme romanesti ieftine.

Cit despre iesitul in evidenta prin incultura....sunt citeva cazuri consacrate pe Garbo; maestre, si tu esti unul dintre ele.


Ciresico...
Bine zice o vorbulitza...sa nu iti foutzi dusmanii ca se inmultesc...ce v-ati mai inmultit,fetele mele...
Chiar ma intrebam unde dreaq esti de nu ai aparut pana acum...se vede treaba ca nu te-am tamaiat destul ultima data si m-ai uitat...nu-i nimik o iau de la capat si dau cu si mai mult busuioc desi nu cred sa pot scoate din firea ta coasta aia ce-o aveti toate de la Lucifer...
Te-as trimite sa mai citesti de vateva ori postarea doarei sa intelegi in cele din urma ca ea a luat in bascalie cultura de pe garbo...
Eu chiar recunosc ca nu sunt un om de cultura deci n-am cum iesi in evidenta prin asta...in schimb tu iesi in evidenta prin dorinta cu care vrei sa dovedesti ca nu traiesti degeaba...ca ai fi si tu buna la ceva...

markon
Postat pe 24 Noiembrie 2010 22:56
De la: casperphantom, la data 2010-11-24 08:27:20Ce subiect de kko, nimeni nu te obliga sa stai intr-o casnicie ratata din start, nici macar copii, o sa va spun si de ce e o gresala:
multe femei fac gresala sa spuna copiilor cand cresc :- pentru voi am stat sa aveti tata (si n-au avut, decat scandal, batai si frica)
copii ajung sa-si urasca ambii parinti, pe unul pentru babtai , pe mama pentru lipsa de coloana, pentru ca ea nu spune ca a stat de frica ca nu se descurca singura, nici macar nu incearca, prefera sa stea sa rabde, exemple, sunt convins ca fiecare din noi are o gramada, uneori incepand cu noi insine
-femeile cica stau cu unul care nu le baga in seama ca sa fie copiii pe un singur nume, povesti, stau ca n-au orizonturi si cultura si nici reactii coerente
-aud des, mai des decat as dori,- cine ma mai ia cu 2-3-4 copii, exact cine te ia , nimeni daca inca esti casatorita sau doar despartita, de ce nu incerci sa vezi, dar e mai simplu sa aveti un amant care la randul lui isi va neglija familia pentru voi si voi pe a voastra, ca...nu-i asa,... aveti nevoi...nu va mai plangeti, ati facut-o trageti-o
casper, nimic nu e mai adevarat, insa mi-e teama ca motivele expuse de tine pt a defini neputinta ori indaratnicia unor femei in situatii de genul asta, nu sunt chiar intelept ori inspirat alese: ma refer la `stau ca n-au orizonturi, si cultura, si nici reactii coerente`. nu sunt tocmai potrivite, pt ca astfel ar trebui sa credem ca numai o femeie cu ceva studii, daca nu chiar academice, care `detine` cumva mai multa `cunoastere` s-ar putea rupe definitiv, demn si fara a se victimiza, dintr-un context nefericit si potrivnic ei. ori, pt a fi vertical si demn, pt a sti ce vrei, ce nazuinte si sperante ai si, mai ales, pt a sti cine esti, nu ai nevoie sa stii neaparat ce a reprezentat si reprezinta epoca Renasterii pt umanitate, ce poeti de seama a dat Romania ori vreo alta tara aiurea, cine e Shakespeare, ce e cu balena alba ori despre arhetipurile si inconstientul colectiv (Jung). nu! ci trebuie doar sa detii niscaiva informatii de bun simt si sa intelegi ca nu esti supusa si bunul nimanui ,si ca ai dreptul, daca nu la fericire, cel putin la a o cauta si `insusi`. oricum, nimeni nu-ti poate nega dreptul la liniste!

cat despre orizonturi..., da-mi voie sa dezbrac sensul intuit de mine aici de forma oximoronica cu care l-ai inzestrat tu: adica eu as numi asta cat se poate de frust, dar obiectiv: lipsa de chibzuinta si autovictimizare (poate pt anumite efecte dramatice de scena. ce?! viata nu e o scena?! noi nu putem fi niste Lady Macbeth?! )

...lipsa unor reactii coerente, zici! hm! doar n-or fi incoerente la nesfarsit! ...femeile despre care vorbesti!... fiindca in cazul asta, vorbim despre cu totul altceva! si teoria ta pica!
esme
Postat pe 24 Noiembrie 2010 23:09
De la: eladaela, la data 2010-11-24 08:25:32mark...clar nu...
am vorbit din experienta mea.din ceea ce am trait eu...
mai facem uneori greseala sa facem referire la propria persoana si sa vorbim din proprie experienta...
si hai sa rectific...asta ptr a nu leza pe nimeni si ptr a nu da dovada de misandrie...
COPIII NU POT FI FERICITI LANGA NISTE PARINTI NEFERICITI,MEREU PE PICIOR DE RAZBOI...
(multumesc ptr atentionare,mai am si eu nevoie uneori )


Toata stima doamna ela...

