mai sunt copii care nu vorbesc la 2 ani si 6 luni?

buna. eu traiesc sub un stres continuu.. copilul meu nu vorbeste decat cateva cuvinte si alea stalcite. nu face propozitii, nu leaga cuvinte.
Am mers la un psiholog care a spus ca are elemente de autism

unii ma acuza ca n-am vorbit cu el destul, sotul spune invers - ca l-am bagat in seama pe copil prea mult si l-am stresat
oare e chiar asa de grav? nu se poate sa-si dea drumul la vorbit mai tarziu ca ceilalti asa pur si simplu fara sa fie autism?
kidz_2629
Postat pe 9 Mai 2010 23:44
autism? ai idee ce defineste aceasta boala? daca nu vorbeste asta nu inseamna ca este autist. baietelul meu a inceput sa vorbeasca in propozitii de abia pe la 3 ani. Lucian Blaga nu a spus nici un cuvant pana la 3 ani - scriitorul ma refer sa ma fac inteleasa ca pe fiimiu nu-l cheama asa ) acum are 4 ani jumate si inca stalceste unele cuvinte dar e normal, vorbeste perfect doua limbi. Trebuie rabdare, mai era cineva pe aici spunand ca copilul incurca pronumele si daca acesta nu-i un semn de autism. Nici vorba draga mamica....
aly_fab
Postat pe 9 Mai 2010 23:59
intrebare daca-mi permiti: de ce anume traiesti intr-un stres continuu?
aly_fab
Postat pe 10 Mai 2010 00:08
e greu de spus de ce traiesc intr-un stres continuu..
eu m-am documentat,nu e cazul sa va revoltati si sa sariti la mine, oricum diagnosticul a fost de elemente de autism, deci nu chiar tot ca la carte.
kidz_2629
Postat pe 10 Mai 2010 03:55
elemente de autism care in toanele proaste le are iar in toanele bune nu le are. Iar toanele proaste le depasesc pe cele bune
kidz_2629
Postat pe 10 Mai 2010 04:14
sunt copii care la 3 ani si ceva vorbesc..insa pe limba lor (iti trebuie dictionar sa-i intelegi, caci fiecare cuvant e complet de neinteles pt cei din afara familiei). du-l la un logoped ceva, dar autism in mod clar nu poti zice ca are doar pe baza faptului ca nu vorbeste... sau poate ca saracu-i mut, a verificat ineva macar atata lucru?
pinicuta
Postat pe 10 Mai 2010 11:41
Autismul atipic este o tulburare global a dezvoltrii, diferit de autismul infantil fie datorit vrstei de debut (debuteaz numai dup vrsta de 3 ani), fie datorit simptomatologiei atipice ntrzierile nu sunt prezente n toate cele trei criterii diagnostice (interaciune social, comunicare, comportament restrictiv, stereotip).
Autismul atipic apare cel mai frecvent la indivizii cu o deficien mintal profund, al cror nivel de funcionare foarte sczut permite o manifestare redus a comportamentelor specifice deviante necesare pentru diagnosticul de autism. El apare, de asemenea, la persoanele cu tulburri grave ale limbajului receptiv. Aadar, autismul atipic reprezint o stare separat semnificativ de autismul tipic.
acest mesaj este luat de pe net eu zic sa va mai documenta-ti inainte de a spune tot felu de chestii pe forum
o zi faina
tusi_Oli
Postat pe 10 Mai 2010 11:49
intrebare:Cand ii dai un lucru sa faca te asculta executa sau nu?
acum nu va ganditi la ordine ca la armata ganiti-va la ceva de genul:pune ciorapi in sertar...daca stie sensul comenzii si duce pana la capat autismul nu intra in discutie...autistii traiesc in lumea lor in spatiul lor in care cu greu se patrunde poate fi vorba de un usor retard(genetic chiar)care se corecteaza fff bine si fara urmari ducand copilul la logoped.
copilul mesteca?mananca bucati mari de mancare sau nu?adica nu pasata...

