diversificarea

buna. de la ce varsta ati dat copiilor : vaza, fasole, vinete?

multam fain
pinicuta
Postat pe 21 Aprilie 2010 11:09
saluti! si cu riscul de a fi rastignita de cele care cresc copii a la carte dupa 1 an si jumatate in cantitati minore.Acum la 3 ani mananca si o farfurie intreaga
alinakatt
Postat pe 21 Aprilie 2010 12:31
al meu are 2 ani jumate. am facut fasole intr-o zi (bine, fasole verde mananca la gradi de mult, si chiar ii place), deci am facut fasole boabe si intrucat avea povestea cu jack si vrejul de fasole si boabele fermecate a zis ca vrea si el 3 boabe de fasole. dar nu i-au placut

eram doar curioasa sa stiu la ce varsta e ok sa le dai aceste alimente. vinete stiu pe cineva care da la copil de 2 ani, eu in schimb pana prin liceu nu am mancat pt ca nu imi placeau si imi imaginez ca pica greu la stomac pt un copilas mitittel... cred ca de asta nu mi-au placut, nu aveam stomacul pregatit sa le accepte
pinicuta
Postat pe 21 Aprilie 2010 14:01
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 21 Aprilie 2010 16:13
fetita mea are 5 ani si nu mananca fasole boabe numai verde,varza numai in sarmale,iar vinete deloc nu vreau sa-o oblig cu unele alimente,eu pana dupa liceu nu am mancat zarzavatul din supe sau ciorbe,asa ca
kidz005563
Postat pe 22 Aprilie 2010 08:52
normal, nici nu se pune problema sa ii fortam. eu nici masline nu am mancat...pana s ailcunosc pe sotul meu si nici acum nu ma omor cu ele, iar rahatul ...cred ca isi merita denumirea ...dar copilul meu mananca cu mare placere si masline si rahat.
pinicuta
Postat pe 22 Aprilie 2010 09:50
Rahat cred ca-i de vina numele
A mea la 3 ani mananca si fasole bobabe si verde, varza, spanac, mazare adica cam toate alimentele SOC pentru copii dar nu acaca doar la gradinita.Mai cere si a doau portie.Acasa sa o tai sa-i pui sare pe rana si nu ar manca spanac sau mazare..eu cred ca-i de vina si culoarea

Pinicuta de la 2 ani deja poate manca tot, bine acum mancarurile care sunt mai grele nu in cantitati industriale ca ne pica noua greu dapai lor...
mie nu imi place orezul sa nu-l vad...fiemea il manaca in toate felurile posibile si asa fiert fara nimic iachh
alinakatt
Postat pe 22 Aprilie 2010 10:08
si eu mananc orez fiert fara nimic (fara ulei, farasare, fara zahar, fara nimic): foarte bun sis anantos
pinicuta
Postat pe 22 Aprilie 2010 10:38
iach...eu nu pot sa-l vad
fiemea e facuta cu un chinez
alinakatt
Postat pe 22 Aprilie 2010 10:39
pai si eu la fel:)) acum totr sunt mai roz dar pana sa raman insarcinata eram galbena la piele si am ochii de chinez
pinicuta
Postat pe 22 Aprilie 2010 10:57
alinakatt
Postat pe 22 Aprilie 2010 11:05
Chinez ?????????????
Non e vero. Penso che ti sbagli.
Ciao.
office_salinasusesi_ro
Postat pe 22 Aprilie 2010 16:56
vai, salina, dar si italienii pot avea origini chineze, tu nu stii ca acum globalizarea a atins cele mai inalte culmi?
pinicuta
Postat pe 22 Aprilie 2010 17:07
pinicuta s-ar putea sa ai dreptate
si fata si tata sunt cu orezul...ma dispera...
eu cand eram mica si vedeam orez ma gandeam :iar balastru iachh
alinakatt
Postat pe 23 Aprilie 2010 11:19
salut, fetita mea a mancat varza murata si castraveti murati in jurul varstei de un an si i-au placut foarte mult. vanata nu-i place la gust, iar fasolea verde asa si asa. supa cu fasole boabe ii place, dar nu ii dau ca a deranjat-o la burta. noi mancam ciuperci de pe la un an, facute cu sos de smantanica si in supe.
in rest, noi mancam carnita si peste si creveti, legume nu prea, mai mult cele din supe si cereale am reusit s-o pacalesc sa manance fulgi de ovaz fierti in lapte, le adaug crema de ciocolata si doar asa mananca. fructe, banane, mere, mango, mandarine, struguri, stafide, rosii. mai mancam unt de arahide, unt, biscuiti, ciocolate, branzeturi, chefir si iaurturi.
sanatate la bebeci!
irene13
Postat pe 26 Aprilie 2010 14:52
eu stiam de condimente deci si muraturile tot aici intra nu?doar sunt facute cu saramura sau otet) se dau de la 4 ani. eu nu am dat alui meu muraturi de nici un fel, a cerut el sa vada ce-i si oricum nu i-a placut dar nici daca ii placeau nu ii dadeam, mai ales ca are rinichii sub monitorizare la medic.
pinicuta
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:55
mie pediatru mi-a zis sa ii dau din tot ce mananc si eu numai sa nu fie prea condimentat, iute deloc. ai drepatate cu sarea, mezelurile sunt foarte sarate si pline de E-uri. fetita mea a gustat cremwursti, dar incerc sa nu ii dau. castravetii murati care ii cumpar aici sunt mai mult acri decat sarati, iar varza murata a mancat acasa, mama NU o facea foarte sarata si mi-a zis ca e buna pentru ca are un continut de nu stiu ce acid. iar otet eu pun in salate, nu cred ca e rau in cantitati mici.
orez nu prea ii place, dar sotul meu e filipinez si ei consuma la greu orez.
pup
irene13
Postat pe 26 Aprilie 2010 21:15
buna fetele,

