buna

totusi care e decizia finala a initiatoarei???
eu sper sa il pastreze,niciodata nu esti destul de pregatita sa faci un bb nici din punct de vedere emotional nici financiar.
Sper totusi sa aibe un dram de minte....
ameno
Postat pe 29 Iulie 2010 14:34
De la: garbo162606, la data 2010-07-29 14:05:47Vuvuzela....pe desteapta o faci tu....nu eu...Eu am fost in locul acestei ....fete anul trecut...ea il are pe el langa ea.....la mine nu a fost nimeni....el..... m a pus sa aleg ...el sau bebe...si am ales...intra la profilul meu si vezi la ce minunatie am dat...viata.E al doilea copil...nu primul..asa ca puteam lua mai usor decizia ...de a avorta.Sunt o mama singura cu 2 copii,bugetar cu un sfert de salariu taiat,locuiesc in chirie...SI NU CONSIDER CA ACESTEA SUNT MOTIVE PT A FACE AVORT....nu e usor..dar nici imposibil...totul tine de tine si puterea ta de a lupta....cu acuze arunci....tu....nu eu.....eu sunt mandra de fetele mele si voi lupta sa le cresc frumos si sa le fie bine..... [/quote



ma bucur nespus pentru tine si copii tai.eu sunt o aparatoare a copiilor.dar ea deja alesese.daca vrei sa pleci in Canada la munca nu faci bebelus.vroiai sa faca alta prostie?asa ca am trimis-o la doctor.
vuvuzela
Postat pe 29 Iulie 2010 14:35
hello feteleee!
dancris
Postat pe 29 Iulie 2010 14:37
De la: ameno, la data 2010-07-29 14:34:06totusi care e decizia finala a initiatoarei???
eu sper sa il pastreze,niciodata nu esti destul de pregatita sa faci un bb nici din punct de vedere emotional nici financiar.
Sper totusi sa aibe un dram de minte....




termina facultatea si pleaca la munca in Canada parca.deci....
vuvuzela
Postat pe 29 Iulie 2010 14:38
De la: dancris, la data 2010-07-29 14:37:42hello feteleee!



buna si tie
vuvuzela
Postat pe 29 Iulie 2010 14:40
hai buna vuvu!
dancris
Postat pe 29 Iulie 2010 14:42
"Am si eu o problema si vreau sa ma ajutati cu cateva sfaturi...Ieri tocmai am aflat ca sunt insarcinata, am facut un test de sarcina si mi-a iesit pozitiv, asta dupa ce menstruatia mi-a intarziat 6 zile. Din diferite motive nu prea as vrea sa il pastrez...dar mi-e si frica sa avortez, e prima data cand trec prin asta si nici nu stiu prea multe despre asta si despre urmari. Desi am 24 de ani, nu cred ca sunt pregatita pentru asa ceva. Locuiesc cu logodnicul meu akasa la parintii lui, suntem de 2 ani impreuna, dar totusi nu sunt "gata". Avortul imi va afecta relatia? El mi-a zis ca este alaturi de mine indiferent ce decizie as lua. Ce ma sfatuti sa fac......? Astept un sfat... Mersi anticipat..."

Din mesajul asta,mie nu mi se pare a fi vreo decizie luata.
Si nici din mesajele celelalte.
Mi se pare ca,cere un sfat,ca nu e sigura de ceea ce vrea sa faca.

Anul trecut,pe un alt forum,o fata cerea un sfat,era la facultate,tinerica si nu stia ce sa faca. Fetele, fiind unele mamici ,unele viitoare mamici si alte fete care se chinuiau sa aiba un copil si pana atunci nu au reusit,au incercat sa o sfatuiasca cum au stiut ele mai bine.Si acum se bucura si multumeste tuturor care i-au dat un sfat, ca are un copil minunat.

