Ce inseamna,,,fericiti sunt cei saraci cu duhul?Ce canta mereu popa la biserica?

Si oamenii......Saraci cu duhul fiind aceia care nu se socotesc niciodata impliniti,nu se socotesc niciodata impliniti....nu se socotesc niciodata impliniti ,nu se socotesc niciodata ca avand o deplinitate,ci intodeauna doresc mai mult,todeauna se silesc sa se depaseasca pe ei insasi....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 21 August 2010 22:30
maaai,parca erai luptatoarea curajoasa
dancris
Postat pe 21 August 2010 22:34
Fericiti sunt cei prigoniti pentru dreptate ,ca a lor este imparatia cerurilor....Deci avand ca dreptate ca stare,,omul imparatiei lui Dumnezeu trebuie sa ajunga sa fie statornic in dreptate...adica dreptatea sa nu fie ceva oscilant,,ci trebuie sa fie ceva statornic asa incat sa poti suferi chiar si o prigoana pentru faptul ca te angajezi la starea pt dreptate..Dreptatea are in vedere si curatia de pacate si implinirea binelui,,pt ca crestinismul nui numai cu inlaturarea raului,ci este si cu implinirea binelui ,,crestinismul este pozitiv,,crestinismul trebuie sa-l angajeze pe om la rodire de virtuti...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 21 August 2010 22:37
De la: dancris, la data 2010-08-21 22:34:58maaai,parca erai luptatoarea curajoasa
M-am cam plictisit de acel nume
xenaprintesarazboinica
Postat pe 21 August 2010 22:39
Xena ia zi....cum ti-ai petrecut ziua de astazi?
nuti_vio
Postat pe 21 August 2010 22:40
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-08-21 22:30:09Si oamenii......Saraci cu duhul fiind aceia care nu se socotesc niciodata impliniti,nu se socotesc niciodata impliniti....nu se socotesc niciodata impliniti ,nu se socotesc niciodata ca avand o deplinitate,ci intodeauna doresc mai mult,todeauna se silesc sa se depaseasca pe ei insasi....
ei nu consenstizeaza pe deplin,nu judeca pe nimeni,au o bunatate aparte-se zice fericiti cei saraci cu duhul!-pentru ca sunt puri ca niste copii.
perlutza
Postat pe 21 August 2010 22:59
De la: nuti_vio, la data 2010-08-21 22:40:57Xena ia zi....cum ti-ai petrecut ziua de astazi?
Aseara am petrecut ..am vanat gandaci...Ca aici bolcul este plin de gandaci si sunt foarte scarbosi,,eu nu am asa multi,,cateodata vin...Si nu am stiut...Si proprietarii niste nesimtiti...Cred ca o sa ma mut...Ca sunt prosti rau
xenaprintesarazboinica
Postat pe 21 August 2010 23:06
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-08-21 23:06:13
De la: nuti_vio, la data 2010-08-21 22:40:57Xena ia zi....cum ti-ai petrecut ziua de astazi?
Aseara am petrecut ..am vanat gandaci...Ca aici blocul.. este plin de gandaci si sunt foarte scarbosi,,eu nu am asa multi,,cateodata vin...Si nu am stiut...Si proprietarii niste nesimtiti...Cred ca o sa ma mut...Ca sunt prosti rau
cardul mi sa blocat de 2 ori,,,pt ca a fost fraude la bancomat......
xenaprintesarazboinica
Postat pe 21 August 2010 23:08
Viata frumoasa in romania asta..Plina de talhari si de gandaci.....nu cred ca o sa scap de gandaci pt blocul are 10 etaje...si toti vecinii au
xenaprintesarazboinica
Postat pe 21 August 2010 23:10
Ce lipsa de curatenie in casele oamenilor !
liaiedera
Postat pe 21 August 2010 23:25
pai nu sunt igienici......si s-au impanzit peste tot....degeaba daca dau unii....daca altii nu....sunt sute de garsoniere aici pt ca este bloc turn
xenaprintesarazboinica
Postat pe 21 August 2010 23:30
irinuca, stiu ca e inutil ce spun pentru ca am mai spus-o si m-ai pocnit : tu imi esti draga. E complicat sa-ti spun de ce, dar e un fapt: imi esti draga.
Ciresica
Postat pe 22 August 2010 06:20
iri...du-te tu la farmacie si cere o fiola de regent. *(nu se mai cheama asa acum, dar or sa iti zica aia noua denumire).
asa, apoi dizolv-o in 2litri de apa si dai in toata casa pe la colturi.
+pragul usii +ghena aia de zici tu ca e....
2ani, n-or sa-ti mai apara!
sa inteleg ca esti in bucuresti nu??
fleurdelis
Postat pe 22 August 2010 08:29
Fericirea in ochii Mantuitorului are alta semnificatie decat fericirea lumeasca. In lume oamenii sunt fericiti cand iubesc dar cand iubirea se sfarseste devin mai nefericiti decat erau inainte de a iubi. Implinirea e altceva, te simti implinit cand ai o profesie ce-ti place, o familie, copii, o casa frumoasa. Saraci cu duhul? A fi simpli.
Luna_in_capricorn
Postat pe 22 August 2010 08:58
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-08-21 22:30:09Si oamenii......Saraci cu duhul fiind aceia care nu se socotesc niciodata impliniti,nu se socotesc niciodata impliniti....nu se socotesc niciodata impliniti ,nu se socotesc niciodata ca avand o deplinitate,ci intodeauna doresc mai mult,todeauna se silesc sa se depaseasca pe ei insasi....


