Pauza In Relatie

Buna. Sunt intr-o relatie de 9 ani. Acum s-a ivit o problema,in privinta mea majora. Prietena a cerut sa facem o perioada de pauza,pe motivul ca nu mai simte la fel,nu mai e iubirea de la inceput,nu mai simte acei fiori si fluturi in stomac. Acum e incerta,ar vrea sa se lamureasca daca are nevoie de mine in viata ei. In privinta sentimentelor suntem amandoi de acord ca in orice relatie de durata intervine obisnuinta,baza constructiva devine increderea,respectul reciproc,atasamentul,fidelitatea. Ea in general e incerta in legatura cu tot ce o inconjoara. Eu de cativa ani lucrez in strainatate,vin acasa desul de des,la o luna,maxim o luna jumatate,o saptamana,4 zile,cand cum pot,si atunci fac tot posibilul sa imi petrec fiecare minut cu ea. Am plecat in ideea comuna de a face un ban sa ne luam o casuta. Acum cand suntem pe ultima suta de metri pare a cadea totul. Insista pe ideea ca nu simte dorul meu,ca nu ii lipsesc asa cum vede la alte cupluri,ca nu ii dau un rost in viata.In van i-am spus ca nu ne poate fi dor cum e la altii,pentru ca suntem in rutina faptului va eu vin si plec,nu satm zi de zi unul langa celalat sa ne simtim lipsa atat de mult.Ea in principiu e un suflet melancolic,cu stari de deprimare destul de dese,si astepta ca eu sa o scot din impas.Tine la mine,ii pasa mult de mine,sufera din cauza suferintei mele,dar nu mai simte iubirea de la inceput,ba uneori pune ca nu mai e iubire,ca ba simte ca e bine, ba ca nu e bine. Si in acelasi timp stie ca si cu o alta persoana ar simti la fel,ca in fond o nemultumeste viata ei toata.Are inima intristata,un gol in suflet,o pierdere din trecut care si-a pus amprenta pe inima ei,si pe relatiile cu personele ce o inconjoara,si din pacate si pe relatia noastra.O influenteaza si familia,caci eu desi sunt un om care isi impune punctul de vedere cu persoanele din extreior,sunt moale in legatura cu ea.Intradevar,dar o fac pentru faptul de a avea liniste in casa,nu ma deranjeaza ca ea sa isis verse uneori stresul vietii pe mine. dar acum nu stiu ce sa mai fac. Am ajuns cumva la un punct de nu stiu ce si cum. Daca nu as lasa-o sa se gandeasca as fi un egoist si nu tin seama de dorinta ei,cu riscul de a o indeparta si mai mult. Acum 8 zile ne-am intanit,am discutat normal, am ras,am fost la un parc de distractii, ne-am simtit bine,sa comporta fata de mine cu toate acele mici semne de atasare si dragoste ce se regaseste la un cuplu normal. Pana acum am avut o relatie armonioasa,asa spune si ea,ca am facut tot posibilul sa o fac fericita,dar acum nu mai stie ce vrea....si nu as vrea sa o pierd...aveti sfaturi,idei?
Va multumesc.
Alins80
Postat pe 31 August 2010 12:26
Hmmmm .... parerea mea, da-i spatiul asta de care are nevoie dar in acelasi timp nu o mai cauta si nu o suna. Pt ca u i-ai cam pus totul pe tava si ea stie oricum ca vei fi acolo oricand, ia arata-i ca nu e asa! Cand va simti ca de fapt te pierde se va intoarce singura. Eu zic ca te iubeste, dar probabil ea traieste intr-o drama continua iar ce merge bn, transforma ea in drama. mai sunt si persoane de genul asta! Fi mai indiferent, spune-i "ok, nici o problema" , si nu o cauta. Eu personal ... ii dau 3 zile si te va cauta ea! mult succes!!!!!!!
buburuzza
Postat pe 31 August 2010 15:56
Eu zic ca relatia e consumata deja.
