Pe 1 aprilie trebuie sa-mi apara rindunelele ,abia le astept !!!! Voi ce asteptari aveti?

Cum incepe soarele sa rida este semn ca se apropie primavara si incep sa-mi mut florile Gloxiniile le pun la geam si incep sa la ud, iar trandafirii i-am mutat in balconul inchis .Dar cel mai mult le astept pe micutele pasari galagioase care incep sa se invirta in jurul blocului si pe care le ador.Au atita viata in ele si atita veselie.Voi ce asteptari aveti de la aceasta primavara?
fengari
Postat pe 6 Martie 2013 22:37

Sa apara buburuzele si BZ...BZ....

...mai, am si eu niste ciori galagioase acuma /pi bune, n-o plecat......

NB!
Fss_ssu
Postat pe 6 Martie 2013 23:41
gloxiniile alea... pana acum unde le-ai tinut, in beci?
si cum adica incepi sa le uzi? le-ai avut la uscat, peste iarna??

heartbit
Postat pe 7 Martie 2013 00:39
Nu mai am nevoie de muzica dimineata. Si-au inceput mierlele si cintezele concertul ! Si au micutzele astea la decibeli.....
Rotty
Postat pe 7 Martie 2013 07:31
De la: Rotty, la data 2013-03-07 07:31:09Nu mai am nevoie de muzica dimineata. Si-au inceput mierlele si cintezele concertul ! Si au micutzele astea la decibeli.....



neata... ! asta imi aduce aminte de:

‎- Bunicule, bunicule, tu știi s faci ca mierla ?
- Hmm, nu stiu...dar de ce ?
- Tata a zis ca o s fim bogați cnd ai s-o mierlești....

au concert si la matineu.... mierlele si cintezele ???

http://www.free-hdwallpapers.com/wallpapers/animals/158584.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/ba/Solsort.jpg
barboneli
Postat pe 7 Martie 2013 08:00
De la: fengari, la data 2013-03-06 22:37:48


Pe 1 aprilie trebuie sa-mi apara rindunelele ,abia le astept !!!! Voi ce asteptari aveti ?
Voi ce asteptari aveti de la aceasta primavara ?




eu unul astept sa nu te pacaleasca randunelele de 1 Aprilie si sa vina... !!!!
barboneli
Postat pe 7 Martie 2013 08:07
Uiteeeee.....mierlutza !!!!
Da Barbo,dimineata si seara au program de concert. E asa de frumos....
Rotty
Postat pe 7 Martie 2013 08:07


ok... ia-mi si mie doua bilete... ! daca-i seara, bem un pahar de vin cand ele canta ?
barboneli
Postat pe 7 Martie 2013 08:10
Alb sau rosu ?
Rotty
Postat pe 7 Martie 2013 08:14


de care ai si din care bei si tu.... !!!!
barboneli
Postat pe 7 Martie 2013 10:49
Se spune ca randunelele la casa omului, poarta noroc! Oricum ar fi...sunt niste dragalase si e semn clar ca a venit insfarsit primavara!
LLisa
Postat pe 7 Martie 2013 10:55
De la: barboneli, la data 2013-03-07 10:49:40

de care ai si din care bei si tu.... !!!!



Alb ! ....Uite ca iar ne-am gasit motiv sa bem
Rotty
Postat pe 7 Martie 2013 11:03
De la: LLisa, la data 2013-03-07 10:55:19Se spune ca randunelele la casa omului, poarta noroc! Oricum ar fi...sunt niste dragalase si e semn clar ca a venit insfarsit primavara!



Io am cuib de pitigoi.... Aia nu poarta nimic ?
Rotty
Postat pe 7 Martie 2013 11:05
http://www.femeia-fericita.com/wp-content/flagallery/randunele/cincirandunici.jpg
Ce mutrite simpatice au.....

