mi-am pierdut increderea in oameni

Incearca un curs de dezvoltare personala. Stiu persoane care au avut adevarate revelatii la astfel de cursuri si ulterior au facut schimbari remarcabile in viata lor. Chiar merita!
Roxana13
Postat pe 3 Iulie 2010 22:24
Sper sa nu te deranjeze ca intervin,din tot ce am citit credema ca treaba cu rugatul la doamne doamne nu ajuta,nu cred k e printre noi cand vine vorba de despartiri.Daca ma gandesc la un remediu esta sa...iesi cat mai mult si sa te distrezi(fara exces de alcool,doar cat sa-ti fie bn :D ),cu cei care au fost prin preajma ta; nu trebui sa le povestesti nimic si nici sa te deschizi(cei interesati cu adevarat vor ramane),trebuie sa devii un pic mai egoista,pentru ca oricum persoanele cele mai apropiate(eu exclud familia) te dezamagesc cel mai tare la un moment dat.In rest,trebuie doar sa ai incredere in tine si in intuitia ta.Mult succes.
marry_m21
Postat pe 3 Iulie 2010 22:28
De la: garbo115329_camy, la data 2010-07-03 06:26:06Noi oamenii,nu suntem perfecti si nici educati....prea multi !!!! Frumusetea n-are nici o legatura cu norocul !!! Femeile urate sunt mai norocoase pentru ca trebuie sa-si foloseasca mai mult mintea...si atunci sunt mult mai realiste !!! Frumusetea fizica e trecatoare,cea interioara ramane ...!!! Prima conditie ca sa ai incredere in tine este sa-l iubesti pe Dumnezeu si apoi sa te iubesti pe tine insati !!! Asa vei avea forta interioara de-a te descurca in viata pe propriile puteri,... nu devi dependenta de unul sa de altul !!! Avand incredere in tine ,atragi oameni care au incredere in ei !!!! Iti doresc numai bine !!!
Ai dreptate...Cine se aseamana se aduna Oamenii seriosi si care stiu ce vor de la viata...Cauta tot oameni seriosi,numai sa stii sa ii selectezi si sa fii tu acea care isi alege prietenii.Nu sa lasi pe altii sa te aleaga pe tine..Asta demostreaza,,ca stii ce vrei de la viata
xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Iulie 2010 22:36
De la: marry_m21, la data 2010-07-03 22:28:37Sper sa nu te deranjeze ca intervin,din tot ce am citit credema ca treaba cu rugatul la doamne doamne nu ajuta,nu cred k e printre noi cand vine vorba de despartiri.Daca ma gandesc la un remediu esta sa...iesi cat mai mult si sa te distrezi(fara exces de alcool,doar cat sa-ti fie bn :D ),cu cei care au fost prin preajma ta; nu trebui sa le povestesti nimic si nici sa te deschizi(cei interesati cu adevarat vor ramane),trebuie sa devii un pic mai egoista,pentru ca oricum persoanele cele mai apropiate(eu exclud familia) te dezamagesc cel mai tare la un moment dat.In rest,trebuie doar sa ai incredere in tine si in intuitia ta.Mult succes.
Scuzama ca te contrazic....Rugatul la Doamne,Doamne ajuta...Numai ca Dumnezeu asculta doar de oamenii care si se straduie sa faca voia Lui......Daca omul are credinta si nadejde,,Dumnezeu il la intelepti pe om,,putin cate putin...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Iulie 2010 22:40
e noapte si lumea doarme
garbo122557
Postat pe 5 Iulie 2010 03:38
E vara si e cald.
Doara
Postat pe 5 Iulie 2010 06:09
hmmm prin tot cea ce treci si tu trec si eu zi de zi..mereu imi e teama k sunt lasata singura....mereu cand stau cu un baiat incep sa il sufoc pur si simplu ....prin telefoane si alte chestii..dak nu raspunde sau dak nu se vede cu mn cand vreau ...intervine teama si frika k ma parasit ..am impresia mereu k gata ma parasit....si la fel si cu prietenii..cu toti oamenii din jur...ii aiurea sentimentu asta...dar cred k toate astea sunt doar pt k sunt prea frustrata...desi in fata tuturor par o persoana ff dura si prea sigura pe ea in tot ce face..dar nu e de loc asa.....nu sunt sigura pe nimik din ce fac.....si bineinteles ..dupa tone de dezamagiri mereu ma intorc in camera mea plangand de unde nu trebuia sa ies niciodata....am suferit mult si inca sufar...toti din jurul meu au profitat de naivitatea mea ...dar mereu imi zik k poate asa e viata si poate asa trebuie sa fie..desi nu imi place sa traiesc asa si mereu ma intreb pt ce traiesc....oricum sper k intr-o zi o sa am puterea sa infrunt toate aceste sentimente .....
loricica
Postat pe 5 Iulie 2010 10:22

