De ce inseala barbatul??.. dar femeia??

Putetzi raspunde din propriile experientze sau presupuneri... eu una cred despre ambii ca inseala pt ca asa suntem construitzi genetic .
garbo_397823
Postat pe 24 Februarie 2014 11:02
Vezi CA mai era UN topic PE tema asta. Crezi CA tot scriem la infinit PE tema asta?
vivacedonna
Postat pe 24 Februarie 2014 12:54
As zice ca barbatul vaneaza permanent...asta e in gena lui de pe vremea cand alerga dupa hrana lui si a familiei lui. Si nu se pleaca prea mult asupra vanatului din ziua respectiva pentru ca deja il planuieste pe urmatorul, nu ?! Femeia, dupa temperament, isi zice ca "la urma urmei daca barbatul se duce aiurea de ce n-ar face-o si ea?!" Si civilizatia i-a oferit cat mai mare iluzie de egalitate pe care ea si-o tot repeta ca sa-i vina sa creada ca o are.
Dintr-un unghi psihologic insa, ambii, ca toti oamenii de pe Pamant, cauta sa fie "confirmati" si alearga dupa asta instinctiv si toata viata. Cautarile au loc peste tot. Amgirile se petrec continuu, apoi vin dezamagirile care au nevoie de alte amagiri s.a.m.d. Numai confirmarea intarzie pana cand incepe intalnirea asimptotica cu Divinul. Si atunci nu mai ai nevoie de confirmare sau nu o mai cauti acolo unde ai tot cautat-o o viata. Realitatea te prinde din urma si te stramuta pe alte coordonate. Inselaciunea iti devine clar autoinselaciune, iti dai seama de asta si nu mai ai nevoie de ea. Nu te mai imbeti cu apa rece caci intre timp esti si la varsta la caresunt alte valori care trebuie ajunse si alte confirmari pe care le cauti: ramai aici sau pleci? Unde si ce e dincolo? Incepe sa te preocupe sufletul si vrei sa-l cuibaresti intr-un trup cat se poate de curat. Dragostea se indreapta catre definitia biblica si ai nevoie de impacare si iertare. In jocul asta nu mai are loc inselaciunea de nici un fel.
Georgia_Arsenie_1
Postat pe 1 Martie 2014 03:35
da,si eu cred ca asa suntem construiti....viata e mai presus de orice,si depinde de...reproducere....
daniilia
Postat pe 1 Martie 2014 09:12
De la: vivacedonna, la data 2014-02-24 12:54:18Vezi CA mai era UN topic PE tema asta. Crezi CA tot scriem la infinit PE tema asta?



Pentru unii e subiectul preferat , asa ca musai tre sa bata apa-n piua .
Rotty
Postat pe 1 Martie 2014 09:29
De la: vivacedonna, la data 2014-02-24 12:54:18Vezi CA mai era UN topic PE tema asta. Crezi CA tot scriem la infinit PE tema asta?


pai daca se inseala la infinit... ce sa-i faci ! apar mereu generatii noi cu aceasi problema, nu ???
barboneli
Postat pe 1 Martie 2014 09:38
De la: Rotty, la data 2014-03-01 09:29:59
De la: vivacedonna, la data 2014-02-24 12:54:18Vezi CA mai era UN topic PE tema asta. Crezi CA tot scriem la infinit PE tema asta?



Pentru unii e subiectul preferat , asa ca musai tre sa bata apa-n piua .


sau poate e un subiect nou... tocmai aseara a descoperit ca este inselata... ! la "apa in piua" sunt de acord !
barboneli
Postat pe 1 Martie 2014 09:40
De la: garbo_397823, la data 2014-02-24 11:02:26Putetzi raspunde din propriile experientze sau presupuneri... eu una cred despre ambii ca inseala pt ca asa suntem construitzi genetic .