AVIZ MAMELOR PUTUROASE !!!nu exagerati cu mancarea pasata pana la adanci batranete pe motiv ca, copilul nu stie sa mestece si se ineaca!!!Cu cat se intarzie aceasta faza a mestecatului cu atat se produce un clic in psihicul copiluluisi il opriti din dezvoltare.Functia mestecatului(ca sa-i zic mai pe intelesul tuturor)dezvolta muschii faciali si ajuta la formarea limbajului al vocabularului.De cand suge copilul la tata invata sa respire si sa inspire in timp ce manca si plange ...pe timp ce trece de la o etapa la alta toate au o legatura...in fine ati inteles cam ce am vrut sa zic.

deci, kidz_2629fuga la logoped nu astepta sa ajunga la clasa 1 ii faci un mare bine si nu inseamna ca ai copilul cu handicap.Mai mult daca afirma cineva asa ceva da-i peste gura
alinakatt
Postat pe 10 Mai 2010 12:40
```elemente de autism care in toanele proaste le are iar in toanele bune nu le are. Iar toanele proaste le depasesc pe cele bune ```


Asta nu inseamna ca, copilul e autist!!!!!
copilul creste si forteaza intelectul si vrea sa vada cat si unde poate ajunge asta inseamna ca se dezvolta....ii este greu sa se exprime in cuvinte ca inca nu stie cum sa vorbeasca dar prin manifestarile pe care le are el comunica....unde este nerv poate e o neputinta striga dupa ajutor si vrea sa fie directionat sau poate incearca si incearca la infinit si devine nervos cand mama il intrerupe si vrea sa-l ajute...

Bey fratilor ganditi-va prima data ca el creste si se dezvolta nu puneti diagnostic de autism pentru ca, copilul nu baga in seama comenzile.. mai mult mama trebuie sa se comporte normal sa coboare la nivelul lui sa incerece sa inteleaga.
Da, daca bb la aproape 2 ani nu stie care este cana cu lapte si care sunt ciorapii ne punem intrebari dar prima data ne privim pe noi parintii, le-am zis, le-am explicat cum se face aia si aia.Daca stim ca am facut tot pentru al introduce in lumea asta mare si el nu are reactie la o simpla comanda de a-si pune un obiect pe masa sau mai stiu eu pe unde atunci mergem la logoped si psiholog, pana atunci calm...bb-i au toane, invata sa fie independenti sa creasca dar vor sa fie si mici in lumea asta in acelasi timp.
alinakatt
Postat pe 11 Mai 2010 12:58
de cand e sugar invata copilul...
etapa aceea de el arunca si tu ridici la infinit jucaria de pe jos nu va aduceti aminte nu-i ridica jucaria care o arunca el da-i alta ia sa vezi acolo reactie si stare de spirt:nerv sau curiozitatea obiectului nou venit.Spune-i ce este si cere-il apoi ti-l da pe cel cerut sau iti da altceva...
alinakatt
Postat pe 11 Mai 2010 13:01
buna,

baietelul nasilor nostri nu a vorbit decat dupa 3 ani. acum nu-i mai tace gura.

baietelul prietenei mele are 2 ani si 7 luni si nu vorbesdte decat 2-3 cuvinte corect. in rest le stalceste cum le percepe el.

eu zic sa nu te grabesti cu doctorii. daca copilul este activ, reactioneaza la stimuli ca: sunete, culori, jucarii, daca da semne de posesivitate, etc... mai lasa-l putin. vezi dupa cei 3 ani, cum mai este.

noi nu l-am lasat deloc pe al nostru in pace. daca vroia ceva, trebia neaparat sa spuna ce vrea ca sa obtina. de la mancare pana la jucarii. nici apa nu ii dadeam daca nu spunea 'apa'. si spunea pana la urma - acum, nu te gandi ca nu il hraneam toata ziua sau altele... evident ca ii dadeam. dar nu atunci cand vroia el - si stii ca cei mici, vor sa te executi pe loc!

deci, incearca diferite metode. vezi ce isi doreste mai mult, si 'obliga-l' sa spuna ce vrea. in cuvintele lui. dar ai sa vezi ca le va spune.