voi incerca sa nu mai fiu closca nimanui...
fiecare trebuie sa se descurce
nu de alta dar ma trezesc ca sunt o mini canapea , o perna confortabila unii doar se descarca plang...si cand in final eu cer sa mi se acorde atentie stai ca nu se poate...
ca o fi ca o pati.... ca de fapt eu ma simt bine cu tine...doar eu ce conteaza ca tu simti altceva...
sa fac o curatenie generala asa de vara light fara calorii....

investesc prea mult in oameni....asteptari prea mari...
imi sunt aproape un an sau 2 si apoi totul se darama ca un joc de carti....
si iar o iau mereu de la capat.....e un intreg proces...
mama imi zicea mereu ca ceilalti sunt importanti si eu nu valorez nimic...
as avea nevoie de cineva stabil sa fie acolo psihologic macar....mereu langa sufletul meu...
cu mama nu ma inteleg se raporteaza la lume...la mine deloc..


Dumnezeu mi a fost aproape mereu....fac semnul crucii inainte de masa si inainte de a adormi..

si cartile imi sunt prieteni buni....relaxante aflu o gramada de chestii...



Si fii mai exigenta cu oamenii...
Pt ca majoritatea nu umbla decat sa profite ceva de pe urma ta...Mai sunt is oameni linistiti...Eu zic sa te rogi,,pt ca rugaciunea te ajuta sa gandesti mai pozitiv...Citeste carti,,pozitive..Citeste,carti despre oameni..Intra in google ca acolo scrie orice...Si poti primi chiar idei,,,[/quote]
heart_blossom
Postat pe 6 Iulie 2010 10:14
.... si cand m-am trezit, a fost pentru c-am cazut din pat...

precizez ca este episodul trei din "Revelatii"...
nu are nimic de-a face si nici in comun cu topicul!
moniq_
Postat pe 6 Iulie 2010 10:17
e adevarat ca nu pot avea o relatie de lunga durata, daca se suprapune un moment dureros din copilarie ma retrag definitiv
mi-a promis ca se va schimba peste o luna- asa visa mama dupa 20 de ani au divortat din fericire....
sa nu cad in capcana visarii tai de la radacina durerea....daca cineva ma face sa sufar nu merita...plus ca se va repeta greseala si increderea mea in lume va fi iar zero...

m-am gandit la o solutie practica sa gasesc un terapeut barbat sa agasesc sprijin emotional...
ma pot simti ocrotita... Blandetea d-lui Cristian Andrei are idee cineva cat costa o sedinta la el?
sau imi poate recomanda un alt terapeut barbat




Alcoolul nu este solutia. Tu esti solutia, trebuie doar sa inveti cum.



Nu l-am mostenit pe tata legat de alcool, sunt precauta si stau departe de persoane alcoolice..
la o terasa mai beau o bere.. si cam atat nu simt nevoia sa beau vodka pahar dupa pahar..
sa ma trezesc in fiecare zi cu sticla langa perna...


