STATUT - FEMEIE DIVORTATA...

N-am sa inteleg de ce va identificati cu barbatul cu care santeti sau ati fost?
Doara
Postat pe 17 Iulie 2010 07:19
"cainii latra,ursu' merge"

Tie ti-e bine divortata??Daca da.....lasa lumea sa vorbeasca,asta-i rostul ei....
Cum spuneau si prietenele mele ....decat casatorita si nefericita,mai bine divortata si barfita ....
eladaela
Postat pe 17 Iulie 2010 07:39
Statutul defemeie divortata e ok .Nu-ti fa probleme din cauza birfelor ofemeie ne birfita nu e femeie.E totul fff.bine atata timp cit te descurci singura,nu te mai gindii atat la altii gindestete sa iti fie bine tie.iti spumn din propie experienta si eu am divortat dupa un nr.de ani.
mmiriam
Postat pe 17 Iulie 2010 14:08
Statutul defemeie divortata e ok .Nu-ti fa probleme din cauza birfelor ofemeie ne birfita nu e femeie.E totul fff.bine atata timp cit te descurci singura,nu te mai gindii atat la altii gindestete sa iti fie bine tie.iti spumn din propie experienta si eu am divortat dupa un nr.de ani.
mmiriam
Postat pe 17 Iulie 2010 14:09
De la: garbo162425, la data 2010-07-10 18:27:26AM DIVORTAT DUPA 15 ANI DE CASNICIE... SUNT DEZAMAGITA DE FELUL IN CARE OAMENII MA ANALIZEAZA... CUM VI SE PARE ACEST STATUT ?



Nu exista acest "statut" ni-l cream noi cu frustrarile si neimplinirile noastre. Sunt in divort tot dupa 15 ani. Am primul termen in septembrie. Nu ma simt inlaturata. Din contra m-am redescoperit! Am aflat ca sunt frumoasa si inca mai incit! Si Doamne ce bine ma simt! M-am nascut a doua oara! Vreau doar sa se termine mai repede si sa ma bucur de viatza cum n-am facut-o pana acum. De ce? Ptr. ca ne casatorim ca .... (mai bine nu zic) la 19-20 de ani si vai ce fericite suntem... Apoi trec anii si descoperim ca de fapt suntem niste "Marite" care trebuie sa gateasca, sa spele, si pe care din mila le mai "...." si pe ele cineva! Nu! Eu nu mai vreau asa!
criss75
Postat pe 17 Iulie 2010 14:24
hip hip uraaaa....
roby_cado
Postat pe 17 Iulie 2010 14:37
MIHAI - nu cred ca o femeie divortata trebuie privita de societate si in special de cei din jur ca o paria, deoarece acest subiect trebuie tratat cu mult seriozitate si nu dupa ureche cu se intimpla intr-o societate bolnava cum este societatea romana daca o mai numim societate. eu sunt barbat si nu caut sa tim cu maci una din parti, deoarece siecare partener are parte lui de vina.
garbo039480
Postat pe 18 Iulie 2010 12:36
despre ce fel de oameni vorbesti tu ? Te intereseaza atat de mult parerea altora ? Si daca-ti cumparai un Rolls Roys si-ti trageai o vila si ti-o trageai cu un miliardar cum te judeca ,privea lumea. " Sa calci pe oameni cum calca copiii pe cirese uscate "
dodoloata
Postat pe 18 Iulie 2010 17:36
daca traiesti dupa cum analizeaza lumea.....mai bine maritate cu el din nou
nimeni nu are alt statut decat de om liber, idiferent ca a fost casatorit sau nu! fiecare gandeste in felul lui, fiecare are calitati si defecte, fiecare are o mica sau mai mare parte din vina in astfel de cazuri; vb in cunostinta de cauza pt ca si eu am div dupa 17 ani de casatorie si am fost " judecat " de cei din jur, la fel ca si fosta sotie....dar ma intreb: cine are dreptul sa ne judece in conditiile in care nimeni nu stia cu adevarat, ce se petrece la noi in casa?
tymbark
Postat pe 21 Iulie 2010 13:25
De la: tymbark, la data 2010-07-21 13:25:28daca traiesti dupa cum analizeaza lumea.....mai bine maritate cu el din nou
nimeni nu are alt statut decat de om liber, idiferent ca a fost casatorit sau nu! fiecare gandeste in felul lui, fiecare are calitati si defecte, fiecare are o mica sau mai mare parte din vina in astfel de cazuri; vb in cunostinta de cauza pt ca si eu am div dupa 17 ani de casatorie si am fost " judecat " de cei din jur, la fel ca si fosta sotie....dar ma intreb: cine are dreptul sa ne judece in conditiile in care nimeni nu stia cu adevarat, ce se petrece la noi in casa?



