ceva banal

incep prin a va spune buna seara
ceea ce va voi spune cu siguranta va parea banal, insa am 21 si am iubit si inca iubesc un baiat foarte mult, insa situatia a fost de asa natura incat ne-am despartit..
mi-e foarte dor de el, mi-ar place sa fie acum langa mine insa el crede ca eu l-am inselat pe el( eu am incercat sa-l fac gelos... si am recurs la aceasta metoda din foarte multe motive, unul dintre ele ar fii faptul ca ma sunase o tipa sa imi spuna ca ea este prietena iubitului meu, altul e ca devenise foarte indiferent cu mine)
eu am incercat sa ma impac cu el insa el spune ca nu poate sa treaca peste faptul ca am stat in bratele altcuiva, nu am mai vorbit cu el dupa data de 8 iunie si mi se pare ca a trecut o vesnicie, as vrea sa-l sun...
am iesit si cu prietenii in parc, la terase, incerc sa fac tot felul de activitati dar cand sunt singura imi aduc aminte de el si imi dau seama cat de mult tin la el in ciuda greselilor lui fata de mine
multa lume mi-a spus ca cel mai bine ar fii sa renunt la el, mai ales ai mei care nu l-au placut de la bun inceput
nu stiu ce o sa fie sau cum o sa fie, faza este ca tipul cu care am incercat sa-l fac gelos spune ca s-a indragostit de mine, toti prietenii mei imi zic sa ies cu el sa ma distrez sa uit de el, dar sufletul nu ma lasa, pe el l-am iubit foarte mult si a fost primul barbat din viata mea si mi-as dori sa fie singurul, dar nu depinde numai de mine....
giul1a
Postat pe 25 Iunie 2010 21:25
giulia, adevarul e ca da, asta cu trecutul peste faptul ca el sau ea a cam fost in bratele altcuiva e aproape imposibila pentru un om normal. Si daca ti-ai dori "sa fie singurul"ar fi trebuit sa iti manifesti si faptic dorinta asta secreta. De pe acoperis nu se prea vede.
quasaria
Postat pe 25 Iunie 2010 21:31
Gandesti cu mintea si simti cu inima.. Daca te-a parasit, daca nici ai tai de la bun inceput nu l-au vazut ca potrivit pentru tine, nu te crampona doar de ideea ca el a fost primul tau barbat, urmatorul va fi al doilea si atunci cand vei intalni sufletul pereche, ve-ti simti cu adevarat ce inseamna dragostea si trecutul nu va mai conta... amintindu-ti de aceste momente, vei zambi relaxata...
m_ada
Postat pe 25 Iunie 2010 21:34
da sunt constienta de anumite lucruri, numai ca uneori ma doare atat de mult....
poate si pentru ca m-am atasat de el... am fost aproape 2 ani si culmea ironia sortii ne-am cunoscut intr-o zi de sabatoare si ne-am despartit intr-o zi de sarbatoare
si am si foarte multe amintiri cu el, poze am fost mereu alaturi de el cand i-a fost greu in ciuda alor mei...poate de asta ma doare atat de mult pentru ca am dat tot si am ramas cu nimic...
giul1a
Postat pe 25 Iunie 2010 21:41
iubita,nu ne/ai spus ceva banal..
.ce simti tu azi a simtit fiecare dintre noi,cel putin o data in viata

si niciodata nu dam tot,intotdeauna ramane ceva,ceva/ul acela pe care fiecare din noi il daruieste cui merita cu adevarat,primind la randul nostru...
elodia
Postat pe 25 Iunie 2010 22:02
offf....inteleptutzelor...
fleurdelis
Postat pe 25 Iunie 2010 22:17
florence,zi...................
elodia
Postat pe 25 Iunie 2010 22:58
ce sa zic mai??
ceva banal???
fleurdelis
Postat pe 25 Iunie 2010 23:07
ceva banal
elodia
Postat pe 25 Iunie 2010 23:13
De la: elodia, la data 2010-06-25 22:02:07iubita,nu ne/ai spus ceva banal..
.ce simti tu azi a simtit fiecare dintre noi,cel putin o data in viata

si niciodata nu dam tot,intotdeauna ramane ceva,ceva/ul acela pe care fiecare din noi il daruieste cui merita cu adevarat,primind la randul nostru...