genetic ? te referi cumva la prima carte din Biblie, "Geneza"... ??? da, se poate, e un fenomen natural, noi il numim "a insela" si asta numai de cand a aparut dracia asta de casatorie... cu ruraminte in fata lui Dzeu. si tot circul ! dar de fapt, nu inselam pe nimeni, impartasim doar placerea trupeasca cu mai multe persoane... asta e tot ! sunt unii care cred ca daca Dzeu ne-a facut din tarana, suntem altfel decat motanii, de ex. ! dar nu. parerea mea.... !
barboneli
Postat pe 1 Martie 2014 09:49
Ne deosebim de celelalte mamifere prin faptul ca avem ( sau ar trebui sa avem ) constiinta Barbo. In cazul celor care au mai dezvoltat instinctul animalic decat constiinta si gandirea (care ne defineste ca oameni ) , inselatul nu e nici o problema. Nici nu o constientizeaza.
Rotty
Postat pe 1 Martie 2014 10:40


stiu eu ? asa cum spui, pare mai complicat sau mai complex, ca sa zic asa. nu-s asa sigur ca nu o constientizeaza.(copy si paste e cel mai simplu la asa cuvant... ) ! la unii ma refer. mai exista si probleme hormonale. mai exista si alte lipsuri, neglijenta unuia din parteneri, nepasarea neatentia. etc. dar tot nu-mi explica cuvantul sau expresia: a insela ! adica tu sti ca eu stiu ce e asta... dar pentru discutie spun. nu dau exemple personale.si totusi exista pe scara mare de tot, asa cum a intrebat si fata care a deschis topicul: de ce inseala... ?
barboneli
Postat pe 1 Martie 2014 10:56
Offf...Nu stiu Barbo. Nu filozofez la ora asta , ca face rau la digestie .
Rotty
Postat pe 1 Martie 2014 11:01


da, poate ai dreptate... ! si eu papa acum burec umpluti cu cartofi... asa ca nu mai filozofez ! mai incolo, poate da.....
barboneli
Postat pe 1 Martie 2014 11:35
Mai incolo filozofez in gand , ca tre sa merg la munca .
Rotty
Postat pe 1 Martie 2014 11:37
De la: Georgia_Arsenie_1, la data 2014-03-01 03:35:43As zice ca barbatul vaneaza permanent...asta e in gena lui de pe vremea cand alerga dupa hrana lui si a familiei lui. Si nu se pleaca prea mult asupra vanatului din ziua respectiva pentru ca deja il planuieste pe urmatorul, nu ?! Femeia, dupa temperament, isi zice ca "la urma urmei daca barbatul se duce aiurea de ce n-ar face-o si ea?!" Si civilizatia i-a oferit cat mai mare iluzie de egalitate pe care ea si-o tot repeta ca sa-i vina sa creada ca o are.
Dintr-un unghi psihologic insa, ambii, ca toti oamenii de pe Pamant, cauta sa fie "confirmati" si alearga dupa asta instinctiv si toata viata. Cautarile au loc peste tot. Amgirile se petrec continuu, apoi vin dezamagirile care au nevoie de alte amagiri s.a.m.d. Numai confirmarea intarzie pana cand incepe intalnirea asimptotica cu Divinul. Si atunci nu mai ai nevoie de confirmare sau nu o mai cauti acolo unde ai tot cautat-o o viata. Realitatea te prinde din urma si te stramuta pe alte coordonate. Inselaciunea iti devine clar autoinselaciune, iti dai seama de asta si nu mai ai nevoie de ea. Nu te mai imbeti cu apa rece caci intre timp esti si la varsta la caresunt alte valori care trebuie ajunse si alte confirmari pe care le cauti: ramai aici sau pleci? Unde si ce e dincolo? Incepe sa te preocupe sufletul si vrei sa-l cuibaresti intr-un trup cat se poate de curat. Dragostea se indreapta catre definitia biblica si ai nevoie de impacare si iertare. In jocul asta nu mai are loc inselaciunea de nici un fel.



nu zau? ce teorii dezvolti tu aici
o iei spre calea divinitatii si nu mai ai nici un gind de inselat vrei sa creada lumea ?
as mai scrie eu ceva aici , da-s obosita...
vivacedonna
Postat pe 4 Martie 2014 20:45
Lasa ca io am inteles Viva
Rotty
Postat pe 4 Martie 2014 20:59
eu cred ca barbatul inseala pt ca.De pe timpul cand biserica gandea pt toti..si in favoarea barbatilor...