IRMA_Matei
Postat pe 21 Mai 2010 16:31
Draga kidz 2629, eu tocmai am trecut prin faza asta. Fata mea a fost diagnosticata la 1 an jumate cu note autiste si acum dupa 7 luni de terapie este totul aproape ok. Daca copilul mai are si alte probleme in afara limbajului intarziat da fuga la dr si la logoped. In caz ca ai nevoie, eu iti pot da toate persoanele care te pot ajuta in aceasta lupta. Forteaza-l sa vb si dc chiar nu se poate, cere ajutor de specialitate. In cazul autismului, cu cat intarzii controalele cu atat este mai grea recuperarea. Daca la 1,6- 2 ani lucrezi cu copilul 3 saptamani pentru a intelege ceva, la 4 ani lucrezi 3 luni pentru acelasi lucru. Succes si multa sanatate! Sa auzim numai de bine!
IriCris
Postat pe 21 Mai 2010 16:44
baietelul meu are 2 ani si 7 luni. si el are probleme cu vorbitul; mai exact pana de curand nu a spus decat cuvinte care presupun repetarea aceleiasi silabe (gen mama, papa, caca si altele de genul). abia acum vreo 2 saptamani a spus prima data "mami" ceea ce a fost un maaaare pas inainte. acum vreo jumatate de an mi-am pus target: daca la 3 ani nu vorbeste il duc la logoped. pana atunci nu fac decat sa-l incurajez fara sa-l stresez prea tare. deja in ultimele 2 saptamani parca a intrat brusc intr-o alta faza, se vede ca isi doreste sa vorbeasca, sa se faca inteles. a inceput sa repete dupa mine si cuvinte mai complicate - pe silabe, e drept, ca atunci cand incearca sa zica singurel tot cuvantul nu mai iese nimic recognoscibil dar nu-i nimic, insistam.
in aprilie l-am dat la gradi si sunt convinsa ca si asta a contribuit mult la a-l face sa se straduiasca si el cu vorbitul. una e cand sta cu mine (ca, deh, ma-sa il intelege oricum) si alta e cand vrea sa "discute" ceva cu copiii si aia n-au nicio treaba sa stea sa priceapa ce vrea el.
in rest e un copil foarte sociabil si se vede clar ca intelege ce i se spune; de-asta nici nu m-am stresat prea tare. sunt convinsa ca o sa vorbeasca dar mai tarziu, asta e...
daca diagnosticul pus piticului tau se bazeaza doar pe faptul ca are probleme cu vorbitul atunci mi se pare usor hazardat. ma rog, nu sunt medic de profesie dar autismul presupune alte chestii la pachet cu vorbirea deficitara. daca tu simti ca ar putea fi totusi ceva in neregula ar fi bine sa mai ceri o alta parere.
numai bine si multa, multa sanatate!


raka
Postat pe 28 Mai 2010 04:22
eu o chinui de pe acum pe fetita mea are 1 an si 3 luni si pana nu repeta k vrea apa in limbajul ei''ada" nu ii dau..incerk ca o fac sa vorbeasca ii repet un cuvant pana il spune are o gama larguta de cuvinte pe care le stie la varsta ei : bau mai mult il zice "mau" coca mai mult zice "cota" ham zice bine tati , mami , papa, cate, asa , ici, tasi ehh dak ati inteles si cam ce inseamna e bine k doar copii ati crescut si voi :D is foarte optimista sa o invat sa repede cuvinte sotul meu zice k is nebuna k ea nu ma intelege dar repeta ca papagalul si asa e si ideea sa se obisnuiasca cu cuvintele apoi sa le invete ce is :) sunt forte bucuroasa ca repeta cau ce putin incerca sa repete k nu prea ii iese e altceva are timp sa se perfectioneze eu la 4 ani zicea la bucatarie zicea tarie asa k nu e mare problema in stalcire !! sper sa fie cu noroc bafta!!
