insarcinata si in deriva...

buna ziua.as vrea sa va cer un sfat.sunt casatorita de trei ani si am un baietel de aproape doi. de cand am ramas insarcinata nu ma mai inteleg deloc cu sotul meu, pentru ca el nu si-a dorit acest copil, avand un altul dintr-o relatie anterioara, dar care este departe., el invinovatindu-se mereu pentru aceasta despartire.
desi relatiile dintre noi s-au degradat in timp, totusi am ramas din nou insarcinata.el mi-a cerut sa renunt la copil, pentru ca nu-si mai doreste.eu am refuzat.pe langa aceste lucruri, banuiesc si ca are o legatura extraconjugala.e foarte rece si pare ca sta doar pentru primul copil, ca sa nu mai renunte si a doua oara.ce sa fac?
garbo021138
Postat pe 3 Iulie 2010 20:57
astea-s texte cu pretexte - parerea mea!

nush' de ce,dar eu una nu mi-am dorit un al doilea copil...
oi fi io mai tzacanita maybe...
preci
Postat pe 3 Iulie 2010 21:04
De la: garbo021138, la data 2010-07-03 20:57:26buna ziua.as vrea sa va cer un sfat.sunt casatorita de trei ani si am un baietel de aproape doi. de cand am ramas insarcinata nu ma mai inteleg deloc cu sotul meu, pentru ca el nu si-a dorit acest copil, avand un altul dintr-o relatie anterioara, dar care este departe., el invinovatindu-se mereu pentru aceasta despartire.
desi relatiile dintre noi s-au degradat in timp, totusi am ramas din nou insarcinata.el mi-a cerut sa renunt la copil, pentru ca nu-si mai doreste.eu am refuzat.pe langa aceste lucruri, banuiesc si ca are o legatura extraconjugala.e foarte rece si pare ca sta doar pentru primul copil, ca sa nu mai renunte si a doua oara.ce sa fac?
Pai draga..Nu te lua dupa capul barbatului,,ca sa omori pe bietul ingeras..Incearca sa il imbunezi...Nu va mai certati,,gandeste la copil...sI ROAGATE SI TU LA Dumnezeu ca sa iti lumineze mintile si sa i le lumineze si lui Doamne ajuta
xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Iulie 2010 22:09
nu ma gandesc sa avortez, ma gandesc la faptul ca el nu ma iubeste si s-ar putea sa aiba pe altcineva.sa-l las sa plece in lumea lui?ca ne certam in continuu...
garbo021138
Postat pe 5 Iulie 2010 18:09
clar , lasa-l sa se duca dar roaga-l insistent sa mearga numai cu bilet de dus....altfel vei trai intr-o suferinta perpetua , ai o viata , traieste-o frumos!
reyya
Postat pe 5 Iulie 2010 18:13
intenteaza divort...sfarseste-l ...clarifica-ti problemele cu el si ciao..e evident ca va imbatrani singur , e de un egoism feroce din ceea ce scrii..si oricum aventurile vor veni si vor trece asa incat nu cred ca ar trebui sa-ti pierzi timp , energie , investire de afecte intr-o asemenea relatie.
reyya
Postat pe 5 Iulie 2010 18:15
De la: garbo021138, la data 2010-07-05 18:09:44nu ma gandesc sa avortez, ma gandesc la faptul ca el nu ma iubeste si s-ar putea sa aiba pe altcineva.sa-l las sa plece in lumea lui?ca ne certam in continuu...