Doara
Postat pe 31 August 2010 19:27
Buna. Pe moment chiar asa suntem.Cand am fost acasa ,acum o saptamana jumate,ea m-a sunat,ne-am intalnit,nu doar pentru o ora.Acum are atentia distrasa,e si fratele ei acasa cu prietena,veniti din strainatate,ne compara cu ei,ca ei zambesc,ca se saruta mai des,ca vede stralucire in ochii lor. Problema e ca de cand o cunosc ea a fost mereu incerta,e introvertita,are mereu momente de tristete si bucurie,cand e bucurie si petrecem mai mult timp impreuna e totul ok,dar cand cade in perioada de tristete nu mai gaseste nici un tel in viata,e plictisita si nemultumita de tot,si de noi.Argumenteaza ca nu simte dor nebun dupa mine,parerea mea asta deoarece suntem de ceva ani impreuna,iar cu mine aici ea acolo nu ne putem atasa asa puternic unul de altul,e normal sa nu simta atat de mult lipsa mea,deoarece s-a obisnuit ca vin si plec.Acum cmva isi doreste sa simta din nou fluturii din stomac,ce ii simtea la inceput,argumentand exact ca nu mai simte la fel,ca nu mai e iubirea de la inceput.Dar ma intreb si va intreb,dupa 9 ani cine mai simte fluturi in stomac?Ce relatie mai e la fel si dupa 9 ani?Si o mai influenteaza si familia...ca prea sunt "moale" in privinta ei...pai daca nu cedam ne certam,nu sunt omul care cedeaza,in fata nimanui,facandu-i pe plac m-am starduit sa aduc putina bucurie in sufletul ei.Dar fiecare isi are propria cruce,trebuie sa junga sa se intelaga cu sinele,sa fie multumit de el insusi ca sa poata fi multumit si sa poata aprecia ce e in jur.Ilar,e de acord cu mine,dar nu merge...Nu pot concura cu imagine idealista,nu sunt mereu fluturi in/la stomac...trebuie mult mai mult ingrediente...si desi cand am fost pe drum nuam avut tel deschis,a fost fosrte ingrijorata...am iesit,fratele ei cu prietena,un alt amic cu sotia si noi...mereu era atenta la mine,daca ma pierdeam cu amici sau ma opream pentru orice,nu pleca cu ei,venea dupa mine,daca incerca sa imi spuna ceva si nu ii acordam destula atentie vedeam in privirea ei ca nu ii convine...cand discutam de toate in general,ba zicea ca vrea sa simta altfel ca vrea sa simta iubirea din prima zi si ca la noi nu mai e la fel,iar dupa cateva secunde ca ar trebui sa NE cumparam un apartament,acum cat sunt mai ieftine,sa NE investim banii,adica la plural...a vrut sa mearga sa cumpere ceva,dar nu singura,a zis ca mergem noi,practic nu mai inteleg nimic....am fost sa manacam mititei,adica ei erau cu foamea,eu mancasem mai devreme,dar ea era cu ideea "hai papa si tu.de ce nu vrei sa papi?"...si imi dadea din manutele ei....ma doare sa o vad asa,se tine puternica dar are un suflet fragil,si intristat...curios am rasfatat-o mereu,a devenit o femeie dificila cu multe pretentii,ii place sa ii fie facut pe plac,sa se simta autoritara....prietenii imi spuneau ca e frumoasa,inteligenta,dar nu ar rezista nici unul langa ea...si se mira de ce trag la ea....
Alins80
Postat pe 1 Septembrie 2010 12:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs rochie Larissa Fashion 1 De la: laridelia 7 Martie 2011 11:00
ce inseamna daca visezi sarpe cobra 2 De la: Perfect_Stranger 2 Septembrie 2010 12:32
mame singure 54 De la: lilus 17 Septembrie 2012 23:53
relatia cu o alta etnie 4 De la: anakin 4 Ianuarie 2010 10:25
comjuctivita la bebelusi 21 De la: delycia 8 Octombrie 2010 20:48
Setari Cookie-uri