cred ca si din cauza bibliei ,femeia sa fie supusa barbatului,care a fost scrisa de minti care aveau duhul banilor si al puterii si al stapanirii..
nicidecum a ajuta oamenii sa evolueze..sa devina independentii
ingerasulluptator
Postat pe 4 Martie 2014 21:27
eu cred ca barbatul inseala pt ca.De pe timpul cand biserica gandea pt toti..si in favoarea barbatilor...

cred ca si din cauza bibliei ,femeia sa fie supusa barbatului,care a fost scrisa de minti care aveau duhul banilor si al puterii si al stapanirii..
nicidecum a ajuta oamenii sa evolueze..sa devina independentii
ingerasulluptator
Postat pe 4 Martie 2014 21:27
apoi femeia se simte inselata nu are incredere in barbat si se duce si ea cand prinde ocazia..numai ca biserica plina de adunaturile de barbati sunt severi doar cu femeile...vor doar ca femeile sa fie cuminti dar ei barbatii au voie sa faca ce vor pt ca in biblie scrie femeia sa fie stapanita de barbat,,scrisa de minti luminate si de barbati cinstiti..
nici in biserica oamenii nu sunt cinstiti..si biblia tot de oameni necinstiti a fost scrisa...de prooroci mincinosi
ingerasulluptator
Postat pe 4 Martie 2014 21:32
Iote CA iti terminasi concediul
Dar mi se pare mie Sau AI devenit atee intre timp? CE a trecut peste tine?
Acum incepi sa deschizi ochii, vis.a.vis de biblie?
vivacedonna
Postat pe 5 Martie 2014 17:10
De la: vivacedonna, la data 2014-03-05 17:10:48Iote CA iti terminasi concediul
Dar mi se pare mie Sau AI devenit atee intre timp? CE a trecut peste tine?
Acum incepi sa deschizi ochii, vis.a.vis de biblie?


pai eu nu sunt atee..
eu am credinta in Dumnezeu pt ca vreau ca sa ma ajute sa educ toti barbatii sa ii fac ingerasi
ingerasulluptator
Postat pe 5 Martie 2014 21:14
Dzeu sa ma ierte dar nu prea te inteleg. In ce sens sa ii faci ingerasi?
metaphor
Postat pe 5 Martie 2014 21:20
De la: vivacedonna, la data 2014-03-05 17:10:48Iote CA iti terminasi concediul
Dar mi se pare mie Sau AI devenit atee intre timp?

"CE a trecut peste tine?"

Acum incepi sa deschizi ochii, vis.a.vis de biblie?


probabil un tavalug din ala care trece si peste smoala sa o netezeasca... ! o fi fot in concediu, in excursie organizata in IAD... a adus ceva smoala de acolo sa arunce in noi !!!

barboneli
Postat pe 5 Martie 2014 21:54
De la: metaphor, la data 2014-03-05 21:20:26Dzeu sa ma ierte dar nu prea te inteleg. In ce sens sa ii faci ingerasi?


adica sa aiba respect pt cine i-a creat, si sa lupte pt evolutie.
ingerasulluptator
Postat pe 6 Martie 2014 22:27
De la: metaphor, la data 2014-03-05 21:20:26Dzeu sa ma ierte dar nu prea te inteleg. In ce sens sa ii faci ingerasi?


adica sa aiba respect pt cine i-a creat, si sa lupte pt evolutie.
ingerasulluptator
Postat pe 6 Martie 2014 22:27
Pai, iti dai seama cate vieti iti trebuie pt. a reusi?De cand ai inceput ?...asa, sa-mi dau seama cat de cat.:-)
pitiTa_
Postat pe 6 Martie 2014 22:40
Pai, iti dai seama cate vieti iti trebuie pt. a reusi?De cand ai inceput ?...asa, sa-mi dau seama cat de cat.:-)
pitiTa_
Postat pe 6 Martie 2014 22:42
De la: pitiTa_, la data 2014-03-06 22:40:53Pai, iti dai seama cate vieti iti trebuie pt. a reusi?De cand ai inceput ?...asa, sa-mi dau seama cat de cat.:-)

pai eu sunt moderna si lupt ca sa fiu acceptata ..