bau
Postat pe 29 Iulie 2010 14:44
heloo tuturor, scuze am uitat sa fiu educata
imi fura ochii prejudecatile de pe alt topic
ameno
Postat pe 29 Iulie 2010 14:49
hello fetele

ameno am observat eu pe unde umblii tu(ma refer la topic)
bau
Postat pe 29 Iulie 2010 14:51
De la: garbo164199, la data 2010-07-29 13:41:23nu vreau nici sa-l scot,dar nici nu-l vreau akum....deci...eu cred k nu sunt pregatita...
vuvuzela
Postat pe 29 Iulie 2010 14:57
cieste Bau decizia ei,se subintelege,nu poate pleca la munca in Canada cu un bebe de gat.
vuvuzela
Postat pe 29 Iulie 2010 15:06
bau...na pai sa-mi fie cu iertare mai imi clatesc si eu ochii pe aici
ameno
Postat pe 29 Iulie 2010 15:12
De la: vuvuzela, la data 2010-07-29 15:06:16cieste Bau decizia ei,se subintelege,nu poate pleca la munca in Canada cu un bebe de gat.



Vuvu doar tu subintelegi,eu nu.
bau
Postat pe 29 Iulie 2010 15:36
De la: bau, la data 2010-07-29 15:36:38
De la: vuvuzela, la data 2010-07-29 15:06:16cieste Bau decizia ei,se subintelege,nu poate pleca la munca in Canada cu un bebe de gat.



Vuvu doar tu subintelegi,eu nu.




fiecare cu modul lui dea gandi.gandeste in viitor Bau nu in prezent.dar gata subiectul este epuizat,indiferent de ce zic eu sau tu acum.
vuvuzela
Postat pe 29 Iulie 2010 15:43
da, vuvu, fiecare cu modul lui de gandire...se pare ca tu n-ai nici unu
zambila
Postat pe 29 Iulie 2010 15:47
buna fetele.....ieri am fost la control, am vorbit cu doctorita si cu prietenul meu si am luat o decizie. (Sunt insarcinata in 2 saptamani si are 3mm.). Peste 2 sapt o sa merg sa fac avort.
garbo164199
Postat pe 30 Iulie 2010 10:18
imi amintesc un episod din dr. hause, in care trebuia sa slaveze ori copilul, ori mama...si nu considera copilul ca fiind o persoana... in fine, cand au facut operatia si i-a vazut manutza mica, cum il strange de deget....si-a schimbat opinia!
io sper sa fie cea mai buna decizie pt voi!
zambila
Postat pe 30 Iulie 2010 10:27
e trist.....
walkiria
Postat pe 30 Iulie 2010 10:37
e trist.....
walkiria
Postat pe 30 Iulie 2010 10:43
Pacat!!!!!!!!!! E decizia voastra....poate faceti parte din categoria acelora care nu se cramponeaza de astfel de .....decizii.Multa sanatate si numai impliniri..sa aveti...
garbo097275
Postat pe 30 Iulie 2010 11:20
da...e trist....ma simt groaznic,credeti-ma... Dar asa cred k este cel mai bine...
garbo164199
Postat pe 30 Iulie 2010 11:21
va multumesc mult de tot pt sfaturi si pareri.
garbo164199
Postat pe 30 Iulie 2010 11:22
Eram curioasa... deci decizia a fost luata.
No coment.
m_ada
Postat pe 1 August 2010 17:58
De la: garbo164199, la data 2010-07-30 11:21:58da...e trist....ma simt groaznic,credeti-ma... Dar asa cred k este cel mai bine...

nu te intorc din decizia luata...dar as vrea sa stiu de ce "Dar asa cred k este cel mai bine"
tu crezi sau el crede???inca mai ai timp sa-ti schimbi ideea
ameno
Postat pe 2 August 2010 12:21
Buna....nu vreau sa te descurajez dar eu una in locul tau as face copilul,,,momentan el spune ca este alaturi de tine dar pe viitor o sa-ti reproseze ca nu ai facut copilul,si mai exista riscul sa nu mai ramai insarcinata iar atunci va fi-i ceva tragic lucru pentru care vei suferii toata viata...ai varsta potrivita sa ai un copil.
Sfatul meu este sa-l pastrezi.......multa sanatate