drept graiesti tym decat maritata si nefericita mai bine divortata ....linistita si fericita
tusi_Oli
Postat pe 21 Iulie 2010 14:04
corect dar nu toata viata singur!

faptul ca divortam sau ne despartim, pt ca intrun final s-a prabusit totul din cauza unor factori pe care la inceputuri nu le-am perceput corect si realist, ne obliga sa luam totul de la capat intrun mod mai rezervat si mai prudent, poate;

chiar daca am iubit cu pasiune acea persoana cu care am fost impreuna, eu cred ca este posibil oricand, oriunde,ca fiecare dintre noi sa aiba sansa de a intalni jumatatea pe care si-a dorito! spun asta pt ca atunci cand cineva se indragosteste, are impresia ca isi doreste acea persoana insa de fapt trebuie sa iti doresti acea persoana si dupa aceea sa te indragostesti

un nou inceput dar cu o experienta de o viata in ceea ce priveste viata de cuplu, invatam din greselile noastre si din greselile altora; este greu dar nu imposibil; suntem asa cum ne stim dar mai trebuie sa ne si schimbam, daca nu o facem pt noi, o vom face pt cei de langa noi
tymbark
Postat pe 21 Iulie 2010 15:34
Am impresia ca este un club al femeilor divortate. Eu ma simt foarte bine cu statutul asta e adevarat ca s-au c-am rarit prietenele dar cui ii pasa? Conteaza cum te simti tu.

Si nu se stie niciodat pate vei intalni o ,,alta mare dragoste", asta numai daca vrei.
garbo120005
Postat pe 23 Iulie 2010 17:57
Si la sat si la oras sunt destui care isi baga nasul in treburile altora Daca te descurci singura este foarte bine.
garbo120005
Postat pe 23 Iulie 2010 18:00
Nu cred ca statutul in sine are o importanta.... daca cineva trage o concluzie fara sa analizeze detaliile care au condus la aceasta situatie este problema sa, inseamna ca acea persoana este limitata.
Consider ca este esential sa analizam fiecare caz pentru a intelege viziunea persoanei asupra vietii, asupra familiei!
Am avut la un moment dat o prietena, era divortata de foarte multi ani, ii cunoscusem inca de cand erau imreuna, aveau doi copii.... explicatia ei asupra deciziei de a divorta mi-a relevat o viziune si o mentalitate care m-au scarbit!
Ea avusese un amant la un moment dat, iar sotul cand a aflat de aventura ei i-a cerut sa ramana in continuare o familie, sa aiba fiecare aventurile sale dar sa nu se destrame familia!
Ea nu a acceptat si a bagat divortul.... explicatia ei fiind ca era imoral ce vroia el.
Ce sa zic..... probabil considera ca doar ea are voie sa si-o traga cu altcineva!
marceltuky
Postat pe 24 Iulie 2010 06:26
marcelino..,ti-ai mai pus si poza..
roby_cado
Postat pe 24 Iulie 2010 06:39
bre marcelush....io cred ca era chiar foarte moral,extraordinar de moral....
aia da famelie....ce pana mea
si poate mai programau si cate o orgie in grup....asa ca sa fie si mai moral....


of,of......
eladaela
Postat pe 24 Iulie 2010 11:05
De la: garbo162425, la data 2010-07-10 18:27:26AM DIVORTAT DUPA 15 ANI DE CASNICIE... SUNT DEZAMAGITA DE FELUL IN CARE OAMENII MA ANALIZEAZA... CUM VI SE PARE ACEST STATUT ?
STATUT DE FEMEIE FERICITA ,CARE NU DEPINDE DE NIMENII ,NU-I MENAJERA ,NU-I UMILA SI >>>ESTE LIBERAAAAAAAAAAAAAAAAAAA "oamenii "NU-TI DAU DE MANCARE !! asa ca > arunci la cos "analiza lor "!!! FIIIIIIIIIIIII FERICITA !
garbo001084
Postat pe 24 Iulie 2010 11:11
statutul femeii divortate din punctul meu de vedere nu este tocmai unul bun,deoarece toti barbatii vad ca n fruntea ta,scrie si disponibila.asta ma enerveaza la culmeeeeee.dar Dar pe de alta parte,e super sa fii libera,sunt f linistita deoarece divortul s a produs dupa multe viiolente,infidelitati si iresponsabilitate din partea lui.copii s f linistiti asa cand ma vad pe mine linistita.este greu dar e,in unele cazuri,mai bine asa.dar daca ai un caracter puternic,treci cu bine si nu ti mai trebui maritat.credeti ma.sunt o fericita si linistita acum,atat eu cat si cele 2 fetite ale mele