ai doua variante;
1 divortezi si iti asumi si eventualele cheltuieli pentru ambi copii.Miramas sa zica iti cresc copii pana la majorat,e prea egoist.
2.el stie ca tu sti ca are pe altcineva..si mai stie ca intr-un fel sau altul o sa taci si o sa accepti ca pana ieri situatia data.
deci, taci, zambeste larg si accepta ca tu singura te-ai legat la cap cu un om egoist.
niciodata nu o sa devina devotat voua, asa-i ii este soiul.
dar ce nu inteleg eu...de ce nu ai luat anticonceptionale stiind ce hram poarta???
ameno
Postat pe 5 Iulie 2010 18:27
sau...am putea sa mergem si mai in spate ...intreband ...de ce dupa ce a descoperit cum este..a mai ramas totusi in relatie cu el? Raspunde-ti cu maxima sinceritate 138 , Tie si nu pe forum neaparat , intrebarea a fost pusa in asa fel incat sa te ajute sa-ti clarifici anumite aspecte. Succes! Nu sta langa el , e evident ca nu merita suferinta ta.
reyya
Postat pe 5 Iulie 2010 18:32
Sunt de acord cu sis.. texte cu pretexte.

Personal, nu as pune botul la fotografia de martira a lui 138.

Prea mult merge pe intuitia personala.. if you know what i mean
anakin
Postat pe 5 Iulie 2010 18:37
eu cred(parerea mea)ca este constienta la maxim de exemplarul ce il are acasa dar doar in momentele grele,certuri,escapadele conjugale,jignirile aduse etc...nu il mai vrea.In rest cat e linistea dinaintea furtunii se multumeste cu portia de fericire pe care o primeste.
Dupa fiecare cearta isis zice :Nu mai pot!divortez si plec!etc...dar a doua zi inclusiv ea se comporta normal ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.Lucrul asta il stie si el f bine motiv pentru care niciodata nu o sa se schimbe.
pacat ca bb or sa creasca intr-o tensiune continuua, azi mama si tata se cearta ca orbetii maine se iubesc nebuneste. Sunt niste poli opusi care nu cred ca ar rezista unul fara altul.
Nici el daca ar pleca nu si-ar gasi linistea langa o alta femeie.se potrivesc atat de bine...
ameno
Postat pe 5 Iulie 2010 18:39
ce sa faci... .inchide-i usa in nas, pariu ca-ti rezolvi macar un din probleme...
jannine21
Postat pe 9 Iulie 2010 17:00
Gindestete cind vor creste copii ce viata vor avea linga un asfel de tata . Nu esti prima si nici ultima care ramine singura cu doi copii , cel putin o sa fi linistita . Ce copil o sa faci daca 9 luni traiesti in stres si certuri?
garbo134266
Postat pe 9 Iulie 2010 19:48
nu iti va placea ceea ce iti voi scrie...dar o voi face oricum....s-ar putea sa ma insel caz in care va fi necesar sa ma ierti mai ales ca nu te cunosc personal....dar din punctul meu de vedere din ceea ce povestesti, premisele problemei tale sunt urmatoarele: ai cunoscut un barbat care era sau s-a despartit ulterior de femeia care i-a fost alaturi inainte de tine...plin de remuscarile cauzate de instrainarea de un copil rezultat dintr-o casatorie anterioara....poate ai avut o relatie frumoasa....te-ai casatorit...ati avut impreuna primul copil de care el s-a atasat in exces si asupra caruia si-a revarsat si parte din sentimentele pe care le-ar fi impartasit cu primul lui copil...ai fost si esti constienta de acest lucru si l-ai acceptat ca atare...poate oarecum iti convenea....mai presus de iubirea voastra era constiinta ca un abandon din partea lui nu se putea realiza atat vreme cat va leaga acel copil....acum esti insarcinata cu al doilea desi esti constienta ca barbatul de langa tine te inseala si mai mult nu isi doreste acest copil (oare de ce?...legatura voastra ar fi prea profunda??? )....intrebarea mea e : de ce?....nu e oare o modalitate de a te "asigura"?....e clar ca nu il poti parasi ptr ca altfel nu ai cere astfel de sfaturi pe forum....iti e teama de fapt de ideea de a ramane singura....si atunci?...a cui e de fapt vina ptr aceasta situatie?...care dntre voi e de fapt cel care greseste?....el ca e asa cum e iar tu il accepti asa, sau tu ca de fapt ai acceptat de la bun inceput un barbat frustrat iar acum fugi de realitate?...