zyzyka
Postat pe 31 Mai 2010 03:11
stef a inceput s avorb stalcit pe l a2 ani si jum abia pe la 3 mai bine si chiar si acum 3 luni mai tarziu vorbeste greu dar le zice spune poezii asa, pe limba lui dar le zice si iti raspund pt ca atunci cand l-am dus la cresa adica pe la 2 ani el nu vorbea deloc si nu s-a adaptat mediului desigur l-am inteles daca nu ii place nu ma mai insistat iar asist sefa mi-a zis ca ar putea fi autist- m-am speriat va dati sema fiind cadru idactic am avut pe unde s ama amai itnteresez iar acum emrge la gradiinita si e ok- asa ca stai linistita ..numai ca trebuie sa mai intrebi si tu pe la gradinita pe med de familie..... stii tu ce trebuie s afaci pup dulce
MIRI7
Postat pe 31 Mai 2010 05:40
Draga Kidz,

Ai incercat sa ii faci si un test de auz?
Si noi am avut cam aceleasi probleme cu pitica noastra. Totul se datora unei hipoacuzii medii (se pare cel mai greu de depistat , ca aude ceva dar franturi). Dupa agitatia de rigoare dupa diagnosticul primit, ne-am mobilizat, am pus aparate auditive si acum recuperam ca in fiecare zi ne uimeste cu tot ce mai spune. Acum logopedie intensiv...si speram ca suntem pe drumul cel bun.
Numai bine va doresc!
AncaB_kidz
Postat pe 31 Mai 2010 18:50
Buna sc. de deranj am citit mesajul tau AncaB poti sa-mi spui unde anume mergeti la logoped, mentionez ca am un baietel de 2.6luni si nu are decat 10 cuvinte in vocabular si vreau sa-i fac un control. Multumesc anticipat, va pupik si multa sanatate
miki13_kidz
Postat pe 1 Iunie 2010 13:08
multumesc de mesaje tuturor
cristina jobs eu nu sunt din bucuresti, asa ca nu voi putea sa apelezla cei care v-au ajutat pe voi..
ancaB, o sa-i fac si o testare la auz, desi nu pare sa aiba probleme, dar daca zici ca poate exista si asa ca la voi ii voi face
mi-am mai facut programare la un medic neuropsihiatru de copii, caci ma gandesc ca e mai in masura sa dea diagnostice si tratament, eu pana acum am fost la o psiholoaga-logopeda
nu stiu daca sa mai continui cu logopedia, vad ca mai tare s-a inhibat de cand il duc la logopeda, parca zice si mai putine chestii.
nu stiu daca asa trebuie sa decurga o sedinta de logopedie, dar logopeda vorbeste f tare si fara nici o inflexiune in voce si copilul tresare, eu ii vorbesc pe un ton normal, saracul o fi crezand ca tipa la el.
kidz_2629
Postat pe 2 Iunie 2010 00:43
Buna cristinajobs!
Baietelul meu are 2 ani si a fost diagnosticat cu note de autism. As dori sa stiu in ce consta terapia fetitei tale si ce fel de medici ai consultat. Noi suntem din Galati si nu cunosc terapeuti in acest domeniu.
Multa sanatate!
ana33
Postat pe 2 Iunie 2010 14:19
Draga Ana, dar si celelalte mamici... o doctora foarte buna am gasit in Fagaras. De fapt acolo ea a fost cea care a consultat-o timp de 2 ore, a ciocanit-o, a incercat toate smecheriile ca sa vada dc nu sunt doar probleme de comportament sau auz... Si apoi a dat diagnosticul: intarziere in dezvoltarea psihica cu simptome autiste. Dr se numeste Bucelea Cornea Gabriela si poate fi gasita la telefon 0268.214.273 sau la nr de mobil 0762.657.333. Este renumita chiar si in Iasi sau Brasov si poate trata copii chiar si mai mari prin hipnoza. Apoi in Bucuresti am cautat alti dr care sa ne confirme sau infirme acest diagnostic. Si bineinteles ca am dat si peste isteti care ziceau ca e perfect normala fata si sa ne jucam cu baloane cu ea.... iar acest lucru l-a zis o mare doctorita pt autisti (care din '85 nu are niciun copil recuperat la activ pt ca ea nu este de acord cu terapia ABA). Dar in sfarsit... am gasit o doctorita buna care trateaza copii si la spitalul Obregia din capitala si mai poate fi gasita si la centrul medical Sanador de la Victoriei- dr Burloiu Carmen. Telefonul nu-l am la indemana dar poate fi gasit pe site-ul centrului Sanador, iar consultatia costa acolo 90 ron. Trebuie sa faci insa programare din timp. Suna chiar azi dc poti.