si intermetul a aparut nu de multi ani si uite ca ce cunoscut este.

asa si un nou mod de a gandi,,daca oamenii sunt motivati ca daca devin mai evoluati ar avea mai mult de castigat,,nu vad de ce nu si-ar schimba mentalitatea si modul de actiune...Numai ca barbatii pricep mai greu din cauza ca ei nu prea citesc carti ei au mintea limitata si nu pricep prea multe..

de ce doar oamenii care vin cu idei nebune cum ar fii tatutaje,,cercei peste tot apoi ei se numesc moderni pt ca ei vin cu idei noi.
uite ca si eu vin cu idei noi si ma numesc moderna..femeie moderna si lupt ca gandirea si ideile mele sa fie acceptate si assimilate..
ingerasulluptator
Postat pe 8 Martie 2014 20:42
De la: pitiTa_, la data 2014-03-06 22:40:53Pai, iti dai seama cate vieti iti trebuie pt. a reusi?De cand ai inceput ?...asa, sa-mi dau seama cat de cat.:-)

pai eu sunt moderna si lupt ca sa fiu acceptata ..

si intermetul a aparut nu de multi ani si uite ca ce cunoscut este.

asa si un nou mod de a gandi,,daca oamenii sunt motivati ca daca devin mai evoluati ar avea mai mult de castigat,,nu vad de ce nu si-ar schimba mentalitatea si modul de actiune...Numai ca barbatii pricep mai greu din cauza ca ei nu prea citesc carti ei au mintea limitata si nu pricep prea multe..

de ce doar oamenii care vin cu idei nebune cum ar fii tatutaje,,cercei peste tot apoi ei se numesc moderni pt ca ei vin cu idei noi.
uite ca si eu vin cu idei noi si ma numesc moderna..femeie moderna si lupt ca gandirea si ideile mele sa fie acceptate si assimilate..
ingerasulluptator
Postat pe 8 Martie 2014 20:43
pai eu sunt moderna si lupt ca sa fiu acceptata ..

si intermetul a aparut nu de multi ani si uite ca ce cunoscut este.

asa si un nou mod de a gandi,,daca oamenii sunt motivati ca daca devin mai evoluati ar avea mai mult de castigat,,nu vad de ce nu si-ar schimba mentalitatea si modul de actiune...Numai ca barbatii pricep mai greu din cauza ca ei nu prea citesc carti ei au mintea limitata si nu pricep prea multe..

de ce doar oamenii care vin cu idei nebune cum ar fii tatutaje,,cercei peste tot apoi ei se numesc moderni pt ca ei vin cu idei noi.
uite ca si eu vin cu idei noi si ma numesc moderna..femeie moderna si lupt ca gandirea si ideile mele sa fie acceptate si assimilate..

ingerasulluptator
Postat pe 8 Martie 2014 20:46
pai eu sunt moderna si lupt ca sa fiu acceptata ..

si intermetul a aparut nu de multi ani si uite ca ce cunoscut este.

asa si un nou mod de a gandi,,daca oamenii sunt motivati ca daca devin mai evoluati ar avea mai mult de castigat,,nu vad de ce nu si-ar schimba mentalitatea si modul de actiune...Numai ca barbatii pricep mai greu din cauza ca ei nu prea citesc carti ei au mintea limitata si nu pricep prea multe..

de ce doar oamenii care vin cu idei nebune cum ar fii tatutaje,,cercei peste tot apoi ei se numesc moderni pt ca ei vin cu idei noi.
uite ca si eu vin cu idei noi si ma numesc moderna..femeie moderna si lupt ca gandirea si ideile mele sa fie acceptate si assimilate..

ingerasulluptator
Postat pe 8 Martie 2014 20:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despărțire, depresie 2 De la: 4 Iulie 2020 15:19
....simt o durere enorma in piept.... 121 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:14
Sa revin la primul iubit ? 11 De la: garbo_1211 18 Aprilie 2012 08:13
O frumoasa poveste de dragoste care s-a sfarsit cu semne de intrebare 18 De la: garbo_462578 1 Mai 2019 20:08
Interesant,,,ffff, interesant forum! 61 De la: barboneli 3 Martie 2011 15:08
Setari Cookie-uri