Mary
marylukiana
Postat pe 7 August 2010 20:37
salut.sincer imi pare rau de decizia pe care ai luato.eu am 21 de ani si un salaru de 540 si sotul nu munceste.cand am ramas insarcinata stateam cu chirie intro garsoniera si tot nu am luat aceasta decizie,nu mam gandit niciodata ca sa il dau afara indiferent de situatie.dupa ce am nascut mam mutat la mama mea,lam pastrat pe parcursul sarcini ai atatea clipe de fericire care nu se compara cu nimic pe aceasta lume,la fel si cand il ai in brate pt prima oara.si eu am de facut nunta anul viitor dar....si stau la tara unde lumea gandeste cu totul altfel fata de bucuresti.eu nu te judec,e viata ta.eu doar am vrut sa iti zic ca mai sunt femei in situatia ta.iti doresc sa ai o viata frumoasa indiferent de decizia pe care o vei lua.multa sanatate
georgiana_19_88
Postat pe 22 August 2010 15:54
Poate ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi. Am 25 de ani, nu sunt casatorita, am o relatie nu tocmai stabila si o cariera deocamdata infloritoare.

Am avut intr-o zi din noiemnrie 2010 o relatie cu prietenul meu, dupa care mi-a spus ca s-a rupt prezervativul...cam ciudat avand in vedere ca era durex, marca de calitate nu? Oricum sunt convinsa ca nu l-a rupt intentionat. Mi-a spus sa iau obligat pastila de a doua zi, s-a dus la farmacie si mi-a adus Escapelle. Asta se intampla vineri.
Avand o experienta anterioara cu pastile de genul acesta, ce mi-a provocat o senzatie de greata de nedescris, am evitat sa iau imediat pastila, ci dupa 2 zile, deoarece aveam ceva de lucru pentru munca si n-am vrut sa ma indispuna pastila.
Dupa ce am luat pastila duminica seara, luni de dimineata am observat o mica sangerare, si am concluzionat ca pastila si-a facut efectul. Am stat apoi fara grija.
Dupa 1 luna, trebuia sa imi vina ciclul, dar n-a mai venit. Am mai asteptat o saptamana, dupa care m-am hotarat sa fac un test de sarcina, care a iesit pozitiv. Am mai repetat o data, cu un alt test, si din nou pozitiv.
Altceva ce mi s-a parut ciudat a fost ca mi-a fost foarte rau, dar abia dupa 3 saptamani de la contactul sexual: oboseala cronica si lipsa poftei de mancare, cu mici greturi. Aceasta stare a durat pana pe 17 decembrie dupa care n-am mai avut nimic. Acum ma simt perfect, nu mai am stari de oboseala, mananc normal, ma simt foarte bine, nu mai am deloc simptome de sarcina. Am programare la medic peste o saptamana.

Intrbarea este urmatoarea: sa pastrez copilu? oare pastila aceea a afectat cu ceva sarcina ? daca e sa pastrez copilul, mie tare frica sa nu aiba ceva din cauza acesteia.

De unde pot sa imi dau seama de sexul copilului? Am auzit ca de obicei la mame de baieti nu sunt greturi in primul trimestru de sarcina. Poate sa-mi raspunda o mama de baiat si una de fata ce simptome a avut?
belle_a
Postat pe 3 Ianuarie 2011 15:34
o sa fie fetita
Laura_M
Postat pe 3 Ianuarie 2011 15:41
ba o sa fie baiat
celi
Postat pe 3 Ianuarie 2011 15:44
belle, in ce priveste efectele acelui medicament asupra organismului tau, cat si a sarcinii, numai medicul e in masura sa-ti spuna, in orice caz cineva calificat pt asta. cat despre anticiparea sexului copilului inainte de momentul respectiv, adica atunci cand acesta incepe a se diferentia, totul e folclor, e pur si simplu o inventie sau o coincidenta. eu sunt mama de baieti si am crezut ca voi muri de greturi, voma si rau pana in luna a 4-a. termina cu prostiile si cu sfaturile dupa ureche, ca nu traiesti in epoca pietrei. du-te la medic si nu mai da in bobi!
esme
Postat pe 3 Ianuarie 2011 15:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
avort spontan sau nu? 8 De la: RamonaPopescu 28 Iulie 2020 12:36
am nevoie de un sfat 37 De la: irina_stefan83 7 Ianuarie 2013 09:57
Vand vaccin rh negativ 2 De la: garbo164055 16 Mai 2012 21:00
Depresie 2 De la: garbo_11140 6 Martie 2013 10:36
Cat costa o nastere la Municipal? 37 De la: sevand 12 Iulie 2010 19:51
Setari Cookie-uri