Despre gemeni


Eu de ce-am desoperit doar acum dualii astia? Si uite, culmea, 3 pagini


GEMENI

Simbolistica. Al treilea Semn zodiacal, care nu corespunde nici ca localizare si nici ca intindere constelatiei omonime. in sigla moderna, ce reprezinta doi gemeni umani dand mana cu doi gemeni nemuritori, se pastreaza simbolismul originar - doi barbati, unul de conditie terestra, iar celalalt de conditie divina. Pentru vechii egipteni, steaua fixa Alfa este Castor (19 gr. 29' Rac), geamanul nemuritor (divin), in vreme ce steaua fixa Beta este Pollux (22 gr. 28' Rac) geamanul muritor (uman, terestru).

Semnul zodiacal Gemeni apartine Elementului Aer, are calitatea de mutabil si isi face simtita influenta la nivel mental si intelectual. Nativul gemeni, in aspectul lui armonios, este foarte sociabil si manifesta un caracter versatil, idealist, comunicativ, inventiv, alert, pastrandu-si aparenta tinereasca, mentala si fizica - adica acele calitati asociate Aerului ca modalitate de a stabili comunicarea cu lumea. in aspectul lui dizarmonios, nativul gemeni este nelinistit, nerabdator, instabil si adesea chiar instabil mental, superficial, inconstient, predispus la imaturitate sau chiar la infantilism. Semnul zodiacal Gemeni este guvernat de catre Mercur, care confera nativilor abilitati relationale si disponibilitati mentale de factura informationala, avand mai degraba legatura cu memoria de scurta durata. Din punct de vedere anatomic, Semnul guverneaza umerii, bratele si aparatul respirator si procesul respiratiei. De asemenea, el guverneaza dualitatea in general (adesea veti intalni nativi care simt doua emotii in acelasi timp), comunicarea de orice fel (orala, scrisa, la distanta, telepatica), invatamantul elementar, calatoriile scurte, vecinii si rudele.


AMELYY
Postat pe 12 Septembrie 2010 10:09
Greseala spirituala. Semnul zodiacal Gemeni ramane, probabil, cel mai mental dintre Semnele de Aer ale Zodiacului; fiind in analogie cu varsta adolescentei - varsta prin definitie a cunoasterii, a acumularii de informatie, a miscarii permanente a mintii - el concentreaza energia fiintei umane catre actiunea de a afla. Nativii traiesc foarte mult la nivelul ideilor, exista foarte mult in afara lor, in tot ce se petrece in lume, in familie, intre prietenii apropiati si comunica permanent - indiferent ce si cu cine dar, atentie!, fara sa se comunice pentru ca nu au timp, culmea!, sa afle ce se petrece in ei insisi. Sunt la curent cu tot si cu toate, dar niciodata nu le trece prin minte ideea de a se ocupa de propria fiinta. Tocmai de aceea nu au timp sa se relaxeze si pierd din vedere viata lor interioara. Atenti intotdeauna la cuvinte si la ce se poate ascunde in spatele lor, la un posibil al doilea sens asadar, ei sunt departe de a avea incredere in ceilalti sau de a fi atenti la viata lor launtrica. Rezonanta scazuta cu planul afectiv universal si cu iubirea ii face sensibili la boli in general; afectiunile cele mai frecvente si, uneori, cele mai grave, ale nativilor Gemeni se produc la nivelul sistemului nervos central.
AMELYY
Postat pe 12 Septembrie 2010 10:10