ma refeream la ceva banal la faptul in sine, la despartirea de prietenul meu, pentru ca in fiecare zi cineva se desparte, e foarte greu sa mentinem o relatie.. fiecare are tabieturile lui, pretentiile si mai ales cand amandoi sunt orgoliosi...
eu consider ca am dat tot pentru el pentru ca la momentul respectiv am considerat ca el merita totul, numai ca abia acum imi dau seama ca nu am primit mare lucru si asta ma doare.
e o vorba care zice ca inimii nu ii poti porunci, si totusi mi-as dori sa ii poruncesc sa-l uite, pentru ca uneori doare al naibii de rau...
mai e o vorba care zice ca in dragoste si iubit avem numai de suferit, c'est tres vrai
giul1a
Postat pe 26 Iunie 2010 08:28
Asta e gresit. Nu trebuie sa dai totul. Aici gresim noi. Oferim, oferim si ne asteptam ca ei sa observe singuri asta si sa aprecieze. In timp, in loc de apreciere, lor li se pare ca asa li se cuvine si ca e obligatie din partea noastra. Si daca schimbi ceva in comportament deja nu mai corespunzi.
Doara
Postat pe 26 Iunie 2010 08:33
De la: Dor_marunt, la data 2010-06-26 08:33:26Asta e gresit. Nu trebuie sa dai totul. Aici gresim noi. Oferim, oferim si ne asteptam ca ei sa observe singuri asta si sa aprecieze. In timp, in loc de apreciere, lor li se pare ca asa li se cuvine si ca e obligatie din partea noastra. Si daca schimbi ceva in comportament deja nu mai corespunzi.

da asa este, cu cat am dat mai mult cu atat devenea mai neincrezator iar eu nu am vrut decat sa vada ca tin la el din tot sufletul si vreau sa fiu langa el toata viata si la bine si la rau.... in schimb m-am lovit de indiferenta lui, de cuvinte dure reprosuri...nu ii mai convenea cum ma imbrac, cum ma aranjez, dar imi spunea ca ma iubeste...tinea poze cu altele in calculator si isi dorea sa arat ca ele, doare si uneori mi-a sdori sa uit de relatia asta instantaneu, dar stiu ca nu se poate in asta gresim noi femeile punem prea mult suflet
giul1a
Postat pe 26 Iunie 2010 08:37
Nu te mai deschide niciodata din prima. Si nici nu-i arata ca tii la el din tot sufletul. Pre multa siguranta strica. Lasa-i sa nu fie siguri de ce simti, sa fie incitati. Sa nu mai gresesti asa.
Doara
Postat pe 26 Iunie 2010 08:41
eu nu cred ca un om cand tii ca adevarat la el nu simte. sunt o mie de gesturi din care se poate citi . dar tuturor ne place putin mister .
altfel ajunge sa para banal ceva ce nu e .
bluelight
Postat pe 26 Iunie 2010 08:45
nu stiu nu i-am arata niciodata din prima ca tin la el... mereu mi-a zis ca sunt foarte indiferenta... dar am incercat sa ii arat intr-un mod discret ca tin la el...dar el nimic...nu l-am inteles niciodata de ce dupa primele 3-4 luni a adoptat o atitudine rezervata fata de mine, prietenii mi-au zis ca poate pentru ca avea pe alta..dar eu nu cred asta as fii simtit, poate isi dorea altceva...mereu l-am rugat sa imi zica daca este ceva si el nimic, am incercat tot ce a fost posibil pentru a ne salva relatia dar el nu a facut nimic, poate intr-un fel sau altul isi dorea sa scape de mine
uneori cred ca nu m-a iubit ci a stat cu mine din comoditate, tineam la el, ne intelegeam si cum i-am inteles mereu toate problemele poate si de asta a stat cu mine atata timp, si cred ca si el a tinut la mine dar nu m-a iubit asa cum l-am iubit eu
giul1a
Postat pe 26 Iunie 2010 08:52
giul@a poate ca pur si simplu va manifestati diferit . discretia ta, el o interpreta ca raceala.
esti tinerica . nu-ti bate capul cu ce n-a fost sa fie.

bluelight
Postat pe 26 Iunie 2010 09:00
De la: bluelight, la data 2010-06-26 09:00:23giul@a poate ca pur si simplu va manifestati diferit . discretia ta, el o interpreta ca raceala.
esti tinerica . nu-ti bate capul cu ce n-a fost sa fie.

mersi pt sfat toata lumea mi-a zis asta, numai ca inima asta e cam nebuna, mi-ar place sa fac cum fac altele sa trec mai departe ca si cum nu s-ar fii intamplat nimic.. dar nu e asa simplu mai ales ca de multe ori m-am certat cu ai mei pentru el...si am cam stricat relatia cu ai mei pt el
giul1a
Postat pe 26 Iunie 2010 09:09
Incearca sa treci odata mai departe altfel devii patetica si lumea nu te va mai asculta batand apa in piua cu acelasi subiect. Iti garantez ca fiind atat de tanara nu va fi singurul de care te vei desparti. Poate doar primul. Asa e in viata. Pentru binele tau mi-as dori sa ma insel, dar ...nu-s foarte optimista cand vad cum evolueaza relatiile azi.
Doara
Postat pe 26 Iunie 2010 09:14
...stai ca am citit si eu acum tot . sunt de acord cu Q.