Rezolva problema cu tatal tau, spunei ce te-a deranjat, iarta-l si mergi inainte


relatia cu tata e ok...ne vedem de cateva ori pe ani in oras...

cat despre IERTARE am tot citit carti, nu pot face acest pas...
cum ati reusit sa iertati? eu am resentimente, vad ca persoana nu se schimba si vrea sa ma raneasca...si atunci rup legatura cu ea....




De la: tacere, la data 2010-07-03 06:36:50Vad ca stii de ce ti-e frica. Teama de abandon te tine departe de o relatie de lunga durata. Problema ta este cu tatal tau, astfel ca vei atrage, inconstient, in viata ta barbati care seamana cu el. Rezolva problema cu tatal tau, spunei ce te-a deranjat, iarta-l si mergi inainte. Cel mai bine este sa iei legatura cu un psiholog, care te va invata cum sa-ti depasesti temerile.
frumoasa.
heart_blossom
Postat pe 6 Iulie 2010 12:00
iubita....,revino-ti,si eu am avut acelasi sentiment acum ceva timp in urma dupa o relatie esuata de 12 ani.am pus punct si am luat-o de la capat,fiecare dintre noi trecem prin momente asemanatoare macar o data in viata, dar viata merita traita,esti tanara frumoasa ar trebui sa te bucuri,cazi.....ridicate....si mergi mai departe,ai sa intalnesti pe cineva care te va face fericita,te va face sa ai incredere din nou...IN TINE...,iti spun asta pt.ca am crezut ca lumea s-a sfarsit odata cu plecarea lui dar m-am inselat,iata-ma dupa doi ani fericita.succes.
garbo013938
Postat pe 6 Iulie 2010 15:13
intrebare:

petreci mult timp pe internet?

aly_fab
Postat pe 12 Iulie 2010 21:55



intru seara cateva ore....nu in fiecare zi....


De la: aly_fab, la data 2010-07-12 21:55:14intrebare:

petreci mult timp pe internet?

heart_blossom
Postat pe 14 Iulie 2010 20:20
Un prim lucru pe care l-ai putea face este sa-ti concentrezi atentia, pentru moment, spre lucruri mai folositoare. De exemplu, incepe o facultate, chiar daca ar fi sa o faci la frecventa redusa. Gaseste ceva ce-ti place. Vei cunoaste lume noua, un anturaj nou, prieteni noi. Sau frecventeaza o biserica in mod regulat. Poti cunoaste oameni noi. Nu-ti fa probleme ca nu cunosti pe nimeni. Daca esti o persoana sociabila totul va decurge de la sine. Increderea de sine se castiga greu si, daca nu te controlezi suficient, risti sa o pierzi. Incearca sa realizezi ceva prin eforturi propri. Daca reusesti, increderea ta de sine va spori considerabil .Incearca sa fii intotdeauna un om de incredere, discret, serios, evita exagerarile de orice fel. Stabileste-ti un set de reguli de viata si respecta-le. De moment, evita orice relatie serioasa. Si alcoolul. Teama de abandon poate nu va disparea niciodata. Dar poate redusa la minim, incat nici sa nu o mai percepi. Lasa timpul sa-si faca datoria si sa vindece rana. In momentul cand vei incepe o alta relatie, sa ai puterea sa spui "pana aici", la cea mai mica suspiciune. Vei evita multe dezamagiri. La momentul potrivit vei intalni barbatul potrivit. M-am confruntat cu aceeasi teama ca a ta.Tot ce ti-am spus am pus intai eu in practica si a functionat. Mi-a dat Dumnezeu un barbat minunat, n-am ratat ocazia si m-am casatorit. Iti doresc aceeasi fericire ca a mea. Iti stau la dispozitie oricand doresti sa discutam. Iar cu mama ta e o alta problema. Daca a avut parte de o viata grea atitudinea ei este de inteles. Incearca sa o intelegi si respecta-o asa cum este. Daca doresti putem tine legstura.
angel_forever
Postat pe 15 Iulie 2010 19:08
De la: dor_de_tine, la data 2010-07-01 08:52:50dupa o relatie esuata din care m-am rupt si am mers mai departe...suspectez pe cei din jurul meu ca ma vor rani si ei....
plus ca ma vindec destul de greu dupa o ruptura emotionala...
as avea nevoie de un barbat amic sa fie cumva in viata mea ....din pacate astfel de relatii nu dureaza decat cateva luni pana cand celalalt vrea sa se implice...
am multe cunostinte socializez cu toata lumea....dar ma doare sa ma deschid iar...
cufemeile intru in relatie de concurenta eu fiind mai slabuta....mama imi respinge feminitatea...
daca as avea o bagheta magica sa imi vindec ranile mai repede...
in copilarie tatal meu bea mult alcool si o jignea pe mama....
mi a spus ca sunt tampita de n ori pentru a ma domina...
acum eu sunt o femeie frumoasa ...puternica...dar teama de abandon a ramas...
ce pot face sa fiu mai increzatoare in mine?

