danonino! help!

buna tuturor.. vreau sa va intreb si eu ceva... Raul in 24 face 6 luni si de 3 zile am inceput sa ii dau Danonino, branzica de vaci cu caise si capsuini! ii place foarte mult dar problema este k nu scrie de la ce varsta se recomanda! voi le dati bebeilor? sau stie cineva mai multe? multumesc si astept un raspuns de la voi!
ale_micutza
Postat pe 14 Mai 2010 00:40
buna! si eu i-am dat micutzei mele de la 5 luni...branzica de vaci si piure de fructe...dar fara capsuni k mi=a facut alergie...eu nu m-am luat dupa carti ,am facut cum am simtit eu k e mai bine pt bebe meu si akm sunt f multumita k la 11 luni imi papa orice,pe knd copilasul la o cunostintza tot dupa carti a crescut-o si akm ii refuza categoric mancarea,vrea doar lapte...akm depinde si de copil dar eu zic sa il inveti cu de toate...(fara suparare)
eu_mino
Postat pe 14 Mai 2010 10:51
cu de toate introduse pe rand...
cred ca si alergiile astea sunt din cauza ca au fost evitate in a se da copiilor...organismul nu cunoaste produsul si face reactie
Bibi a mancat atata danonino cat era mica ca acum sa nu-l vada...acum doar iaurt simplu atat
alinakatt
Postat pe 14 Mai 2010 10:57
Buna! Fetita mea are 6 luni si 3 sapt. Eu nu i-am dat inca Danonino, insa ii dau iaurt simplu Cremoso in care adaug eu piure de fructe sau cereale. De asemenea am observat ca desi face mutrite cand ii dau piure de legume, daca adaug in el 1-2 lingurite de iaurt il papa pe tot. Si eu sunt de parere ca e bine sa citesti si sa te informezi, dar sa faci cum crezi ca e mai bine ptr copilul tau.
Cori_mami_de_Eliza
Postat pe 14 Mai 2010 11:43
noi produse danone nu folosim DELOC (am auzit atatea si am vazut si in spital ca medicii puneau multe probleme stomacale pe seama acestei marci, asa ca am decis sa evitam riscul de vreme ce ne outem descurca si fara )
pinicuta
Postat pe 14 Mai 2010 11:52
akm fiecare face cum vrea dar eu zic ca dak copilul papa cu placere si nu are nici o alergie sau chestii de genu poate sa i se dea...dak stam sa ne gandim bine toate sunt cu chimicale si fiecare dintre noi are de spus niste pareri bune sau rele despre anumite produse...depinde si de copilul fiecaruia...poate al meu papa produsul ''x'' cu placere si nu are nimik de la el si a lui vecina papa acelasi produs si face alergie sau mai stiu eu ce...
eu_mino
Postat pe 14 Mai 2010 12:37
am zis eu ceva? eu am raspuns doar la intrebarea daca eu dau bebelului meu: NU! acum ce face fiecare si cum considera ca-i e mai bine, e treaba fiecaruia.
pinicuta
Postat pe 14 Mai 2010 14:21
nuuuuuu....pinicuta ,sper k nu te-ai suparat pe mine ...nu
faceam referire la tine...spuneam doar k intotdeauna au existat si exista
pareri pro si contra...din kte imi amintesc eu s-a mai discutat odata despre acest subiect''danonino'' numai k nu stiu cum sa caut in arhiva...si la fel k si akum au fost pareri diferite...asta e ...ce monotonie ar fi dak am avea toti aceleasi pareri nu?...eu nu vreau sa supar pe nimeni k si asa sunt destule ''certuri '' pe aici
eu_mino
Postat pe 14 Mai 2010 14:27
pinicuta
Postat pe 14 Mai 2010 14:32
salutare! Eric face 2 ani in iunie si am reusit sa-l feresc de multe produse din comert! Va sfatuiesc sa-i dati mancare facuta in casa. Eric la 6 luni manca foarte bine lapte batut facut in casa cu banana pisata, lapte batut cu branza de vaca, fructe pisate cu un biscuite, supica...si inca mananca foarte bine! II place mult file de peste cu ceapa, morcav si suc de rosii...iese super bun! V-am dat cateva idei, va pup.
rogozraluca
Postat pe 14 Mai 2010 23:14
multumesc... va intrebam pentru ca lui raul ii place... se stramba un pic la inceput da dupa aceea il mananca foarte bine! dar eu de unde imi dau seama daca e alergic sau nu ii este bun la stomac? plange? vomita?? cum? va multumesc mult
ale_micutza
Postat pe 15 Mai 2010 14:14
draga mea o sa iti dai seama...la fetitza mea i-au iesit pete pe tot corpul si knd am mers la dr, ea ne-a spus k e alergie...dar nu e o regula din kte stiu eu,poate sa si vomite sau altele...eu iti spun cum am patit cu bebe meu knd a facut alergie la danonino cu capsuni...
eu_mino
Postat pe 15 Mai 2010 14:44
Danonino?! nici intr-un caz nu i-as da fetitei mele danonino cu toate ca a gustat si ii place,dar pediatra mi-a zis sa nu-i dau nici intr-un caz ca e plin de coloranti!eu ii dau iaurt simplu si adaug eu fructe!
Szilvia_kidz
Postat pe 15 Mai 2010 15:25
evident ca e plin de coloranti...si nu numai...
pinicuta
Postat pe 15 Mai 2010 15:28
ale_micutza, mai bine-i faci tu branza calcica si o amesteci cu blenderul impreuna cu un fruct. Fetita mea are 8 luni si-i dau de la 6 luni branza calcica cu mar ras. Iese la consistenta exact ca danonino, numai ca e mult mai natural. De acum apar si alte fructe, poti sa-i amesteci branza calcica cu caise, piersici, avocado. Daca le faci putin cu blenderul iese ca o crema.
Miruxi
Postat pe 16 Mai 2010 14:35
Branzica eu o fac din lapte si lamaie si iese f buna....o amestec apoi cu fructe si ii place f mult. (cel mai mult ii place banana cu branzica)
Iaurtul se poate face si el in casa,incalzim lapticul.....ungem un borcanel cu smantana si turnam lapticul in el,apoi il lasam la cald pana dimineata. Apoi la frigider cu el si ii dam de fiecare data cand vrem .
Si astfel putem face si iaurt cu ce fruct vrem... totul proaspat.
Va
bau
Postat pe 16 Mai 2010 14:45
multumesc!
ale_micutza
Postat pe 16 Mai 2010 17:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
lapte de capra 1 De la: UADINA 7 Ianuarie 2010 13:31
cat mananca??? dar cat doarme? 11 De la: corina_dragoi 14 Decembrie 2009 16:06
Mamici din Buzau! 5 De la: ina_rebeca 4 Noiembrie 2009 12:06
Noul nascut si catelusul!! 54 De la: georgy1980 31 Iulie 2015 11:47
rivalitatea in familie 6 De la: carmenn7 9 Februarie 2009 21:29
Setari Cookie-uri