ai grija cum si ce vrei sa demonstrezi . la varsta voastra sunteti mult mai impulsivi. asta inseamna -mult mai putin dispusi la explicatii dupa ce lucruri discutabile au avut loc-pe de o parte ; pe alta- nu foarte priceputi sa cititi printre randuri .

bluelight
Postat pe 26 Iunie 2010 09:14
da foarte adevarat..lumea nu e dispusa sa discute...uneori mi-e teama, de asta am zis poate e ceva banal in ziua de azi sa te desparti de cineva, divorturile sunt la ordinea zilei...
sunt multe lucruri care ma nelinistesc, uneori mi-e dor de el, lumea imi spune sa-l uit de parca totul ar fii asa simplu, ma doare ca el a vrut sa ne desp asa...si desi lumea imi spune sa sunt tanara si va fii mai bine nu am increderea asta, pentru ca mi-a fost foarte greu sa am incredere intr-un barbat si ma simt inselata, simt ca am pierdut o parte din mine, nu stiu e complicat nu stiu cum sa continui, usor de zis greu de facut, dupa cum se stie practica ne omoara
giul1a
Postat pe 26 Iunie 2010 12:04
giulia,
totusi, el s-a despartit pentru ca l-ai inselat (cel putin, in viziunea lui aia a fost inselat).
Nu pentru ca nu i-ai placut, nu pentru ca vroia sa scape de tine, nu pentru ca nu aratai ca alea din calculator.
Pentru ca l-ai inselat.
E simplu, nu?