Poate ar fi timpul sa te intrebi pe tine ce e in capul si inima ta?.....sincer mie imi pari prea "slaba" ptr a fi mama a doi copii atata vreme cat tu esti in contradictie cu tine insati....gandeste-te bine....si gandeste ca o mama....esti prea egoista in momentul asta...sau cel putin asa pari....

imi pare rau daca am parut cam dura...dar eu asa vad lucrurile....
garbo041693
Postat pe 10 Iulie 2010 11:28
Eu zic sa pastrezi bebele;barbatii sunt cam toti la fel deci mai gasesti dak asta nu vrea sa mai stea alaturi de tn.Dar dak renunti la ingeras o sa-ti para rau dupa aceea.
garbo104193
Postat pe 10 Iulie 2010 14:56
multumesc pentru toate sfaturile date.am avut niste discutii si el a ajuns la concluzia ca va accepta si al doilea copil.dar nu pentru ca m-ar iubi, ci pentru ca a lasat deja unul si e prea batran s-o mai ia de la capat, nu-si iarta ca l-a lasat pe primul care a devenit un rebel.asta e, desi stiu ca nu ma iubeste, vreau sa-mi tin familia...sper doar sa renunte la acea relatie...
garbo021138
Postat pe 10 Iulie 2010 17:08
ce inseamna "familia" pentru tine in conditiile in care esti constienta ca nu te iubeste - deci excluzind notiunea de cuplu, pentru ca nu sinteti un cuplu?
Parintii copiilor? Parintii copiilor veti fi oricum.
Deci... care e "familia" pe care vrei sa o pastrezi?
Tu, el, toate tanti de care se va atasa el pe parcurs + cei doi copii?
quasaria
Postat pe 10 Iulie 2010 17:14
De renuntat la altele nu o va face ti-a spus clar ca nu te iubeste deci va cauta in alta parte iubire . Tu vei ramine mama copiilor si atit veti fi o ""familie""" doar cu numele.Ce vei face cind te vor intreba copii de ce voi nu sunteti ca alti parinti, vor creste si vor simnti raceala dintre voi.
garbo134266
Postat pe 10 Iulie 2010 23:07
De la: garbo021138, la data 2010-07-10 17:08:56multumesc pentru toate sfaturile date.am avut niste discutii si el a ajuns la concluzia ca va accepta si al doilea copil.dar nu pentru ca m-ar iubi, ci pentru ca a lasat deja unul si e prea batran s-o mai ia de la capat, nu-si iarta ca l-a lasat pe primul care a devenit un rebel.asta e, desi stiu ca nu ma iubeste, vreau sa-mi tin familia...sper doar sa renunte la acea relatie...