Femeia gemeni:
Este un harem intreg. Intrece 10 femei - ca spiritul care iese din sticla de cate ori il chemi - de fiecare data alta. Misterioasa si atragatoare. Poate sa atraga pe oricine fiindca este spirituala si provocatoare in conversatii. Ii place sa asculte cu compasiune, arata interes pentru problemele altora. Cine i se destainuie - este ascultat si primeste sfaturi. Altora li se pare greu sa dea solutii, gemenilor - din contra. Se imprietenesc usor, dar nu le place sa fie legate. Pentru a face bucurii prietenilor, nu precupeteste efort si timp. Cand este vorba de zile de nastere sau de aniversari pe ele se poate conta. Pentru prieteni isi tin inima in plasa, ca sa o vada, dar de posedat nu o va poseda nimeni. Ii place sa fie agreata, desi ea nu agreaza pe toti. Nu-i place sa piarda timpul cu probleme pe care ea le-a rezolvat de mult. Tot timpul cauta un ventil pentru energia ei. Trece spontan la fapte fara sa gandeasca prea mult, ia decizii repede. Se increde mai degraba in reflexele ei decat in judecata ei. Se concentreaza greu la o treaba fiindca nu are rabdare si se gandeste deja la urmatoarea. O fascineaza noul. Simte si ea ca nu este destul de organizata. Jura ca duce la capat o treaba, incepe bine, dar nu reuseste. La mijlocul drumului incepe sa se gandeasca la ce urmeaza si cauta deja o noua rezolvare. Un drum necunoscut care sa promita ceva mai mult. Foarte emotionala, trece toata scoala de la A la Z intr-un timp in care altii ajung doar la B. Asa cum nu se multumeste cu o singura stare de spirit nu se multumeste cu un singur iubit, cu o singura munca sau cu un singur plan. Este multilaterala, vesela si distractiva, prietenoasa, dar uneori are nevoie de un umar de care se sprijine, plina de neliniste si tristete. Cu toate ca este intelegatoare si sensibila este considerata rece pentru ca se foloseste mai mult de inteligenta decat de sentiment. Zodia ei este condusa de Mercur, planeta gandirii logice. A nu se incerca sa se lege. Este un spirit liber, nu o pasare pe care sa o tii intr-o colivie aurita. Vine cand vrea si pleaca cand ii place. Acesta este stilul ei. De la partenerul ei cere o potrivire psihica si nu se lasa prinsa intr-o situatie subalterna. In tinerete ii place sa aiba de a face cu mai multi barbati. Nu-i ajunge sa schimbe viata, cariera si caracterul unui singur barbat. Face incontinuu schimbari: muta mobilele altfel, cauta o locuinta noua, incearca retete de bucatarie noi. Nu este multumita niciodata de starea ei actuala - este de altfel unul din motivele pentru care nu se casatoreste. Schimbarea este elementul lor, singurul pe care nu reusesc sa-l schimbe. Iubeste luxul si face totul ca sa-l aiba. Deoarece nu se leaga sentimental nu-i vine greu sa foloseasca sexul ca si arma. Si are destul sarm si fantezie ca sa castige lupta. In relatiile cu barbatii deseori pare a duce un joc lipsit de inima. Iubitul inselat de obicei o iarta si uita raul daca se intoarce la el. Merita sa faci o experienta: este incantatoare, obositoare si femeie 100%.
AMELYY
Postat pe 12 Septembrie 2010 10:12


A mai ramas ceva pozitiv, nerostit?

AMELYY
Postat pe 12 Septembrie 2010 10:14
adevar graiesti amelyy
blondy_made_to_love
Postat pe 12 Septembrie 2010 10:37
Da, da!... Si cu ocazia asta am aflat pe turta carei zodii trage spuza Amelly
Adica ce zodie e ea
Thor_again
Postat pe 12 Septembrie 2010 10:47