Sarmanii copii...multe mai au de tras de pe urma parintilor...spun asta din postura barbatului care si-a crescut singur copilul si care stie ca acesti copii crescuti de un singur parinte raman cu ceva sechele...
am cateva prietene in situatia asta si recunosc si ele in comportamentul copiilor lor anumite aspecte care nu pot fi explicate decat prin faptul ca se simte lipsa celuilalt parinte...
Banii nu-s suficienti...
Si inca odata zic...parintii se gandesc mai mult la binele lor personal decat la al copiilor...altfel ar cauta fiecare la randul sau sa tina familia intreaga si unita...
Vin si va intreb pe voi,femeile de pe garbo care ati ramas sa cresteti singure unu,doi copii...ati avut ambii parinti langa voi tot timpul?ati simtit dragostea si grija lor?
Intrebarea e retorica...
markon
Postat pe 24 Noiembrie 2010 23:12
Esme, poate ca nu erau cele mai potrivite cuvinte, e adevarat, dar tu stii ca am dreptate, cat priveste studiile femeilor care stau "priponite" in casnicii naspa, vreau sa-ti spun ca numarul celor cu studii superioare este net mai mare decat numarul celor fara atata scoala, acum insa te rog nu ma intreba de ce
casperphantom
Postat pe 24 Noiembrie 2010 23:18
ba te intreb! ...ori nu exista raspuns?!
esme
Postat pe 24 Noiembrie 2010 23:32
da mark,am crescut cu amandoi parintii langa mine si mi-a fost foarte bine...
dar cand nu se mai poate...nu se mai poate
nu le este bine copiilor cu un singur parinte,dar nici cu doi parinti care nu se inteleg,care nu comunica...
pot spune ca baietii mei au fost oarecum un caz "fericit"...nu au vazut in casa certuri,nu au vazut bataie...dar au simtit tot ce se intampla intre parintii lor...
am incercat sa tin familia unita asa cum spui tu..sa creasca copiii cu mama si cu tata...pana in ziua cand copiii mei mi-au spus ca nu mai vor aceasta"familie"(baietii mei sunt deja la varsta la care nu mai cred ca mos craciun exista si stiu si ca pe copii nu ii aduce barza,asa ca nu au mai putut fi mintiti)
nu pot spune ca acum le este bine...si eu am observat modificari in comportamentul copiilor mei,unele in rau..dar si foarte multe in bine
sper ca din aceasta experienta au invatat macar ei ceva
eladaela
Postat pe 24 Noiembrie 2010 23:40
De la: esme, la data 2010-11-24 23:32:28ba te intreb! ...ori nu exista raspuns?!


sigur ca exista raspuns, femeile astea stau pana si batute pentru ca le e frica sa-si ia propria viata in maini si apoi isi pierd statutul social , chiar daca au ele insele o facultate sunt multe din ele sotii de profesori universitari sau directori si ar pierde mult, acum nu poti generaliza, dar eu cunosc foarte multe in astfel de cazuri plus ca salariul lor si de multe ori chiar jobul lor exista datorita viitorilor "fosti" si ....the rest is silence
casperphantom
Postat pe 24 Noiembrie 2010 23:51
hm! ma faci sa-mi pun intrebari! cu toate astea, statisticile spun altceva! chiar si justificarile sociologice!
esme
Postat pe 25 Noiembrie 2010 00:00
marcone, ai marcat iar forumul cu prostia ta.
e ok, nu esti singurul si traim intr-o lume libera.
totusi, sa spui ca cineva traieste degeaba....asta implica multa rautate si prostie iar tu marcoane le ai pe amindoua.
nu cultura iti lipseste ci bunul simt. dar ca tine sunt destui/destule.
iti gasesti tu pe cineva pina la urma, nu mai plinge.
Ciresica
Postat pe 25 Noiembrie 2010 20:35
De la: Ciresica, la data 2010-11-25 20:35:23marcone, ai marcat iar forumul cu prostia ta.
e ok, nu esti singurul si traim intr-o lume libera.
totusi, sa spui ca cineva traieste degeaba....asta implica multa rautate si prostie iar tu marcoane le ai pe amindoua.
nu cultura iti lipseste ci bunul simt. dar ca tine sunt destui/destule.
iti gasesti tu pe cineva pina la urma, nu mai plinge.


Ca tot ai adus vorba de bun simt...de trei ori te-ai legat de mine ca raia de omul sanatos desi nu stii nimic despre mine....de ce?!?
Ma intreb cum poti tu sa fii atat de marginita si nesimtirea ta atat de nemarginita?!?
Iti repet si tie ce i-am mai spus uneia...tu ,ori esti ca cell de o aperi,ori nu stii pe cine aperi si o faci doar ca sa fii in rand cu haita...
markon
Postat pe 25 Noiembrie 2010 23:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cat de mult poti sa iubesti un barbat incat sa nu-ti dai seama cum e el? 50 De la: garbo004228 29 Septembrie 2011 20:50
eUniversum 1 De la: eUniversum 4 Decembrie 2011 01:46
Ca sa nu mai faca nimeni ca mine 40 De la: superbus 27 August 2010 16:25
Parintii isi baga nasul 104 De la: carmenpred 27 Septembrie 2010 00:02
Iubire sau nu ? 19 De la: garbo_413494 13 Septembrie 2015 02:12
Setari Cookie-uri