cum adica "a ajuns la concluzia ca va accepta si al doilea copil..." parca ati fi la taraba in piata
ameno
Postat pe 10 Iulie 2010 23:24
probabil ar fi trebuit sa "il accepte" inainte sa il planteze. Ca barbatul are tot dreptul de veto din lume, din moment ce materialul genetic e la el. Cind nu mai e la el inseamna ca deja a decis si accepta outcome-ul. Altfel avea optiunea sa isi tina nadragii pe el.
Asta e.. ce isi face omu'cu mina lui...
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2010 01:52
021138,cati ani ai? Dar el?
garbo001934
Postat pe 11 Iulie 2010 02:37
dEPINDE DE SENTIMENTELE PE CARE LE MAI ARE DACA AI PARINTI MAI CERELESI SFATUL LOR CE POT SA SPUN ,DAR BINE AR FI SA DIVORTEZI ITI LAS MAIL MEUVB rudolf.grup@yahoo.com
garbo033817
Postat pe 11 Iulie 2010 02:41
Suntem in 2010.....hello trezeste-te!
garbo001934
Postat pe 11 Iulie 2010 02:42
Daca primul copil nu l-a vrut,pe al doilea cu atat mai putin,l-a ce te astepti din partea lui?Daca tu crezi ca te vei descurca,poti sa-l faci si pe al treilea si pe al patrulea....Fa ceea ce crezi ca este mai bine pentru tine si lasa-l pe el.
garbo001934
Postat pe 11 Iulie 2010 02:47
nu vi somn ?
blondina_X
Postat pe 11 Iulie 2010 03:01
Draga mea,eu zic sa pastrezi copilul chiar daca el te paraseste,ptr.ca Dumnezeu te va ajuta sa-l cresti .E u sunt vaduva de 22 ani ,am ramas cu 3 copii mici ,doi baieti unul avea 1 luna unul 1.6 ani si fetita 5 ani .Acum sunt mandria mea au facut si facultate ,am si un nepotel din partea fetei . Multumesc Bunului Dumnezeu ca m-a ajutat sa-i cresc cum se cuvine .Asa ca nu dispera ...unde creste primul creste si al doilea .
garbo004519
Postat pe 11 Iulie 2010 05:42
Stimat doamn el este vinovatul nu dumneavoastr, pentru c ntr-o relaie sau csnicie trebuie s lai i de la tine dar i el sau ea de la ea. Ca la o ma;in[rie cnd ceva nu merge mai trebuie pus ceva: ulei, dragoste .
El dac s-a desprit de fosta soie i ia luat i copilul,este vina lui i nu a acestui mic omule pe care-l avei mpreun, ceea ce m face s neleg alceva i anume s nu te in n suspans c relaia lui cu tine el a dorit s fie doar o trecere fugitiv s-au un refugiu al lui n braele tale pentru moment.
din moment ce este cu ine a sters cu buretele ce a fost, ncepe o via nou alturi de tine, cu alte responsabiliti, dar i cu cele pe care le are fa de primul lui copil cu fosta. El trebuie s-i iubeasc ambii copii cu aceiai dragoste c este tat, i pe tine la fel pentru c tu eti actuala lui soie, dar mai sunt unii i nostalgici ! Ghi 77
garbo101022
Postat pe 11 Iulie 2010 06:25
Nici un barbat nu merita un asemenea sacrificiu. Viata bebelusului e mai presus de orice. Daca nu doreste acest copil, nu merita sa stai cu el in continuare. In timp vei regreta ca ai renuntat la bebelus pt el. Si va avea de suferit si celalalt copil al tau.
smandra
Postat pe 11 Iulie 2010 07:05
ITI POTI PERMITE SA RAMAI CU 1 COPII DE CRESCUT SINGURA?! LIPSA DE AFECTIUNE A OMULUI DE LANGA TINE E O SINGURATET IN DOI.
natalita
Postat pe 11 Iulie 2010 07:19
Eu cred ca in mintea ta speri ca daca il faci si pe al doilea il vei lega de tine. Cata vreme omul ti-a spus ca nu te vrea poti sa ii faci acum 5 gemeni ca tot nu va sta cu tine. Sau va sta constrans dar nu va fi cu tine. Daca tu te multumesti doar sa-l vezi din cand in cand in pat fara sa te iubeasca e strict problema ta. Doar sa nu ai pretetii si la dragoste.
Doara
Postat pe 11 Iulie 2010 08:15
mergeti la pshiholog, e clar ca barbatul tau are nevoie de ajutor.ajuta-l tu, daca nu il vei pierde.
mymya
Postat pe 11 Iulie 2010 08:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dimineata se face sexul cu nevasta ca sa fii primul 119 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 08:54
Sex si sentimente 24 De la: garbo_14136 31 August 2017 11:00
banc simpatic 9 De la: persidadamian 17 Februarie 2010 01:03
Capra e animal sau pozitie ? 9 De la: tugubel 11 Decembrie 2011 15:50
nu stiu de ce!?! 48 De la: Anouk_Aimee 4 Februarie 2010 19:20
Setari Cookie-uri