garbo134455
Postat pe 24 Iulie 2010 17:57
,,statutul femeii divortate din punctul meu de vedere nu este tocmai unul bun,deoarece toti barbatii vad ca n fruntea ta,scrie si disponibila" :-)
Asta nu o vei intalni in Vesti sau oriunde in alta parte...nu intereseaza pe nimeni statutul tau..iar chestia de ,,disponibilitate"...o vede doar un barbat care e lipsit totalmente de grad de instruire, lipsit de eleganta si restul...Poate in sate , prin Moldova sau cine stie pe unde se se mai practica o astfel de gandire
reyya
Postat pe 24 Iulie 2010 18:07
unele relatii ale noastre,sunt relatii karmice.ele chiar daca seamana cu o viata de" puscarie"nu te vei desparti decat atunci cand este hotarat de divinitate.este bine ca in timpul acestei relatii,sa cauti sa iti usurezi situatia ,cautand sa intelegi ce lectie trebuie sa inveti din aceasta relatie dezastruoasa.trebuie sa urmezi vointa divina fie ca realizezi sau nu,ca aceasta este o karma proprie sau de familie.atunci cand va veni sorocul te vei desparti,multi cred ca ei au luat hotararea.desfacerea relatiei vine din hotarare divina.ce ai invatat din viata de" puscarie" sa o numim asa, vei realiza in clipa despartirii,cand vei simti bucuria libertatii,bucuria independentei.ca ai trecut de faza de constrangere.nu este nici o rusine divortul si perioada in care femeia traieste libera,cu relatii intime ascunse de ochii lumii.pacat ca se ascunde si nu intelege ca dupa o viata de cosmar are si ea dreptul la viata proprie.ea se va schimba in bine daca va realiza ,ca nu societatatea in care traieste,hotareste destinul ei.exista femei maritate care calca pe aratura,fara sa le pese.de ce i-ar pasa unei femei libere??si ca o informatie proprie,lui Madalina Manole "ii venise ceasul",i se terminase misiunea pe pamant.cel care era bioenergo plus sotul,plus preotii au inteles ca aceasta era calea ei.de a pleca intr-o alta lume.nu conta modul cum o facea.acestea sunt doar lucruri pamantesti.isi indeplinise misiunea vietii ei.preotii gresesc ca nu spun adevarul.
vuvuzela
Postat pe 24 Iulie 2010 19:37
De la: vuvuzela, la data 2010-07-24 19:37:51unele relatii ale noastre,sunt relatii karmice.ele chiar daca seamana cu o viata de" puscarie"nu te vei desparti decat atunci cand este hotarat de divinitate.este bine ca in timpul acestei relatii,sa cauti sa iti usurezi situatia ,cautand sa intelegi ce lectie trebuie sa inveti din aceasta relatie dezastruoasa.trebuie sa urmezi vointa divina fie ca realizezi sau nu,ca aceasta este o karma proprie sau de familie.atunci cand va veni sorocul te vei desparti,multi cred ca ei au luat hotararea.desfacerea relatiei vine din hotarare divina.ce ai invatat din viata de" puscarie" sa o numim asa, vei realiza in clipa despartirii,cand vei simti bucuria libertatii,bucuria independentei.ca ai trecut de faza de constrangere.nu este nici o rusine divortul si perioada in care femeia traieste libera,cu relatii intime ascunse de ochii lumii.pacat ca se ascunde si nu intelege ca dupa o viata de cosmar are si ea dreptul la viata proprie.ea se va schimba in bine daca va realiza ,ca nu societatatea in care traieste,hotareste destinul ei.exista femei maritate care calca pe aratura,fara sa le pese.de ce i-ar pasa unei femei libere??si ca o informatie proprie,lui Madalina Manole "ii venise ceasul",i se terminase misiunea pe pamant.cel care era bioenergo plus sotul,plus preotii au inteles ca aceasta era calea ei.de a pleca intr-o alta lume.nu conta modul cum o facea.acestea sunt doar lucruri pamantesti.isi indeplinise misiunea vietii ei.preotii gresesc ca nu spun adevarul.
duduie ,stii ca din zgomotul vuvuzelei se poate si murii?? asa si eu acum "este hotarat de divinitate "?! zau asa ...auzi ..?! "ii venise ceasul"... =>"idiotii">"au inteles ca aceasta era calea ei de a pleca intr-o alta lume "..?
garbo001084
Postat pe 25 Iulie 2010 02:36
De la: garbo001084, la data 2010-07-25 02:36:00
De la: vuvuzela, la data 2010-07-24 19:37:51unele relatii ale noastre,sunt relatii karmice.ele chiar daca seamana cu o viata de" puscarie"nu te vei desparti decat atunci cand este hotarat de divinitate.este bine ca in timpul acestei relatii,sa cauti sa iti usurezi situatia ,cautand sa intelegi ce lectie trebuie sa inveti din aceasta relatie dezastruoasa.trebuie sa urmezi vointa divina fie ca realizezi sau nu,ca aceasta este o karma proprie sau de familie.atunci cand va veni sorocul te vei desparti,multi cred ca ei au luat hotararea.desfacerea relatiei vine din hotarare divina.ce ai invatat din viata de" puscarie" sa o numim asa, vei realiza in clipa despartirii,cand vei simti bucuria libertatii,bucuria independentei.ca ai trecut de faza de constrangere.nu este nici o rusine divortul si perioada in care femeia traieste libera,cu relatii intime ascunse de ochii lumii.pacat ca se ascunde si nu intelege ca dupa o viata de cosmar are si ea dreptul la viata proprie.ea se va schimba in bine daca va realiza ,ca nu societatatea in care traieste,hotareste destinul ei.exista femei maritate care calca pe aratura,fara sa le pese.de ce i-ar pasa unei femei libere??si ca o informatie proprie,lui Madalina Manole "ii venise ceasul",i se terminase misiunea pe pamant.cel care era bioenergo plus sotul,plus preotii au inteles ca aceasta era calea ei.de a pleca intr-o alta lume.nu conta modul cum o facea.acestea sunt doar lucruri pamantesti.isi indeplinise misiunea vietii ei.preotii gresesc ca nu spun adevarul.
duduie ,stii ca din zgomotul vuvuzelei se poate si murii?? asa si eu acum "este hotarat de divinitate "?! zau asa ...auzi ..?! "ii venise ceasul"... =>"idiotii">"au inteles ca aceasta era calea ei de a pleca intr-o alta lume "..?