Ambele doctorite sunt de neuro-psihiatrie, psihologie pediatrica si le recomand cu mare incredere.
Apoi am cautat fete, tinere studente la psihologie sau logopedie care aplica terapia sub indrumarea unui supervizor. Cea mai buna terapie este cea adusa de ABC din Statele unite. Terapia s-a adaptat varstei copilului, la ce putea sa faca. Primul lucru pe care au invatat-o a fost cum sa se joace corect cu masinuta si sa nu mai arunce cu lucrurile pe jos. Apoi pur si simplu i s-au predat obiectele- ce este fiecare, cum se numeste etc. Apoi ce inseamna executarea unei comenzi. Gandeste-te ca Irina mea nu stia sa execute nici " Arata-mi pomul" pt ca nu intelegea verbul "a arata". Si incet incet a prins...prin dresaj si recompensare. Am avut mare noroc ca ii placea la nebunie sa fie laudata.
Acum am ajuns la a se dezbraca singura, dar deja am intrerupt terapia si am dat-o la gradinita. Acum sper ca te-am lamurit cat de putin. Daca mai sunt intrebari le voi raspunde cu placere. Multa sanatate si voua!
IriCris
Postat pe 2 Iunie 2010 16:09
mai repet si eu intrebarea: asa trebuie sa vorbesca logopedul? tare si fara intonatie?
kidz_2629
Postat pe 3 Iunie 2010 17:52
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Iunie 2010 15:50
Nu, logopedul trebuie sa vorbeasca normal, cu intonatie si sa atraga copilul in discutie. Prin cantece, jocuri de cuvinte, poezii, diverse note muzicale- vestitul "la, la" pe diverse intonatii. Sau sa se joace cu un cuvant, de ex "mama" cantand in fel si chip doar doar va incepe si copilul sa imite dupa el. Cam asta e ideea la logopedie... pt inceput.
IriCris
Postat pe 7 Iunie 2010 15:32








-----------------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Iunie 2010 10:08
buna tuturor am intrat aici pe site cautand late informatii, si am vazut intrebarea mamicii a carui pui nu vorbeste, sfatul meu e sa mergi la un control neuropsihiatric, pentru ca din punctul meu de vedere sunt exceptii copii care nu au un minin vocabular, si nu o regula. Si fetita mea acum in varsta de 2ni si 4 luni, a fost diagnosticata cu note autiste la 1 ANI DI 7 LUNI, FACEM TRATAMENT HOMEOPAT SI ABA de 4 luni, si vorbeste destul acum nu coerent dar repeta spune mici fraze, poti sa-mi scri pe mail oanabreazu@yahoo.com si mai stam de vorba,am un mesaj pentru iriCris daca ma poate contacta sa vorbim mai multe pentru ca am citit ca avem o poveste asemanatoare
oanabreazu
Postat pe 19 Iunie 2010 15:34
De la: IriCris, la data 2010-06-02 16:09:56Draga Ana, dar si celelalte mamici... o doctora foarte buna am gasit in Fagaras. De fapt acolo ea a fost cea care a consultat-o timp de 2 ore, a ciocanit-o, a incercat toate smecheriile ca sa vada dc nu sunt doar probleme de comportament sau auz... Si apoi a dat diagnosticul: intarziere in dezvoltarea psihica cu simptome autiste. Dr se numeste Bucelea Cornea Gabriela si poate fi gasita la telefon 0268.214.273 sau la nr de mobil 0762.657.333. Este renumita chiar si in Iasi sau Brasov si poate trata copii chiar si mai mari prin hipnoza. Apoi in Bucuresti am cautat alti dr care sa ne confirme sau infirme acest diagnostic. Si bineinteles ca am dat si peste isteti care ziceau ca e perfect normala fata si sa ne jucam cu baloane cu ea.... iar acest lucru l-a zis o mare doctorita pt autisti (care din '85 nu are niciun copil recuperat la activ pt ca ea nu este de acord cu terapia ABA). Dar in sfarsit... am gasit o doctorita buna care trateaza copii si la spitalul Obregia din capitala si mai poate fi gasita si la centrul medical Sanador de la Victoriei- dr Burloiu Carmen. Telefonul nu-l am la indemana dar poate fi gasit pe site-ul centrului Sanador, iar consultatia costa acolo 90 ron. Trebuie sa faci insa programare din timp. Suna chiar azi dc poti.