mai,irino, hai ca azi am chef sa ma distrez

"nu se socotesc niciodata impliniti "de 3 ori?


omul a fost lasat pe pamant de cel de sus ,ca sa se autodepaseasca si nicidecum sa traiasca ca leguma. pamantenii astia nu-s creati ca o multime de tampitei care papa bine si fac matanii cat e ziulica de mare.

ceva in genul, . eu iti dau loc de casa, tu iti ridici sandramaua, ti-o mobilezi si te chivernisesti.nu-mi vii toata ziulica cu lumanarea-n mana la cersit.nu asta inseamna credinta.

daca erau setati asa de cel de sus, aveau creierul cat bobul de miei. nu facea creatorul atata risipa de material ganditor in capatana fiecaruia. bine, la unii ce-i drept, nu prea a mai ajuns cea materie cenusie.

nu stiu de ce. poate ca nu a fost atent preasfantul si a uitat sa le toarne , poate nu au stat ei linistiti cand a venit Domnul cu polonicul si a varsat continutul, poate chiar asa a vrut cel de sus. sa fie si din astia, ca sa poata avea ceilalti model de comparatie
si_totusi
Postat pe 22 August 2010 11:35
De la: si_totusi, la data 2010-08-22 11:35:46
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-08-21 22:30:09Si oamenii......Saraci cu duhul fiind aceia care nu se socotesc niciodata impliniti,nu se socotesc niciodata impliniti....nu se socotesc niciodata impliniti ,nu se socotesc niciodata ca avand o deplinitate,ci intodeauna doresc mai mult,todeauna se silesc sa se depaseasca pe ei insasi....


mai,irino, hai ca azi am chef sa ma distrez

"nu se socotesc niciodata impliniti "de 3 ori?


omul a fost lasat pe pamant de cel de sus ,ca sa se autodepaseasca si nicidecum sa traiasca ca leguma. pamantenii astia nu-s creati ca o multime de tampitei care papa bine si fac matanii cat e ziulica de mare.

ceva in genul, . eu iti dau loc de casa, tu iti ridici sandramaua, ti-o mobilezi si te chivernisesti.nu-mi vii toata ziulica cu lumanarea-n mana la cersit.nu asta inseamna credinta.

daca erau setati asa de cel de sus, aveau creierul cat bobul de miei. nu facea creatorul atata risipa de material ganditor in capatana fiecaruia. bine, la unii ce-i drept, nu prea a mai ajuns cea materie cenusie.

nu stiu de ce. poate ca nu a fost atent preasfantul si a uitat sa le toarne , poate nu au stat ei linistiti cand a venit Domnul cu polonicul si a varsat continutul, poate chiar asa a vrut cel de sus. sa fie si din astia, ca sa poata avea ceilalti model de comparatie
Eu una nu cred ca exista oamenii cretini...Ci exista doar oameni saraci cu duhul,,limitati in gandire,,cu instincte de turma si care nu pot gandi rational si pozitiv...Si asta este ceva normal pt ca tot ce este pozitiv doar de la Dumnezeu vine...Eu una l-am intrebat pe preot,,de ce eu gandesc asa si altii altfel...Si preotul mi-a zis ca ,,,,depinde cum mam deschis eu,,sa rugat cineva pt mine....Depinde de suflet,,nu stiu....Dar unii oameni sunt mai insetrati pt ca au mai mult har si isi deschid inima asupra credintei...Eu am citit mult,,,ce au scris alti preoti...Dumnezeu te ajuta sa intelegi,,sa fii receptiv....Pt ca Domnului ii plac oamenii care isi dau silinta sa acumuleze mereu cunostistinte noi......pt ca Dumnezeu binecuvanteaza implinirile nu insuficientele... Domnului ii plac oamenii care cauta implinirile si cat mai multe cunostinte
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 August 2010 00:18
Credinta este la fel ca cultura...Ca sa reusesti sa aprofundezi cunostintle trebuie sa instisti in ea...Sa cauti mereu noi cunostinte sa te rogi...Sa cauti...Pt ca cel care cauta si isi da silinta mereu gaseste...Eu sunt de parerea ca nu exista oameni prosti ci doar oameni comozi care nu le place sa fie altfel...Ii intereseaza ce cred alti oamenii despre ei....Ca sa poti aprofunda cunostintele in credinta trebuie sa cauti sa instisti..Pt ca daca te lasi de ea,,,cunostintele se pierd...La fel ca si cultura
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 August 2010 00:23
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 August 2010 22:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cat de important este sa "stii sa te faci placut"? 67 De la: garbo_400133 22 Mai 2014 17:24
cantec de Craciun? 31 De la: fleurdelis 4 Ianuarie 2011 01:23
Ajutor! 15 De la: estela 13 Iulie 2010 05:41
AMINTIRI DESPRE VIITOR 56 De la: PETRU_CEL_MARE 16 Martie 2012 23:29
Ce înțelegem prin zicala, Prietenul la nevoie se cunoaște 9 De la: ingerasulluptor1 28 August 2016 20:05
Setari Cookie-uri