mie doc mi-a spus ca dupa 1 an copilul poate manca absolut tot ce mananca un adult care se hraneste sanatos (deci fara untura, rantasuri, slanina, etc) MAI PUTIN:
- varza
- fasole uscata
- carne porc

va pup pe toate

--------------------
KIDANUNT.RO - anunturi gratuite pentru copii
marissax
Postat pe 28 Aprilie 2010 16:45
Buna mamici. Eu am 2 baietei, unul de 2 ani si 5 luni, iar al doilea de 5 luni. Cel mare mananca tot ce mancam si noi, in afara de fasole boabe ca nu ii plac, dar i-am dat. Este la cresa de la un an si 3 luni, iar acolo ii dau de toate (varza, fasole verde,vinete) doar fasole boabe si carne de porc nu le da. In schimb eu acasa i-am dat, dar nu le-a agreat.
Acum incep diversificarea la cel mic. Pana la un an sper sa ii dau tot ce se poate, chiar si vanata (pe la 9 luni).
Dupa parerea mea, copilul care mananca cam toate pana la un an jumatate, nu mai aveti probleme sa aleaga. Asa ca in afara de fasole si varza, care baloneaza, dati-le de toate, (conopida, spanac, macris, vinete, ...) si bineinteles cat se poate fara sare si zahar.
Bafta!
Pitig
Postat pe 4 Mai 2010 09:00





-------------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Mai 2010 16:36
eu inca nu i-am dat si are 1an si 5 luni poate vinete la vara iar fasole si varza cred ca niciodata ca nici noi nu mancam prea des doar de 2-3 ori pe an

violeta0740
Postat pe 10 Mai 2010 13:29
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Iunie 2010 14:09
perfect de acord, introducerea sarii in alimentatia copilului este un pas important in DIVERSIFICARE

sa inteleg ca salina ofera aceasta sare gratuit, fiecare isi ia cata poate cara?
pinicuta
Postat pe 4 Iunie 2010 14:10
SE POATE DA LA BEBEL DE 8 LUNI VINETE?
MAYATHEEO
Postat pe 4 Iunie 2010 14:16
din cate stiu eu nu. din cate stiu nuai voie nici tu vinete daca il alaptezi, si cum la 8 luni poate fi inca alaptat inteleg ca nici tu nici el nu aveti voie. dar acuma na, poate ma insel... asteapta si tu sa faca un an macar, stiu ca vinetele pica greu la stomac chiar si pt adulti.... (fata de alte mancaruri)
pinicuta
Postat pe 4 Iunie 2010 14:21
DA O ALAPTEZ INCA .CA NU VREA NICI IN RUPTU CAPULI ALT LAPTE SAU CEAI.AM MAI GUSTAT ASA VINETE SALATDAR NU A AVT NIMIK NICI EU NICI EA. VROIAM SA FAC FIARTA CU PIEPT DE PUI SI DAT LA BLENDER.SI IMI PLACE TARE MULT SALATA DE VINETE
MAYATHEEO
Postat pe 4 Iunie 2010 14:25
pai daca ea nu a patit nimic de la laptele tau cand aimancat vanata, atunci mananca tu vinete si da-i ei sa suga deocamdata (lasa vinetele pt mai tarziu la ea....)
pinicuta
Postat pe 4 Iunie 2010 14:38
ok sarut mana ptr sfat.cea mai mare am alaptat doar 3 luni.si sunt ne experimentat in privinta asta.ce ia facut rau a fost conopida.am luat doar o gura si a fost agitata. si stiu ca asta ii face rau.
MAYATHEEO
Postat pe 4 Iunie 2010 14:43
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 5 Iunie 2010 19:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ablactarea 6 De la: Kiki_Mic 6 Iulie 2009 09:10
insarcinata cu sterilet!!! o sarcina normala? sa o pastrez? 1 De la: kidz005514 19 Noiembrie 2009 19:54
Gravida 10 De la: garbo_483116 18 Mai 2018 13:22
vand infacol 1 De la: kidz003400 17 August 2009 15:43
Am de vanzare accesorii pt bebelus! 1 De la: YZA79 23 Februarie 2011 15:48
Setari Cookie-uri