Si cuibul de pitigoi Rotty , eu cred ca toate pasarile au aceiasi semnificatie si in mod sigur nu se apropie de orice casa....Eu am un cuib de vrabii, se pune?!
Pentru ele nu am zidit de jur imprejurul furtunului de la aerul conditionat pe zidul exterior...asa ca toata ziua am "concerte" de ciripit le cumpar seminte de mei si am grija de ele mititelele, mai ales iarna cand este foarte greu sa-si gaseasca hrana! Odata cu ele se mai hraneste si un stol de porumbei rotofei....
LLisa
Postat pe 7 Martie 2013 11:15
De la: LLisa, la data 2013-03-07 10:55:19Se spune ca randunelele la casa omului, poarta noroc! Oricum ar fi...sunt niste dragalase si e semn clar ca a venit insfarsit primavara!



poi se spune....ca pi vemea bunicilor erau mai putine si stiau sa aleaga casa de gospodar....acu s-o inmultit si ele....da, dezorientate uneori, da fr. sa vezi harnicie la cum isi construiesc cuibusorul.....place!:)
Cu norocu'....nu prea sunt deacord......ii alegerea lor sa simta suflet bun in locul in care iisi fac cuibul.....dar omul, tot el stie cat noroc are/n'are....
Zi fr. !
Fss_ssu
Postat pe 7 Martie 2013 11:18
Se pune Lisa . Chestia cu hranitul pasarelelor face parte din activitatile mele cotidiene
Zi frumoasa
Rotty
Postat pe 7 Martie 2013 11:20
De la: Rotty, la data 2013-03-07 11:20:19Se pune Lisa . Chestia cu hranitul pasarelelor face parte din activitatile mele cotidiene
Zi frumoasa

LLisa
Postat pe 7 Martie 2013 11:24
De la: suparatu_, la data 2013-03-07 11:18:12
De la: LLisa, la data 2013-03-07 10:55:19Se spune ca randunelele la casa omului, poarta noroc! Oricum ar fi...sunt niste dragalase si e semn clar ca a venit insfarsit primavara!



poi se spune....ca pi vemea bunicilor erau mai putine si stiau sa aleaga casa de gospodar....acu s-o inmultit si ele....da, dezorientate uneori, da fr. sa vezi harnicie la cum isi construiesc cuibusorul.....place!:)
Cu norocu'....nu prea sunt deacord......ii alegerea lor sa simta suflet bun in locul in care iisi fac cuibul.....dar omul, tot el stie cat noroc are/n'are....
Zi fr. !

LLisa
Postat pe 7 Martie 2013 11:28
De la: Rotty, la data 2013-03-07 11:05:48
De la: LLisa, la data 2013-03-07 10:55:19Se spune ca randunelele la casa omului, poarta noroc! Oricum ar fi...sunt niste dragalase si e semn clar ca a venit insfarsit primavara!



Io am cuib de pitigoi.... Aia nu poarta nimic ?



ce zici tu... ai si pitzigoi... ????

http://youtu.be/lIIru2EJCq8
barboneli
Postat pe 7 Martie 2013 11:50
O sa le pun melodia sa aiba spor la clocit cand o venii vremea
Rotty
Postat pe 7 Martie 2013 11:53


daaa... de ce nu le-o canti tu ????
barboneli
Postat pe 7 Martie 2013 12:08
Tu vrei sa ma fure televiziunea ? Ce va faceti fara mine ?
Rotty
Postat pe 7 Martie 2013 12:11