draga mea si eu sunt de acord,ca si-a terminat misiunea pe lumea asta.stiu toate felurile si motivele din care se poate muri.daca iti povestesc ....dar lasa.poate ai inima sensibila.nu imi mai baga diavoli ca nu ma sperie.nu mie.poate altii sa se sperie.referitor la" plecare",chiar si Madalina M,a spus "ca e mai bine sa o lase sa plece"..toate adevarurile sunt relative.
vuvuzela
Postat pe 25 Iulie 2010 03:11
De la: vuvuzela, la data 2010-07-25 03:11:42
De la: garbo001084, la data 2010-07-25 02:36:00
De la: vuvuzela, la data 2010-07-24 19:37:51unele relatii ale noastre,sunt relatii karmice.ele chiar daca seamana cu o viata de" puscarie"nu te vei desparti decat atunci cand este hotarat de divinitate.este bine ca in timpul acestei relatii,sa cauti sa iti usurezi situatia ,cautand sa intelegi ce lectie trebuie sa inveti din aceasta relatie dezastruoasa.trebuie sa urmezi vointa divina fie ca realizezi sau nu,ca aceasta este o karma proprie sau de familie.atunci cand va veni sorocul te vei desparti,multi cred ca ei au luat hotararea.desfacerea relatiei vine din hotarare divina.ce ai invatat din viata de" puscarie" sa o numim asa, vei realiza in clipa despartirii,cand vei simti bucuria libertatii,bucuria independentei.ca ai trecut de faza de constrangere.nu este nici o rusine divortul si perioada in care femeia traieste libera,cu relatii intime ascunse de ochii lumii.pacat ca se ascunde si nu intelege ca dupa o viata de cosmar are si ea dreptul la viata proprie.ea se va schimba in bine daca va realiza ,ca nu societatatea in care traieste,hotareste destinul ei.exista femei maritate care calca pe aratura,fara sa le pese.de ce i-ar pasa unei femei libere??si ca o informatie proprie,lui Madalina Manole "ii venise ceasul",i se terminase misiunea pe pamant.cel care era bioenergo plus sotul,plus preotii au inteles ca aceasta era calea ei.de a pleca intr-o alta lume.nu conta modul cum o facea.acestea sunt doar lucruri pamantesti.isi indeplinise misiunea vietii ei.preotii gresesc ca nu spun adevarul.
duduie ,stii ca din zgomotul vuvuzelei se poate si murii?? asa si eu acum "este hotarat de divinitate "?! zau asa ...auzi ..?! "ii venise ceasul"... =>"idiotii">"au inteles ca aceasta era calea ei de a pleca intr-o alta lume "..?