Motivele pentru care ai facut gestu'cu pricina nu ti le poate contesta nimeni - a fost alegerea ta, in fond. Dar cind faci o alegere iti asumi consecintele. Estri foarte tinara, dar in general oamenii care inseala si dupa aceea jelesc pe la colturi ca au fost parasiti nu sint nici demni de mila, nici de sila... ci de indiferenta, pur si simplu.
quasaria
Postat pe 26 Iunie 2010 12:27
nu imi plang de mila ca m-a parasit, insa am in minte o multime de intrebari fara raspuns, iar in suflet o multime de indoieli
e ok l-am inselat, dar ar fii intrebarea de ce s-a ajuns aici?
de exemplu vara trecuta s-a despartit de mine fara niciun motiv, a zis doar ca mai bine nu ne mai intalnim daca ai mei nu-l plac, si recunosc poate eu am gresit pentru ca l-am cautat...
cat despre faza cu inselatul el a zis ca ma crede ca am incercat sa-l fac gelos, dar nu poate sa accepte ca m-a atins altcineva
uneori tind sa cred ca iubirea nu este suficienta, si sunt constienta de actul pe care l-am facut.. dar am ramas cu multe indoieli, mai ales ca imi dau seama ca el niciodata nu a avut incredere in mine si uneori stau si ma gandesc nu cumva eu am fost cea inselata
pentru ca in ultimul timp el nu mai avea timp sa iasa cu mine nicaieri, invoca faptul ca nu are bani ca lucreaza prea mult, ca e obosit...
si pot sa spun ca m-a marcat foarte mult lucrul asta si nu as vrea sa imi pierd increderea in barbati...simt ca relatiei mele i-a lipsit ceva si nu pot sa imi dau seama ce
giul1a
Postat pe 26 Iunie 2010 13:19
giulia, sint convinsa ca au existat probleme anterioare - dar ele puteau fi rezolvate in diverse moduri. A insela niciodata nu sterge problemele relatiei. Poate provoca o reactie disperata din partea celuilalt - si poate un timp sa se poarte mai frumos. Dar distanta dintre voi se adinceste, nu dispare. Daca exista probleme si VREI sa le rezolvi, incerci sa le rezolvi impreuna cu el. Daca te depasesc, parasesti scena si cauti pe altcineva.
Tu asta ai facut: ai parasit scena. Ai cautat un altul. Si atunci de ce revii acum asupra problemelor anterioare? Crezi ca viata are play back? Wrong. N-are. Ai avut un moment in care ai ales - mergi mai departe cu alegerea ta, e tot ce poti sa faci acum. Indiferent ce a fost inainte, la faza cu inselatul omul a avut o reactie normala, n-ai ce sa ii reprosezi.
quasaria
Postat pe 26 Iunie 2010 13:28
nu am facut o alegere, adica sa fiu cu altcineva, au fost multe probleme si nu am fugit sa le spun altcuiva ci lui, dar el nu zicea nimic niciodata nu i-am inteles tacerea, mereu ii spuneam ca ascunde ceva si el ziceaca nu e nimic, am ales o solutie mai extrema, pana sa se intample faza asta asta de cate ori ii expuneam vreo nemultumire imi zicea sa imi caut pe altul si cand ne-am despartit a recunoscut ca a gresit fata de mine dar niciodata nu si-a cerut scuze, si asta ma doare cel mai mult ca inainte cand ii ziceam ca greseste nu mai vorbea cu mine, ma ignora, si ma intreb oare daca m-a iubit sau a vrut sa fie cu mine pentru ca nu avea ce face
si nici eu nu situ de ce imi doresc sa mai fiu cu el in ciuda tuturor neintelegerilor, si vara trecuta am vrut sa merg mai departe...dar mi-e dor de el... si doare
si nu neg ca in adancul sufletului sper ca timpul sa decida in favoarea mea
giul1a
Postat pe 26 Iunie 2010 13:35
nu ai "ales o solutie mai extrema" - ai ales ceva ce nu era o solutie. Asta tot incerc sa iti spun: cind un cuplu are probleme si fugi in bratele altcuiva = despartire, nu solutie la problemele cuplului.
Asuma-ti alegerea si mergi mai departe.
quasaria
Postat pe 26 Iunie 2010 13:40
pey asta incerc sa expun eu, cu cine sa discut da el de fiecare data a fugit????
in opinia mea intr-o relatie sunt doi...am incercat in toate felurile sa-l fac sa reactioneze sa faca ceva pt noi si am crezut ca daca il voi face gelos poate se va trezi...dar cum "am gresit" mi-a zis pa
si ma doare ca niciodata nu am avut cu cine si in ciuda faptului ca am suferit tot pe el il vreau
si problema este ca in concret am ales nimic, pentru ca doar cu atata am ramas
multi spun ca sunt tanara si pot sa merg mai departe, dar ce e in sufletul meu unde il arunc???
giul1a
Postat pe 26 Iunie 2010 13:45
giulia nu sunt experta in domeniu dar cred ca el a renuntat mult prea usor. Din ce spui cred ca cauta altceva... iar faptul ca te compara cu altele sau ca ar vrea sa arati ca si altele arata ca el nu era multumit cu ce avea. Si daca nu te iubea asa cum erai ce mai.... lasa-l incolo. Durerea trece cu tmimpul. Nu te mai intreba si nu astepta raspunsuri ca nu le vei primi. Obisnuieste-te cu ideea si va fi bine.
Pitu
Postat pe 26 Iunie 2010 13:49
nu stiu cred ca am pus prea mult suflet in relatia cu el si de aia mi-e atat de greu
sper doar ca trecerea timpului sa vindece ranile, desi cicatricile vor ramane
si va fii o lectie pe viitor voii fii mult mai atenta la cel de langa mine si nu voi mai pune suflet atata de mult, desi e cam greu pentru ca asa sunt de felul meu, imi place sa ma deschid in fatza celui de langa mine sa comunic cu el si daca are nevoie de mine sa fiu langa el pe cat posibil
giul1a
Postat pe 26 Iunie 2010 13:53
e o prostie sa iti impui sa nu pui suflet... in situatia asta nici nu suferi, dar nici fericita nu poti sa fii.
Traieste, cu curaj, si cu riscul sa pierzi uneori: nimeni nu e scutit de asta.
quasaria
Postat pe 26 Iunie 2010 14:03
De la: quasaria, la data 2010-06-26 14:03:16e o prostie sa iti impui sa nu pui suflet... in situatia asta nici nu suferi, dar nici fericita nu poti sa fii.
Traieste, cu curaj, si cu riscul sa pierzi uneori: nimeni nu e scutit de asta.

mersi uneori niste simple cuvinte pot face mai mult bine decat prezenta a 1000 de prieteni
de pierdut stiu ca pot pierde, mai tot timpul am pierdut in viata, doar ca vin unele momente care te afecteaza mai mult si daca nu gasesti acel ceva.. te ridici mai greu si uneori chiar deloc
giul1a
Postat pe 26 Iunie 2010 14:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
versuri... 41 De la: LILO 27 August 2009 22:39
roscata 38 De la: kity91 4 Noiembrie 2009 17:31
AM LUAT DECIZIA CORECTA???? 42 De la: garbo112066 14 Aprilie 2010 03:21
buna....poveste de iubire pe net...adevar sau.....iluzie 2 De la: alfheim 5 Septembrie 2011 20:21
vreau sa ma ingras??? 3 De la: sheika29 1 Martie 2010 02:03
Setari Cookie-uri