E dulce turta mea, parol!
AMELYY
Postat pe 12 Septembrie 2010 10:53
O fi, mama, ca prea le spui cu foc! Da' nu vreau sa risc incercand-o, asa ca am sa te cred pe cuvant
Nu de alta, da' la varsta mea, orice exces poate dauna grav diabetului
Thor_again
Postat pe 12 Septembrie 2010 10:55
eu varsator, sotul geaman. Eu rece, distanta, greu de supus si cu grija zilei de maine, el prietenos, comunicativ, dragastos si visator, foarte rar cu picioarele pe pamant. Uneori ma intreb cum ne mai suportam.
garbo01021972
Postat pe 12 Septembrie 2010 11:03
De la: AMELYY, la data 2010-09-12 10:53:59
E dulce turta mea, parol!
femeia din zodia gemeni probeaza multe paturi, nu se satura pana nu trece pe la toti barbatii, ca flirteaza cu ei la pat, in pat...e treaba lor...dar au aceasta inclinatie, dorinta arzatoare.sunt multe de spus, de aceea vi le voi spune fragmentat...gandesc, deci exist!!!
caleidoscop
Postat pe 12 Septembrie 2010 11:04
De la: AMELYY, la data 2010-09-12 10:14:59

A mai ramas ceva pozitiv, nerostit?

initial , pe aici trebuia sa mai primesti completarea primita.
caleidoscop
Postat pe 12 Septembrie 2010 11:05

Nah, atunci permite-mi sa spun ca esti in urma cu-ncercatul.

Nea` Thor, dulce nu, aia nu. Iti urez lumina, atunci. Ca sa citez pe domnu` de pe topicul de-alaturi!

P.S. Oricum, geamanele-s selective rau.
AMELYY
Postat pe 12 Septembrie 2010 11:09

Sagetutzo, imi pare mie, sau incerci sa pari lebada-n lighean?
AMELYY
Postat pe 12 Septembrie 2010 11:11
He, he, he! Iote ce zise sageata
Care va sa zica asa, ha? "Probeaza mai multe paturi"... ma gandesc ca ala din "paturi" nu-i cu diacritica pe el
Amellyo, prefer acriturile, ca am viata prea dulce... atat de siropoasa incat chiar simt nevoia uneori sa bag ceva sare pana si in cafeaua de dimineata!
Mai ales dupa cate un chef monstru, 'ai di pacatili mieli!
Thor_again
Postat pe 12 Septembrie 2010 11:18

Ce sa zica si ea de ciuda. Ba chiar si-a scos si-un ochi intre timp. Uite-si afiseaza numa` unul. Si p`ala ,alergand dupa cai verzi pe pereti.

Drace, siropoasa, ai?
AMELYY
Postat pe 12 Septembrie 2010 11:24
Daaa... chiar telenovelistica
Stii cu ce o mai reglez? Daca nu am acrituri pe cap, folosesc ciocolata cu ardei iute
Ai baut vreodata? Vezi ca aveau acum vreo doi ani aia de la Casa Haller, in Piata Mare
S-ar putea sa mai aiba specialitati d-alea ...
Thor_again
Postat pe 12 Septembrie 2010 11:27

Sa-nteleg ca pana acum erai reglat? Ptiu, ca nu mi-am dat seama.

Mai, cum sa combin asemenea bunatati. Ardeiul separat de ciocolata.

AMELYY
Postat pe 12 Septembrie 2010 11:31
aha!
te-am prins,miselule!
ce faci acilea,ai?!
cu gemene,ca fecioarele nu-ti mai ajung?!?
treci inaintea mea pe alt toapic,c-o-ncasezi!
preci
Postat pe 12 Septembrie 2010 11:33
gata, am taiat-o!
sa nu uiti discutia
Precilicio, fecioarele iereau pentru Achmed, bre! Io prefer versatele
Thor_again
Postat pe 12 Septembrie 2010 11:34
lasa,bre,vrajeala...
parca io n-am vazut cum te punei bine cu achmed sa te lase pe felia lui...

si app:
am o geamana care ma calca pe nervi!
subtila ca un hipopotam intr-un magazin de portelanuri si cu un ego de marimea Fagarasului...
preci
Postat pe 12 Septembrie 2010 11:42


Achmed e-un nou personaj?
AMELYY
Postat pe 12 Septembrie 2010 11:45
Amelly?!!!
Inca nu ai facut cunostinta cu Achmed???
Bre, gadan, poi adungi du iejti brozbatur bendru el! Dadeam lui pi tini bendru o gamil bun!
Thor_again
Postat pe 12 Septembrie 2010 12:28
De la: eu_geminy, la data 2010-09-10 19:06:51desi sunt geaman, nu voi lua apararea zodiei mele.
experienta omenirii arata ca nu exista zodie buna sau zodie rea. fiecare zodie are plus-urile si minus-urile ei.
ca si temperamentele. la fiecare, avantaje, dar si dezavantaje.