draga mea si eu sunt de acord,ca si-a terminat misiunea pe lumea asta.stiu toate felurile si motivele din care se poate muri.daca iti povestesc ....dar lasa.poate ai inima sensibila.nu imi mai baga diavoli ca nu ma sperie.nu mie.poate altii sa se sperie.referitor la" plecare",chiar si Madalina M,a spus "ca e mai bine sa o lase sa plece"..toate adevarurile sunt relative.
draga vuvuzela >>N-AI INTELES IRONIA MEA .asa ca :"idiotii" >N-AU AJUTAT-O !," "CA SI-A TERMINAT MISIUNEA PE LUMEA ASTA"?!
garbo001084
Postat pe 25 Iulie 2010 08:19
Si eu sunt in aceeasi situatie.Oamenii te vor analiza intotdeauna,fie ca esti maritata,divortata,singura,cu iubit si ...in orice situatie.Nu conteaza ce gandesc cei din jurul tau la urma urmei,pt ca nu ei au fost cei care au trecut prin ceea ce treci in acest moment.Nici prin caZnicia pe care ai lasat-o in urma.decat sa traiest singur in doi,mai bine asa.
Vezi mai departe de viata ta ,invinge-ti demonii si mergi mai departe.
O duminica frumoasa!
Rekha13
Postat pe 25 Iulie 2010 11:54
Daca ai avut puterea sa divortezi, inseamna ca esti o persoana puternica. Lupta in continuare pentru tine si vei avea numai de castigat. Practic, viata e o lupta... Nu baga in seama LUMEA... lumea chicoteste din invidie... spacific romanilor...si nu stiu de ce...
garbo121778
Postat pe 25 Iulie 2010 13:58
avand in vedere ca ai trecut prin asa ceva ce ma sfatuiesti sa fac eu .......el bea , e violent nu mai vorbesc de faptul ca nu ne mai intelegem , cred ca nu am curaj sa fac ce ai facut tu
adita111
Postat pe 25 Iulie 2010 16:41
nu este nici o rusine sa divortezi daca nu te mai intelegi cu partenerul sau partenera asta e.aceasta e parerea mea,lumea te barfeste si daca esti fericita si daca esti divortata,asa este lumea rea si birfitoare in care traim.
camelia_75
Postat pe 25 Iulie 2010 16:48
[quote name='adita111' ='2010-07-25 16:41:58']avand in vedere ca ai trecut prin asa ceva ce ma sfatuiesti sa fac eu .......el bea , e violent nu mai vorbesc de faptul ca nu ne mai intelegem , cred ca nu am curaj sa fac ce ai facut tu[/quote]

trebuie sa ai curaj,nu se merita sa suferi.
camelia_75
Postat pe 25 Iulie 2010 16:50
ciao!Si eu am divortat,de 10 ani dupa 23 de ani am acum 54e ani arat bine,cu 10 ani mai tinara si la ce mi-a folosit ,dar stam tot acolo,acum nu mai bea,este bolnav,dar stam separati eu in sufragerie el in dormitor.Mare lucru nu am rezolvat,mi-am capatat libertatea
se poarta un pic mai frumos dar mi-a stricat viata.Am crezut ca am sa o refac,sa gasesc pe cineva dar este imposibil apre deloc.poate -mi dati u n sfat,pa,astept, ...
OPRAH
Postat pe 25 Iulie 2010 23:01
Draga Monika eu am divortat in Romania cu toate ca stau in Ungaria fostul sot era in Spania,nu este nici o problema judecatorul te divorteaza oricum daca casatoria a fost facuta in Rom.Cauta un avocat bun, gaseste doi martori si dupa 2 infatisari esti gata.La mine a mers repede ca nu am avut de inpartit nimic, casa copii, bani, cheltuielile de judecata leam platit eu numai sa scap de el.Statutul de DIVORTATA nu ma deranjat de loc am fost cea mai fericita femeie dupa pamint, libera si nu ma interesat ce a spus lumea.Succes si curaj fetelor
garbo134266
Postat pe 26 Iulie 2010 10:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu balanta+el berbec 1 De la: dolcegreta 29 Aprilie 2009 23:57
FEMEIA TAUR -- BARBATUL TAUR 1 De la: cinezee 2 Martie 2009 14:34
femeia taur- barbat balanta ??????? 5 De la: garbo070093 8 Ianuarie 2010 15:39
ea pesti el leu ce spunrti este bine sau rau 2 De la: tutankhamon 6 Iunie 2009 20:19
ea sagetator si el taur!vreo sansa? 12 De la: eu_geminy 7 Noiembrie 2010 20:35
Setari Cookie-uri