Ambele doctorite sunt de neuro-psihiatrie, psihologie pediatrica si le recomand cu mare incredere.
Apoi am cautat fete, tinere studente la psihologie sau logopedie care aplica terapia sub indrumarea unui supervizor. Cea mai buna terapie este cea adusa de ABC din Statele unite. Terapia s-a adaptat varstei copilului, la ce putea sa faca. Primul lucru pe care au invatat-o a fost cum sa se joace corect cu masinuta si sa nu mai arunce cu lucrurile pe jos. Apoi pur si simplu i s-au predat obiectele- ce este fiecare, cum se numeste etc. Apoi ce inseamna executarea unei comenzi. Gandeste-te ca Irina mea nu stia sa execute nici " Arata-mi pomul" pt ca nu intelegea verbul "a arata". Si incet incet a prins...prin dresaj si recompensare. Am avut mare noroc ca ii placea la nebunie sa fie laudata.
Acum am ajuns la a se dezbraca singura, dar deja am intrerupt terapia si am dat-o la gradinita. Acum sper ca te-am lamurit cat de putin. Daca mai sunt intrebari le voi raspunde cu placere. Multa sanatate si voua!
garbo159276
Postat pe 23 Iunie 2010 11:22
Buna

Baietelul meu are 2 ani si 8 luni si nu vorbeste (doar cateva silabe). Am fost la doctor si am inceput un tratament cu encephabol , apoi incepem cu injectii. Nu ne-a dat nici un diagnostic.
A zis ca este prea mic pentru logoped si ca trebuie sa vorbim mult cu el si sa nu-i mai dam nimic cand intinde mana si nu spune nimic.
El in general stie cam ce vrea, intinde mana dupa apa, scoate farfuria cand ii este foame, isi ia singur olita si face(dupa care o duce singur in baie).
As dori sa-mi da-ti un raspuns daca va-ti intalnit cu un asemenea caz.
Multumesc.
cliudia_yahoo_com
Postat pe 27 Decembrie 2010 14:17
Ma numesc Paula sunt din DB ,am un copilasi pe care il cheama Stefan si are 2 ani si 7 luni si nu vb deloc , ba chear nu raspunde nici cand il strig pe nume. Sunt foarte ingrijorata si vreu un raspuns di partea dv.
garbo182378
Postat pe 13 Ianuarie 2011 18:36
fa-i un control ORL, sa nu fie surd copilul.Elimina banuiala de a fi surd si mai apoi treci la alte investigatii.
ameno
Postat pe 14 Ianuarie 2011 10:20
in primul rand nu e vina ta

in alt doilea rand mergeti la un alt psiholog
garbo185480
Postat pe 9 Februarie 2011 04:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
persoanele cu stres, depresie, suparari, tristete, certuri in familie, neintelegeri acasa/la serviciu, etc. va rog sa imi scrieti 32 De la: Celleste_ 25 Septembrie 2010 11:30
pot castiga bani acasa 0 De la: 18 Ianuarie 2010 11:53
Urinal Akut in timpul sarcinii 1 De la: kidz002476 22 Ianuarie 2010 11:20
Iritatie scutec 3 De la: horobeanu 13 Aprilie 2009 22:03
pete de la calamina 8 De la: office_salinasusesi_ro 5 Iunie 2010 19:03
Setari Cookie-uri