paiii... ne cumparam si noi televizoare si facem abonament... !!!
barboneli
Postat pe 7 Martie 2013 15:34
Rotty
Postat pe 7 Martie 2013 17:19
Frumos topic, felicitari!
Astept... tot si fiecare lucru in parte pe care il aduce primavara, de la primul fir de iarba, care deja s-a itit, mugurii pomilor, ce mai apoi vor exploda in verde crud si-si vor schimba zilnic culoarea si aspectul, toata liota de pasarele ce sunt deja pe drum, de la primul ghiocel, prima floricica ivita in pomi si pana la simfonia trandafirilor. Dar, mai presus de toate, astept sa-mi infloreasca livada! :) Este primul an cand voi avea o astfel de bucurie, si de prea multa vreme o astept! Daca soarta va fi buna cu mine si voi trai sa apuc momentul, voi impartasi cu voi bucuria mea, eu, care nu sunt o mare amatoare de postat poze, dimpotiva, sunt chiar zgarcita :))
Va doresc la toti o primavara frumoasa, plina de asteptari implinite!
garbo_7093
Postat pe 9 Martie 2013 11:39
Ai promis, eu acum astept.....
Zi frumoasa
Rotty
Postat pe 9 Martie 2013 11:54
Gloxiniile le pun pe balcon, fiecare ghiveci invelit in ziare, adica le pun la iernat asa cum si eu am citit ca este bine pentru aceste plante .Daca aveam beci eram fericita insemna ca aveam si curte si casa dar din pacate nu stiu daca voi putea sa-mi mai imlinesc asest vis.Oricum ti-am raspuns si....ti-am risipit supararea? Sper ca..
fengari
Postat pe 9 Martie 2013 12:00
Gloxiniile le pun pe balcon, fiecare ghiveci invelit in ziare, adica le pun la iernat asa cum si eu am citit ca este bine pentru aceste plante .Daca aveam beci eram fericita insemna ca aveam si curte si casa dar din pacate nu stiu daca voi putea sa-mi mai imlinesc asest vis.Oricum ti-am raspuns si....ti-am risipit supararea? Sper ca..
fengari
Postat pe 9 Martie 2013 12:01
"" poi se spune....ca pi vemea bunicilor erau mai putine si stiau sa aleaga casa de gospodar....acu s-o inmultit si ele....da, dezorientate uneori, da fr. sa vezi harnicie la cum isi construiesc cuibusorul.....place!:)
Cu norocu'....nu prea sunt deacord......ii aalegerea lor sa simta suflet bun in locul in care iisi fac cuibul.....dar omul, tot el stie cat noroc are/n'are....
Zi fr. ! ""
Da primele rindunele au intrat pe geamul de la tersa si si-au facut cuib sus aufacut pui si i-am vazut de micuti cum au format o familie.In cel de-al 2 -lea an au venit toti 4 si si-au mai facut un cuib deasupra usii mele de la intrare In cel de-al treilea an n-am mai fost aici am fost plecata cu sotul in alta tara si desi am rugat fetita sa deschida geamul sa poata intra a deschis dar prea tirziu si-au facut cuib in blocul de vizavi De asta astept primavara pentru ca ele mi-au oferit cu veselia lor multa caldura in suflet si cind vin galacioase se invirt intii in jurul blocului meu iar la plecare fac acelasi lucru.
fengari
Postat pe 9 Martie 2013 12:20
Multumesc 7093. Dorinta mea sincera este sa ne impartasim si partea frumoasa a existentei noastre, a sentimentelor care ne fac mai buni,mai omenosi.Esti o fericita ,iti doresc sa ai parte de flori multe care sa lege rod ,sa te poti bucura de de tot ce inseamna realizare si implinire.
Pt. LLisa .Micutii din poza sunt adorabili asa am ajuns sa ma indragostesc de ei.Despre vrabiute pot sa spun ca mi-am schimbat parerea cit am stat cu sotul la Ploiesti si pe geam le puneam firimituri de piine (aveau cuib facut sub geamul de la balcon) si mi-am dat seama ca sunt si destepte. Daca terminau mincarea era unul care cu tupeu imi batea cu ciocul in geam si ma facea atenta...Sunt poate lucruri minore pentru unii dar iti ofera atit de mari satisfactii .
fengari
Postat pe 9 Martie 2013 13:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Preconceptie 21 De la: Stoicovici_Iulia 28 Ianuarie 2013 11:40
pastila de a 2 a zi 156 De la: RamonaPopescu 21 Ianuarie 2020 10:23
Sotul meu nu ma lasa sa alaptez! 20 De la: garbo_1708 7 Mai 2012 07:56
antarziere mestruatiei 1 De la: garbo_478857 8 Decembrie 2017 20:37
oare am ramas insarcinata? 43 De la: Claudia19 13 Martie 2012 21:27
Setari Cookie-uri