Restul, experientele personale, etc... sunt povesti.

Fiindca cel care le povesteste uita ca in relatie este si el implicat, nu numai celalalt.
Si ca o relatie e definita de (cel putin) doua persoane.:P
tocmai ca experientele personale nu sunt povesti! ele pot fi exceptia care confirma regula, adica aceea care spune ca nu `zodia` face `relatia` ori relationarea (sa mearga), ci individul `inchegat` in urma unei conjugari definitorii, destul de complexe si delicate: zestre nativa (predispozitii), sistem axiologic (ceea ce am dobandit ca sistem valoric in `devenirea` noastra) si, nu in ultimul rand, vointa, determinarea. adica, daca vreau, pot relationa si pot face relatia sa mearga, sfidand orice norma impusa de zodiac, relativ la asa-zisa compatibilitate pe care astrologii ne-o `vand` ca batuta in cuie si conform careia par a se orienta destui, ca hipnotizati. dar ai dreptate, important e sa nu uit ca, atunci cand suntem implicati 2, sunt intr-adevar implicat si eu. :)
esme
Postat pe 12 Septembrie 2010 13:12
De la: Thor_again, la data 2010-09-12 11:18:56He, he, he! Iote ce zise sageata
Care va sa zica asa, ha? "Probeaza mai multe paturi"... ma gandesc ca ala din "paturi" nu-i cu diacritica pe el
Amellyo, prefer acriturile, ca am viata prea dulce... atat de siropoasa incat chiar simt nevoia uneori sa bag ceva sare pana si in cafeaua de dimineata!
Mai ales dupa cate un chef monstru, 'ai di pacatili mieli!
paturi=asternuturi.....stati aproape ca m-ai dau ceva din casa.....
caleidoscop
Postat pe 12 Septembrie 2010 13:26
esme - > am spus "povesti" nu in sensul ca ar fi pure fantezii, sau ca ar exprima irealul. ci in sensul ca experienta povestita a altora e greu de presupus ca s-ar potrivi in cazul unei persoane eventual interesate. asta nu inseamna ca lumea nu trebuie sa fie interesata de povestirile si intamplarile de viata ale celor care consimt sa si le scrie aici.

oamenii sunt radical diferiti, chiar si cei apartinand aceleiasi zodii. ceea ce "a functionat" sau nu la unii, e foarte putin probabil sa se repete la altii. compatibilitatea tine de tipologia umana, de caracter/temperament, de educatie, si nu in ultimul rand, de chimia indivizilor.
ne place sa citim "premonitiile" zodiacelor, scrise la repezeala pe un colt de masa, dar ele nu ofera individului potential interesat decat doua variante: "mi se potriveste", sau "nu mi se potriveste".
categoric, si acestea marcate de subiectivism.
eu_geminy
Postat pe 12 Septembrie 2010 13:32
De la: AMELYY, la data 2010-09-12 11:09:13
Nah, atunci permite-mi sa spun ca esti in urma cu-ncercatul.

Nea` Thor, dulce nu, aia nu. Iti urez lumina, atunci. Ca sa citez pe domnu` de pe topicul de-alaturi!