sa incerci sa te iubesti mai mult pe tine
mzym
Postat pe 15 Iulie 2010 22:04
nu cred ca stii ce inseamna teama de abandonul din copilarie. Daca ai fi stiut, te asigur ca nu te-ar fi parasit nici un barbat, niciodata - pentru ca i-ai fi parasit tu inainte sa stie ce i-a lovit: la prima clipire de indiferenta. Calcind pe cadavre. Si dorindu-ti sa ii vezi morti. Si mutilati. Si FARA sa te uiti inapoi.

Stai linistita... sa "iti respinga feminitatea" mama-ta nu e cel mai rau lucru care ti se poate intimpla.
Sint altele mai rele.


quasaria
Postat pe 17 Iulie 2010 00:16


de unde sa incep?
o programare la cosmetica?:)
coafura mi-am schimbat-o


sa incerci sa te iubesti mai mult pe tine [/quote]
heart_blossom
Postat pe 22 Iulie 2010 10:03
in relatiile cu oamenii eu ii parasesc din dorinta de a nu ramane spanzurata intr-o relatie cum
a facut mama mea atatia ani de dragul unui copil....
stiu ca sunt altele mai rele gen copii de cancer, calamitati pe lumea asta dar nici problema mea
daca ii minimizez efectul nu ma vindeca....zic ca nu exista sau ma uit la altii ca o duc mai rau...
o problema aparent neimportanta te poate macina foarte mult..


quote name='quasaria' date='2010-07-17 00:16:59']nu cred ca stii ce inseamna teama de abandonul din copilarie. Daca ai fi stiut, te asigur ca nu te-ar fi parasit nici un barbat, niciodata - pentru ca i-ai fi parasit tu inainte sa stie ce i-a lovit: la prima clipire de indiferenta. Calcind pe cadavre. Si dorindu-ti sa ii vezi morti. Si mutilati. Si FARA sa te uiti inapoi.

Stai linistita... sa "iti respinga feminitatea" mama-ta nu e cel mai rau lucru care ti se poate intimpla.
Sint altele mai rele.


[/quote]
heart_blossom
Postat pe 22 Iulie 2010 10:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sfaturi pentru ingrijirea parului 15 De la: hadassa 9 Februarie 2010 08:29
iubire intre veri 4 De la: garbo084302 8 Martie 2010 22:22
vreau sa-l despart 151 De la: Thor_again 14 August 2010 19:07
cat de mult poti sa iubesti un barbat incat sa nu-ti dai seama cum e el? 50 De la: garbo004228 29 Septembrie 2011 20:50
VREAU UN SFAT PENTRU A FI IMPREUNA 2 De la: cricat 4 Noiembrie 2010 22:16
Setari Cookie-uri