P.S. Oricum, geamanele-s selective rau.
inclusiv si la asternut, geamana face proba si la pat....asa ca sa nu aiba surprize pe urma!!!...de ce te supara adevarurile???????nu am facut referire la toti gemenii(...ele) ci doar la unele(unii)se potriveste, dar este o caracteristica. poate ca este si un pic cam prostuta, pe ici pe colo, se lasa manipulata cand este indragostita tare, cade usor la asternut.
caleidoscop
Postat pe 12 Septembrie 2010 13:32
De la: eu_geminy, la data 2010-09-12 13:32:41esme - > am spus "povesti" nu in sensul ca ar fi pure fantezii, sau ca ar exprima irealul. ci in sensul ca experienta povestita a altora e greu de presupus ca s-ar potrivi in cazul unei persoane eventual interesate. asta nu inseamna ca lumea nu trebuie sa fie interesata de povestirile si intamplarile de viata ale celor care consimt sa si le scrie aici.

oamenii sunt radical diferiti, chiar in cazul celor apartinand aceleiasi zodii. ceea ce "a functionat" sau nu la unii, e foarte putin probabil sa se repete la altii. compatibilitatea tie de tipologia umana, de caracter/temperament, de educatie, si nu in ultimul rand, de chimia indivizilor.
ne place sa citim "premonitiile" zodiacelor, scrise la repezeala pe un colt de masa, dar ele nu ofera individului potential interesat decat doua variante: "mi se potriveste", sau "nu mi se potriveste".
categoric, si acestea marcate de subiectivism.
caleidoscop
Postat pe 12 Septembrie 2010 13:34
sageato,
faza cu "poate ca este si mai prostuta" nu cred ca tine de zodie, ci de cu totul alte imprejurari
Am intalnit destui si destule prostuti/ prostute si din alte zodii... ba chiar unii/ unele erau si sunt prostanaci de-a dreptul, ca sa nu le zic direct prostovani!
Si, daca stam sa-i luam la puricat, cred ca acoperim toata plaja asta a zodiacului
Thor_again
Postat pe 12 Septembrie 2010 13:42
corect, thor... prostia, (prea)curvasareala si alte asemenea minunate calitati umane(:D) nu sunt apanajul vreunei zodii...:)))
eu_geminy
Postat pe 12 Septembrie 2010 13:44
De la: eu_geminy, la data 2010-09-12 13:32:41esme - > am spus "povesti" nu in sensul ca ar fi pure fantezii, sau ca ar exprima irealul. ci in sensul ca experienta povestita a altora e greu de presupus ca s-ar potrivi in cazul unei persoane eventual interesate. asta nu inseamna ca lumea nu trebuie sa fie interesata de povestirile si intamplarile de viata ale celor care consimt sa si le scrie aici.

oamenii sunt radical diferiti, chiar si cei apartinand aceleiasi zodii. ceea ce "a functionat" sau nu la unii, e foarte putin probabil sa se repete la altii. compatibilitatea tine de tipologia umana, de caracter/temperament, de educatie, si nu in ultimul rand, de chimia indivizilor.
ne place sa citim "premonitiile" zodiacelor, scrise la repezeala pe un colt de masa, dar ele nu ofera individului potential interesat decat doua variante: "mi se potriveste", sau "nu mi se potriveste".
categoric, si acestea marcate de subiectivism.
cam asa: ceea ce tu `expui` sub aspectul/aspectele, tipologie umana, caracter/temperament, chimie, eu am `cuprins` intr-un alt aspect/alte aspecte, poate nu tot atat de inspirat/e: nativitate, dobandire, dorinta. asa ca, o bila alba tie :) dar, poate ca toate aspectele astea, ale mele si ale tale ;) intr-o convergenta inspirata pot produce ceva bun! nu?!
esme
Postat pe 12 Septembrie 2010 14:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
femeia taur - barbatul gemeni 6 De la: an3mary 21 Iunie 2009 17:52
Buna, 13 De la: garbo_492300 14 August 2018 15:24
eu taur el rac 3 De la: alinpoe 16 Februarie 2009 14:52
femeie sagetator- barbat scorpion 12 De la: jeanette40 20 August 2010 09:47
Femeie balanta cu ascendent in rac si barbat scorpion? exista sanse? 7 De la: MissDeea 10 Iunie 2012 00:08
Setari Cookie-uri